Stran: 1 [2]
  Tisk  
Autor Téma: Oleje vs. Makrobiotika  (Přečteno 8223 krát)
0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #15 kdy: 15. Listopad, 2011, 14:01:36 »

Proč by se na sezamovém nedalo smažit?
Já mám ráda olej z rýžových otrub (rice bran oil), ale nevím zda se dá sehnat v ČR...snáší dobře vysoké teploty.
Zaznamenáno
komár
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #16 kdy: 15. Listopad, 2011, 14:14:30 »

Na sezamovém se smažit samozřejmě dá  Smiley myslela jsem na lněném, nebo na něm někdo smaží??
Zaznamenáno
komár
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #17 kdy: 15. Listopad, 2011, 14:19:36 »

....v Česku je rýžový olej k sehnání ve zdravých výživách. Viděla jsem ho i v Kauflandu, ale jaká je kvalita - netuším.
Zaznamenáno
Tykev obecná
Full Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #18 kdy: 15. Listopad, 2011, 19:38:39 »

Tak jsem si dneska koupil ten dýňový, ale doma jsem teď četl, že je to 50% dýňový a 50% slunečnicový. To mě v krámě vůbec nenapadlo, přečíst si štítek, když ten olej byl tak tmavý. No nic.

Škoda že u nás v ČR se neprodává taky ovesný a pšeničný olej. Ten pšeničný ano, ale pouze z klíčků.

« Poslední změna: 15. Listopad, 2011, 19:40:19 od Tykev obecná » Zaznamenáno
Wl
Host
2 0
« Odpověď #19 kdy: 16. Listopad, 2011, 12:00:29 »

Komàr: Seminka muzes zaradit hned v jakekoliv podobe. Ted uz je zima, takze bych je spis varil s obilim nebo naparoval ci oprazoval. Olej muzes taky. Prvne mensi mnozstvi a spis do zeleniny, treba na duseni, nez do obili. S olej s obilim je hur stravitelna kombinace. I kdyz i do kase ho obcas dam. Hlavne, kdyz olej, tak ne studeny. Ze zacatku moc nesmaz. No a taky orechy obcas. Stridej vlasske a liskove. Jenom porad vlaske pry neni zrovna o.k. rika pater F. Smiley
Jo a ostropestrecovy nebo i mandlovy olej mi prijde obcas fajn. Ne na smazeni, ale na chut. Pro zmenu proste.
p.s. A uzij si to na tom Severu! Hned bych jel taky...
Zaznamenáno
komár
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #20 kdy: 16. Listopad, 2011, 12:33:39 »

W, díky moc za tu odpověď, tak nějak jsem to i započala. Do smažení nepůjdu asi ještě dlouho, jenom představa mi vhání rudou barvu neomylně přímo mezi oči Smiley .  Počítám, že tam je severní vítr krutý i v dubnu. Takže paradoxně možná až tamější jaro mně donutí zpracovat představu onako a něco takového pozřít Wink .

Ještě k páterovi F. (=Ferda?): Máte někdo typ, kde ho sehnat?
Zaznamenáno
Wl
Host
0 0
« Odpověď #21 kdy: 20. Listopad, 2011, 09:40:08 »

Jj. F jako Ferda (bohužel již nežijící). Já jsem četl jenom tuhle knížku, kterou napsal člověk, který s ním pár let pobýval. Není to úplná "bomba", ale pro někoho, kdo o páterovi jinak skoro nic nevěděl (např. já) to byla zajímavá četba.
http://www.zbozi.cz/vyrobek/pater-frantisek-ferda-zdenek-rejdak/

Zaznamenáno
komár
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #22 kdy: 20. Listopad, 2011, 20:09:17 »

Děkuji W kaffee
Zaznamenáno
Tykev obecná
Full Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #23 kdy: 15. Prosinec, 2011, 21:54:40 »

Chci se zeptat, jak postupovat, když jsem teď nějakou dobu měla "období bez olejů a semínek". prospělo to na játra, cítím se fajn, ale ráda bych začala pozvolna s nějakým tukem, je zima a cítím, že to chce změnu. napadají mě napařená semínka/vařená s obilovinou nebo ostropestřcový olej, nebo je lepší klasický sezamový po malých dávkách třeba na ranní kaši?
Děkuji

komáre, psala jsi, že jsi měla období bez olejů a semínek. To by mě teda zajímalo, jak jsi pokryla slanou chuť. Co vím, tak jedinou slanou chuť (uspokojení) dává sůl v kombinaci s olejem. A gomasio jsi nemohla používat, protože jsi psala o období bez semínek(?).
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #24 kdy: 16. Prosinec, 2011, 11:38:26 »

Ahoj,
tak třeba Komár nejedla ani semínka, prostě, vše, co obsahovaa olej, na nějakou dobu vynechala. I to může být, třeba nám o tom sama napíše, taky by mě to zajímalo.
Jarka
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #25 kdy: 16. Prosinec, 2011, 11:52:00 »

Já jsem taky teď bez oleje, ale sezam mi povolen byl, nesmím jen slunečnicová...gomasio naopak beru jako pomocný lék, stejně tak o gomasiu píše i Ohsawa. Nemyslím si, že gomasio patří do bezolejové diety..
Tož jsem taky zvědavá, Komáre?
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #26 kdy: 16. Prosinec, 2011, 12:01:28 »

Ahoj Calarien,
proč ti byl povolen jen sezan? A u koho jsi byla u MB poradce, že ti nedoporučuje olej? Pokud se ti nechce psát, tak klidně soukromou zprávu.
Mě by to zajímalo. Olej je na zimu potřeba v tepelné úpravě. Možná nás tu bude víc, koho to bude zajímat.
Jarka
Zaznamenáno
komár
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #27 kdy: 16. Prosinec, 2011, 18:27:19 »

Ahoj všichni,
gomasio jsem nepoužívala. Po slané chuti jsem nějaké horentní puzení neměla, jedla jsem hodně mořských řas, nori a dulse vločky (do jakéhokoliv jídla), wakame (v polévce), kombu (s obilovinami, vývar), hiziky( ty jsem vařila s shoyu - slané chuti jsem se nevyhýbala zcela). Na obilovinu jsem občas posypala lžičkou "furikake"(sušené shiso s mořskou solí), jež má slanokyselou chuť, a tudíž mi ani gomasio nechybělo. Byla to spíš taková intuitivní záležitost bez konzultace s poradcem. Spontánně jsem cítila, že játra volají o období bez tuků´. Zkoušela jsem si na sobě vlastní reakci. Bylo to opravdu ku prospěchu, zmizela vyrážka, jen jsem pak cítila, že zima se přiblížila a chyběl mi takový ten vnitřní "záhřev".

První kontakt s olejem mi způsoboval impulsivní tepání v hlavě. Nevím, nyní už jsem zase na standartní mb a do toho peču cukroví Roll Eyes jakmile jen něco ochutnám, hned se to projeví na obličeji.....to ani nemluvím o tom, že mám většinou po kousku něčeho takového sladového a pečeného takové ty hypoglykemické sklony. Potřebovala bych si domluvit nějakou konzultaci. Cítím, že jsem zase na mrtvém bodě. Zkoušení bez zkušeného mb je pro sebepoznání a rozvoj fajn, ale mně to asi bez poradce v tuto chvíli přecejen nedostačí.. ...ještě, že existují hokkaida  Wink

ps. Nemáte tu někdo kontakt na Milana Dvořáka? Dělá konzultace běžně i mimo akce a pobyty?
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #28 kdy: 17. Prosinec, 2011, 12:01:11 »

Komár, tomu rozumím, mně taky veškeré mimozeleninové jiny způsobují dost silné reakce, tak se jim snažím vyhýbat, ale občas prostě nemám tu vůli, no a teď kolem Vánoc, no comment...ale snažím se seč to jde...

Jarko, olej a veškeré ostatní silné jiny nejsou doporučeny pokud člověk trpí jakoukoliv jinovou chorobou, v mém případě jde hlavně o alergie, které mám opravdu silné, ale s mb se mi daří se jich zbavit. Sezam zřejmě nemá až tolik tuku jako slunečnice, jinak nevím jak si vysvětlit, že je ok. Též tykvová semínka jsou ok. To píše Kushi v jedné ze svých posledních zdravovědných knih, ale nevysvětluje to tam nijak do detailu...řídím se tím co jsem se dočetla jednak v této knize a jednak co mi doporučil učitel tady v Holandsku..
Zaznamenáno
Stran: 1 [2]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení