Stran: [1] 2
  Tisk  
Autor Téma: Oleje vs. Makrobiotika  (Přečteno 8009 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Plinka
Jr. Member
**
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 17. Leden, 2011, 19:49:01 »

Ahoj,

chtěla bych se zeptat, zda by mi někdo neřekl, jaké jsou MB vhodné oleje, samozřejmě pomineme živočišné a to že mají být za studena lisované Wink
Mě by zajímalo jak je to třeba s olivovým... měla jsem za to, že je velmi vhodný (ale dnes jsem se z knížky p. Průchové dozvěděla, že tomu tak není..)

Jaký/é olej/e tedy používáte na studenou kuchyni, na smažení a jinou tepelnou úpravu?

Moc díky a omlouvám se, pokud tu to téma někde je, nenašla jsem ho..
Zaznamenáno

Přejídání a lenošení je jistý typ sebeohlupování, otupování svého těla, mysli i intelektu, pohřbívání svého ducha. Konfucius
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #1 kdy: 17. Leden, 2011, 20:20:07 »

Wl napsal ve starších diskuzích:

- Oleje jsou hodně jin. Většinou se střídají slunečnicový a sezamový. Slunečnicový přes léto, sezamový (je oproti slunečnicovému jangovější) přes zimu. Existuje i olej z černého sezamu. Ale ještě jsem ho nikdy nekoupil. Nepřišel mi nějak pod ruku. Zajímavý (chuťově) je také olej z praženého sezamu.
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 17. Leden, 2011, 21:13:08 »

Paradoxně - makrobiotika nedoporučuje oleje pro studenou kuchyni, tzn. za studena, byť používá panenské, za studena lisované. Za studena jsou tuky těžko stravitelné - a teď nevím, jestli se to vysvětluje tím, že jsou ještě víc jin, nebo že nejsou vstřebané do ostatního jídla, jak se to stane při vaření.
Zda jsou v teplých měsících oleje za syrova víc brané na milost, nevím. Mně osobně dělají neplechu pořád (mám oslabená játra).

Za tepla taky používám ty, co zmiňuje Neon.
Zaznamenáno
midsummer
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 18. Leden, 2011, 07:46:13 »

Používám taky sezamový a slunečnicový dle ročního období. Olivový je vhodný především pro studenou kuchyni, ale já rovněž za studena oleje nepoužívám. Řekové ten oliváč považují za tak zdravý, že jsou schopní dát jednoho velkého panáka na jednu porci  Eek .

Chtěla jsem se zeptat, zda máte někdo zkušenost s dýňovým olejem? Nedávno jsem na něj narazila v DM, nebylo na něm uvedeno, že by byl výhradně pro studenou kuchyni (jak se někdy na olejích uvádí), je docela drahý, i oproti sezamovému.
Zaznamenáno

To, co lidé nazývají štěstím, je okamžik, když přestanou mít strach.
Wl
Host
0 0
« Odpověď #4 kdy: 18. Leden, 2011, 09:47:58 »

No, Wl od té doby ještě sortiment o trošičku rozšířil: ).
K sezamovému a slunečnicovému, které tedy používám běžně, sezamový více v zimě, slunečnicový více v létě, jsem přidal (cca ani ne před rokem na radu M.Dvořáka sr.) i další, které používám v jen malém množství a občas. Např. s některými z nich občas poleju kaši (dávám malou lžičku) nebo v létě je dávám i za studena jako zálivku na salát,atd. Takže, přidal jsem tedy do sortimentu: dýňový, ostropestřecový,olivový a mandlový. Paní Průchová je v tomhle striktnější. Tyhle oleje jsou jinovější, nežijeme v Řecku, kdo je víc marod by si měl počínat opatrněji...
Jde tady i o to, že za studena, v zimě jsou horší pro střeva. Používají se tedy v teplém stavu. Pro představu, je to jako mýt mastné nádobí v zimě a ve studené vodě. V létě, kdy je teplo, je to trochu jiné. Ze stejného důvodu se v zimním období např. opražují semínka a ořechy.

Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #5 kdy: 18. Leden, 2011, 09:53:51 »

Dýňový olej je výborný a používala jsem ho hlavně za tepla..
Občas koupím i lněný nebo sojový.
A teď nedávno mi přišel pod ruku olej z rýžových otrub a jsem s ním spokojená.
Jinak samozřejmě slunečnicový a sezamový používám taky..

Olej občas použijeme i za studena , hlavně v létě..  Jinak se použití olejů nebojím, vzhledem k tomu že nic nefrituju a pokud něco smažím tak je to opravdu zřídka, tak bych řekla, že se tím ten příjem hodně snížil...

Nedostatek oleje může nést problémy stejně jako jeho vysoká spotřeba.  
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 18. Leden, 2011, 14:18:57 »

Pro zpestření čas od času taky použiju ty míň rozšířené oleje; a to i proto, že mi zbyly. Mám teda dýňový a lněný (oba jsou chutné) a taky jsem měla konopný. Kápnu je vždycky do zeleninového jídla, prohřeju.
Olivový kupuju v Řecku na dovolené Smiley Tam se do jídel do opravdu hodí.
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 18. Leden, 2011, 14:20:19 »

Pro zpestření čas od času taky použiju ty míň rozšířené oleje; a to i proto, že mi zbyly. Mám teda dýňový a lněný (oba jsou chutné) a taky jsem měla konopný. Kápnu je vždycky do zeleninového jídla, prohřeju.
Olivový kupuju v Řecku na dovolené Smiley Tam se do jídel opravdu hodí.
Zaznamenáno
mackin
Newbie
*

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #8 kdy: 17. Březen, 2011, 14:48:47 »

ahoj, máte někdo zkušenosti s přepuˇštěným máslem ghí??
používám ho už léta a vlastně nevím, jestli je to v MB vhodné?
Zaznamenáno
Wl
Host
1 0
« Odpověď #9 kdy: 18. Březen, 2011, 20:45:07 »

pro makrobiotiku "vhodné" není. koukni, jak se vyrábí. vezmeš máslo a tavíš a tavíš.
používají ho v ajurvédě.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #10 kdy: 18. Březen, 2011, 21:37:57 »

A jak je na tom vlastně řepkový olej za studena lisovaný? Je to v pohodě, nebo na tom někdo něco najde?
Zaznamenáno
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 08. Srpen, 2011, 22:08:54 »

Řepkový olej myslím není moc kvalitní.
Lněný olej má trvanlivost jen pár týdnů (v chladu), jestliže zoxiduje, vznikají v něm nějaké látky, které poškozují játra. Cosi hodně toxického v něm vzniká taky při zahřátí na vysokou teplotu.
Zaznamenáno
komár
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #12 kdy: 14. Listopad, 2011, 09:46:22 »

Chci se zeptat, jak postupovat, když jsem teď nějakou dobu měla "období bez olejů a semínek". prospělo to na játra, cítím se fajn, ale ráda bych začala pozvolna s nějakým tukem, je zima a cítím, že to chce změnu. napadají mě napařená semínka/vařená s obilovinou nebo ostropestřcový olej, nebo je lepší klasický sezamový po malých dávkách třeba na ranní kaši?
Děkuji
Zaznamenáno
Tykev obecná
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #13 kdy: 14. Listopad, 2011, 16:49:03 »

Ahoj,

neví někdo, který olej se energeticky z pohledu jinu a jangu blíží sezamovému oleji, je více jang než slunečnicový a kukuřičný? Po slunečnicovém a kukuřičném mívám obrovskou žízeň a hlad. Teda má-li být pestrost i v tomto směru, napadá mě.

Četl jsem že existuje také amarantový olej, rakytníkový, konopný, lněný, tykvový, ostropeřcový, z vlašských ořechů...

Zaznamenáno
komár
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #14 kdy: 15. Listopad, 2011, 09:53:00 »

Ahoj Tykvičko, z toho výčtu si myslím, že dýňový a lněný. Myslím si ale, že smažit se na nich jako na sezamovém moc nedá, spíš asi jen zahřát.Ten lněný fakt dlouho přechovávat nejde a je taky dost drahý. Tady v českých krajinách se prý v dávných časech dost využíval.
Zkušeností v experimentech s oleji nemám, ale jednou jsem si koupila ten kukuřičný.Už bych do něj znova nešla Smiley pro mě silně yinový.
Ještě k mému předchozímu dotazu: narazila jsem na olej z shiza (perilly), tak budu volit asi cestu lžičky na kaši a nějaká semínka vařená s rýží.
Máte někdo s tím ostopestřcovým o. zkušenost?Nebo vůbec s nějakou lehce stravitelnou formou olejů??
Zaznamenáno
Stran: [1] 2
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení