Stran: [1] 2 3 ... 6
  Tisk  
Autor Téma: Sdílení mb těhotenství  (Přečteno 14326 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Marky
Newbie
*
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
1 0
« kdy: 01. Srpen, 2011, 13:31:20 »

Zdravím všechny mb těhulky!

Rozhodla jsem se založit toto téma, protože mi chybí spřízněná duše, se kterou bych mohla sdílet svůj požehnaný stav. Mám okolo sebe sice několik těhotných kamarádek, ale všechny zaujímají konvenční přístup. A já postupně zjišťuji, že můj zájem o těhotenské rozhovory s nimi postupně klesá, protože s nimi nechci sdílet své postoje např. ohledně ultrazvuku či ostatních doporučovaných těhotenských vyšetření, o porodu nemluvě, neb bych se musela neustále obhajovat a něco vysvětlovat, a na to se mi nechce plýtvat energií. Takže snad najdu tady někoho v podobné situaci jako jsem já, kdo bude ochotný vzájemně sdílet své zkušenosti, pocity, zážitky...

Momentálně jsem v 5. měsíci. Docházení do poradny jsem vyřešila tak, že jsem si našla soukromou porodní asistentku a se svou gynekoložkou jsem se domluvila na tom, že mi vystaví průkazku, pošle mě na odběry krve a že pokud se nevyskytne žádný problém, do pravidelné poradny budu docházet k PA. Čekárny a ordinace mě dost stresují a navíc mi nevyhovuje systém běžícího pásu typický pro dnešní zdravotnictví. Naopak k PA se těším, máme spolu až přátelský vztah a její přístup ke mně je maximálně individuální. Mám k ní prostě důvěru. K porodu jsem se zaregistrovala na radu PA do Podolí, protože ona sama tam má dobré zkušenosti, ale považuji to za 2.-3. variantu. Pokud to okolnosti dovolí, ráda bych rodila ve Vrchlabí. Uměla bych si představit i porod doma, ale mé okolí na to není připraveno a bez jejic podpory do toho jít nechci.

Pomalu začínám přemýšlet o pořizování výbavičky pro miminko a ráda bych věděla, jak to řeší ostatní nastávající mb maminky - co a kde pořídit. Zatím mám je dřevěnou postýlku, kterou můj děda kdysi vyrobil pro mou mamku. Postýlka je ale bez madrace, tu bych chtěla nějakou přírodní. A jak řešíte kočárek? Já bych chtěla nosit, aspoň částečně, ale kočárek si chci pro jistotu pořídit taky. Byla jsem na kurzu vázání dětí do šátku a překvapilo mě, že to není tak snadné, jak jsem si myslela. Nicméně budu trénovat a snad se to bude miminku i mě potom líbit :-)

Tak to je prozatím vše, těším se na všechny reakce :-)
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #1 kdy: 01. Srpen, 2011, 20:36:58 »

Marky, sice dítě nečekám, ale mám kolem sebe hodně kamarádek- "přírodních" maminek. Určitě bych ti k tématu doporučila knížku Koncept kontinua, ta mně (a nejen mně) nabourala hodně moc náhled na mateřství a výchovu obecně. Hodně se tam píše taky o přirozených porodech, vztahu k novorozenci, nošení dětí, kojení atd.
Postýlka je jistě fajn pro pozdější věk, ale pro začátek bych zkusila spaní s rodiči v jedné posteli - kamarádka praktikuje velmi úspěšně u svého nyní půlročního syna. Vím, že s vázáním šátku si taky užila, ale dnes už je zkušená, a těch šátků a různých postrojů už dnes existují mraky.
Držím palce!
Zaznamenáno
El
Host
2 0
« Odpověď #2 kdy: 02. Srpen, 2011, 07:24:00 »

Ahoj Marky,
já mám 8týdení holčičku  Wink

Postýlku zatím neřešíme vůbec, malá prostě spinká se mnnou a to ne proto, že by se toho dožadovala ona, ale já ji chci mít co nejblíž. Umí spinkat i jinde, občas usne třeba v autosedačce a tak ji tam nechám a neřeším to..  jako matraci pro ni chci futon  z www.futony.cz(myslim) , my na futonu taky spíme a je to fajn..
Navíc, když v noci kojím, tak nemusím nikam vstávat Smiley

Kočárek je další věc, kterou nemám  Grin malá je nošená. Mám pěknej tkanej šátek a malá si v něm hoví. Často potřebuju obě ruce volný ve městě nebo i doma, když vařím a tohle je ideální.
Až bude větší, tak chci aby hodně chodila po svých, myslím, že se v tomhle dětio hodně podceňujou.. a když už bude unavená, tak se šátek dá uvázat i na záda nebo bok..
Jinak to vázání fakt není složitý, člověk se naučí takové svoje fígle a teď po 8týdnbech nošení mi úvaz trvá max 2minuty! Takže se toho vůbec neboj..

Koncept kontinua je fajn knížka, takže taky doporučuju.

Kosmetiku mám českou od Salus a německou Alverde, všechno bio bez zbytečných chemikálií.

Zkoušíme bezplenkovat, ale teď jsme dva týdny různě lítali, takže jsem to nestíhala, ale malá každej den víc a víc komunikuje a je to snadnější. Jinak má látkovku a PUL plenku..

Koupe se v kyblíku, to byla zatím nejdražší věc  Grin a ted hledám nepromokavou a neprofouknutelnou kombinézku pro dítko 3-6měsíců.. tak kdyby někdo věděl, tak budu ráda..

Teď vím jen o jedné mb těhulce - kopul.. tak třeba ti taky napíše Smiley

Zaznamenáno
Marky
Newbie
*

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #3 kdy: 02. Srpen, 2011, 08:57:19 »

Ahoj,

díky moc za reakce a za všechny info :-) Koncept kontinua jsem už podruhé rozečetla, tentokrát asi do půlky, ale nějak se nemůžu dostat dál. Je to pro mě dost obecné a také ten jazyk není moc čtivý. Slyšela jsem názor, že je to překladem. Mnohem víc mě oslovila knížka "Tvoje dítě jako šance pro Tebe" od Zdeňky Jordánové, tu jsem přečetla jedním dechem. A taky "Znovuzrozený porod" od Odenta. Asi jsem se ale nevyjádřila úplně přesně: informačních zdrojů mám docela dost, hledám spíš někoho na povídání, kdo to cítí stejně nebo podobně jako já.

To vázání šátku ještě určitě potrénuju, teď jsem ho měla doma půjčený, ale co nejdříve si pořídím vlastní. A co se týká postýlky, tak taky plánuju společné spinkání, i když manžel se trochu bojí, že mimi zalehne, ale já myslím, že to půjde. Už kvůli tomu nočnímu kojení :-) Tu postýlku chci mít spíš připravenou, abych to nemusela řešit až pak. Díky za ten odkaz na futony, podívám se na to.

Alverde také používám a jsem s ní spokojená. Bříško si mažu střídavě olivovým olejem a levandulovým olejem od Weledy. Plenky plánuju látkové, ale v nabídce se ještě musím zorientovat. Knížku o bezplenkové metodě doma taky mám, zatím jsem se k ní nedostala. El, mohla bys mi, prosím, poslat nějaký odkaz na ten kyblík? Už jsem o tom slyšela, manželovi to dokonce doporučoval jeden kolega, tak bude rád, že se nápad ujal :-)

A jak jsi řešila těhotenské oblečení? Já mám něco od kamarádky, něco jsem si koupila, ale většina toho je na internetu, což se mi bez zkoušení a prohlédnutí kupovat nechce. Měla jsi třeba ten elastický pás na bříško? Kdyby měl někdo tip na kamenný obchod s biobavlněnými výrobky, budu ráda :-)

Hezký den přeje

Marky
Zaznamenáno
El
Host
5 0
« Odpověď #4 kdy: 02. Srpen, 2011, 10:38:37 »

Knížky od Odenta jsem četla všechny, jsou úžasné Smiley

Určitě ji nezalehne Smiley jen jestli vydrží to šramocení a zvuky. Mýho Káju budí každej zvuk, tak tešpíme sami, ale malá si už spaní hezky rovná..

Na www.mimiskove.cz mám fotky z kyblíčkování z práce.
Mám kyblík Shantala :http://www.branakdetem.cz/koupaci-kyblik-shantala.htm
V příloze moje beruška v kyblíčku Smiley

jj, pás jsem měla a byl fajn.Mám hnědej dlouhej z www.satecek.eu Ještě mám doma dva ty krátké-zelenej a červenej, co jsem nestihla unosit..

Jinak jsem byla nejvíc spokojená v bokovkách, já ztloustla jen 6kg, takže jsem oblíkla všechno a jen jsem třeba rozepla zip Smiley a přesto ten pás...

Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 02. Srpen, 2011, 11:15:14 »

A odkud jsi? Kamarádka pracuje tady http://www.branakdetem.cz/ , v Praze, v centru.
Zaznamenáno
Jitřenka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 02. Srpen, 2011, 14:10:11 »

Ahoj, Marky, to je ale pěkné téma!  Smiley Něco málo z biotextilu lze najít třeba tady: http://www.johany.cz/tehotenska-trika-/ - to oblečení vypadá docela dobře a zdá se i praktické, přizpůsobitelné postavě...
« Poslední změna: 02. Srpen, 2011, 14:13:17 od Jitřenka » Zaznamenáno
Jitřenka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 02. Srpen, 2011, 19:31:26 »

Jinak... naprosto tvůj pocit chápu, snad i celý net je plný diskuzí o tom, jak se kochat mimískem na 3D ultrazvuku, jak je super absolvovat vyšetření na vše  možné, aby byl "člověk klidný a věděl, že bobískovi nic nechybí", kterak miminko vybavit monitorem dechu, elektronickými dečkami a hrajícími nočníky, apod. Z toho je někdy člověku až úzko, raději to nečíst.

Sama nemám jasno v tom, jaká vyšetření je dobré za sebou mít, třeba i proto, aby pak člověk dejme tomu při porodu na CAPu neměl s personálem nějaké "problémy". Jak říkala i PA na jarním kurzu pro budoucí matky, což potvrdilo též několik maminek, i na takovém oddělení jsou zkrátka rádi, mají-li o rodičce co nejvíc informací a její průkazka se nehemží zápisy typu "odmítla tohle, odmítla tamto".

Tys tedy, Marky, zatím žádné vyšetření typu screening či UTZ nepodstoupila, můžu-li se zeptat? Neumím si představit reakci své gynekoložky - jak na to, že bych ráda chodila do poradny k PA, a ne k nim do ordinace, tak třeba na fakt, že o UTZ nestojím, a pokud, tak aspoň ne před 10. tt, atd. Lze vůbec na počátku těhotenství případně přejít k někomu jinému? Asi píšu páté přes deváté, spisuji to trochu ve spěchu a myšlenky mi hučí v hlavě jako v úle... Smiley
Zaznamenáno
El
Host
1 0
« Odpověď #8 kdy: 02. Srpen, 2011, 22:09:06 »

Jsou ženy, které chodí jen k PA a nikdy u Mudr nebyly a neslyšela jsem že by měly problém. Péče v těhotenství je preventivní, takže ti ji nemůže nikdo nutit, je to jen na tobě, co si vybereš, co budeš chtít podstoupit a co ne. Nemůže tě nijak znevýhodňovat..

I na začátku těhu se dá přejít k jinému Mudr, ale záleží to hlavně na něm..

Já jsem si třeba nechala udělat tripple test jen proto že to je jen odběr mojí krve, tak abych tu mojí Mudr neprudila kvůli malichernosti, tak mi ho udělala, ale třeba test na cukrovku jsem odmítla rovnou a o mnoha ultrazvucích nemluvě.. Doktor ti akorát ,může vysvětlit negativa, případně si to nechat podepsat, ale nic víc..
Kdybych měla jinou práci, tak bych k doktorce nechodila, jenže neschopenka byla nutná(rizikové pracoviště)..  a nakonec jsem tam chodila ráda, protože mě doktorka ve všem podpořila  Wink
Zaznamenáno
Jitřenka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 03. Srpen, 2011, 10:50:28 »

Já vím, El. A víš, jak to mám, viď. Já jen, že mi to leží trošku v hlavě - nejdříve jsem byla přesvědčena o tom, že podstoupím jediný UTZ a jediný test, a to volitelný NT screening, údajně prý velice přesný a dostačující, ale z vyprávění mnoha diskutérek na fórech, kterak test zahrnuje např. 20minutové snímání ultrazvukem, mi není zrovna veselo. Přeháním, nebo je to opravdu příliš dlouhá doba, která by mohla v těle nadělat víc škody než užitku? No, on i ten "užitek" je asi diskutabilní, výsledky beztak nepřinesou nic víc než trochu informací. Ohledně cukrovkového testu mám samozřejmě jasno - probůh, z té porce cukru bych se v minutě složila...  Smiley

Vím, že jsme to spolu průběžně probíraly, ale stejně si teď (omluv mě) neumím přesně vybavit, zda jsi tedy podstoupila jen trippla, anebo i screening ve 20. tt. Jinak mi jde opravdu hlavně o to, jak potom nemít problém v porodnici, byť půjde v mém případě o Centrum aktivního porodu, kde by se doufejme tolik na ty tabulky, propočty, testy, chlívečky, hodnoty, ...., zas tak hledět nemuselo. Smiley Všechny tu víme, že by nás to znevýhodňovat správně nemělo, neboť k tomu není důvod a máme plné právo všechna vyšetření odmítnout, ale... praxe někdy bývá bohužel jiná a ti na druhé straně to tak neberou. No, uvidíme. Určitě si nakonec nějak poradím.  Grin
Zaznamenáno
Marky
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 03. Srpen, 2011, 10:56:53 »

Ahojky,

El, díky za odkaz na kyblíček i na fotky, Tvoje Beruška je krásná :-) Těhotenský pás jsem včera zakoupila, tak se těším, až ho vyzkouším. Tvoje stránky mimiskove.cz jsem pročítala už dřív, zaujal mě hlavně článek o Tvém vlastním porodu, máš můj obdiv :-) Tobě dělali tripple test jen z krve? Já měla za to, že je k tomu potřeba i ultrazvuk - měří se tam prý vzdálenosti některých kostí miminka...

Calarien jsem z Prahy a do Brány k dětem občas chodím. Byla jsem tam i na tom kurzu vázání šátků a chystám se i na přebalování. Kdo je ta tvá kamarádka?

Jitřenko, díky za odkaz na těhu oblečení :-) Máš úplnou pravdu s tím kocháním se ultrazvukem a absolvováním všech možných testů bez přemýšlení o tom, že dřív to tak vůbec nebylo a že dnešní generace a miliony generací před ní se narodily i bez toho "zázračného" ultrazvuku. Mám pocit, že když je miminko schované v bříšku, tak to má svůj důvod. Proč na něj tedy koukat a fotit ho, když ještě není připravené se všem ukázat? Já osobně jsem ráda, že na mě nikdo ultrazvukem nekoukal :-)
Z vyšetřeních mám za sebou zatím jen odběr krve kvůli pohlavním nemocem a krevnímu obrazu. Nejdřív jsem si našla PA a po dohodě s ní a vyjasnění si situace (např. když tě pošle na krev PA, neuhradí to pojišťovna) jsem kontaktovala svou gynekoložku a předem jsem jí mailem napsala, že chci chodit k PA a že zatím nechci ultrazvuk, ostatní že si rozmyslím. Trochu mi rozmlouvala ten ultrazvuk, ale nakonec napsala, že to nechá na mě. Tak jsem tam tedy šla osobně, aby mi vystavila tu průkazku a poslala mě na krev. Stálo mě to docela dost nervů, ale nakonec to dopadlo dobře. Respektuje můj názor, jen si to ode mě nechala podepsat. To spíš sestra na mě koukala divně, protože ta o ničem nevěděla. Jo a ještě jsem podstoupila cytologii, to už jsem odmítnout nedokázala. Pak jsem tam byla ještě jednou pro výsledky krve a to už byla informovaná i sestra a proběhlo to celkem v klidu. Zvažuju ultrazvuk ve 30. týdnu, ale ještě uvidím, jak se dohodnu s PA.
Jinak péče s PA se nedá s péčí na gynekologii vůbec srovnat. Vše mi vysvětlí, ale nepřesvědčuje mě, a cítím z ní, že má o mě skutečně zájem. Nejsem jen jedna z mnoha, která ten den přijde, a v čekárně nečeká 5 dalších, až se uvolní místo v ordinaci. Třeba ty výsledky krve sestra komentovala tak, že mám trochu kyselejší moč, tak ať nejím nic kyselého. Tak jsem jí řekla, že mám teď ale na kyselé velkou chuť, načež ona mávla rukou ve smyslu, ať to tedy jím... A taky mi přijde důležité, že gynekoložka se běžně neúčastní porodů na rozdíl od PA, takže podle mě může PA provázet ženu těhotenstvím mnohem lépe, protože ví, co je u porodu důležité a co ne.
Ty jsi byla na jarním kurzu od Makrobioklubu ve Špindlu? Já tam byla taky :-) Nejvíc se mi líbilo to vyprávění porodních asistentek z Vrchlabí.
Zaznamenáno
Marky
Newbie
*

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #11 kdy: 03. Srpen, 2011, 11:01:59 »

Jitřenko,

a chceš ten screening podstoupit kvůli sobě, mimi nebo kvůli doktorům? Já jsem se rozhodovala tak, že jsem si řekla, že jde o to přimout mimi takové, jaké se narodí. Nechci vůbec myslet na situaci, kdyby ten test vyšel špatně (což ale ve výsledku vůbec špatně znamenat nemusí, viz spolehlivost testu) a já stála před rozhodnutím jít na odběr plodové vody či dokonce umělé přerušení nebo se do konce těhotenství strachovat, co to mělo znamenat. Došla jsem k závěru, že těhotenství vyžaduje trpělivost, pokoru a vděčnost, tak se podle toho snažím řídit :-)
Zaznamenáno
Jitřenka
Full Member

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #12 kdy: 03. Srpen, 2011, 11:50:37 »

Díky za info, Marky. V podstatě už jsem také téměř rozhodnuta zvolit péči PA, nejlépe pracovnice v PD U čápa, popř. možná nějaké bližší (Ústecký kraj). Ještě uvidím, jak to proběhne u mé gynekoložky, ale docela to předem tuším. Je to klasická moderní doktorka - dosud mi při každé návštěvě tvrdošíjně vnucovala HA, všelijaká očkování, ba i jakousi chemicko-kosmetickou proceduru, kterou její ordinace nabízí. Určitě bude mít ohromnou radost, že dám před moderními vymoženostmi přednost osobnímu přístupu PA, navíc takové, která se sama zajímá o přirozený průběh těhotenství a "přírodní", co nejméně lékařský porod, ale o gyndařku tu nakonec samozřejmě neběží. Smiley

To je otázka na tělo...  Wink Přiznávám, je v tom i špetička mé vlastní zvědavosti, touha ukonejšit nahlodanou mysl ve smyslu "tak aspoň PRO JISTOTU..." Pro to děťátko asi stejně nemohu udělat víc než to, co jsem udělala dosud (+ naše rodinné geny), a vše, co zahrnuje mé vlastní přičinění po dobu celého těhotenství. Vím, že ani sebelepší test na tom zas tak nic zásadního nezmění. A taky vím, aniž bych se chtěla rouhat, že bych se děťátka nevzdala, ani kdyby údajně nemělo být úplně "dokonalé". Radši nemyslet. Napsalas to ostatně za mě, cítím to podobně.

Takže... uvidíme, nějak to dopadne, ještě si vše v klidu rozmyslím a pokusím se dát na svůj vnitřní hlas a intuici. I když zrovna tohle je v dnešním světě někdy paradoxně to nejtěžší... Smiley

P. S. Jo, a kurz byl pěkný a poučný, taky mě moc bavila přednáška PA. A třeba o té doktorce z Fulneku ani nemluvím, byla jsem jí úplně okouzlená...  Very Happy Škoda že takových pracovníků není ve zdravotnictví víc. Ale když tak o tom přemýšlím, spousta lidí "z davu" by je stejně asi neocenila, možná právě naopak...
« Poslední změna: 03. Srpen, 2011, 12:09:08 od Jitřenka » Zaznamenáno
El
Host
2 0
« Odpověď #13 kdy: 03. Srpen, 2011, 12:45:23 »

Já jsem se nakonec v těhu rozhodla, že chci ten UZ ve 21tt a ve 32tt (každej to dělá trošku jindy..) Sice jsem se ničeho nestrachovala, věděla jsem , že je všechno ok a že se malá má dobře, ale tak nějak jsem zatoužila ji i vidět.. ptala jsem se i kyvadýlka( už na začátku těhotentsví mi kyvadýlko povědělo, že čekám holčičku, tak tomu věřím) , že jí to neublíží.. Na UZ ve 33t jsem šla, abych věděla, že se opravdu má dobře, že se nic neděje s placentou atd- a to hlavně kvůli tomu, že jsem měla v plánu rodit sama doma... prostě jako ujištění.
A zvědavost tam taky byla.. před těhu jsem byla přesvědčená, že nechci ždánej UZ, ale pak se to změnilo a já ji chtěla i vidět.. ale zas si říkám, co to je oproti ostatním co choděj na 3D,4D a natáčej to mimi a maj doma milion fotek. Já mám fotečky dvě a ráda se na koukám :-)

Tripple test jsem nejdřív odmítnout chtěla, ale pak jsem si rozmyslela ten UZ a tak odběr krve jksem řekla, ať mi klidně udělá..  Když jsem řekla doktorce, že ho nechci, tak na mě vyhrkla, jestli bych chtěla postižený dítě- a na to jsem jí řekla, že bych v žádném případě nešla na ukončení, jen by to pro mě znamenalo zjistit hodně informací o péči o takové mimi. Koukala na mě jak na blázna sice, ale to bylo to v začátku a neznala mě, pak si na můj přístup zvykla :-) a podpořila mě .. ale taky jsem z toho byla na začátku nervozní- jak jí to budu vysvětlovat atd..

Jinak holky, průkazka jim je pak u porodu stejně k ničemu. nechápu proč si na ní tolik zakládaj..
Ale určitě je to na domluvě mezi vámi a PA se kterou budete rodit..

Nejdůležitější je, abyste se nestresovaly a pak už je jedno, jestli pro svůj klid podsroutpíš nějakej test nebo UZ...  pro miminko je nejdůležitější spokojená mamka  Wink

Tak se mějte krásně a hlaďte bříška!  Srdce
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #14 kdy: 03. Srpen, 2011, 14:13:48 »

Marky, moje kamarádka je Hanka, prodává tam, ale jenom asi jeden den v týdnu, takže by byla náhoda, kdybys ji znala..
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 ... 6
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení