Stran: [1] 2
  Tisk  
Autor Téma: Žaludy  (Přečteno 11227 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
El
Host
1 0
« kdy: 15. Říjen, 2011, 14:50:06 »

Ahoj lidi :-)

Právě jsem se vrátila od jednoho obrovskýho dubu s nasbíraným košíkem žaludů. NA internetu jsem se dočetla, že se dřív dávaly do chleba( žaludová mouka) nebo že se z nich dá udělat kafíčko.
Děláte někdo?

A prosím o tip jak je oloupat..  Wink
Zaznamenáno
Tykev obecná
Full Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 15. Říjen, 2011, 16:48:10 »

Žaludy k jídlu? Ono možná dříve když nebyly ledničky, tak se toho moc neuchovávalo a takovýty kaštany, žadudy, bukvice přišli vhod. Člověk musel nějak přežít zimu, že jó, když napást se na louce nešló, zeleniny taky moc nebýló...

Taková zkouška - když zkusíš minutu rychle zasebou říkat žalud-žalud-žalud-žalud-žalud... tak přitom pozoruj, co na to říká tvůj žaludek, jestli to tam s žaludečními šťávami není rozbouřené jako na moři za vichřice. to by pak znamenalo neé...

loupání žaludů- na to se asi louskáček neprodává, leda tak se zeptat nějaké srnky.  Wink
« Poslední změna: 15. Říjen, 2011, 16:53:11 od Tykev obecná » Zaznamenáno
Magda
Newbie
*

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #2 kdy: 15. Říjen, 2011, 19:36:17 »

Právě jsem dočetla knihu "Česká strava lidová" M. Úlehlové-Tilschové z roku 1945 a dovolím si z ní citovat...
"Kdysi však žaludy představovaly jakési "oříšky", sloužíce za potravu nejen černé a červené zvěři, nýbrž i člověku. Na celé severní polokouli sbíral člověk odedávna žaludy, pražil je, aby je uchoval před vlhkem, loupal a mlel pro vlastní potřebu. Žaludy byly před pěstováním obilnin nejdůležitější rostlinnou potravou, obsahují totiž vedle bílkovin a trochy tuku dosti mnoho škrobu, takže jsou opravdu výživné a blíží se svým složením jedlým kaštanům.
Za hubených let hladu a nedostatku používalo se žaludů dokonce i na mouku do chleba. Žaludy se nejprve usušily, pak pražily a vápennou vodou vyluhovaly, aby se zbavily hořkosti a pak teprve mlely na mouku.
O tom, jak velký význam žaludy měly, svědčí i to, že jsou spolu s bukvicemi a ořechy vypočítávány mezi dávkami, které musili polští poddaní v 16. stol odvádět vrchnosti.
Také "žaludová káva" je známou pochutinou..."

Je tam o žaludech popsáno několik stran, stejně tak o bukvicích...

Česká strava lidová je úžasná kniha... rice eat
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #3 kdy: 15. Říjen, 2011, 20:51:44 »

Taky jsem si sehnal pred nedavnem par zaludu a chystam jit podle tohoto navodu:

http://www.bohousek.cz/clanek-2007011401-zalesacky-dort-ze-zaludu-jedno-velke-dobrodruzstvi.html

Kastany jsou taky k jidlu,ale jsou jedovate,tak se musi udelat poradna uprava,aby se mnozstvi jedu snizil k pozivatelnosti.

Bukvice jsou jedle viz: http://www.yaduweb.com/vlese/rostliny.php
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #4 kdy: 15. Říjen, 2011, 22:56:20 »

Pozor, bukvice nejíst za syrova. Ale to makrobiotiky nejspíš ani nenapadne... Napadlo to nás děti kdysi ve škole v přírodě na Slovensku. Na vycházce jsme se jimi po objevu, že chutnají jako oříšky, pořádně a všichni hromadně naládovali. Vychovatelky nás asi neviděly nebo co. Bylo to naneštěstí těsně před odjezdem vlakem domů: Cesta byla dlouhá a vlakový záchod skoro nestačil. Od té doby už jsem bukvice nikdy.
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #5 kdy: 15. Říjen, 2011, 22:58:04 »

Myslím, matně si vybavuju, že jsem žaludovou mouku viděla prodávat v Tescu, za pěkně drahý peníz.
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #6 kdy: 16. Říjen, 2011, 08:04:55 »

A myslíte, že by se daly jíst i jako normální ořechy?
třeba kdyby se nejdřív máčely, jak je popisováno v odkazu od Sahaw?
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #7 kdy: 16. Říjen, 2011, 10:30:31 »

Taky sem nasbiral 5kg s tim, ze jsem nekde cetl o mouce z nich. Ale kdyz je ochutnam syrove, tak jsou trosku sladke, ale po chvilce v puse hodne neprijemne zhorknou. Kdyby toho mel clovek moc a nevedel co s tim, tak ve vykupu by mely mit cenu 7Kc/kg Wink
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #8 kdy: 16. Říjen, 2011, 10:44:09 »

Ta hořkost bude kvůli těm tříslovinám.. v tom odkazu od Sahawa je , že je nechal 4 dny ve vodě, kterou denně měnil, dokud se nezakalovala..  takže možná díky tomu ta hořkost zmizí..

Už loupu a určitě vyzkouším- kávu i to namáčení.

Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #9 kdy: 20. Říjen, 2011, 21:09:51 »

Ahoj,
já bych kaštany, žaludy a bukvice nechala zvířátkům. Ale ty odkazy si pročtu i tu knížku Česká strava lidová bych si sehnala, jenže nevím, zda půjde skenovat, kdo jste ji měl, prosím, je tam hodně obrázků? Nikdy jsem žaludy nepozřela. Kaštany jsem jedla, jen ty jedlé, ty  jedovaté ne a ani to nebudu zkoušet. Ale kdo jste ty žaludy tedy zkoušel po namáčení, napište sem, jak to nakonec dopadlo?
Jarka
Zaznamenáno
Aesculap
Newbie
*

Here and now, I am...

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #10 kdy: 07. Listopad, 2011, 08:17:47 »

Pozor, bukvice nejíst za syrova.

Ahoj, bukvice mi problém nedělají. Loupání je docela pracné, nehrozí, že by se jimi člověk nacpal v řádech dekagramů. Takže pro namlsání těch pár desítek je OK. Častěji jsou bukvice prázdné, vyschlé, bez jádra. Tak ty opravdu nejezte...  Grin
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #11 kdy: 07. Listopad, 2011, 11:55:51 »

hoj,
tak to jste odvážní, že jste tu bukvici ochutnali. Nebylo vám pak špatně? Já bych se opravdu neodvážila.
Jarka
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #12 kdy: 10. Listopad, 2012, 11:36:49 »

Utekl uz rok. Zkusil tento rok nekdo zase znova jíst zaludy?
Zaznamenáno
xylda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #13 kdy: 11. Listopad, 2012, 11:21:43 »

Ten zaludový dort určitě vyzkouším. Ale až příští rok Wink
Zaznamenáno
El
Host
0 0