Stran: [1] 2 3 ... 8
  Tisk  
Autor Téma: Zahrada - různé pěstitelské rady  (Přečteno 17127 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« kdy: 16. Březen, 2011, 22:38:59 »

Tak jsem to precetla, alespon tu cast o pestovani. Mrkni na tohohle chlapka, je mu asi 60 nebo 70 a sam vypestuje spoustu zeleniny. Mozna obcas neni 100% bio, nebo alespon na zacatku nebyl, aby to odstartoval, ale ted uz myslim je. Opet - zeptej se sam sebe, jestli na to nehazis podminky ktere to cini prakticky nemoznym (napriklad to rozhazovani seminek prakticky bez pece). Zelenina vyzaduje praci, on nekde na tom jeho situ pise ze se tomu venuje nejmene hodinu denne. Ma tak praci/pohyb na cerstvem vzduchu a mysim ze pokud ne 100% sobestacnost se zeleninou, tak hodne blizko k ni. Plus presne postupy jak co dela.
Zaznamenáno

neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #1 kdy: 17. Březen, 2011, 11:17:08 »

Dik za link, tento jsem jeste nevidel.
Ma to fakt hezky udelane, prehledne, organizovane, prakticke.

Jen tak pro informaci, kolik ho to vsechno stalo:

The answer is about £3500 over the last 4 years but obviously less each year.
I reckon that it will take 7 years to have produced enough to break even and there are not many hobbies that do that!
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #2 kdy: 17. Březen, 2011, 17:06:10 »

Tak to neni spatny ne? £72 v prumeru za mesic. A ma za to bio vlastni zeleninu, radost z toho vseho a pohyb na cerstvem vzduchu. Jen mesicni clenstvi ve fitnesku by ho stalo tak £40-£55 a bio bedynky na mesic min £40. A jak rika, kazdy rok se naklady snuzuji. Me se ten jeho allotment hrozne libi a zacala jsem podobne zahony vyrabet u sebe na zahrade. Mela jsem velkej uspech s cuketama, ze jsem je rozdavala. Dyne mi ale treba nesly. Hlavni je prekonat lenost. Prachy se daj zvladnout, da se to delat postupne (nejen kvuli prachum, ale i mnozstvi prace).
Jo jak jsi mluvil o tom hnoji, a kde ho vzit kdyz nemas zvirata, tak i kdyby si nenasel nikoho kdo ma treba kone, s kym se muzes domluvit to od nej odbirat, tak hnuj se da koupit, uz vyzralej, ze uz ani nesmrdi, ale voni. Ja ho koupila normalne v zahradnim centru, podle prikladu tohohle chlapa, jsem aplikovala asi 2-3 cm a zaryla, a cukety to milovaly.
Jinak doporucuju zagooglovat priorodni ochranu proti slimakum, jsou treba rostliny ktere nemaji radi, ktere muzes zasadit k tem co od nich potrebujes chranit. Proti srnam bys asi musel neco kolem tech zahonu postavit, urcite se da neco vymyslet.
Zaznamenáno

neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #3 kdy: 17. Březen, 2011, 17:22:31 »

Me se prave ten jeho styl taky moc libi.
Skoda, ze jsem vsechny zbytky prken spalil, ted nemam z ceho udelat ohrady.
Ale nejvetsi problem je proste urodna puda. Zkompostovat se toho neda v male domacnosti a zahrade tolik, aby to stacilo na poradnou urodu, takze jak rikas, bud sehnat nekde v okoli hnuj a nebo kupovat. Vcera v obi jsem na to prave cucel, jak 5kg konskeho trusu stoji 300kc a smal se tomu, kdyz si predstavim kolik tun toho musi konar mit za stajema. Oni by toho klidne metrak dali, ale zase problem, jak to dopravit, kdyz neni traktor, vlecka. Resim tu uz detaily, ale o nich to nakonec je.
On ty slimaky resi jedovatyma anti-slimacima granulema.
Na ty srny je prave super ten jeho styl.. pouzit ty drevni ramy na nejakou pletivovou ohradku.
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #4 kdy: 17. Březen, 2011, 17:47:40 »

Však on ti to ten koňař klidně doveze, většina z nich má traktor..
A nebo si pořiď pár zvířat, já mám zatím jen 1 kozu a 2 ovce + dohromady 5 jejich mimin a hnůj na dýničky řešit nemusím :-) Jeho až až..
Se slimáky je to boj, ale taky jde o to, kde bydlíš. třeba tam u nás na ústecku to byl děs a tady na liberecku jich tolik není.
Protože mám zvířata, tak mám i ohradník a srny  řešit nemusím.
Co bych řekla, že je nejdůležitější je voda...
Zaznamenáno
akdar
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 17. Březen, 2011, 19:05:16 »

Omlouvám se,že píši dotaz sem.S pc tomoc neumím a tady je to nejrychlejší.Dnes koupené natto/není prošlé/je cítit acetonem.Dcera ho jedla,než jsme to zjistili .Nevíte zda je to nebezpečné,nebo jestli se to někomu také přhodilo?díky
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #6 kdy: 21. Březen, 2011, 02:13:26 »

Ja vim ze on ty slimaky resi tema granulema. Taky jsem po nich jednou sahla a taky koukam po lepsim reseni. Zatim tedy s nasledujicim nemam zkusenost, ale tady je co jsem nasla

Nejvic se mi libi ta myslenka michani ruznych rostlin na jednom zahone, tj. michani specifickych kytek a zeleniny. Jak ucinne to je to ale nevim. Pripomina mi to jednu zahradu co jsem videla v TV poradu, ktera taky vypadala moc hezky. Byla taky resena zahony s cestickami mezi nimi, akorat ze misto drevenych prken ty zahony byly ohranicene malymy zivymi plutky. Ale to je hrozne pracne porad zastrihavat takze bych to nedelala. A taky dost drahe na porizeni, vic nez ty prkna. Ale proc o tom mluvim, je ze tam kombinovali kytky a zeleninu a vypadalo to moc hezky a melo to asi i prakticke vyhody.

Jedno z nejlevnejsich a nejjednodussich resenich se zda byt to umlete kafe - ten clanek rika ze slimaci neradi "chodi" pres umlete kafe - takze obsypat kolem zahonu. Navic kafe je dobre jako hnojivo. Osobni zkusenost zatim nemam.

Dale hezke napady z lunarniho kalendare - ty uz ale vyzaduji dlouhodobejsi planovani:
1) obklopit zahradu hustym zivym plotem - prilaka ptaky a ti se slimaky zivi (uz to ale neresi fakt ze se taky zivi zadradni urodou Smiley - ale to se tyka jen mensich sazenic a ty se daji chranit mechanickymi zabranami - mit ptaky v zahrade je tak jako tak fajn)
2) Udelat zahradni jezirko - pritahne zaby a ropuchy a ty se take zivi slimaky - tohle moc doporucuju, i kdyby vam to nemelo pomoct proti slimakum, mit jezirko se zabickama se mi moc libilo v minulym baraku.

S tim hnojem, ja vim ze stoji tolik. Tam jde o to, kolik ho potrebujes, a jestli jsi ochoten si ho sam uzrat (to pry trva 6 mesicu a myslim ze bude nejaky cas smrdet). Ja jsem holt sla s tim nesmradlavym pohodlnym rychlym resenim. Kdyz bych toho hnoje chtela hodne a chtela ho sama uzravat (na coz potrbujes taky misto), tak bych se asi domluvila s majitelem kone jestli by mi to za mensi poplatek nedovez. Hnuj je nejlepsi zaryt na podzim, takze pocitam ze pokud bys mel cerstvy, tak ted je idealni doba si ho opatrit aby do podzima uzral.
« Poslední změna: 21. Březen, 2011, 02:44:46 od torquiose » Zaznamenáno

torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #7 kdy: 21. Březen, 2011, 02:34:37 »

Dalsi napady proti slimakum v anglictine

Pocitam ze obzvlast kdyz se zkombinuje vic metod, tak by to melo problem vyresit.

Dalsi proti-slimaci rady
« Poslední změna: 21. Březen, 2011, 02:41:31 od torquiose » Zaznamenáno

neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #8 kdy: 21. Březen, 2011, 08:45:42 »

Tak toto je taky vyborna inspirace, dalsi mestska zahrada naprosto obsypana zeleninou.

« Poslední změna: 21. Březen, 2011, 08:52:55 od neon » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #9 kdy: 01. Duben, 2011, 12:41:01 »

Tak toto mě přijde velice zajímavé, i když se mi to těžko čte díky angličtině, nejsem si jistý detailama výroby:

http://onestrawrob.com/2010/11/pit-and-mound-gardening/

Ale v podstatě jde o to, že namísto, aby nechala cestičky (uličky) mezi záhonama ladem, tak se vyryje žlab a ten zasype dřevěnou štěpkou, na to hlína a na to sláma. Ta vykopaná hlína se použije hned vedle, na vyvýšené záhony.
Simuluje se tak proces tlení v lese, kde vzniká nejkvalitnější půda, díky tomu, že se tam usadí houby (fungus).
Tento uličkový kompost plný podhoubí (či jak to nazvat) tak vyživuje rostliny na vedlejším záhoně.
Píše, že nejkvalitnější půdu na záhoně najde vždy na dně této uličky, pod tou štěpkou, až se během roku rozloží.. takhle je to v podstatě v lese.

Není mě moc jasné, v čem je vlastně pointa. Jestli v tom, že tam dám na jemné kusy nadrcené dřevo? Dřevem se dá přece mulčovat z vrchu. Že by tohle pod zemí ale bylo o něčem jiném? Dřevo takhle hážu do kompostu, získám tak teda to samé? Ale tady jde asi o to, že je to přímo vedle záhonu a rostliny z něj si tak berou kořenama něco od těch hub.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #10 kdy: 06. Duben, 2011, 13:01:57 »

Seznam starých, krajových, netradičních plodin a odrůd, plevelů a dalších rostlin.

http://gengel.webzdarma.cz/ces_odrudy/ces_odrudy.htm
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 06. Duben, 2011, 14:07:49 »

Seznam: Upoutal mě tam zejména ten jin-jang čočkofazol.
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #12 kdy: 06. Duben, 2011, 15:14:42 »

Mamka to pěstovala, protože to hezky kvete a tohle pak aranžovala do nějakých sklenic Wink
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #13 kdy: 06. Duben, 2011, 20:16:35 »

Diskuze kolem vyvýšených záhonů.
Jsou tam hezké fotky něčeho mezi bylinkovou spirálou a vyvýšeným záhonem.
http://www.permaweb.cz/forum/topics/vyvysene-zahony
Zaznamenáno
beruška
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #14 kdy: 18. Duben, 2011, 07:55:14 »

Vysévala jsem dýně do kelímků za okno na přirychlení a tak mě napadlo upozornit na dýni muškátovou pižmovou. Semena prodává Nohel-garden, dýně vypadají jako velké hrušky, dužina je pevná a výrazně oranžová jako u hokaida a jsou použitelné stejně jako hokaida - lahodné, skoro bych řekla je ještě chutnější. Vydrží podobně, i když až do února a déle nemám vyzkoušeno, protože jsem je snědla dříve, ale tvářily se stále trvanlivě, když jsem porcovala poslední...
Na rozdíl od hokaid se jim ale líbí plazit se po zemi - nabídla jsem jim taktéž síť, ale to jim moc nesvědčilo.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 ... 8
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení