Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Jídlo v zahraničí  (Přečteno 1135 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Peress
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 12. Srpen, 2011, 17:05:50 »

prosím o nějakou radu jak s jídlem pokud je člověk v zahraničí...?
během svého života sem se postupně dopracovala k jídlu, které je svým způsobem podobné makrobiotice- vše jen celozrnné, vařenou zeleninu, sem tam salát a trocha ovoce, brambory a maso minimalne, ... rikala sem si ze jeste to nekam posunout urcite jde, aby se obcasne silene tahy pocokolade ci nadmira odvoce nebo brkani, nadymani zmirnily...narazila sem nekde na clanek ohledne makrobiotiky a tak mi to nedalo a nabrala sem s sebou do Recka(travim tu kazdou sezonu uz tri roky, to jest konec dubna az konec rijna)...myslela sem si ze prejdu na makrobiotiku tim ze tady prectu par knih, ale pise se vsude, ze nejlip je jist vecy pestovane z rodne zeme a v case kdy rostou...to teda vse co jim, krome veci dovezenych z ceska jako celozrnne cerealie (pohanka, kuskus, ryze, bulgur, testoviny,cervena cocka..vetsina z nich se ale stejne nepestuje u nas:))))neni pro muj organismus az tak dobre..?bohuzel jsem nemela s kym makrobiotiku konzultovat a tady na ostrove je celkem tezke najit neco jako celozrnne vecy i spousta lustenin tu neni a morske rasy, svesticky umebosi ci pastu miso atd...
radite mi radeji tedy pockat s makrobiotikou na zimu az prijedu domu do cr?
nejaka rada jak alespon zacit?mam i strach ze mi bude neco chybet ve strave..tady je takove vedro ze skoro vetsinou clovek sahne po ovoci- meloun vodni, nektarinky, hrozny...docetla sem se ale a i po zkusenosti zjistila ze po premire ovoce se opravdu telo zahlenuje..staci jen to jak mam pocit hlenu na jazyku po dni kdy jim jen ovoce...kdyz tady se opravdu vetsinou sahne po ovoci..nejaka rada jak tohle zarazit nebo zastavit tu chut po ovoci?
a jak je to vlastne spotravinami jako je ryze a rasy atd.. ktre vlastne nejsou u nas v cr puvodni presto se doporucuji?
znamena to tedy ze az tak zatezujici pro muj organismus jidlo z recka nebude pokud bude z domaci zahrady z mista pobytu vypestovana pr.zelenina ?
sem uplny zacatecnik takze mi omluvte tu spoustu otazek, ktere pro vas urcite jsou jiz davno zodpovezene..teda vlastne zatim jen teoreticky zacatecnik, ale moc se mi ten makrobioticky smer zamlouva...
dekuji vsem co mi odpovite..
pekny den
Zaznamenáno
makroušek
Host
1 0
« Odpověď #1 kdy: 12. Srpen, 2011, 18:27:17 »

Citace
..tady je takove vedro ze skoro vetsinou clovek sahne po ovoci- meloun vodni, nektarinky, hrozny...docetla sem se ale a i po zkusenosti zjistila ze po premire ovoce se opravdu telo zahlenuje..staci jen to jak mam pocit hlenu na jazyku po dni kdy jim jen ovoce...kdyz tady se opravdu vetsinou sahne po ovoci..nejaka rada jak tohle zarazit nebo zastavit tu chut po ovoci?

Zbytečně se nestahovat, masem, pečivem, smaženým jídlem, nepřesolovat na jedné straně, shoyu, řasy, umeocet, případně miso jsou jemnější než sůl a na druhé straně konzumovat obiloviny spíše vodnatější, vařené s větším množstvím vody, dostatek polévek a hlavně zeleniny, klidně největší podíl z jídelníčku v různých úpravách.
     Napařená, dušená, vařená, pickles, saláty blanšírované i ze syrové zeleniny atp. Obecně je pro tělo vhodnější, stravitelnější ovoce tepelně upravené nebo sušené než syrové.

Lecos si můžeš dovézt sebou, zrovna shoyu, umeocet, miso, řasy ti nezaberou mnoho místa a vydrží dlouho. Nemyslím si, že je primárně nejdůležitější jíst jenom obiloviny a luštěniny pěstované v místě pobytu. Stále bude rozdíl, když si dáš čokoládu nebo obilí ze Španělska. Ideál je jíst co nejvíce potravin vyrostlých v okolí, ale není to vždy možné a pokud to nejde jinak, tak i zelenina ze zahraničí bude lepší než tatranka od nás. Smiley

Osobně docházím k závěru, že lidé s dobrou konstitucí mohou jíst lecos do vysokého věku, zvlášť když jedí střídměji, mají dostatek pohybu, dodržují určitý režim dne atp.
     Naopak někteří lidé na sebe musí být opatrnější, tak to prostě je. Člověk v extrém jin konstituci a kondici může po několika měsících, kdy bude jen na extrém jin jídlech i zemřít.
     V tomhle smyslu nejsou pro lidi s jin konstitucí teplejší oblasti úplně bezpečné, nutí k větší, častější konzumaci jin jídel. Obecně potraviny s menším množstvím vody (obiloviny, luštěniny, řasy, slaná specifika) není tolik nutné konzumovat vyrostlé z blízké oblasti, jako potraviny s větším množstvím vody (zelenina, ovoce), byť by to bylo jistě ideální.

Běžný jídelníček se poněkud odchýlil vlivem průmyslu od tradiční stravy, většinou jsou naše těla ve větší či menší míře zhuntovaná a potom řasy, miso, shoyu, umeocet působí vhodně v průběhu několikaleté rekonvalescence, není to nutné, ale zkušenosti ukazují na to, že tyto japonská specifika mají své přednosti, byť nejsou u nás tradiční.
     Pokud žiješ, bydlíš v Řecku, konzumuj jídlo z Řecka a využívej mb znalostí. Ano, ovoce působí kyselinotvorně, zahleňuje. Může dříve či později být příčinou teplot, zánětů, příznaků nachlazení a ve větším množství působit nefyziologicky expanzivně na nervovou soustavu i celý energetický systém člověka. V překyseleném organizmu se lépe daří virům, bakteriím.

Zvláště dnes, kdy je ovoce přešlechtěno za posledních několik desítek let do ještě jinovějších, sladších, větších plodů než v minulosti a podporováno v růstu a ochraňováno před napadením pomocí chemických prostředků je jeho konzumace ve větším množství méně vhodná například i v porovnání s obilím či zeleninou, byť by se jednalo taktéž o obilí a zeleninu přešlechtěnou a chemicky ošetřovanou.
     Extrém jin kondice, do které se může člověk dostat i díky ovoci může mít řadu příznaků, může tam patřit také únava, pocit slabosti, neprůbojnost, nesamostatnost, obavy, pocit oslabení, někdy strachu, snížené vitality atp. Některé z těchto příznaků se mohou objevovat i u extrém jang kondice.
     Extrém jin znám z minulosti velmi dobře a jsem rád, že jsem se ho zbavil. Smiley
« Poslední změna: 12. Srpen, 2011, 19:26:36 od makroušek » Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #2 kdy: 13. Srpen, 2011, 01:43:12 »

Skoro každé léto jezdívám do Řecka a problém stravování taky řeším. Řecko na makrobiotiku opravdu není moc uzpůsobené, ale dá se improvizovat. Pro mě to vždycky znamená ohromnou tíhu zavazadel, protože si s sebou beru nejen ochucovadla a doplňky (trochu umeoctu, miso, řasy, semínka a čaj banču), ale taky alternativní obilniny vzhledem k mým speciálním požadavkům a omezením (pytlíky jahel, případně krup, cz rýže, něco bezlepkových těstovin, ) a dále pár produktů od Sunfoodu pro rychlou přípravu (tempeh, tofu, pomazánky - jednu cestu to vydrží). Mám zkušenost, že z obilnin kromě bílé rýže, kterou použiju občas v případě nouze, se tam nic sehnat nedá, pokud nemáš štěstí a nežiješ ve větším sídle, kde je velký supermarket se zdravým koutkem (tam mají cz rýži, možná jáhly). Celkem není problém s nabídkou luštěnin - všelijakých druhů fazolí, čočky, cizrny a hrachu tam mají hojně a nadmíru uspokojivě. A nabídka zeleniny bývá slušná, ba parádní, pokud nejsi v nějakém hloupém letovisku, kde kromě taveren, hotelů a obchůdků s opalovacími krémy nic není.
Ovoce v Řecku jím poněkud víc než doma, protože je tam opravdu vedro a snese se to, ale pro mě to znamená max. broskev nebo kus melounu za den nebo natrhané fíky v terénu (ach, mňam), taky moruše ze stromů... Myslím si, že menší touha po ovoci se časem dostaví, když z jídelníčku vyloučíš chleba a pečivo (samozřejmě maso, vejce a jiné extrémy) a budeš jíst hodně zeleniny a nepřesolených polívek. Jídla mít šťavnatá, ne suchá. Z podobných důvodů se u mě zredukovala i velká touha pít.

Pokud v Řecku seženeš celozrnnou rýži, bývá pěstovaná v Itálii, což zeměpisně není daleko, takže ok. Jinak původ potravin tam tolik neřeším, je potřeba slevovat. Ale luštěniny budou určitě pěstované v blízké oblasti a zelenina, hlavně listová a plodová (pokud ji jíš) a taky cibule ap., je určitě místní.

Nestresuj se. Pokud se makrobiotice přiblížíš v daných podmínkách aspoň trochu, prima, ale když to nepůjde, nedá se nic dělat. A všude se říká, že je dobré začínat po krůčcích. Mysím si, že ve zpracování stravy pomáhá hojně zdravého pohybu na vzduchu, plavání, vůbec pobyt venku a celkové uvolnění. A sycení se jinými druhy potravy, jako jsou estetické a duchovní prožitky, podle mě "zdravé" jídlo zčásti nahradí či jsou stejně nebo víc potřebné.
Zaznamenáno
Peress
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 14. Srpen, 2011, 13:29:04 »

moc dekuji vsem za cenne rady:)je super mit hned rychle takove cenne odpovedi:)trochu v tom zatim tapu a tak se chytam vsemozneho:))) letos uz si ce neprivezu co mi tu chybi ale zkusim co se da..
jinak jsem na ostrove kos, neni maly ale ani velky, tak neco mezi...nasla sem tu celkem spoustu celozrnnych obilnin, kupodivu (kusku, bulgur, ryze natural, celozrnne testoviny, ..)pohanky si vzdy dovezu dost:) dalo mi to dve sezony ale heureka:))lusteniny tu taky jsou ale maji to balene primo v obchodech takze s reckymi etiketami a moc se v tom nevyznam:).., myslim ze zrovna fazole adzuki tu nemaji stejne jako mungo atd..spis takovy zaklad, o trochu vice na bezny obchod nez u nas ale ne zadna slava:)ale staci, sem stastna ze sem nasla spoustu veci o kterych sem si myslela ze u reku nenajdu:)maji celkem hrozne zvyky co se tyce stravovani Smiley))
jeste sem se chtela zaptat na caje: pise se ve vsešch bublikacich ze caj  bancha-trilete vetvicky- lze pit stejne jako kokicha, je to to to ,co prodava sypane v oxalis ci cajovnach?- na etikete teda neni ze by to bylo z trilete vetvicky..tak nevim?zelene caje mam moc rada, krome toho sem i hodne pila bylinkove jako je roibos zeleny i hnedy a mate ci ruzne hermanky a matu atd.., sem tam puer- s temito caji sem prestala, po prectei tri knizek kde se moc caje nedoporucuji..nebo nevadi skromejsi piti jako 1-3 x za tyden?nebo fakt jen doporucujete bencha kokicha?
jeste me zajimala jedna vec:pokud je clovek vic jin (zjisteno podle menstruace v obdobi novu) znamena to ze by mel jest casteji potraviny jang? je to tedy i duvod proc vzdycky v recku priberu?jim tu hodne veci jako je ovoce a vetsinou vse co me ochlazuje coz je pro me jako vic jin velka disharmonie..?jak tedy vyresit to ze pokud je tu vedro clovek saha po potravinach ktere ochalzuji, casteji..je to tak ze kdyz budu vic sahat po potravinach jang bude mi vetsi horko?nebo prave tim telo vylouci tu velkou chut po jin potravinach?
dekuji predem za odpovedi:)
pekny den
jeste mam takovy dotaz:
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení