Stran: 1 [2] 3 4
  Tisk  
Autor Téma: Jaký je váš nejoblíbenější čaj?  (Přečteno 14102 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
monkeystyle@seznam.cz
Host
1 0
« Odpověď #15 kdy: 11. Leden, 2011, 14:44:17 »

Pokud si někdo chce něco přečíst o japonských čajích, tak tady je pár odkazů:
http://e-cajovna.net/japonsky-caj-i-aneb-vzhuru-na-cestu-k-zaponcum
http://e-cajovna.net/japonsky-caj-ii-aneb-tezukuri-kawayanagi-dal-i-divna-slova
http://e-cajovna.net/japonsky-caj-iii-aneb-v-cem-pripravit
Zaznamenáno
midsummer
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #16 kdy: 11. Leden, 2011, 14:59:27 »

K těm čajům bancha, hojicha a kukicha. Někdo zde opakovaně psal, že bancha je jinový čaj ideální pro pití v létě. Nezapomínejte ale, že všechny tyto čaje jsou PRAŽENÉ, takže jsou spíše stahující. V létě je mnohem lepší přelít horkou vodou malinový list, měsíček, meduňku nebo kopřivu...
Já všechny možné čaje střídám a jelikož mám doma děti, tak na banchu a spol. se dostane jen tak 1x za 14 dní.

No, na kopřivu jsem úplně zapomněla  Smiley . Já tedy piju většinu dne hojichu, přes víkend kukichu, a to z důvodu, že prostě nemám jinou možnost. Do práce odcházím ráno kolem páté hodiny, vracím se po 19 hodině. Večer uvařím, ráno zeleninu a nesu si to s sebou do práce, kde je jen mrkvovrnka a rychlokonvice. U čaje hojicha se uvádí, že stačí přelít horkou vodou: takže v práci je realizovatelné. U čaje kukicha je však uvedeno, že se má povařit - v práci neřešitelné. Takže řeším, jak to jde. Že bych si vozila ještě s jídlem i čaj v termosce, to už tedy fakt ne. I tak s sebou valím slušný náklad - jídlo na celý den.
  Prostě jsem došla k závěru, že člověk musí taky uvažovat reálně. Před nějakým časem jsem se od mb odklonila právě z toho důvodu, že jsem nebyla schopna některé striktní zásady ani při nejlepší vůli dodržet. Taky jsem po nějakou dobu vyzkoušela vitariánství - ó jak jednoduché: žádné vyváření, žádné nádobí, banán koupíš na každém rohu  Very Happy . Jenom moje ledviny měly zcela jiný názor  Wink .
  Takže závěr: snažím se o mb ze všech sil a podle svých reálných možností. A prostě když něco nejde, tak to prostě nejde - pořeším to jak nejlíp umím. Bez výčitek  Smiley
Zaznamenáno

To, co lidé nazývají štěstím, je okamžik, když přestanou mít strach.
Wl
Host
0 0
« Odpověď #17 kdy: 11. Leden, 2011, 16:25:05 »

midsummer: Nenech se zmást, vždyť to děláš (s těmi čaji) dobře: ).
« Poslední změna: 11. Leden, 2011, 16:27:57 od Wl » Zaznamenáno
pozorovatel
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #18 kdy: 11. Leden, 2011, 16:27:20 »

Jen jsem chtěl ještě k nápojům dodat, že rooibos (který je díky absenci kofeinu určitě také pro MB vhodný) lze koupit  nejen tradiční "červený", který asi většinou znáte, ale i jeho zelenou nefermentovanou variantu, ketrá mě ososbně přijde chutnější http://cs.wikipedia.org/wiki/Rooibos

Co se týče dalších specialit z čajového světa, tak za prozkoumání určitě svými zdravotními účinky stojí, již zmiňovaný, puerh http://cs.wikipedia.org/wiki/Puerh a lapacho http://cs.wikipedia.org/wiki/Lapacho
Zaznamenáno
Plinka
Jr. Member
**
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #19 kdy: 12. Leden, 2011, 14:29:11 »

Ahoj ahoj,
včera jsem náhodou při surfování narazila na článek o čaji MU http://files.bobdvorak.webnode.cz/200000020-9abb69bb51/Mu%20%C4%8Daj.pdf
zaujal mě hlavně ten s černými sojovými boby, jelikož autor tvrdí, že je vhodný po atb (měla jsem teď behem 3 měsíců dvě nehezké angíny a dopovala jsem se penicilínem...), čistí, podporuje imunitu a jiný zdroj uváděl, že je i na ženské problémy, astma, zmírnění menstruačních křečí atd.. prostě čaj přesně pro mě Very Happy a tak by mě zajímalo, zda ho znáte a jaké s ním máte zkušenosti.. hned co si pořídím čejnou soju, tak si ho uvařím Smiley
Díky za odpovědi
Zaznamenáno

Přejídání a lenošení je jistý typ sebeohlupování, otupování svého těla, mysli i intelektu, pohřbívání svého ducha. Konfucius
maja11
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #20 kdy: 01. Březen, 2011, 20:26:20 »

Chtela jsem se zeptat zda je z hlediska makrobiotiky pro nas Cechy vhodne pit napr.rooibos a
lapacho?Prirozenejsi bude zrejme koprivovy caj, pijete je nekdo? Dekuji
Zaznamenáno
Aquaria
Full Member

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #21 kdy: 02. Březen, 2011, 00:22:41 »

Ono by se dalo ve stejném duchu polemizovat i o banchi  Wink

Každý jsme jiný, podle mě se nedá paušalizovat v ničem, ani v tom, co pít ....

Pokud ti Rooibos a Lapacho chutná, míváš na ně chuť a vnímáš, že ti dělají dobře, tak je popíjej ...

( Já jsem Rooibos objevila už před lety, chutnal mi, takže jsem ho popíjela pravidelně a nesrovnatelně víc, než kterékoli jiné, z doporučovaných tekutin ...  Nedávno jsem se dověděla, že jej doporučují - nezávisle na sobě - dvě MB lektorky ... )

O kopřivě se traduje, že je jinovější - doporučuje se spíše staženým lidem - takže nepít pravidelně a ve velkém monžství - asi bych ji nechala na jaro, ale pokud po ni hodně toužíš, tak si ji udělej ...

Někdy je lepší se spolehnout na vlastní intuici, i když 100% neodpovídá MB standardům ...  Wink
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #22 kdy: 02. Březen, 2011, 18:01:44 »

Ahoj majo, když pročteš celou diskuzi, tak zjistíš, že o rooibosu a lapachu už je tu psáno. Tak si to projdi  Wink

Každopádně bylinné čaje jako je např.kopřivový bych určitě nedoporučila pro běžné pití. Přece jen byliny když už se využívají jako čaj, tak by se měly užívat spíš léčebně, než takhle běžně..

Zaznamenáno
maja11
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #23 kdy: 02. Březen, 2011, 19:56:49 »

o tom lapachu prave trochu pochybuju prece jen je to z Jizni Ameriky o Rooibosu vim ze se pri makrobiotice muze,ale asi to moc resim...
Zaznamenáno
Tom.
Sr. Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #24 kdy: 11. Březen, 2011, 10:29:29 »

Pripojuji se svym dilem do diskuze, nepatrim tedy mezi ajovy harcovniky, caj jsem dlouhou dobu nesnasel, protoze jsem jej pil od zakladky po stredni kazdy rano, bohuzel jen cerny se 2ma lzickamy cukru, fuj. dlouho jsem na caje zanevrel, az ted co jsem zmenil pohled na stravovani, nepiju pres den nic jineho nez prave caje. Zacinal jsem na Mate, Lapachu a dikybohu skoncil na Hojiche, Kukuchi a Banche a musim rici ze nejvice chutove me sedi Kukicha, hrozne moc aromatickej a silnej cj s vyraznou chuti, vybornej hlavne kdyz prijdu z venci kde je ted jeste zima...

PS: Novy namet na diskuzi, jak je lepsi/ jak louhujete caj? Pouzivate keramicke sitko, nebo to ktere se ponori do caje? Me docela dava zabrat poradne to keramicke umyt po louhovani a clovek kdyz to dela 4x denne, ale ty co se ponoruji jsou zase z kovu... co je tedy lepsi? Planuji totiz vyrobu sveho hrnicku a potrebuji vedet jestli delat s ouskem nebo bez Roll Eyes Very Happy
Zaznamenáno

Čím se naplníš, tím jsi
El
Host
0 0
« Odpověď #25 kdy: 11. Březen, 2011, 10:48:45 »

Tak já čaj dělám v hrnci a to tak, že ho tam prostě nasypu a pak ho přes sítko přeliju do konvice , termosku atd.. Hojichu zalévám i třikráta vždycky trošku přisypu nové.. Wink
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #26 kdy: 11. Březen, 2011, 22:50:57 »

Já si dělám čaj do malé čínské hliněné konvičky a zakrátko ho celý sliju do mističek; když jsou lístky někdy moc drobné, tak přes sítko. No, žádná sláva, mám umělohmotné. Jinak konvička už má v nalévací hubičce sama "sítko".
Mám taky v zásobě bambusové sítko, ale nevím proč ho nepoužívám.

Bucku, ty jsi keramik? To je paráda.

Zaznamenáno
Tom.
Sr. Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #27 kdy: 12. Březen, 2011, 10:09:29 »

Bucku, ty jsi keramik? To je paráda.

nejsem:D Ale existuji dilny, ktere ti dle navrhu udelaji hrnecek na zakazku:)

Pro ilustraci z neceho takoveho bych mel v budoucnu pit

« Poslední změna: 12. Březen, 2011, 15:14:16 od buck » Zaznamenáno

Čím se naplníš, tím jsi
veronika26
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #28 kdy: 23. Březen, 2011, 19:38:25 »

Prosím jak je to s čajem kukicha a hojicha, vím že u bancha je možné druhý den přisypat a pak znova vylouhovat, tady je to taky možné ?
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #29 kdy: 24. Březen, 2011, 09:29:45 »

Ano, je to pravda..
Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 4
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení