Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Potahování dortů, výroba marcipánu a čokolády  (Přečteno 3441 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 26. Únor, 2011, 05:46:03 »

Dobrý den, chtěla bych se zptat, zda by šel nějak udělat MB potahovaný dort. Já sama jsem to nedělala, ale zajímají mě stránky
www.mimibazar.cz
toto samé je i ve slovenštině, kdyby někdo chtěl. Prohlížela jsem si dorty, jen ty, které mají popis, protože jsem nevidomá a na obrázky nevidím. Napadlo mě proto, že by to mohla být zajímavá debata, pro ty, kdo rádi pečou a všelijak si hrají s MB. Koukněte se na ty stránky. Je to dort normální a já přemýšlím, udělat si to v MB podobě. Ještě by mě zajímalo, jak udělat MB  marcipán. D. Lužná mi poradila z oříšků, z kávy, MB čokolády a amasaké, doufám, že jsem na nic nezapoměla. A pak mám dotaz, jak se vyrábí MB čokoláda? Četla jsem, že z fazolí azuki, ale já měla na mysli z karobu. Určitě karob rozehrát, přidat slad/sirup a co pak s tím? Napadlo vás někoho nalít tuto hmotu třeba do adventního kalendáře nebo aby to byla jako tabulka čokolády? Poraďte mi podělte se  o zkušenosti. Možná by někdo mohl tento dotaz někdo dát na makrobiotika.aspone, aby to bylo i tam.
Jarka Dvořáková
Kdyby někdo chtěl, mám i skype
dvorakova.jaruska
Zaznamenáno
Aquaria
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 27. Únor, 2011, 19:01:41 »

Dvorjar:  S marcipánem ti, bohužel, neporadím - nikdy jsem ho neměla moc ráda. S tou MB čokoládou by to možná šlo: karob, slad a tuk ( náhrada ztuženého tuku , takže buďto palmový nebo kokosový, který má přirozené vlastnosti podobné ztuženým tukům ), někdo by možná ještě přidal sušené sojové, oves. či jiné obilné mléko, ale já jsem je ze své kuchyně naprosto vyloučila - právě proto, že jsem neobjevila jediné, jehož součástí by nebyl ztužený tuk  Huh? ,  leda to vyzkoušet s některou z obilných smetan - mají hustší konzistenci než klasická krabicová obilná mléka: Bio ovesná alternativa smetany - H hafer cuisine od firmy OATLY, nebo krémy - Crema di riso (rýžový), nebo Crema di farro (ovesný) od Iso la Bio ... 
Svým způsobem by se dala čokoláda zahustit i agarem, ale konzistenčně by to mělo k čokoládě daleko ...

Pro usnadnění práce bych ti doporučila použít: čokoládovou pomazánku - Bio CHOCCO vegan od firmy RAPUNZEL, nebo lískooříškovou CAROBELLU - klidně bych je použila jako jednu z variant náplně a rozetřela i na povrch dortu - v chladu hezky ztuhnou. Čokoládu z nich můžeš udělat, když je rozpustíš spolu s kokosovým nebo palmovým tukem a necháš ztuhnout ...  Wink

Tak hodně zdaru v experimentování ...
  Potlesk
Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 27. Únor, 2011, 21:30:57 »

Aquario, jen dvě technické:
crema di farro není ovesný, ale špaldový krém.
Carobella mi teda nikdy do podoby polevy neztuhla, ani v ledničce. Jako náplň to jo (i když radši bych udělala jen krém - ječný/kroupový třeba - a tou carobellou bych to jen dochutila... ale to už se pohybujeme na chuťových preferencích každého z nás).

Jarko, nějak jsem nenašla, které dorty z toho mimibazaru máš přesně na mysli. Ale rozhodně koukni na makrobiotika.aspone. - teď tam někdo přidal recept na makrobio mrkvovo-mandlový dort s marcipánem, který vypadá krásně. 

Ještě zpět k tomu karobu: teď mě docela dostala Z. Terešová - v jednom z jejích video-vaření (sladké cukroví kolem vánoc to bylo) se zmínila, že karob je snad ještě horší než kakao ?!? Prý energeticky příliš jin (a kdo má problémy s pokožkou, ekzémy, alergie... ten ať se mu vyhne obloukem). Tak jsem radši -s povzdechem- vyřadila i karob. A jde to i bez něj! Wink

Jo, a čoko-polevu dělá následovně: rozmíchat vodu+agar+lžíce biokakaa v hrnku, v rendlíku zahřát rýž. slad / rýž. sirup + lžíce mandlového másla (10-20 sekund), míchat metličkou, vlít kakaovou směs, minutu povařit a okamžitě zdobit /máčet/polívat. Prý to chutná úplně jako čokoláda.

« Poslední změna: 27. Únor, 2011, 21:33:15 od paulina » Zaznamenáno
Aquaria
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 28. Únor, 2011, 01:15:14 »

Pauli:  ano máš pravdu di farro je špaldový ...

K té Carobelle: použila jsem ji loni v parném létě, jako poslední vrstvu dezertu a bohatě zasypala kokosem, v lednici moc dlouho nepobyl - servíroval se venku, zato u zbylé Carobelly, která byla do druhého dne v lednici, se na povrchu udělala krásná tuhá krustička ...
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #4 kdy: 28. Září, 2011, 18:33:21 »

fAhojky, toto téma jsem zakládala já. Pak jsem ho nemohla najít a už to mám. Jsem nevidomá, tak mi trvalo chvíli, než jsem to našla. Pracuji na počítači s hlasovým výstupem. Kdybyste někdo chtěl si se  mnou psát, klidně můžete skype mám dvorakova.jaruska To jen tak na okraj. Pavlínka se ptala jaké dorty z mimibazaru.cz mám na mysli. Po pradě řečeno, nevím, je jich tam opravdu hodně. Např. na autíčka panenku atd. by se musely použít asi formičky. Moje sestra například dělala pro někoho fotbalové hřiště. Sestra není MB, ale já její kremrole miluju. No a jak by se dělalo takové fotbalové hřiště v MB z jakých surovin, tedy nevím. Korpus bych asi udělala z mouky a pak to něčím posypat spíše něčím zeleným, pokud tam sestra dělala trávu po okrajích, jinak ale nevím, čím by to posypala. Třeba něco bude na tom bazaru jako příklad toho hřiště nebo něčeho jiného. Kremrole má v knížce i paníChourová, kdo máte její kuchařku, tak se tam podívejte.  Vím, že skáču z témata do témata, když již píšu, ráda bych se s někým seznámila, a našla si tak MB kamaráda/kamarádku. Jsem z Českých Budějovic. Jarka
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení