Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Jak na Pampelišky / Sedmikrásky  (Přečteno 3938 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
MarekHappy
Newbie
*
Pohlaví: Mužské

evolution is solution

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 24. Duben, 2011, 12:01:53 »

Zdravím,

Prosím o radu ohledně využití Pampelišek / Semikrásek do polévek a salátů.

Mám jich právě na záhrádce k dispozici tunu... blíží se první sekání trávníku, tak bych je rád využil a něco zplodil ;-)

Mé dosavad. postřehy:

* Strnadelová + Zerzán ve své knížce radí dělat z kořene pampelišek Kávu (zkoušel někdo / jak dopadla?).

* Část roku jsou prý kořeny pampelišek hořké (jak je tomu teď?)

* Sedmikrásky spíše do salátů / na ozdobu?

Předem díky a pořád líp ;-)

PS: Víte o zdroji, kde by byly zpracované základní v Česku dostupné bylinky pro úplné nováčky? (Fotky / Využítí / Recepty)
Zaznamenáno

Vendulka
Full Member

Zobrazit profil Email
1 0
« Odpověď #1 kdy: 24. Duben, 2011, 20:33:57 »

Kořeny pampelišky jsem asi před 14 dny ochutnala poprvé a hořské tedy opravdu byly...nevím jestli se jejich hořkost během roku nějak mění....
Sedmikrásky..do sálatů, do polívky, na ozdobu
Já jsem si nedávno koupila knížku "Plané rostiliny k jídlu" autorem je Detlev Henschel...zdá se mi docela dobrá..u každé rostlinky je foto, popis, využití.
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 24. Duben, 2011, 22:03:39 »

Pokud jde o příručky pro vaření z divokých zelenin:

U nás taky vyšla v nakladatelství Aventinum knížka Jedlé rostliny z přírody.  Ale mně nakonec moc neslouží, protože není zrovna makrobiotická Smiley Namátkou na ukázku třeba recept na kdoulové želé (na kilo kdoulí s jablky kilo cukru), kopřivovou polévku (se slaninou, smetanou a sýrem). Ale inspirace se tu jistě najde, když člověk hodně zaimprovizuje. Je to slušný přehled s obrázky.

Zato hodně používám Léčivé byliny jinak od Průchové-Průchy. Tam ale fotky nejsou.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #3 kdy: 25. Duben, 2011, 10:32:33 »

Kořeny jsem doloval - zlamal při tom malý rýček, jdou velice těžko vykopat, proto jsem přemýšlel nad tímto, pokud bych to chtěl "rozjet" ve větším:

Dlouze je drhnul kartáčem, rozřezal na sušení, na kolečka, sušil jsem to rozložené na plechu, na slunci, i přesto mírně zatuchly.
Po nasušení se objem hodně zmenšil. A přidávám jich prostě pár do polívek, do čehokoli co mě napadne, na chuti se to ani neprojeví, ale něco to tělu určitě dává.

Stejně tak přidávám do polívek, do obilovin, do salátu všechno, o čem vím, že je jedlé.

Ta káva by mě taky zajímala.
Zaznamenáno
komár
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 25. Duben, 2011, 18:54:50 »

Pampelišková káva je vynikající, vřele doporučuji Smiley
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #5 kdy: 25. Duben, 2011, 19:42:49 »

Komár: a něco z praxe? jak to sbíráš, susíš, meleš, vaříš? Wink
Zaznamenáno
komár
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 26. Duben, 2011, 10:41:45 »

Recept je tady:
http://makrobiotika.aspone.cz/usr/ReceptDetail.aspx?ReceptID=637

Vydolování kořenů byla dřina. Žádný fígl než pořádný rýč jsem zatím nevykoumala.
Vyplatí se nepodceňovat drhnutí  Very Happy
A schnutí určitě taky ne. Nejlepší je nechat prosychat v troubě dohasínajících kamen, pokud můžeš. Mně to takhle vyschlo za tři dny. Teprv pak jsem to hodila na pánev a do mlýnku. Kořenů je třeba nasbírat víc, objem po uschnutí se rapidně změní....

p.s.: Zkoušela jsem to nejdřív mixovat v nožovém mixéru, ten můj neměl tak silný výkon, aby to vydržel Smiley ; tento způsob opravdu nedoporučuji.
Zaznamenáno
MarekHappy
Newbie
*

evolution is solution

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #7 kdy: 29. Duben, 2011, 13:24:02 »

Díky všem za tipy / triky ;-)

Pampeliška se nezdá... viz. chystaná publikace "Léčivá pampeliška". ;-)

Nechal se už někdo překecat k nákupu onoho "pampeliškovníku" (nástroj)?

Léčivá pampeliška - anotace:
Citace
Pampeliška je jednou z nejvýživnějších potravin na Zemi a jedním z nejužívanějších bylinných léků - a roste přímo za vaším domem! Poprvé se v jedné knize setkáváte se všemi způsoby použití, s recepty a přípravky. Ať trpíte artritidou, máte vysokou hladinu cholesterolu, deprese nebo diabetes - nebo jim chcete předejít, stejně jako mnoha dalším potížím -, měli byste si pampelišku zamilovat. Objevte, jak snadno se může stát součástí vašeho života. K tomu vám pomohou recepty z této knihy. Podle nich zvládnete připravit sušenky, karbanátky, lasagne, mufiny, palačinky, pizzu, quiche, saláty či polévky, stejně jako kávu, džus, pivo, sirupy, a dokonce i pampeliškové víno. Navíc pampelišku nemusíte užívat pouze vnitřně, ale i zevně, a to formou nálevů, tinktur, tonik, mastí, masážních a pleťových olejů i hydratačních krémů - a to vše doma, snadno a rychle.

Shocked  Wink
« Poslední změna: 29. Duben, 2011, 13:26:05 od BaB » Zaznamenáno

MarekHappy
Newbie
*

evolution is solution

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #8 kdy: 29. Duben, 2011, 14:05:40 »

Pampeliška v internetovém herbáři: botanika.wendys
Většina z vás jej asi zná / pro mě novinka, velmi kvalitně zpracovaný.
Zaznamenáno

kopul
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 02. Květen, 2011, 20:37:52 »

Já znám ten kořen jako alternativu ke koření do jídla. Směs různých kořenů a aromatických kůr mi sypala maminka na jídlo a když si zvyknete, nakonec tu chuť oceníte:-) Znám to tedy nahrubo namleté.
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení