Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Piškotový korpus  (Přečteno 4256 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 30. Září, 2011, 19:30:32 »

Ahoj,
chci se zeptat, jak se v MB dělá piškot? Mám na mysli takovoutu piskotovou buchtu, jak se dává tuk, mouka, vajíčko, cukr a pk se to našlehá a na vrch se dá tvaroh. Nebo namítnete, že se to tak v MB nedělá, že to tak nejde? Dala bych celozrnnou mouku, slad nebo sirup, ale nevím kolik lžic, cukr se váží na kila, ale jak se váží slad, kolik ho tam dát, nevím. pak máslo nebo ztužený tuk, pak oves. mléko, vajahit několik lžic - používá ho vůbec někdo? No a to bych našlehala a snad by to drželo. Na to bych dala bílé tofu nějak ochucené. Nepočítala bych extrémy, když se to upeče, stejně se tomu dá jangová úprava. Paní Chourová má v knížce "piškot" ze sójových bobů, ale na to by se tvaroh asi nehodil. Místo vajíček pokud ne vajahit, tak bych použila pojivo ze lněného semínka. Jak dlouho to pojivo vydrží udělanémůže seskladovat v lednici ebo raději spotřebovat hned? Ze lněných semínek jsme měli na Aréně také aj. Tak co si myslíte o tom piškotu a zda by to nějak šlo? A takto by to šlo dělat s každou buchtou, kde jsou vejce, že by se tam dávalo pojivo ze semínek.
Jarka
Zaznamenáno
sokolenka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 01. Říjen, 2011, 08:31:14 »

piškot asi neuděláš, já jsem na začátku, když byla poptávka po klasické buchtě, dělala mouka, voda, trochu vinného kamene a zpěněná sladěnka na oleji, nebyl to piškot, ale vypadalo to jako taková ta klasická hrnková buchta, nahoru cokoli, teď už jsem to nedělala ani nepamatuju, možná v zimě, nebo na narozeniny
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #2 kdy: 17. Říjen, 2011, 22:20:25 »

Ahoj Lenko,
dá se tento korpus, jak jsi psala, použít i na dort, tzn. že by se ho udělalo víc a pak by se použil do dortové formy nebo všude tam, kde se jedná o klasickou buchtu? Myslím, že když se toho udělá víc, tak by se to na dort dalo.
Jarka
Zaznamenáno
Jitřenka
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 19. Říjen, 2011, 12:08:24 »

Ahoj, Jarko, já jsem nedávno zkusila tento recept: http://www.makrobio-liberec.cz/products/jahodovy-dortik/ Čistě teda jen ten korpus (pekla jsem manželovi takovej "alternativní harlekýn"). Těsto bylo hodně tekuté, skoro jsem nevěřila, že někdy ztuhne, ale nakonec fakt jo. Smiley Z vyndávací formy mi však začalo hned protékat do trouby, takže to chce asi formu pevnou. A nejlépe klasický obdélníkový plech.
« Poslední změna: 19. Říjen, 2011, 15:31:48 od Jitřenka » Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #4 kdy: 19. Říjen, 2011, 13:03:04 »

Ahoj Jitřenko,
no to MB pečení, to je práce, než se to člověk naučí. Ro.le. Komár, Monchi, jsem koukala na ty jejich dezerty a myslím podle popisu, že jim to jde. Pokud těsto začalo z formy vytékat, tak myslím, že byl korpus málo ztuhlý, nebo jen povrch, ale uvnitř ne, nebo bych možná dala slabší vrstvu. Nechám však promluvit zkušenější.  Nebo co použít jako pojivo lněné semínko? My jsme z něho měli na Aréně čaj.  Chválím ty, kdo dokážou péci bez vajíček.
Jara
Zaznamenáno
Jitřenka
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 19. Říjen, 2011, 15:37:56 »

To těsto je opravdu hodně řídké, začalo protékat formou ihned po umístění do trouby, tedy zasyrova. Přelila jsem ho tedy do pevné koláčové formy, tam se ho zase moc nevešlo, takže jsem jej rozdělila na dvě poloviny, že druhou upeču potom. První korpus se víceméně povedl, i když se začal cca po půlhodině nahoře trošku přichytávat a bylo třeba ztlumit troubu. Druhý se pro změnu začal pálit hned. Nevím, čím to bylo, u jiných těst se mi to nestává. Každopádně, ten první korpus mi nakonec stačil a harlekýn se vydařil.

(Promiň, že jsem tě předtím nedopatřením oslovila Lenčiným jménem, už jsem to přepsala... Smiley)
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení