Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Náhrada másla/margarínu  (Přečteno 5994 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 19. Duben, 2011, 10:59:40 »

Vím, že chleba není základem makrobiotické stravy, ale...dá se něčím vhodným nahradit máslo/margarín na mazání? Já si občas chleba (nebo nějaký suchar atp.) dám a máslo mi chybí. Co veganské margaríny, které neobsahují ztužené tuky?
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #1 kdy: 19. Duben, 2011, 12:06:59 »

Co třeba tahini?
Mě osobně potřeba másla souvisí s potřebou nějakého tuku.
Takže si dělám častěj tempuru, ohřívám obiloviny na oleji, zelenina na oleji apod.
Nebo třeba smažím chleba na oleji, topinka.
Zaznamenáno
midsummer
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 19. Duben, 2011, 13:08:18 »

Mě když přepadně chuť na něco na namazání, tak používám buď koupené pomazánky rostlinného původu http://www.amunak.com/produkty.html , ale to spíš v případě nouze - v práci, např. Jinak pro tento případ si běžně vyrábím pomazánky nejjednodušším způsobem: krátce povařím jakékoli tofu v mírně osojované vodě, pak rozmixuji s jakoukoliv tepelně upravenou zeleninou. Chleba se dá taky nahradit: domácíma plackama, vyrobenýma ze zbytků obilovin a luštěnin. Dají se péct v troubě na pečícím papíře nebo případně smažit.
Zaznamenáno

To, co lidé nazývají štěstím, je okamžik, když přestanou mít strach.
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 19. Duben, 2011, 13:29:19 »

Díky za nápady! Tahini budu muset konečně pořídit...a dělat si pomazánky, taky dobrý tip. Doteď jsem se spoléhala na ty kupované.
Já jsem zvyklá si mazat máslo pod džem, ale ten džem bych měla stejně vyloučit, minimálně na nějakou dobu (léčba kvasinky) Grin A pak pořídit džem neslazený cukrem...

Na chleba mám skvělý recept od Susan Marque, částečně vyrobený z vařené obiloviny, částečně z mouky, ten je moc dobrý a je to spíš napůl placka...
Zaznamenáno
veronika26
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 19. Duben, 2011, 15:42:13 »

mohla by si prosím  napsat recept na ten chleba, ráda bych ho vyzkoušela. Díky
Zaznamenáno
Kamika
Host
0 0
« Odpověď #5 kdy: 19. Duben, 2011, 15:57:11 »

Také bych byla ráda za ten recept...děkuji Very Happy

Zkus různé pomazánky z tofu na x způsobů, třeba jen s jednou ingredienci - osmažená cibulka nebo česnek, teď naprosto jedinečný medvědí česnek! Třeba i jen potřít tofunézou s medvědím česnekem (či jiným zeleným), případně smíchané s lžičkou tahini či zakápnuty umeoctem - k tomu doporučuji napařenou zelenou zeleninu a picles, ideálně ještě bílou ředkvi či ředkvičkami a salátový list.
Na placky mám moc ráda také  humus z cizrny nebo nasladko jen rýžový slad (ze sladů mi rýžový chutná nejvíce), ale při kvasinkách rozhodně neee Wink
Když jsem měla kvásek, dělala jsem moc dobré a rychlé placky ze zahuštěného kvásku (mouka či vločky, případně zbytky obilí a semínka), tenké osmahnout na minimu tuku na pánvi (nejdříve pařím pod pokličkou, pak pro ztuhnutí bez poklice z obou stran).
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 19. Duben, 2011, 16:59:19 »

Recept je hrozně jednoduchý: smíchájí se 2 hrnky vařené studené rýže natural s 2 hrnky rýžové mouky (nejlépe samozřejmě celozrnné), přidá se čtvrt lžičky mořské soli, popř. bylinky, čtvrt hrnku olivového či jiného oleje a čtvrt hrnku (či méně) vody, tak aby vzniklo těsto, z kterého se dá uplácat pevná hmota. Z hmoty tvoříme libovolný tvar chleba - ale osvědčil se mi tvar pizzy (popř. placičky), ještě jsem nezkoušela dělat bochník. Můžeme navrch potřít olejem (ale můj byl mastný ažaž). Podle mě je to i dobrý základ na makrobiotickou pizzu. A dělala jsem vše jen z poloviční dávky a bylo toho celkem dost na jeden plech, ale zas to nebyl chleba vysoký. Podobný princip se prý dá uplatnit i s použitím jiného obilí (např. jáhly - jahelná mouka atd.), jde asi hlavně o ten poměr 1:1. Ale pozor, po upečení celkem rychlá vysychá (ale zas pěkně křupe).

Díky moc všem za tipy!
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #7 kdy: 19. Duben, 2011, 17:09:31 »

Ony ty recepty jsou většinou tak variabilní, že si člověk může dělat poměry jak chce.
Sehnat rýžovou mouku bude pro většinu bez mlýnku problém, ale dobré bude jakékoli uvařené zrno a v jakémkoli poměru třeba s pšeničnou/špaldovou/dvouzrnkovou moukou.
Ta 1/4 sklenice oleje je poměrně dost, proto ta mastnota, ale o to víc to asi chutná Wink
A poměr vody je vždycky individuální podle toho jak jsme měli vodnaté uvařené zrno a jakou má nasákavost daná mouka - ono se to liší i šarže od šarže.
A pak hlavně, každému jinak peče trouba.
Kůrku to ale většinou má z trouby pořádnou.
Já to už jenom napařuju, hodinu a půl a i kdybych dal málo vody, tak se nic hrozného na chuti nestane - v troubě by byla (s málo vody) kůrka jak hrom.
« Poslední změna: 19. Duben, 2011, 17:17:00 od neon » Zaznamenáno
majkl
Host
0 0
« Odpověď #8 kdy: 19. Duben, 2011, 19:52:57 »

V aujrvédě se hodně používá přepuštěné máslo ghí. myslim že je o hodně lepší než tahini.
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 19. Duben, 2011, 20:35:48 »

Rýžovou mouku jsem kupovala hodně ve zdravých výživách, ale je pravda, že jen bílou...tady ve Švédsku mají právě i celozrnnou...
A jo, příště asi uberu toho oleje, bylo to až moc...

Michal: Myslím, že v makrobiotice asi ghí nebude to pravé?
Zaznamenáno
majkl
Host
0 0
« Odpověď #10 kdy: 19. Duben, 2011, 22:21:21 »

Já o tom ghí vlastně nic moc nevim, ale moje spolubydlící ajurvéďačka na to nedá dopustit.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #11 kdy: 20. Říjen, 2011, 21:50:09 »

Ahoj,doufám, že nebudu ukamenovaná za to, co teď napíšu. Já hrozně miluju namazaný chleba celozrnný nejlépe - nějakým máslem např. provamel a na to sladěnku jako med. Mňááááám. Občas jen, ale moc mi to chutná.
Jarka
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení