Stran: [1] 2 3 4
  Tisk  
Autor Téma: Jaký je váš nejoblíbenější čaj?  (Přečteno 14628 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Plinka
Jr. Member
**
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 09. Leden, 2011, 18:26:49 »

Ahoj, 53
docela by mě zajímalo, jaký/é máte rádi čaj/e:-)
Já například přímo nesnáším všechny sáčkované rádoby ovocné (jelikož svou vůni něco "slíbí", ale chuť je příšerná:-!), snad jen občas udělám výjimku a dám si černý sáčkovaný... jinak mám strašně ráda sypané, hlavně bílé (Shou Mei- Obočí dlouhověkosti Love).
 :kaffee:Na různých stránkách s MB tématikou jsem četla, že nejlepší pro celodenní pití je Bancha, Hojicha nebo Kikucha... Nevíte někdo, kde se dají sehnat a zda vám chutnají? A třeba jaký je mezi nimi rozdíl?

Podělíte se o zkušenosti?  Wink grouphug
Zaznamenáno

Přejídání a lenošení je jistý typ sebeohlupování, otupování svého těla, mysli i intelektu, pohřbívání svého ducha. Konfucius
El
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 09. Leden, 2011, 22:48:53 »

Ahoj...

čaje bancha, hojicha a kukicha jsou v mb nejdoporučovanější. Všechny tři jsou moc dobré a liší se energií, kterou ti dají. Čaj bancha je z nich nejvíc jinový, obsahuje hlavně listy a mě osobně nechutná..ale už jsem ho dlouho neměla , naposledy ještě v době, kdy jsem byla ve větším jinu, tak to bylo asi tím.. hojicha je už víc jang než bancha, mě chutná moc, Jsou v něm lístky i větvičky. A kukicha je z nich nejvíc jang, obsahuje jen větvičky a taky mi moc chutná. Je to čaj, který umí ničit v těle kyselé prostředí..
Koupíš ho na netu, nebo v prodejnách zdravé výživy..

Potom mám moc ráda čaj z dýňových semínek nebo čaj z krup.

pá  Wink
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 09. Leden, 2011, 22:59:52 »

Jó, čaje, to dřív byl můj docela velký zájem...

No právě že tato banča, hojiča a kukiča (ku koupi v obchodech se "zdravou výživou", např. pražské Countrylify, obchod v Sázavské, na Masarykově nádr.) jsou docela dost jiné... Jde o to, že jsou to sice čaje zelené, ale pražené (a navíc údajně z tříletých větviček, nejen z čajových lístků), u kterých se makrobioticky má za to, že jsou energeticky vyvážené - a sice ne tolik "jin" jako čaje klasické zelené (o ovocných pak už ani nemluvě). Navíc prý alkalizují. A neobsahují tolik "drogy", takže jsou vhodné pro děti a staré lidi Smiley (tak to formulují tradiční znalí čajomilci).

Začala jsem tyto čaje pít a jsem na ně už strašně zvyklá, moc mi chutnají a vyhovují. Kukiču si osobně nejčastěji dělám na zimní výlety do přírody do termosky ap. a zbylé piju jako ranní a podvečerní čaj.

(Holt ale moc nápoje nestřídám; např. kávu a její mb "náhražky" nepotřebuju a pít třeba kroupový čaj mi připadá skoro už trochu moc, když už mb tolik jí a staví na obilí. To je ale můj trochu kacířský postoj...)

No, ale dostala jsem se k těmto mb-friendly čajům oklikou a dlouhým vývojem a čajoví znalci by řekli úpadkem. Svého času jsem byla docela expertkou na zelené čaje, zejména čínské (samozř. sypané) a hned tak něco podřadnějšího mě neuspokojilo. Tuhle kulturu čajoven zná asi mnoho vegetariánů-studentů-hledačů-duchovněji orientovaných-alternativců atd. No ale stejně jako jsem se "přizemnila" (v kladném slova smyslu to chápu) v jídle, ale snad i v počínání vůbec, makrobiotikou, vystřízlivěla jsem trochu i za těchhle čajů. Už se teda nedostavuje takové to určité opojení a i fyzické rozechvění a pocit plutí na mráčcích, když vypijete několik mističek/ba konviček...

(Ovšem jaký bude můj další vývoj, a jestli nedojde zas k jinému zvratu, zatím nevím, a tak radši neříkám, že je všecko jednou provždy.)

Zelené čajovnické čaje piju už zřídka, jako luxus a sváteční záležitost.

Naopak za nejhorší považuju různé "vylepšené" aromatizované, ovocné a všelijak namíchané, takže mají chutí tisíc pro oblbnutí smyslů/uspokojení zvrhlé chuti, ale kvalitu a úroveň žádnou... A nápoje osobně můžu jen teplé nebo lépe horké, nic chladivého brrr. Natož alkohol.

Nedávno jsem taky zas znovuobjevila pu-er. To je pane čaj. Možná ho semtam zas budu pít. - Zajímalo by mě vlastně, jestli se k němu makrobiotika nějak staví. Znáte někdo nějakou zasvěcenou zmínku? Jak je na tom z hlediska energií, když je tak specificky zemitě uleželý?

Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 09. Leden, 2011, 23:11:01 »

Banču osobně piju víc v teplejších měsících, hojiču ve studenějších, jak odpovídá i jejich charakteristice, co podala El. Hojiča je chuťově přitom jaksi výraznější, jakoby praženější, což se mi v zimě zamlouvá. Banča je skutečně mírná a skoro nijaká, ale kdo chce, její kvalitu si najde.
Zaznamenáno
Plinka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 09. Leden, 2011, 23:25:41 »

Ahoj...

čaje bancha, hojicha a kukicha jsou v mb nejdoporučovanější. Všechny tři jsou moc dobré a liší se energií, kterou ti dají. Čaj bancha je z nich nejvíc jinový, obsahuje hlavně listy a mě osobně nechutná..ale už jsem ho dlouho neměla , naposledy ještě v době, kdy jsem byla ve větším jinu, tak to bylo asi tím.. hojicha je už víc jang než bancha, mě chutná moc, Jsou v něm lístky i větvičky. A kukicha je z nich nejvíc jang, obsahuje jen větvičky a taky mi moc chutná. Je to čaj, který umí ničit v těle kyselé prostředí..
Koupíš ho na netu, nebo v prodejnách zdravé výživy..

Potom mám moc ráda čaj z dýňových semínek nebo čaj z krup.

pá  Wink

El, mohla bys mi dát prosím nějaký tip na e-shop, kde bych je sehnala? Třeba zda máš nějaký osvědčený. A hlavně jsem tu na fóru četla Téma: Omyl:Bancha/Kukicha a zjistila jsem, že není Bancha jako Bancha Smiley
V oxalisu jsem si koupila tento http://www.oxalis.cz/bancha-arashiyama-70-g/d-71763/ ale teď opravdu nevím co to vlastně je:-) Funny Lebka
Zaznamenáno

Přejídání a lenošení je jistý typ sebeohlupování, otupování svého těla, mysli i intelektu, pohřbívání svého ducha. Konfucius
Aquaria
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 10. Leden, 2011, 01:22:09 »

Iren se tu ptá na pu-er a já se k jejímu dotazu připojuji s Rooibosem ?  ( Má sice něco více draslíku - takže spíše vhodnější na léto, ale jinak chrastí železem a dalšími minerály - dopřála jsem si ho na zkoušku včera - se sojovkou, a vyhovoval mi ...  Wink )
Zaznamenáno
beruška
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 10. Leden, 2011, 07:48:39 »

Roibos nám vařila paní Kubíková na lednovém kurzu. tak by snad mohl být OK.
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #7 kdy: 10. Leden, 2011, 09:19:41 »

jó, na roibos jsem úplně zapomněla, ten mám taky ráda  Very Happy

Třeba eshop countrylifu ho má. Ale lepší je ho vidět, abys nekoupila zajíce v pytli. Každá zdravá výživa by ho měla mít v krámku...
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 10. Leden, 2011, 20:54:48 »

Plinko, podle mě sis od Oxalisu nejspíš koupila banču nepraženou, normální zelený čaj. Takže víc jinový.
Zaznamenáno
jiřík
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #9 kdy: 10. Leden, 2011, 21:27:10 »

Ahoj, chtěl jsem se zeptat na ty čaje Bancha, Hojicha a Kukicha? Chtěl jsem se zeptat jestli vyhovuje pití těchto čajů makrobiotickým zásadám a pravidlům, a sice v případě že si budu jist, že jde o čaj v každém případě pražený a bude se jmenovat buďto Bancha, Hojicha nebo Kukicha. Jde mi o tohle: Když takový čaj budu pít bude to podle zásad a pravidel MB? Pak jsem se chtěl zeptat, jestli někdo nevíte, co se skrývá po označením HIRA BANCHA v angl. (Roasted Whole Leaf Tea)?A případně ještě Hojicha v angl.(Roasted Leaf Tea) Co je to za čaj, kupuji tento čaj pod tímto názvem ve zdravé výživě a piji tento čaj už docela dlouho a nevím jestli je MB OK? A poslední věc chtěl jsem se ještě přeptat na Hojichu? Zde se doporučuje pít Hojichu i při studenějším počasí, je to opravdu tak vhodné? Zmátlo mne např. to že v kuchařce Makrobiotická kuchařka paní Ivy Chourové se vysvětlivkách uvádí že čaj Hojicha je vhodný zvlášť pro léto (dokonce i na obalu v angličině odkazují na pití Hojicha v létě) a zde je tomu napoak. To že čaj Kukicha je hodně jang a tudíž vhodný na zimu(protože je složen z větviček, které obsahují hodně minerálů, které jsou jang) oproti Bancha čaji to chápu, ale u Hojicha čaje mi to moc jasné není, tak bych prosil o podrobnější vysvětlení, pokud možno. Děkuji předem za případné informace.
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #10 kdy: 10. Leden, 2011, 22:04:43 »

Ahoj,

ano pití těchto čajů nevybočuje nijak ze zásad makrobiotiky a jsou doporučované.

Hira Bancha je prostě bancha... někdy se ten název trochu liší podle toho, kdo ho balíčkuje a dodává.

Typicky letním čaje je bancha. Poznáš to i na chuti. Oproti tomu hojicha je trišku výraznější, jsou tam lístky i větvičky a proto je lepší v horkém létě pít banchu a když je chladněji tak hojichu. Kukicha je z nich nejsilnější a je doporučovaná v zimě.

Recepty a doporučení k kuchařkách se liší podle autora. Sám si to vypozoruj, ochutnej je všechny a vyzkušej  Wink
Zaznamenáno
pozorovatel
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #11 kdy: 11. Leden, 2011, 10:29:03 »

V tom názvosloví je opravdu trochu zmatek. Ale myslím, že El to rámcově popsala dobře.

Bancha (banča) je japonský zelený čaj produkovaný z větších lístků na nižších větvičkách čajového keře.
Hojicha (hódžiča) vzniká pražením lístků zeleného čaje Bancha a někdy i Sencha (senča), záleží na kvalitě.
Kukicha (kukiča) vzniká pražením převážně čajových větviček zeleného čaje Bancha.

Co se týče obsahu teinu (což je vlastně derivát kofeinu) seřadil bych výše uvedené od nejvyššího po nejnižší následovně- Bancha, Hojicha, Kukicha. Kukicha by měla mít obsah teinu minimální a proto se doporučuje v MB.

Osobně jsem léta svých MB začátků pil kukichu dováženou od japonského výrobce Mitoku http://www.countrylife.cz/caj-kukicha-85-g-bio-mitoku
Pak jsem se, ale začal věnovat čajové kultuře více a dnes preferuji čínské bílé, tchajwanské polozelené a japonské zelené. Což ovšem už z rámce MB dost vybočuje. Vím o tom a snažím se s tím pracovat- např. zelené čaje obecně mají více yin účinek (ochlazují) a tak je např. v zimě piji minimálně.

Jsem přesvědčen o tom, že všichni potřebujeme nějakou závislost (drogu, posedlost,...) a i tady na fóru je vidět, že spousta lidí, kteří se snaží praktikovat MB s něčím zápasí- se sladkým, slaným, s přejídáním,... Já byl několik let psychicky závislý na MB jídle. Možná jste to taky zažili- ráno přemýšlíte co si uvaříte k obědu, po obědě myslíte na to, jak připravit večeři a před spaním, co si uděláte k snídani. Myšlení na "správné" jídlo mi zabralo spoutu času. To, že teď jedu v teinu, který tělo nehuntuje tolik jako kofein, alkohol, nebo cukr a snažím se ho nebrat jako běžnou záležitost mi příjde lepší, než si myslet, že mohu být naprosto dokonalý a povznesený nad všechny, k čemuž jsem při začátcích MB měl sklony. Přiznal jsem si vlastní slabost a jsem silnější.
Zaznamenáno
Wl
Host
0 0
« Odpověď #12 kdy: 11. Leden, 2011, 11:19:41 »

pěkný příspěvek
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #13 kdy: 11. Leden, 2011, 11:21:52 »

a po dlouhé době od pozorovatele  Blob
Zaznamenáno
Paní Dýně
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
2 0
« Odpověď #14 kdy: 11. Leden, 2011, 14:03:28 »

K těm čajům bancha, hojicha a kukicha. Někdo zde opakovaně psal, že bancha je jinový čaj ideální pro pití v létě. Nezapomínejte ale, že všechny tyto čaje jsou PRAŽENÉ, takže jsou spíše stahující. V létě je mnohem lepší přelít horkou vodou malinový list, měsíček, meduňku nebo kopřivu...
Já všechny možné čaje střídám a jelikož mám doma děti, tak na banchu a spol. se dostane jen tak 1x za 14 dní.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 4
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení