Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Pšenice  (Přečteno 4337 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Michall
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 20. Duben, 2011, 14:43:25 »

Ahoj..rád bych se zeptal na vaše zkušenosti s vařením pšenice. Zkusil sem jí tedko párkrát a chutná, ale příde mi pokaždé ještě tvrdá. Někde sem četl, že se má vařit do rozpuku. Jak tedy na to víte. Já jí vařil v tlakáči víc jak hodinu a půl a stále nebyla tak měkká jak bych si představoval. Je na to nějaký trik? Víte?
Zaznamenáno
makroušek
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 20. Duben, 2011, 16:12:32 »

Zkus jí před vařením namočit na 12-18 hodin nebo dle potřeby, možností, času. Případně můžeš přidat i délku varu v tlakáči na cca 2-2,5 hodiny.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
2 0
« Odpověď #2 kdy: 20. Duben, 2011, 17:41:15 »

Mám pocit, že mnoho lektorů/knih vůbec konzumaci běžné pšenice nedoporučují - je přešlechtěná pro moderní potřeby.
Od Strnadelové jsem slyšel, že právě nejde vůbec dobře uvařit.
Místo ní se doporučuje špalda, ale o této tvrdí např. Ota Reiss, že je z ní udělán také byznys a je již také přešlechtěná.
Nabízí se jako alternativa například dvouzrnka, také stará odrůda jako špalda, na Moravě/Slovensku byla dříve hojně pěstovaná.
Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 20. Duben, 2011, 22:59:12 »

Anebo kamut, taky prastara odruda psenice a mimojine vynikajici. Chutna jakoby po oriskach.
Mne osobne ponekud tvrdsi zrna ale vubec nevadi, aspon mam pocit, ze neco kousu. Smiley Dnes jsem si napriklad varila zito s ryzi a i pres to, ze jsem zito mela vic jak 12 hodin namocene, tak i po uvareni bylo na skus takove tuhe...pravda, tlakac jsem nepouzila. Ale snedla jsem je i tak a chutnalo. Smiley
Je nejaky "vyzivarsky" rozdil mezi zrnim "al dente" a namekko uvarenym?
Zaznamenáno
Michall
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 21. Duben, 2011, 14:03:22 »

Ahoj..tak děkuji moc za rychlé rady, zařídím se podle nich. Pšenice mi chutná, tak jí ještě zkusim..případně dvojzrnku, nebo kamut. Oříšky mám rád.
No, ještě mě napadá taková otázka trošku z jiného soudku. Od zaří se snažím jíst makrobiotiku a dost jsem zhubnul. Nejdřív asi 3 kila, což mi přišllo normální, ale teďko sem po dlouhé době koukal a sou dole další 2. Asi to bude hlavně tím, že nejím uplně správně..to se srovná, ale nevíte...je něco co mi trošku přidá. Asi méně rýže, víc krup..ap. Častějc rybu..nebo co myslíte? Díky...
Zaznamenáno
Tom.
Sr. Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #5 kdy: 30. Květen, 2011, 21:40:39 »

Rychla otazka, na jak dlouho by se mela dvouzrnka macet? Staci ji 9hodin? Cool
Zaznamenáno

Čím se naplníš, tím jsi
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #6 kdy: 31. Květen, 2011, 01:53:48 »

Na spalde je sikovne, ze se nenamaci.
Michalle, s tim hubnutim tu nekdo radil dat si casteji bilou ryzi, myslim.
Zaznamenáno

Tom.
Sr. Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #7 kdy: 31. Květen, 2011, 04:02:53 »

ja se ptal ale na dvouzrnku, to neni spalda ne?Smiley
Zaznamenáno

Čím se naplníš, tím jsi
Stran: [1]
  Tisk