Stran: 1 [2] 3 4 ... 8
  Tisk  
Autor Téma: Zahrada - různé pěstitelské rady  (Přečteno 16845 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
maja11
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #15 kdy: 05. Květen, 2011, 10:45:39 »

Máte někdo zkušenost s pěstováním více druhů tykví na zahradě.
Kamarád mi říkal, že např. hokaido by se nemělo pěstovat dohromady s
cuketama, že by se mohly sprášit a nebyly by potom dobré.
Včera jsem dostala semínka dýně pižmové, tak se chci zeptat, jestli je můžu přidat
k rostoucím hokaidům, aniž by se vzájemně "ohrozily."
Děkuji
Zaznamenáno
beruška
Sr. Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #16 kdy: 05. Květen, 2011, 11:12:32 »

Dýně jsou opravdu velmi silně promiskuidní, takže bych je určo nedávala moc blízko k sobě.
Hokaida, pokud je chceš mít nadále na semínka, by neměly mít ve velkém okruhu žádného příbuzného (ani cuketu nebo patizon), což není většinou možné, protože dýně mají i sousedi. Já měla loni hokaida a dýni muškátovou na dvou záhonech cca 3 metry od sebe a od nich ve vzdálenosti asi 20 metrů dýni olejnou, na plodech hokaid a pižmovky se to neprojevilo, nebo jsem to nepoznala, ale zasadit semínka jsem už letos neriskovala a raději koupila nová. A olejka, která byla od nich dost daleko,  mi připadala trochu šmrncnutá, protože když jsem ji pěstovala dříve, tak měla velmi tvrdou šlupku a nepoživatelnou dužinu, no a ta loňská byla něco mezi s hokaidem, což bylo ku prospěchu, dužina se dala sníst a byla chutná, semínka taktéž.
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #17 kdy: 05. Květen, 2011, 11:29:43 »

Přesně jak píše beruška, dýně se rádi sprsknou s jinoou dýní, cuketou, patizonem. Já se chystám dát jednu dvě rostliny do skleníku, aby z nich měla semínka na příští rok.  Wink
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #18 kdy: 15. Červen, 2011, 02:10:01 »

Neone, dneska jsem objevila tuhle knizku. Znas ji? Podle me vypada fantasticky. Objednala jsem ji a ted ctu online uryvek. Tak pak muzu dat vedet jak se mi libila a hlavne jak se mi osvedci v praxi.
V uryvku jsem si napr. vsimla jednoho navrhu zahrady, u ktereho jsem si vzpomela na tvuj problem se srnami (autor knihy mel stejny problem) - zahrada ma zivy plot, ktery ma dve strany - stranu pro srny (zvenci) a stranu pro dum. "Srni" strana obsahuje jak ruzne jedle plody pro zvirata, tak ruzne trnite kere jako prirodni zabranu. Ten zivy plot je tim padem docela tlusty a pichavy, takze pocitam ze by srny moc nelakal preskakovat, obzvlast kdyz jim na nem roste na "jejich" strane neco dobreho.
Strana pro dum obsahuje ovocne stromy a kere.
« Poslední změna: 15. Červen, 2011, 02:31:34 od torquiose » Zaznamenáno

neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #19 kdy: 15. Červen, 2011, 08:22:10 »

torquiose: dik za oziveni tohoto tematu, na tu knihu jsem cetl jednou vybornou referenci, tak jsem si ji ihned sehnal z torrentu v pdf, ale jak to tak chodi, tak nebyl cas a jen jsem ji rychle prohlidnul a zacetl se jen do sekce polykulturniho zahonu a "tri sestry" - ja jsem mimochodem z netu stahnul komplet permakulturni "vybavu" knih a videa, je toho ale ohromna spousta, videa super, knihy nestiham - rozhodne se to ale vyplati cist, ztrata casu to neni, ponevadz tyto zkusenosti tu ma minimum lidi, za kteryma by se dalo chodit ptat - takze nezbyva, nez to shanet i v anglictine

Jinak kolem zahrady travim vice a vice casu a srny uz resim tak, ze to cele oplotim lesnickym pletivem. Na zivy plot bych cekal nekolik let a to v mem pripade nejde. Navic vidim, jak jsou srny mrstne a protahnou se kazdou mezerou v krovi a hlavne jsou zvykle delat to, ze jakmile nekde nasly neco dobreho, tak si to zafixuji a i kdyz maji nyni vsude dobrot kolem, tak jdou stovky metru treba na tu nasi zahradu, aby ozraly tu dobrotu. Zmenil jsem na ne hodne pohled a prestavam mit slitovani. Zabit je nepotrebuju, ale radikalni reseni to vyzaduje.

Podobne tema jsou ale i dalsi skudci na zahrade. Oproti slimakum je pro me srna naprosty amater v "niceni". Je spousta mirumilovnych rad na slimaky typu obsypat rostlinu jehlicim, ze to nemaji radi - ja za sebe muzu rict, ze vetsina rad jsou jen teorie a v praxi vubec nefunguji. Muzu dolozit fotkama plno slimaku, kteri si to vesele vali po jehlici (po suchem), primo k rostline, ktera je obsypana - urcyhlilo to v mem pripade jeji ozrani, je to pro ne jako magistrala.
Nelitostne je kazdy vecer smikam nuzkama. Klidne bych sypal vice Ferramolu, ktery vzhledem ke slozeni nepokladam za zadnou chemickou hruzu, ale celkove by zahrada lezla vice a vice do penez - ale tohle uz sem prestal taky dost resit, smiril jsem se s tim, ze z pohledu financniho to proste vychazet v teto dobe nemuze - vychazi to jen z pohledu kvality a pro tu to delam.

Take drepcici, kvetilka cibulova a mrkvova nam nici dalsi zbytky. Ale na ty uz jsem koupil 100m netkane bile textilie, kterou se zahony kompletne zakryji, hned po vysadbe a ono to kupodivu pod ni vsechno roste a hezky si ji nadzvedava a navic tam pod ni vznika lepsi mikroklima, trosku jako pareniste, takze to jeste ten rust urychluje.

Nejlepsi zkusenosti mame s velkyma kvetinacema, ktere jsme vytahali na balkon a osazeli zeleninou (redkve, salaty). Zadne srny, zadni slimaci a roste to vyborne - a vodu z nadobi mam hned kam vylevat Smiley
Po tomto experimentu mam jasno, ze kazdy muze pestovat doma na balkone nejakou zeleninu a muzu ho ujistit, ze ji nakonec bude pestovat efektivnej, nez vetsina lidi, co ma zahradu - jasny, nebavim se o mnozstvi, kdyz je malo mista, ale vzhledem k tomu casu vynalozenemu je to jenom o vytahani kvetinace a hliny na balkon a zasazeni a zalevani - zadni slimaci, zadne srny.

Ale zaklad vseho je velice kvalitni puda a tu nemame, ale vim jak na to, aby byla a to delam vetsinu dne - chystam to na pristi roky v podstate.
« Poslední změna: 15. Červen, 2011, 08:23:58 od neon » Zaznamenáno
beruška
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #20 kdy: 15. Červen, 2011, 10:57:49 »

Neone, s tvými slimákovskými praktikami souhlasím, taktéž jsem rezignovala na všechný "humánní" metody a nožem je zakrajuji do země - denně něco přes 100 kousků.
Co ta netkaná bílá textilie - mám zkušenost, že pokud jsem měla něco pod ní, těm slizkým neřádům to pod ní extra chutnalo?
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #21 kdy: 15. Červen, 2011, 13:05:51 »

Dobry den,
nepusobi na slimaky ani kvasek s vodou(nahrazka piva) v PET lahvi?  A slysel jsem,ze mesicek lekarsky odpuzuje slimaky,msice,mravence a hadatka.Nevite jestli je to skutecne pravda? Proto jsem mel v planu si tam vysazet hodne nejen k jidlu,ale jako vyborny bojovnik proti slimakum.
« Poslední změna: 15. Červen, 2011, 13:07:31 od sahaw » Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #22 kdy: 15. Červen, 2011, 14:09:43 »

Ahojte,
já tu nemám ani jednoho slimáka! Smiley kolem zahrady to máme vypasené od zvířat....
Za to mi patizony žere nějaká myš...i pár sazeniček dýně snědla....
Zaznamenáno
midsummer
Full Member

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #23 kdy: 15. Červen, 2011, 14:17:57 »

Mně předevčírem večer sazeničky dýně rozválel na cimprcampr pes. Je to pes majitele baráku co v něm bydlím - jeden jeho přiblblej pes mi chodí kadit pod prádelní šňůry, ten druhej se mi vyválel v záhonu. Tak jsem včera večer kolem celého záhonu natloukla železnou mříž - čekám, kdy mě přijde majitel zprudit, že je to ohavné...
Zaznamenáno

To, co lidé nazývají štěstím, je okamžik, když přestanou mít strach.
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #24 kdy: 15. Červen, 2011, 14:24:02 »

Berusko, tu textilii mam zatim par dnu a hezky pod ni vsechno povyskocilo, slimaci zatim ve vetsi mire nejsou, ale rozhodil jsem pod ni granule Ferramolu, tak uvidim, ale logicke to je, ze to tam pod tim musi byt pro slimaky uzasne.

Pivo, kvasnice jsem jeste nezkousel - dneska to tam zkusim zahrabat - mel jsem trochu problem s tim, jak to budu vynaset, vybirat to nejak ze dna mi prijde blbost, tak tam zkusim dat jen plastovy kelimek a ten bude cely vydelavaci.
Mesicek nam tu a tam roste mezi zeleninou, ale nedokazu posoudit, jestli to ma velky vliv. Rozhodne tam slimaci stale jsou. A rozkladat nejake rostliny, ktere je maji odpudit, na to uz kaslu - pro me to skoncilo v "kosi teorii" - to same napr. s mravencema, kteri chovaji na stromkach msice - je spousta rad, jak kmen obalit aromatickyma bylinama - clovek muze celkem rychle vyzkouset a pozorovat, jak jim to nedela vubec problem. Tim padem se mi stale vice potvrzuje, jak spousta rad v knihach (tech bio organickych prevazne) jsou jen hezky znejici teorie, ale zajimalo by me, jestli to vubec nekdo zkousel.

Ja jsem si ale udelal prozatim zaver, ze ten cas, ktery mi seberou slimaci jejich vybijenim, tak bych radsi mel investovat do zkvalitneni pudy. Protoze sleduju, ze pokud je puda slaba, tim padem je rostlina take slaba a pomalu roste a slimaci miluji mlade rostliny, mlade listky. Pokud nekde dyne rychle vyskocila, tak to vetsinou nestihli likvidovat. A ono vsechno rychle vyskoci, jen v kvalitni pude.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #25 kdy: 15. Červen, 2011, 14:26:50 »

Midsummer: Nebo me napada, do kříže zatlouct vzhledné pruty/vetve kolem celeho zahonu. A nebo jen kolem dyne, dokud je jeste mensi, zabodat nekolik klacku do kruhu, muzou tam aj zustat, ona je obroste, obeplazi. No a nebo klidne zatlouct do kříže ty pruty/vetce jen jakoby ze ctyr, ze trech stran, bliz k dyni a ona se uspesne po nich bude i pnout.
« Poslední změna: 15. Červen, 2011, 14:28:25 od neon » Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #26 kdy: 15. Červen, 2011, 14:31:47 »

Ja jsem se rozhodl,ze po uspechu na balkone si i na zahrade vysadim(pristi rok
) jen nektere citlivejsi rostliny,ktere byvaji pod utokem slimaku do kvetinacu. Budu muset tam chodit zalevat,ale zas budu mit teoreticky zachranenou urodu. Smiley

Jsem zacatecnik zahradkar ,tak nektere me teorie muzou byt silene a nebo prehanene,tak se omlouvam.Smiley)
Zaznamenáno
midsummer
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #27 kdy: 15. Červen, 2011, 14:42:31 »

Midsummer: Nebo me napada, do kříže zatlouct vzhledné pruty/vetve kolem celeho zahonu. A nebo jen kolem dyne, dokud je jeste mensi, zabodat nekolik klacku do kruhu, muzou tam aj zustat, ona je obroste, obeplazi. No a nebo klidne zatlouct do kříže ty pruty/vetce jen jakoby ze ctyr, ze trech stran, bliz k dyni a ona se uspesne po nich bude i pnout.

No jo, no, to jsou prima nápady, ale ten jeho pes je asi tak šedesátikilové tele ...
Zaznamenáno

To, co lidé nazývají štěstím, je okamžik, když přestanou mít strach.
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #28 kdy: 15. Červen, 2011, 15:30:08 »

Sahaw, pokud jsou kvetinace na zemi, kde jsou normalne slimaci, tak neni vyhrano, vlezou do nich a na den se zahrabou, ze nejdou najit a pak i po prenosu nekam jinam to muze byt sezrane.
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #29 kdy: 15. Červen, 2011, 15:38:00 »

Gravitace. Je to jejich pry nejvetsi nepritel.Pak jsou pry alkoholici,kteri neumeji pravat.Smiley) A spatne travi vlocky. Smiley

Pokud kvetinac ma nahore ohnuti,tak slimaci spadnou na zem. Pak figl od jednoho zahradkace co mi rikal,ze staci rozriznout pet lahev podelne a vzit cas a natlouc na prkna,ktere jsou okolo zahonu. Pak by meli spadnout(zas gravitace.).
Tak jsem psal,tak vse je to co jsem slysel.Zatim neovereno.Smiley)
Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 4 ... 8
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení