Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Kulatá zelenina  (Přečteno 2529 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Kaminek
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 02. Říjen, 2011, 20:16:01 »

Ahojky,
možná pro někoho pokládám banální otázku, ale kterou považujete za kulatou zeleninu?

Na fóru jsem prolítla pár diskuzí a trochu to každý vidí jinak, třeba někde se kdosi zmínil, že kulatá je kapusta a zelí..což o tvar, to bych řekla taky, ale taky jde o zeleninu listovou..kam je zase zařadil někdo jiný..

Tak hádám, že kulatá bude cibule, kedlubna, růžičková kapusta, dýně, vodnice..
Co celer? kořenový nebo kulatý? kapusta, zelí, ředkvičky?

Vím, že nic není stoprocentní a jedno postupně přechází ve druhé..ale přesto, pro můj přehled by mi malá rekapitulace neškodila :-)

Díky!
pá k.
Zaznamenáno
Kamika
Host
1 0
« Odpověď #1 kdy: 03. Říjen, 2011, 09:02:23 »

Ahoj,
za kulatou zeleninu považuji zeleninu, která je kulatá Wink, ne listová, ale klidně roste pod zemí - na rozdíl od kořenové je ale kulatá Very Happy

Takže k Tvému příkladu:
kulatá zelenina - cibule, kedlubna, dýně, vodnice, celer
listová zelenina - růžičková kapusta, kapusta, zelí

ředkvičky asi nikdo nevaříme, tak bych to neřešila (jsou druhy kulaté i špičaté), jí se syrové jako salát, nastrouhané, třeba zakápnuté umeoctem nebo ještě lépe jako vodní picles (výborné piclované v nálevu s umeoctem)
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #2 kdy: 08. Říjen, 2011, 23:10:08 »

Ze začátku jsem taky měla problém s touhle klasifikací zeleniny. Hlavně se mi zdálo, že je nekonsekventní: kořenová, listová, to jo - ale najednou "kulatá"? Přišlo mi to příliš jaksi lidové.

Ale teď to chápu tak, že se ty názvy, byť nedokonalé, snaží vystihnout energetickou podstatu. Že jsou dva extrémy, jinová zelenina, vyznačující se rozpínavostí (listy a plody), a jangová, která je zhutnělá (kořeny). A mezi nimi, energeticky neutrální, vyrovnaná, zakulacená je ta "kulatá".

Ale dál to chápu tak, že jako nemá smysl uvažovat, že věci jsou samy o sobě buď jin, nebo jang, tak se to přesně nedá aplikovat ani na druhy zeleniny. Vždycky jde o to, co je ze dvou nebo více věcí víc jang a co víc jin. Proto si myslím, že do kulaté zeleniny každý z nás bude oprávněně možná řadit jiné zeleniny, hranice půjdou odlišně.

Mně je celkem jedno, jestli se kapusta nazve listová, nebo kulatá. Záleží na tom, s čím jiným ji zkombinuju a vzhledem k čemu ji posuzuju. Rozhodně bude víc kulatá (na cestě k jangu) než pórek nebo řapíkatý celer. Ale asi míň kulatá (víc jin) než kedluben. A zase víc kulatá (na cestě k jinu) než celer.

Mimochodem celer americký makrobiotik Seymour Koblin přiřadil ke kořenové zelenině - který tu někdo podle tvaru má za kulatý. Ale zase si myslím, že jde o poměrnost a škálu: např mrkev vůči celeru a ten vůči kedlubnu a ten vůči kapustě a ta vůči pórku atd.

Jako dobrý ukazatel mi připadá to, co roste v různých podnebných pásech. Třeba v tropech je kromě všelijakých plodových zelenin strašně moc různých druhů listových zelenin, vůbec je ani neznáme. Naopak kořenovou abys tam pohledal. Z energetického hlediska je vysvětlení nasnadě - pořebují se tam harmonizovat jinem.

Každopádně téma klasifikace zelenin taky považuju za neuzavřené. Napadá mě spousta dalších otázek.

Např. mi přijde, že tuto klasifikaci podle tvaru nabourává obsah vody v zelenině. Třeba nevím, co skutečně bude víc jin, kedluben, neřkuli vodnice (hodně vody) - nebo kapusta? Daikon (hodně vody) - nebo celer?

Ale člověku časem dá cit, jak co při vaření kombinovat.
« Poslední změna: 08. Říjen, 2011, 23:14:07 od Iren » Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #3 kdy: 17. Říjen, 2011, 16:08:48 »

Ahoj,
kdo jste psali, tak to máte dobré, já bych to líp nenapsala. Prostě, do kulaté bych dala kapustu, zelí, kedluben, cibuli.  Napsala bych to asi takhle: Kořenová zelenina je jangovější než kulatáa jinová je ta, co roste nahoru pórek a to co používáme na posyp pažitka a v létě různé byliny, kde to nahoru, je to tedy jinová. Takhle by šly udělat  tabulky potravin u všeho, ale člověk to při vaření stejně střídá, tak mu to časem dojde.
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení