Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Jak na sushi?  (Přečteno 4110 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Tom.
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 03. Květen, 2011, 15:37:19 »

Az ted jsem se dopracoval pri honbe za co nejvetsi rozmanitosti k tomuto japonskemu pokrmu, dost me laka ze se da pokazde udelat jinak a vpodstate z cehokoliv, ale zaklad zustava stejny a to je predmetem me otazky.

Nori rasa se musi vzdy nahrat, jenze jak to ma provest mb verejnost co nema trestuhodne doma plyn?  Embarrassed Roll Eyes staci lehce na nerez hrnci?

A jak casto lze sushi pripravovat? Preci jen te rasy se pouzije celkem dost, uz takhle pouzivam kousek denne do hl. jidla.

popr. kdyby sem nekdo postnul jak dela sushi, nezlobil bych se :-) (krom tech sladu a soj. vyrobku) pujde asi o spravnou kombinaci zeleniny, mozna umeocet..

dekuji za tipy Wink
« Poslední změna: 03. Květen, 2011, 16:11:32 od buck » Zaznamenáno

Čím se naplníš, tím jsi
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 03. Květen, 2011, 21:32:41 »

Prodávají se nori už i opražené, takže se té práci můžeš vyhnout. Já jsem zatím koupila vždycky opražené (chodím nejčastěji do korejských potravin v Praze na Vinohradech).

Mně suši nepřipadají jako úpně ideální pokrm, na mě jsou moc jaksi jangové, suché. Vždycky se snažím tam dát co nejvíc zeleniny, ale to se do té ouzké ruličky nevejde... Smiley Ale jako zpestření a třeba na cestu jsou občas prima. To je moje zkušenost.

Dělám je úplně podle sebe a dovnitř nakombinuju třeba (dospod někdy křen wasabi,) proužky uvařené mrkve a malinké kousky květáku, proužky syrové okurky, trošku pickles nebo rozmělněné umebošky, plátečky marinovaného tempehu anebo tofu. Do pravého Japonska asi daleko, ale mně tak vyhovují. Vzhledem k pracnosti se k nim dostanu jen zřídka...
Zaznamenáno
Tom.
Sr. Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #2 kdy: 03. Květen, 2011, 21:39:08 »

Dělám je úplně podle sebe...
Do pravého Japonska asi daleko...
Vzhledem k pracnosti se k nim dostanu jen zřídka...

Tak tak, taky bych si rad udelal "sve" sushi, kdyz jsem koukal na ty japonske, vetsina z nich mby me nezapadlo do meho jidelnicku prisne mb, ale to mi je fuk, chci to testnout:)

Pracnosti? jake pracnosti prave naopak ne? jen uvarit rejzi naplnit zabalit pokrajet a hotovo ne?
Zaznamenáno

Čím se naplníš, tím jsi
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 03. Květen, 2011, 21:56:17 »

Přesně tak, máš pravdu, uvařit, nakrájet, zabalit a naporcovat a je to. Ale přece jen je to víc úkonů než běžné vaření, tak se do toho moc nehrnu. Ale hurá do toho, nenech se ničím odradit.
Zaznamenáno
Plinka
Jr. Member
**
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 03. Květen, 2011, 22:58:57 »

podle tohoto odkazu jsem se učila loni v zimě sushi já :-) snad ti pomůže stejně jako mě
http://www.e-sushi.cz/ukazka-pripravy-sushi.a165.html

jinak na stránkách http://e-sushi.cz/sushi-uvod.p1.html je mnoho dalších informací:-)

Hodně zdaru Wink
Zaznamenáno

Přejídání a lenošení je jistý typ sebeohlupování, otupování svého těla, mysli i intelektu, pohřbívání svého ducha. Konfucius
Ashlilien
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 03. Květen, 2011, 23:09:38 »

Japonci nori nenahrievali, ani nijak specialne neupravovali, ked ma ucili, ako ho pripravuju. Ale mozno je lepsie robit to inak.
Zaznamenáno
Tom.
Sr. Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #6 kdy: 04. Květen, 2011, 07:17:29 »

tak jestli to dobre chapu, v pripade koupi prazene nori rasy, ji vytahnu z pytliku a zabilim s ni ryzi? takto neupravenou? neni preci jen vhodnejsi ji aspon umyt, ci vysusit, co plisne? vychazim ze znalosti a zpusobu pouzivani semen. takze pokud je to blbost tak me opravte
Zaznamenáno

Čím se naplníš, tím jsi
pozorovatel
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 04. Květen, 2011, 07:47:57 »

buck: Pokud je nori řasa opražená, tak s ní už dělat nic nemusíš, pokud bys ji namočil, tak nevím jestli by šla pak dobře rolovat. Plísní bych se opravdu nebál. A mrkni na netu na nějaké video, jak radila Plinka, na stránkách e-sushi najdeš základní informace. Není to taková sranda, hlavně napoprvé.

Sushi, respektive maki sushi dělám docela často, samozřejmě svou variantu, která mé japonské přátele trochu šokovala. Není třeba zvykem dávat do sushi tofu, protože v Japonsku má jinou konzistenci. Taky často používám kulatou rýži, místo sushi rýže. Nevypadá to tak hezky na pohled, ale dobře se lepí a i chuťově mi to vyhovuje víc. Stejně jako Iren se cítím být freestyler, který by v profi sushi baru asi neuspěl, ale baví mě to a mám sushi moc rád. Myslím, že nebude problém se ho naučit připravovat tak, aby Ti vyhovovalo v rámci Tvé MB.
Zaznamenáno
Tom.
Sr. Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #8 kdy: 04. Květen, 2011, 08:49:33 »

dik moc, jsem rad ze to vidim stejne, i jako iren. Pokud zvladnu sushi v japonsku bych s tim urcite neuspel, hodlam pouzivat jen zeleninu, umeboshi, rasu a ryzi.

Nicmene co by se dalo jeste pouzit, nebo jaky by mel byt takovy hlavni "mustr" pro sushi? koukal jsem zde na foru ze lidi davaji i umepastu, co jeste bych mohl pridat? Nahodte nejake tipy, jak to delate vy "freestyleri" Very Happy

dikas
Zaznamenáno

Čím se naplníš, tím jsi
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #9 kdy: 04. Květen, 2011, 09:11:27 »

V Holandsku se delaly 2 zakladni verze sushi.

1. Marinovane tofu/tempeh, syrovy okurek (vydlabany stred/semena, protoze je moc vodnaty), umepasta
2. Marinovane shitake, kratce povarena mrkev na prouzky, umepasta

Marinada, 15 minut v ni varit:
100 ml      shoyu
50 ml      mirin   
50 ml      rice vinegar or lemon juice
50 g       ginger, cut in slices
400 ml      water

Obecne kdyz delam sushi i pro nemakrobiotiky, tak se mi osvedcilo nesetrtit umepastou, nebo nejakym jinym chutovym specifikem, protoze jinak je to pro ne hodne "plane".

Umepastu si delam doma rozdrcenim umebosek v suribasce.

A sushi ryzi tam delaji takto:

Ingredients:
900 g        brown rice, round / longgrain
200 g      sweet rice / brown rice, round
1900 ml      water
1 teasp.      salt
Wash the rice 3 times and place it in a pressure cooker. Bring to boil and add salt. Close the pressure cooker, bring it under pressure and keep it for 50 minutes. Switch off the flame and wait till pressure is completely gone. Open the lid and put the rice into a stainless steel plate to cool down.
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 04. Květen, 2011, 09:21:13 »

Ještě se přiznávám k jiné odchylce od pravých japonských suši, kterou se docílí chutnější rýže - vařím ji (celozrnnou, nejčastěji tu z dm) s trochou neloupaného sezamu.

Taky mám zkušenost, že je potřeba dovnitř dát víc chuťově výrazných ingrediencí, takže pickles nebo ume nebo i víc křenu (rozmíchám wasabi prášek ve vodě).
Zaznamenáno
Tom.
Sr. Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #11 kdy: 04. Květen, 2011, 10:23:06 »

no kdyz to tak vidim jak a z ceho (originalni) susi se dela, tak se radeji zeptam jinak.

Ma cenu si kupovat ingredience a delat susi, kdyz zatim z toho vyctu ingredienci co jsem videl bych pouzil nasledujici vzhledem k me lecebne mb?:

1. natural, sladka ryze
2. nori rasa
3. sezamovy seminko
4. umeboshi/ umepasta
5. zelenina krom okurku ci avokada (jakkoliv pripravana)
6. umeocet

nic dalsiho vzhledem k memu jidelnicku me nenapada... jestli se to vubec bude moct dat nazvat sushi  Very Happy
Zaznamenáno

Čím se naplníš, tím jsi
midsummer
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #12 kdy: 04. Květen, 2011, 13:26:29 »

Řekla bych, že se to vyvinulo od sushi k rýžovým koulím. Tam nějaké ingredience i ušetříš  naughty
http://makrobiotika.aspone.cz/usr/ReceptDetail.aspx?ReceptID=959
Zaznamenáno

To, co lidé nazývají štěstím, je okamžik, když přestanou mít strach.
pozorovatel
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #13 kdy: 04. Květen, 2011, 13:32:37 »

Citace
Ma cenu si kupovat ingredience a delat susi, kdyz zatim z toho vyctu ingredienci co jsem videl bych pouzil nasledujici vzhledem k me lecebne mb?

buck: Ale jasně, že jdi do toho. Znám jednoho týpka, který sem ještě včera ve 14:37 psal, že ho to dost láká, neznáš ho náhodou?  Wink
Zaznamenáno
Tom.
Sr. Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #14 kdy: 04. Květen, 2011, 16:00:23 »

ten typek jeste poradne nevedel co sushi je Very Happy Grin
Zaznamenáno

Čím se naplníš, tím jsi
Stran: [1]
  Tisk