Stran: 1 ... 5 6 [7] 8
  Tisk  
Autor Téma: Zahrada - různé pěstitelské rady  (Přečteno 17728 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
El
Host
0 0
« Odpověď #90 kdy: 04. Červenec, 2012, 21:16:37 »

Ja mela asi jako kedluben...
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #91 kdy: 08. Červenec, 2012, 21:14:23 »

Tak jsem zvazil turin. Prumerna vaha je cca 250g. Nekteri jedinci maji i pres 500g.
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #92 kdy: 14. Červenec, 2012, 21:57:49 »

Sdílím link na článek o tzv. companion planting t.j. jak kombinovat jedlé, okrasné a užitkové rostliny nejen pro zajímavý vizuální efekt, ale hlavně jako přirozene řešení proti škůdcům a pro vzájemnou symbiózu co se týká např. využití živin ze země apod. hovoří se i o tom co nekombinovat (v angličtině): http://jillywelch.wordpress.com/2011/12/07/beauty-and-the-beets-make-a-truly-mixed-border/
V článku je i odkaz na praktickou tabulku dobrých a špatných kombinací: http://www.gb0063551.pwp.blueyonder.co.uk/seeog/companion/
Zaznamenáno

rajče
Newbie
*

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #93 kdy: 15. Červenec, 2012, 00:55:52 »

Přeji hezký den, večer či noc a jestli nevadí, ráda se připojím coby nováček do tohoto vlákna. Je mi nejbližší tématem i když ostatní vlákna postupně pročítám a nechávám na sebe zvolna působit. Problematiku MB teprve lehce nasávám do vědomí, tělo je stále ještě zvyklé cpát se vším možným. Zahradu a přírodu vyhledávám ze všeho nejvíc a tak mi přijde přirozené začít právě tady Smiley Nejsem expert, ale snad se tu něco dozvím, nebo i já budu něčím platná Vám ostatním Smiley Takže jestli to je možné, vzít můj příspěvek jako moje představení se - berte to tak  Smiley   
« Poslední změna: 15. Červenec, 2012, 01:08:18 od rajče » Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #94 kdy: 15. Červenec, 2012, 09:34:10 »

Ahoj rajče :-) Vítám tě tu !!!

Co pěstuješ na zahrádce?

Jinak moje pozdně vyseté a vysazéné plodiny celkem rostou, naštěstí i dost pršelo :-)
Zaznamenáno
rajče
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #95 kdy: 16. Červenec, 2012, 18:26:33 »

Ahoj, díky.
Já zahradu druhým rokem buduji. Je toho tisíc metrů a byla tu něco jako louka plus nepořádek a bezinky. První rok jsem se prosekala a začala s kytkami a keři. Letos z jara jsem na to vlítla a připravila záhony. Je tu hutnej jíl, tolálně usedlej, takže to byla dřina i když mě to baví. Nasázela jsem do skleníku rajčata okurky, papriky, salát a kedlubny. Plíseň zatím nic nezlikvidovala, slizáci akorát zlikvidovali ty kedlubny se salátem Smiley
Protože jsem z jara nestihla všechny plány, použila jsem staré seno a slámu na založení dalších záhonů. Naházela jsem pod to brambory a příští rok už to půjde snadněji zrýt a provzdušnit. Kupovivu rostou, ale co pod tím bude, to zatím netuším. Snad něco jo. Ještě jsem nazálela všude možně dýně Hokaido a cukety. Dýně jednou, cukety jsou zatím sežrané slimejšema. Let,os si vyloženě lebedím, protože jich hodně asi pomrzlo. Minulý rok tu byla invaze jak z hororu,člověk po dešti musel dávat bacha na každý krok, aby se v tom po uklouznutí neválel Smiley
Musím první roky testovat, co vůbec tady půjde, ale jíl s trochou dřiny a trpělivosti odlehčit jde, takže to dělám jak jen můžu.
Všechno kompostuju, každou větvičku či lupen měním na humus. Něco na zahradu tahám i z přírody, ale jde to pomalu. Náklaďák lehké zeminy by se hodil, ale časem to zmáknu i bez něj Smiley
Jinak sázím vše. Stihla jsem zasadit tři jabloňě, třešeň, meruňku, broskev, ringli, švestky z okolí i jednu koupenou. Už mi rostou maliny, jahody, angrešt a josta. Takže jsem docela spokojená, ta práce už začíná být vidět.
Otravuje mě, kolik chorob rostlin člověk musí řešit. Nechci tu mít laboratoř s desítkami druhů postřiků, ale něco asi praktikovat budu muset. Teď je chladno, každý den prší, takže mám obavu o rajské a okurky. Zatím dobrý, ale jsem v tomhle pesimista, čekám že se plíseň objeví velmi rychle. Začínají mi zrát první rajčata, tak to by mě dost naštvalo, kdyby to zase zlikvidovalo COSI nepřátelského  Smiley)
Tak jsem se rozepsala více než dost, doufám že nevadí
.
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #96 kdy: 20. Červenec, 2012, 20:30:40 »

Ahoj rajce, me by docela zajimalo jestli mas nejake tipy co se tyka jilovite zeminy protoze mam stejny problem. Diky.
Co se tyka slimaku, tak nadobky s pivem by pry mely byt ucinnymi pastmi.
Zaznamenáno

rajče
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #97 kdy: 20. Červenec, 2012, 23:26:25 »

Ahoj, tak jílovitou zem už celkem znám, protože má minulá zahrada v Praze  byla skoro to samé. Ona je v podstatě velmi dobrá, ale ten lepenec je problém.  Kdysi jako neznalá jsem vyhloubila jamky v půdě a do nich vyklopila obsah květináče s nějakou rostlinou. Nerostlo to a druhým rokem jsem do těch míst kopla a zjistila, že kořeny vůbec neměly sílu ten jíl rozrušit. Kořenový bal u některých rostlin zůstal prostě stejný. Bylo to jak v betonu. Ty rostliny co jíl snášejí dobře, tak opravdu dobře prospívaly. Tenkrát mi došlo, že se na určitá doporučení mohu spolehnout a že jsem byla zhýčkaná půdou, kterou měli na zahrádce naši. Tam vše rostlo skvěle Smiley))))
Do jílu musíš nacpat co nevíc humusu z kompostu, ale dobrý je i hrubý písek. Myslím že se používá na maltu, ale tím si nejsem jistá. Nesmí být jemný, pak by se s tím jílem spojil a nic by nevyřešil. Hrubý písek s většími zrny naruší strukturu jílu a zem je kypřejší. Nemá živiny, funguje pouze fyzikálně ale výborně. Když při každém výkopu pro strom, nebo při zlepšování záhonu zaryješ jakoukoli biomasu, tak máš na pár let vystraráno.
Samotná hodně jílovitá zem se zrytím provzdušní prý asi na pět let, pak je to zas jak keramická hlína.  Záhony se dají postupně vylepšovat, horší je to s místem, kam sázíš strom či keř. V dobré půdě ti stačí málo jen pro začátek a pak už to jede.  V jílu nebo opačném extrému... písku, musíš vykopat větší objem zeminy a tomu stromu udělat pro první roky co nejlepší základ... tedy abys měla radost z přírůstků Smiley  Pak už je jen potřeba na to myslet a plánovat zahradu tak, aby se ten humus dostával kam více potřebuješ.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #98 kdy: 20. Červenec, 2012, 23:28:32 »

Na jakýkoli typ zeminy funguje vždy kompost - ať jílovita nebo písčitá, tak ji vždycky "zharmonizuje" kompost.
Zaznamenáno
rajče
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #99 kdy: 20. Červenec, 2012, 23:45:24 »

Jo jo.  Kompost je zlato. Já to v tom svém příspěvku moc nevypíchla, ale to je fakt stěžejní.  Protože  najednou zůronuji větší část zahrady a kompost tu žádný nebyl, tak opravdu válčím. Kompostuji vše, co se dá a ještě tahám matroš z přírody. Na jaře jsem tahala autem v pytlích takový zkompostovan:ý vyhozený humus ze skládky, ale ukázalo se že kradu, i když jsem se ptala starosty obce předem  Smiley  Starosta mi řekl, ať si tam vezmu jakýkoli odpad, že je to jen bordel a ejhle, někdo se pak k tomu hlásil, jako že je to jeho.  Byla to ostuda.  Když jsem v lese, vezmu si vždycky alespoň něco.  Třeba odpad u cesty od dřevařů.Cekám kdy mě prořve myslivec, že je to lesní pych. Uvažuji o sekání plevelů u cest, aby to nikomu nevadilo Smiley))))  Mám potřebu vršit hory kompostu, ale zdá se, že když vezmu něco co jiní vyhazují, hned to někomu vadí Smiley
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #100 kdy: 21. Červenec, 2012, 01:08:04 »

No jo, blbci se najdou vzdycky. Ach jo.
Citace
Na jaře jsem tahala autem v pytlích takový zkompostovan:ý vyhozený humus ze skládky, ale ukázalo se že kradu, i když jsem se ptala starosty obce předem  Smiley  Starosta mi řekl, ať si tam vezmu jakýkoli odpad, že je to jen bordel a ejhle, někdo se pak k tomu hlásil, jako že je to jeho.  Byla to ostuda.  Když jsem v lese, vezmu si vždycky alespoň něco.  Třeba odpad u cesty od dřevařů.Cekám kdy mě prořve myslivec, že je to lesní pych. Uvažuji o sekání plevelů u cest, aby to nikomu nevadilo Smiley))))  Mám potřebu vršit hory kompostu, ale zdá se, že když vezmu něco co jiní vyhazují, hned to někomu vadí Smiley
Zaznamenáno

El
Host
0 0
« Odpověď #101 kdy: 21. Červenec, 2012, 09:56:05 »

Taky tu máme jíl a bohužel nemám trpělivost všechno kompostovat atd, takže jsme si navezli kvalitní hlínu s biofarmy... Ale kompostujem a na podzim se chystám to všechno naházet na záhon (mám 80x5m) a asi přikryju netkanou textilií (?)

Znáte kompostování v černým uzavřeným pytli?
Zaznamenáno
rajče
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #102 kdy: 21. Červenec, 2012, 11:40:17 »

80x5m, to máš slušnej záhonek Smiley)))  Kompostování v černém pytli odzkoušené nemám. To musí být docelala fofr. Mohlo by se mi hodit. Zkoušela jsi?
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #103 kdy: 28. Červenec, 2012, 12:03:16 »

8x5  Wink
Právě jsem to ještě nezkoušela.. ale zkusím, až přijde čas :-)
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #104 kdy: 28. Červenec, 2012, 17:24:08 »

Dosel jsem presveceni,ze vypestovana zelenina na zahradce stoji jen 0,1hal/kg. Tak mytus,ze se nevyplati pestovat na zahradce vlastni zeleninu je zboren.Smiley

Pro jistotu dodam:
Musi se pestovat suchomrazoblbovzdorná zelenina.
Nesmi se pouzivat umela hnojiva a postriky.
Nesmi si clovek uctovat cas na zahradce,ale jen jako odreagovani a posilovani sveho zdravi.
Mit vlastni semena.
Zajistenou zadarmo vodu.(blizko u potoka)

Pokud je neco z tohle poruseno,tak cena zeleniny stoupa a stoupa a stoupa pak se to uz nevyplati.Sad
Zaznamenáno
Stran: 1 ... 5 6 [7] 8
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení