Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Alergie na soju a makrobiotika  (Přečteno 3994 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Niki
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 14. Červen, 2011, 23:15:51 »

ahoj

zacinam s makrobiotikou a po tom, co jsem zacala jist sojove vyrobky, se mi spatne dychalo (to same s pohankou). Zkousela jsem je i vynechat a pak znovu zaradit, abych si byla jista, ze to vazne bylo tou sojou a bylo. Takze mam nejspis alergii. Tu jsem ale driv nemela, na stredni jsem sojove vyrobky a pohanku jedla bez problemu, ale od te doby je to vic nez 10 let  Wink

Takze bych se chtela zeptat, jestli je i s alergii na soju mozne jist podle mb zasad (jestli mi treba nebude ve strave neco chybet)?. Nezvladam totiz ani moc dobre travit obilniny (takze zatim dlabu hlavne bezlepkove). Pripadne jestli se nekomu podarilo se diky makrobiotice alergie na soju zbavit.

Predem diky za rady.
Zaznamenáno
kachina
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 15. Prosinec, 2011, 20:21:12 »

přidávám se s dotazem... taky mám alergii na soju takže veškeré tofu, tempeh, okara jsou pasé. myslela jsem si, že miso zvládnu, když je fermentované, ale  taky mi dělá problém, je to dost nepříjemné (lžička misa = vyrážky, svědění, zažívání rozhozené, akné, ekzém... zkrátka silná alergie)
dá se zbavit potravinové alergie díky makrobiotice? už jsem téměř vyřešila alergii pylovou, to je skvělé, ale mám pocit že s těmi potravinami to je horší...

zatím tedy tyto ochucovadla nemůžu používat, nic jiného mi nezbývá. máte tipy, jak je nahradit? bude mi něco chybět, když nebudu jíst miso a shoyu? dá se to kompenzovat např. větší spotřebou kvašené zeleniny?

děkuju moc!
Zaznamenáno
Tykev obecná
Full Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 15. Prosinec, 2011, 22:08:23 »

Zrovna na tohle jsem se jednou ptal paní Průchové na víkendovce v Horní Branné a říkala, že dobře uvařená sója nealergizuje.

kachino, bez sóji a soju obsahujících ochucovadel se obejdeš. Možná na čas vyřadit a pak zkusit, možná. A ty máš i zvýšené protilátky v krvi? Píšeš, že po misu zažíváš vyrážky, svědění, rozhozené zažívání a tak. No po misu určitý čas bývají všelijaké stavy, zvlášť na počátku Tvé cesty, neboť miso silně pročišťuje, a proto se třeba mohou projevovat chronické záležitosti (v dobrém), o kterých jsi třeba ani nevěděla. Je to jedna z možností.
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 16. Prosinec, 2011, 11:50:45 »

Jo, Tykev má pravdu, taky bych to viděla jako projev eliminace a ne něco špatného...Můžeš samozřejmě zkusit všechny sojové výrobky zatím vyřadit a pak je zkusit znova až budeš mít pocit, že ses alergií zbavila. Ale mně třeba miso bylo vyloženě doporučeno na zbavení se potravinových alergií, mimo jiné...Já si teď právě procházím tím detoxem, kdy držím striktnější dietu, a jéje, toho leze ven spousta...není to příjemné a snadné a občas zase sklouznu, ujedu, musím si vzít prášek...ale většinu času se držím a vím už, že to jde i bez prášků. Ale chce to docela vůli vytrvat a projít si tou eliminací...

Jo a mimochodem, to miso chce v tvém případě povařit (nechat probublat) cca 5 minut, ne méně.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #4 kdy: 16. Prosinec, 2011, 12:14:11 »

Ahoj,
Calarien, ty mi bereš myšlenky rovnou z duše. Chtěla jsem napsat, že se může jednat o eliminaci, i když jsem si nebyla jistá. Jak vlastně vznikají alergie na určité potraviny? Asi tím, že má člověk zanesené tělo, nebo si ji může přinést z dětství. Neboj, Calarien, ty tu očistu zvládneš, jsi statečná. Víš už spoustu věcí, až jednou skončíš v Kushi Institutu, bude z tebe dobrá poradkyně. Víš už toho spoustu, určitě víc než já.
Jarka
Zaznamenáno
kachina
Host
0 0
« Odpověď #5 kdy: 16. Prosinec, 2011, 13:12:52 »

skvělé, děkuju! alergii na soju mám potvrzenou od MUDr., a mám ji už dlouho. ty příznaky co jsem psala (svědění, vyrážky, akné atd) znám právě jako příznaky alergie, ale určitě to může být eliminace. asi se vypravím na konzultaci za paní Lužnou, ale to půjde až na jaře, teďka žiju mimo ČR.
mně by bylo líto se vzdát takových dobrot, ono mně to miso moc chutná, až na ty následky...
zkusím za pár dní to miso povařit a uvidíme. :-)
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 16. Prosinec, 2011, 14:03:54 »

Ona alergie je forma eliminace, není to degenerativní choroba, která by postihovala orgány, je to ještě pořád, naštěstí, snaha těla zbavit se škodlivin, ve většině případů nadbytku kyselosti/hlenu/tuku...čili ty příznaky budou vypadat stejně, MB ti je akorát zvýrazní, zrychlí a potom by se měly zastavit, časem.

Miso by nemělo projít varem, ale přidává se až na konec do polévky, nechá se na mírném plameni, popř. i s rozptylkou jen "rozvířit" těch 5 minut, voda by neměla už bublat na povrchu.

A kde teď žiješ, mimochodem?

Jarko, každý víme něco, právě proto je skvělý fórum, kde se to může dát dohromady...Čím víc se člověk učí, tím víc zjišťuje jaké má mezery a jak dlouhou před sebou cestu...já teda stopro. A s alergiemi je to jak píšeš, často si je přinášíme už při narození díky stravě matky v těhotenství a před ním, nebo si je vypěstujeme zanesením organismu extrémními potravinami, které nám zničí prostředí ve střevech, což je základ imunity...
Zaznamenáno
kachina
Host
0 0
« Odpověď #7 kdy: 18. Prosinec, 2011, 16:58:41 »

Ju, ta alergie ještě není taková hrůza... ale nesmířím se s tím, že "každý něco má..." (slova jedné lékařky). Prostě chci být zdravá na sto procent a pevně věřím, že to jde.

Teďka žiju nějakou dobu ve Španělsku. objevila jsem tady skvělou rýži - jmenuje se "celozrnná rýže" a je hnědo-bílá. dá se nějaká taková sehnat u nás? je chuťově vynikající. u nás znám jen basmati, kulatozrnnou, dlouhozrnnou, ale nezdá se mi, že by byly celozrnné.

ještě k tomu misu - jak často se doporučuje? četla jsem tady na fóru že 3x týdně, ale někdo ji má každý den... dneska jsem si ráno dala miso polévku, tentokrát menší množství misa (čajová lžička) a nechala těch 5 minut probublat. zatím se cítím dobře:-) uvidíme co bude v noci - to bývají nejhorší svědění a tak.

už se těším na jaro, plánuju si důkladnou očistu, střeva, dutiny a taky kurzík mb vaření!!!! pro radost :-)
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 18. Prosinec, 2011, 17:24:43 »

Kachino, hnědá /celozrnná/ rýže se dá sehnat všude, samozřejmě i v ČR, ve zdravých výživách....bílá rýže se v MB používá jen výjimečně, spíš pro dezerty.

Já jím miso denně, často i dvakrát, hlavně pro léčebnou mb se často doporučuje miso polévka alespoň jednou denně...zkus jak ti po něm bude, pokud jde o opravdu kvalitní miso, fermentované několik let (!) a povaříš ho těch 5 minut (resp. "povaříš"), mělo by to být jen ku prospěchu....
Jinak ráno bych dala jen půl lžičky, lžičku používám na večerní miso polévku, která je silnější (oboje myslím na misku polévky, ne pokud vaříš větší množství samozřejmě).
Zaznamenáno
Niki
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 21. Prosinec, 2011, 18:40:45 »

ahoj
ze zacatku, kdyz jsem jedla miso polivku mi po ni bylo blbe, ale po nejaky dobe to prestalo a ted jsem se na ni stala skoro zavisla Smiley
Jinak tempeh a natto tim jak jsou fermentovane, tak jsou lepe stravitelne. Ze zacatku jsem s nimy mela problemy, ale po par mesicich se to srovnalo. Cas od casu si dam trochu tempehu a zvladam ho bez problemu. Tofu a jine sojove vyrobky porad nezvladam, zacne me stahovat v krku a blbe se mi dycha. Kazdopadne jsem stastna i za takovy pokrok, protoze tempeh mi moc chutna! Nattu jsem jeste na chut neprisla... Wink
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 21. Prosinec, 2011, 18:57:56 »

Joooo, natto je... speciální Grin ale hodně se vylepší, když se opravdu důkladně míchá, klidně i několik minut, a dobré je se sojovkou a hořčicí a nasekanou jarní cibulkou Cool
Zaznamenáno
kachina
Host
0 0
« Odpověď #11 kdy: 07. Leden, 2012, 20:51:50 »

No musím se pochlubit, po asi týdnu se moje potíže zmírnily a teď papkám miso polévku každý den bez problémů, s velikou chutí a občas zvládnu i tofu. potíže (jestli alergické nebo detoxikační stále nevím, možná obojí) jsou menší a menší. chtělo to prostě vydržet... MŇAM a MOC děkuju za rady :-)
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #12 kdy: 07. Leden, 2012, 22:01:16 »

Paráda!
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení