Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: jak vařit podle pěti prvků???  (Přečteno 2794 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
kukicha
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 27. Duben, 2008, 11:12:34 »

ahoj, pořídila jsem si knihu od paní Průchové, Řád Vesmíru - zákon nad zákony, a začala objevovat prvky a docela jsem valila oči  Eek co všechno ještě nevím... třeba jak působí na tělo různé způsoby přípravy jídla. Začínám teď chápat, proč se tolik zdůrazňuje pestrost a obměna... také pan Dvořák mi kladl na srdéčko, abych v kuchyni hyřila všemi možnymi kombinacemi všeho možného...

začala jsem ve svém studiu prvkem Dřevo, ktery patří k jaru... ale co dost dobře nechápu, a moc prosím, osvětlete mi to někdo :

když k prvku Dřevo patří obilniny: pšenice, oves, žito, ječmen, luštěniny: čočka, bílé fazole, zeleny půleny hrách, řasy: wakame atd. atd.
znamená to, že teď na jaře, kdy vládne energie Dřeva, mám upřednostňovat tyto potraviny, před např. ryží natural, která je Kov??? znamená to, že mohu používat všechny obilniny, ale tyto mají v jídelníčku převažovat, protože posilují danou energii Dřeva a tudíž orgány (játra, žlučník), které spadají pod Dřevo a jsou teď v aktivitě??? ono to tam není úplně jasně napsané, vy máte určitě zkušenosti z kurzů...

ke Dřevu jsou přiřazeny tkáně: šlachy, svaly, klouby... které mě teď na jaře docela bolí a svaly jsou hodně unavené, znamená to spojitost s příslušnymi "dřevovymi" orgány? může to byt zapříčiněno tím, že jsem v předešlé době nekonzumovala dostatečně uvedené obilniny, luštěniny, které patří ke Dřevu a to myšleno celoročně - ne jen loňského jara? mohu to tedy napravit tím, že se na ně teď budu maximálně soustředit, ale stále zařazovat i obilniny, luštěniny, zeleninu a řasy, které náleží prvkům ostatním?

abych to trochu shrnula, znamená to, že i když je jaro a energie Dřeva, mám konzumovat i např. ryži natural, která je Kov a jáhly, které jsou země atd.

a ještě dotaz... všude v mb literatuře se uvádí u ječmene, že se jedná o kroupy... ale v prodeji je i ječmen celé zrno, několikrát jsem ho po nočním namáčení uvařila, např. v kombinaci s ryží a vše bylo v pořádku... je tu nějaky háček, třeba špatná stravitelnost?
a ještě poslední - zatím - dotaz, jak se mb dívá na KAMUT, je přijatelny? i když z pyramidy vytaženy??? a tzv. grunkern???

ahoj a díky moc, já vím, že bych měla jet na kurzy a neotravovat tady slušné makrouše  Grin
doufám že se letos, přinejhorším příští rok dostanu do Dobrušky, abych nebyla takovy makrobioticky analfabet  Wink

pa pa, krásny sluníčkovy
« Poslední změna: 27. Duben, 2008, 11:14:47 od kukicha » Zaznamenáno
Lord Kikin
Full Member
Pohlaví: Mužské

97044257
Zobrazit profil WWW Email
0 0
« Odpověď #1 kdy: 28. Duben, 2008, 13:52:00 »

Ahoj kuki, pokladas milion otazek a tak se Ti pokusim alespon na neco malo odpovedet :-)

Je fakt, ze v kazdem obdobi je fajn, mit v jidelnicku trochu vice toho co patri k jednotlivym elementum,
protoze je v tu dobu vzdy vhodne obdobi pro procisteni a podporu prislusnych organu.

Stejne tak ale muzes jednat behem celeho roku. Pokud mas napriklad slaba jatra = drevo a chces je podporit,
tak zaradis prvky dreva a vody. Voda podporuje drevo a posiluje ho. Naopak pokud budes potrebovat jatra
zklidnit - kontrolovat. Pridas prvky kovu, protoze kov kontroluje drevo.

Kamut je podle me v pohode jako obcasne zpestreni v jidelnicku (ja ho mam teda rad). Ma velka zrna, takze je vic jin, nez spalda.
Zaznamenáno
kukicha
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #2 kdy: 29. Duben, 2008, 09:54:12 »

Ju, diky, Lorde Kikine... omlouvám se za to zmatečné vyptávání, to víš, mám v hlavě spousty otázek, co mě při četbě mb literatury i mé všednodenní mb praxi napadají.

takže další  Grin :

ne teď mě žádná nenapadá... jdu si zacvičit  Banan Blob

pa pa
Zaznamenáno
kukicha
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #3 kdy: 30. Duben, 2008, 07:47:57 »

AHOJ, tak jsem o tom trochu dumala nad knihou Řád Vesmíru...

podle pana Dvořáka je nejproblematičtějším okruhem mého těla Plíce-tl.Střevo, tedy kov... pokud budu chtít energii kovu podpořit, budu se soustředit především na potraviny s energií KOVU (např. obilniny ryze natural) a dále pak ZEMĚ (jáhly, sladká ryže, mochi), naopak omezím potraviny s energií OHNĚ (kukuřice, červené jáhly), tím zároveň posiluji i další, méně problematicky, leč problematicky okruh slinivka, slezina - žaludek (ZEMĚ)

když jsem teď do jídelníčku zařadila potraviny - hlavně obilniny s kvalitou DŘEVA (špaldu, oves, kroupy...), tak se mi v ledasčem přitížilo, zejména se zhoršilo - a to podstatně - vyprazdňování, nadymání, křeče ve střevech, noční křeče v lytkách, pleť taky není žádná báseň...
na druhou stranu se i ulevilo - opadly hypoglykemické stavy, takže stačí jíst třikrát denně a tělo mě nutí vyrazně zmenšovat porce, o něco lépe se mi tráví, ale musím toho sníst vrabčí hrstičku...

s energií jsem jako na houpačce, někdy je jí dostatek, jindy se plazím jak hromádka masa bez kostí...

takže závěr je, že tomu vůbec nerozumím  Grin

prosím, máte pro mě někdo radu na osvětlenou???
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #4 kdy: 30. Duben, 2008, 08:17:57 »

Kuki mě by jen zajímalo jestli máš na jídla čas a jak to máš s pořádným kousáním? Můžeš si dovolit každé jídlo pokousat 50x a více?
Zaznamenáno
kukicha
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #5 kdy: 30. Duben, 2008, 13:13:59 »

ne, většinou ne, protože jím v práci... tam na to moc klidu není, kdykoli může kdokoli zacinkat na zvoneček a já musím vstát a jít třeba o dvě patra níž, nebo jít ke kase...

ráno se tomu snažím opravdu věnovat - kousání, ale nejsem příliš poctivá, nepočítám... měla bych se na to ještě více zaměřit, ale v práci je to opravdu těžké, tam žádné pauzy na jídlo neexistují

pa
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #6 kdy: 30. Duben, 2008, 14:31:10 »

Jestli nebude v tomhle ten největší problém. Já mám pocit, že makrobiotika bez kousání nemůže fungovat.
Zaznamenáno
kukicha
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #7 kdy: 01. Květen, 2008, 07:42:56 »

myslím, že těch problémů bude vícero: třeba nedostatek aktivního pohybu na zdravém vzduchu, a to mám přírodu téměř nadosah, jednu z nejdivočejších a nejinspirativnějších u nás v ČR...  dále pak přejídání, někdy je to v pohodě, stačí mi málo - a to se pak i lépe soustředím na kousáníčko, když je toho méně... není tam ten pocit: "proboha tohle nemůžu stihnout sníst"  Mimoza
ale někdy si nemohu pomoci, spíš je to tím, že toho vždy víc uvařím, že si i hodně naložím, a mám - asi z dětství - zafixováno, že jídlo se nevrací a že se to MUSÍ VŠE sníst. Občas jdu do bioobchůdku a přinesu jídlo - krásně nazdobené - paní, která tam prodává, nebo se podělím s kolegou spolubydličem, ale on má k jídlu lehce degradující přístup a mě to pak mrzí. Vyhazovat jídlo prostě nedokážu. A pan Dvořák říkal, že ve svém stavu bych měla vařit vše denně čerstvé, i obilí.
Tak jsem se - dnes ráno po probuzení  Grin - rozhodla, že si koupím trpasličí mističku (doteď jsem jedla z ručně vyřezávané od kamaráda, mám od něj i nádherné lžičky) a budu vařit menší objem jídla.

Včera jsem pádila na louku nad město běhat ranní rosou (jedna včelka to chuděra nepřežila  Cry ), pak jsem cvičila a tělíčko zkrucovala a prodychávala jako nikdy, cítila se skvěle a nabitá, dobře trávila, jedinečně se vyprázdnila a bylo fajn i na duchu, ale odpoledne jsem dostala teploty a zimnici a po večeři hned usnula (měla jsem volno, ale přes den jsem zaskakovala za kamarádku v obchodě), za noci se budila zbrocená potem, zase zhoršení pleti, jako bych byla uvnitř celá zanícená...

a dnes ráno je mi zas docela dobře... těším se na procházku, na cvičení, na snídani, do práce... ale děsím se večera, co mi zas přinese... jsem o večerech těžko funkční, třeba jako včera... a nechápu, opravdu nechápu, co s tím mám dělat  Cry můj stav se mění neuvěřitelně rychle, v rámci jediného dne, nahoru dolů, jsem díky svému stavu v práci nespolehlivá, kolegu už pěkně štvu...

víkend strávím v divočině s pejskem, budu obyvat maringotku na kouzelném místě, kde je to jako v pohádce... věřím, že se mi tam velmi uleví, tak jako pokaždé...
uvažuji, že bych zkusila kromě mb a jógy ještě něco dalšího, nějaky přírodní preparát, ktery by tělíčko popostrčil směr zdraví, ale nevím, kam sáhnout, pan Dvořák mi doporučil vytažky z hlívy, tak je začnu shánět... snad podpoří mé snažení byt zase plnohodnotnym člověkem a ne uzlíčkem pardon ten vyraz "hnisu", někdy je mi vážně těžké si tak nepřipadat
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #8 kdy: 30. Září, 2011, 16:06:56 »

Ahojky
Už jsem to téma tedy našla vaření podle pěti prvků. Je to ten samý dotaz, který jsem pokládala do tématu, které jsem založila Orientální diagnostika  praxi - nazvala jsem ho podle přednášky paní Zuzky Terešové, tato přednáška byla na Aréně ve Sv. Janě pod Skalou v roce 2009. Rozepište mi pod sebe prosím nějak prvek  - roční období - orgán - obilí - luštěiny - zelenina - řasy - emoce nálady - chuť
Kukicha už tady něco nastínila, mě by se to hodilo takto na každou řádku. I když takhle jíst asi hned nbudu, zajímá mě to.
Spíše to asi může rozepsat ten, kdo tomu rozumí. Ono myslím, že se takto nemusí přísně to dodržovat, pokud člověk jí pestře a suroviny střídá, ale je dobré to trochu znát, si myslím.
Jarka
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení