Stran: [1] 2 3
  Tisk  
Autor Téma: JAK SE VAŘÍ v Holandsku - Kushi Institut  (Přečteno 6290 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Aquaria
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 04. Březen, 2011, 09:11:30 »

... to tedy koukám:  receptář Wieke Nelissen - rajčata, sůl za syrova a pepř - to je MB ?   mgduck Wink  Jarmila Průchová s nimi asi příliš nekamarádí ... ?   Wink

4 plátky kváskový chleba, nakrájíme na dva, odstranit krusty
2 lžíce olivového oleje
1 fi Nely nakrájené rajče
¼ lžičky mořské soli

Smíchejte nakrájené rajče se solí a nechte 10 minut odpočinout.
Dejte olej ve velkém hrnci a přidejte kousky chleba. Pomalu pečené chléb,
otáčet, až lehce dozlatova. Kryt toastový chléb s hummus,
rajče a pinoli. Podáváme teplé.

Co potřebujete pro humus:
1 šálek cizrny, namočené ve 2 ½ šálky vody po dobu 8 hodin
1 - 2 stroužky česneku, drcený
5 lžic čerstvé citronové šťávy
3 lžíce bílého tahini
sůl a pepř podle chuti
2 lžíce pinoli, lehce opečené, jako ozdoba

Vařit cizrnu v namáčení vody na 1 až 1 ½ hodiny, dokud nezměknou, a pyré
je v mixéru. Nyní přidejte česnek, citronovou šťávu, sůl a pepř
na vaší chuti. Přidejte se pomalu tahini, za stálého míchání, vytvořit měkké a krémové
hummus.

Tady je odkaz: http://www.macrobiotics.nl/recipe.html  - každý týden se zveřejní nový recept ...
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #1 kdy: 04. Březen, 2011, 10:22:12 »

Jeden z argumentu je "jine klimaticke podminky".
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #2 kdy: 04. Březen, 2011, 12:34:04 »

A o kolik jiné je holandské klima?
Zaznamenáno
dannyyxx
Host
2 1
« Odpověď #3 kdy: 04. Březen, 2011, 19:33:37 »

víc než klima se možná bude lišit myšlení, možná neobsahuje tolik militantnosti a fanatizmu...
Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #4 kdy: 05. Březen, 2011, 10:24:04 »

To mozna, Dane, ale ja mela za to', ze rajcata se v makrobiotice nedoporucuji ani ne tak kvuli nejake dogmaticnosti vuci nim jako spis kvuli tomu, z jake skupiny rostlin pochazeji a ze rekneme prinasi "vic skody nez uzitku". Kazdy at si svuj makrobioticky talir samozrejme uzpusobi ke svym potrebam, ale vystavovat recept na "chleba s rajcetem" (zlehcuju) jako prikladne jidlo na -predpokladam mnoha lidmi vyhledavanych- ryze makrobiotickych webovych strankach mi prijde ponekud posetile, ne -li nezodpovedne...
A na zaver, jen tak pro zajimavost - ne, ani v Italii (a to myslim muzeme mluvit o jinych klimatickych podminkach) makrobioticka jidla rajcata nezahrnuji. A to je co rict, pac rajce je klicovym prvkem a symbolem italske kuchyne..
Zaznamenáno
pozorovatel
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 05. Březen, 2011, 11:02:46 »

Hmmm...to byl jeden z prvních posunů, které jsem od striktní MB udělal. Přestal jsem se tak úzkostlivě bát použít "nedoporučované" zeleniny. Myslím si, že když člověk jednou za čas použije rajčata, špenát, lilek, nebo brambory, tak mu to rozhodně ublíží míň, než když se nadměrně láduje něčím, co je sice košer, ale v důsledku neprospívá ještě víc (slady, sojové mléko,...).

Už když jsem byl před lety na kurzu u J. Průchové používala se při vaření např. paprika, kterou sama ve svých starších knížkách rovněž nedoporučovala.

Samozřejmě bych se v zimě nepřejídal syrovými rajčaty, ale ten zmiňovaný recept mě nijak nepohoršuje. To už mi tam víc nesedí pepř, který já osobně snáším jen těžce.
Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 05. Březen, 2011, 11:36:51 »

No kdybychom meli bazirovat vylozene na detailech toho receptu, tak proti "standardnim MB zasadam" bychom toho mohli vypichnout mnohem vic - olivovy olej, nepovarena sul, syrovy cesnek, piniove orisky... A samozrejme onen pepr (a rajcata)..
Vlastne na tom receptu shledavam pramalo makrobiotickeho, nazvala bych ho treba vegetarianskym, budiz.
Ja treba do hummusu misto sul+pepr davam umeocet.. A vynikajici! Smiley
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #7 kdy: 05. Březen, 2011, 11:46:49 »

Tady nejde o dogmatičnost, taky si občas rajče nebo třeba brambory dám, ale prezentovat takovýhle recept jako makrobiotiku nejde, že? Wink přesně jak píše Paulina, je to prostě vegetariánský recept...
Zaznamenáno
pozorovatel
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 05. Březen, 2011, 13:44:58 »

paulina, El: Ale proč takový recept neprezentovat jako MB? Wieke Nelissen se zabývá MB 30 let, kdo z nás to může říct? Má určitě se svou praxí zkušenosti, které my ne. Není tam napsáno, že by to byl recept na základní každodenní jídlo, chápu to spíš jako návrh na nějakou svačinu.

Možná právě takováhle otevřenější cesta je budoucností MB, možná je to cesta jak neupadnout do rigidity, anebo nám za pár let dá J. Průchová Wieke jako odstrašující příklad ve své další knížce, kdo ví   Wink

Taky když dělám hummus používám umeocet, česneku bych tam dal o hodně míň, pepř vůbec, ale kdyby mi bylo podobné jídlo nabídnuto, neváhal bych.
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #9 kdy: 05. Březen, 2011, 14:10:10 »

Pozorovatel:  třeba proto, že existuje veliké množství mb svačin, které by aspoň ukázali na to, jak jsou lidi, kteří jí praktikují dlouho tvární a aby ukázali, co vše se dá vymyslet ze surovin, které jsou ok, vhodné i pro nemocné a ne jen určitou výjimkou jako třeba zmíněná rajčata. Když bych někde takový mb recept viděla jako začátečník, tak bych tak trochu nevěděla, co si myslet..a když ho vidím teď, tak mě napadá, že ten člověk asi už nemá inspiraci.. 

Rigidita to je pojem, co se tu teď často vyskytuje. Já si teda po snězení rajčete míň rigidní nepřijdu, naopak cítím se skvěle, když vymyslím z mb surovin něco nového a můžu díky tomu vnášet do života změny..  Wink
Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #10 kdy: 05. Březen, 2011, 15:43:43 »

Mozna, pozorovateli, mas pravdu. Vskutku triceti lety MB se asi muze "chlubit" malokdo z nas... A presto - nebo prave proto - si myslim, podobne jako El, ze v pasmu zdravi je prece tolik moznosti a kombinaci, ze prece neni zapotrebi uchylovat se k potravinam, ktere oni sami (tedy Kushi Institut) na svych strankach (konkretne napr. v dokumentu Leciva Sila stravy) zahrnuji do kategorie "Vyloučit či omezit " (cituji: zeleniny rostoucí v noci jako: rajčata, brambory, lilek, paprika). No neprotireci si to tak trochu?

Nebo ze by Wieke po 30 letech dochazela inspirace? Wink Ona prece jen Bruschetta bez rajcat je asi jako... miso polivka bez misa?! Very Happy
Zaznamenáno
Aquaria
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 05. Březen, 2011, 20:10:09 »

Jejda - hezky se tu rozvinula diskuse ... 

Ty recepty bych ještě pochopila jako "úleťácky MB" v parném létě, ale prezentovat je v tomto ročním období ?

Příští týden se má objevit zase jiný - nový - recept - tak uvidíme ...  Smiley

Hodně by mě zajímalo, jak by se k tomuto vyjádřil někdo, kdo v holandském Kushi institutu byl - to se tam vážně vyučuje, takto "rozvolněná MB" ?
 Pokud ano, tak bych se odtamtud domů nevrátila ani tak obohacena, jako spíše rozčarovaná ...  mgduck
Našel by se tu na fóru někdo, kdo by byl ochotný podrobněji rozepsat, co konkrétně ho při tamním pobytu tak velkolepě obohatilo, a kolik ho to zlevněné obohacení ( při pracovním pobytu ) vlastně stálo...  Eek  ?
Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #12 kdy: 05. Březen, 2011, 22:07:11 »

Citace
tak bych se odtamtud domů nevrátila ani tak obohacena, jako spíše rozčarovaná ... 
Prijde mi to jako docela ukvapeny zaver, co ty vis nakolik by te pobyt tam zmenil ci ovlivnil? Samozrejme za predpokladu, ze bys tam jela s mysli otevrenou; ne dopredu utvrzena v tom, ze cokoli tam bude mimo tve soucasne postoje, nazory a pohledy na vec, bude spatne..
Nebyt to takova palka a v tu nejnevhodnejsi dobu, tak bych se tam rada podivala.
A nepochybuju o tom, ze by mi (nam) bylo i to rajce vysvetleno. Wink Takhle se muzeme jen domnivat a diskutovat (i kdyz ani ta diskuse neni vubec malo!!).
Zaznamenáno
Aquaria
Full Member

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #13 kdy: 06. Březen, 2011, 02:47:57 »

Pauli: Ale sama tu níže píšeš, že jde spíše o vegetariánské recepty ( a já s tímhle tvým tvrzením souhlasím ) - takže, kdyby se v nizozemském Kushiho Institutu skutečně prezentovala takováto vegetariánská strava, tak by mě to opravdu rozčarovalo .... ( Tebe váženě ne ? )

P.S. Tady přece vůbec nejde o tohle:
" Samozrejme za predpokladu, ze bys tam jela s mysli otevrenou; ne dopredu utvrzena v tom, ze cokoli tam bude mimo tve soucasne postoje, nazory a pohledy na vec, bude spatne.. "

ale jde o toto: " ... prece neni zapotrebi uchylovat se k potravinam, ktere oni sami (tedy Kushi Institut) na svych strankach (konkretne napr. v dokumentu Leciva Sila stravy) zahrnuji do kategorie "Vyloučit či omezit " (cituji: zeleniny rostoucí v noci jako: rajčata, brambory, lilek, paprika). No neprotireci si to tak trochu? "

Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #14 kdy: 06. Březen, 2011, 09:09:17 »

no budou-li tam prezentovat takovouhle "vegetariánskou stravu" (a nepůjde-li jen o zpestření, jak zmínil pozorovatel), tak budou muset mít i dobrý argument, jak to zdůvodnit... a ten si ráda poslechnu. Základy jsou přece stejné, všichni víme, že rajče (aj.) ne...
Že by byli nekompetentní si nemyslím, spíš možná přehodnocují pravidla? Změna v makrobiotice? Volnější pojetí? Evropanizace? Co já vím...

Ovšem to nic nemění na tom, že vyvěsit takovýhle recept jako ukázku MB jídelníčku bez bližšího vysvětlení je poněkud rozporuplné. V tom jsme zajedno, Aquario.  Grin
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení