Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Kongo - beseda, film - za válku v Kongu může každý z nás  (Přečteno 1258 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
*****
Pohlaví: Mužské
Příspěvků: 3467


Zobrazit profil WWW
0 0
« kdy: 21. Březen, 2011, 11:10:05 »

Je dobré si tohle uvědomovat - pro výrobu moderních elektronických zařízení (mobil, počítač, tv atd.) jsou potřeba vzácné nerostné suroviny, které se nacházejí hlavně v Kongu. Naše země tak proto přímo/nepřímo podporují tuto válku. Je to stejná válka jako např. o ropu v Iráku. Denně je tam znásilněno 40 žen. O tomto konfliktu se málo mluví. Můžem za něj nepřímo my všichni - nákupem elektroniky, volbou politických stran, které neusilují o změnu tohoto stavu - prsty v tom má každá strana a každý jednotlivec, který podporuje bezbřehý ekonomický růst, moderní kapitalismus, konzum.

Brno, 17. března 2011 - V úterý 22. března od 18 hodin se v Moravské zemské knihovně v Brně uskuteční večer nejen o důvodech násilí v africkém Kongu. Na programu je zejména beseda s konžským spisovatelem Pierrem Kembo Mayambou a promítání filmu českých tvůrkyň Slzy Konga.

Pierre Kembo Mayamba se narodil v Kinshase, posledních 20 let žije v Německu. Kromě svého původního profesního oboru, kterým je sociální péče, se zabývá psaním a překládáním divadelních her, povídek, básní a románů. Ve svém povídání se zaměří nejen na příčiny dlouhotrvajícího násilí v některých oblastech Konga, ale zmíní se i o tom, jaký je život mezi dvěma tak rozdílnými domovy – Německem a Kongem.

Dokumentární film Slzy Konga popisuje cestu dvou českých novinářek – Lenky Klicperové a Olgy Šilhové – do zapadlých vesnic v oblasti Bunyakiri, jež ovládají ti Hutuové, kteří se před 15 lety podíleli na genocidě v sousední Rwandě. Prostřednictvím osobních příběhů místních žen a dětí film ilustruje paradoxní situaci, kdy se bohatství země v podobě cenných nerostných surovin podílí na vzniku násilí a chudoby.

„Dění v Demokratické republice Kongo, z jejíhož názvu je pravdivé snad jen slovo ‘Kongo‘, naše média zpravidla opomíjejí. Přitom se jedná o zemi velkou, jako je celá střední Evropa,“ říká Martin Hyťha z NESEHNUTÍ, které akci pořádá. „Řada tamních násilných konfliktů přitom souvisí s těžbou surovin, bez nichž by se neobešla výroba našich počítačů a mobilních telefonů,“ doplňuje souvislosti Hana Skoumalová z NESEHNUTÍ.

Akci pořádá NESEHNUTÍ Brno ve spolupráci s Církví československou husitskou.
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  
 
Skočit na:  Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení