Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Brambory ano či ne?  (Přečteno 10613 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 28. Říjen, 2011, 20:30:46 »

Ahoj,
inspirací k tématu mi byl pořad v rádiu na naší stanici České Budějovice pořad Kuchařské čarování Petra Stupky - doufám, že píši dobře příjmení. Pořad se vysílal tento den 28. října. Prostě tam vysvětloval vaření s bramborami, o tom, jak je naši předkové hojně jedli. Nepíši to do receptů, protože zatím nic dělat nechci z nich. Jen se ptám, co dáváte tam, kde by měly být brambory? Zminil se o hranolkách, mě hned napadlo: udělat hranolky z dýně, nebo z celeru či z kedlubny a pak prostě plátky péci v troubě. Nebo všude tam, kde jsou brambory psané v jakémkoli receptu, tak dát dýni, nebo polentu, ta je myslím brána jako náhrada brambor.
Kdo pořad najdete, dejte sem prosím odkaz, ale opravdu nevím, zda se archivuje, to netuším.
Jarka
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 29. Říjen, 2011, 09:36:33 »

To je hodně zajímavý názor, že naši předci brambory "hojně jedli". Jestlipak pan šéfkuchař ví, odkdy se u nás datuje pěstování brambor?
Nevím jak je to s batáty v ČR, ale tady v Holandsku se dají koupit všude, nejsou lilkovité, nepatří sice úplně do našeho klimatu, ale sem tam s nimi vařím a dá se s nimi nakládat úplně stejně jako s bramborami. Celer, dýně, kedlubna...tam jsi na správné cestě! Very Happy Ještě mě napadá pastinák, taky se hodně podobá bramboru...
Zaznamenáno
Niki
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 29. Říjen, 2011, 10:20:30 »

A co topinambury? Do Evropy byly dovezeny v 16. stoleti z Mexika a Brazilie a jedli se v Evrope jeste pred bramborama...
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #3 kdy: 29. Říjen, 2011, 19:19:11 »

Ahoj,
batáty jsem jedla a chutnají mi, ale rodiče říkali, že jsou drahé a stejně mi lépe chutná dýně. Pan šéfkuchař říkal, kdy k nám byly dovezeny brambory, ale nepamatuju si to, nějak jsem to zapoměla. Pastiňák,co je petržel, že? Tu jsem nezkoušela smažit jako brambor a nikdy jsem ji také smaženou nejedla.
Jarka
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #4 kdy: 29. Říjen, 2011, 20:38:18 »

Jarko, pastinak neni petrzel, je to typ dyne, takovy placaty a bily, trochu jako letajici talir. Jak pastinak tak petrzel jsou dobre smazene. Bataty, neboli sladke brambory jsou taky dobre smazene. Pokud bys je chtela vevnitr mekke, tak by pomohlo je 2-3 minuty predvarit.
Ja jsem ted delala ze sladkych brambor palacinky a byla to mnamka, dalo jim to sladkou chut.
Zaznamenáno

dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #5 kdy: 29. Říjen, 2011, 20:49:14 »

Ahoj,
napíšeš mi prosím ty palačinky? Nebo je dej na aspone.cz nebo do receptů, klidně pod název Palačinky ze sladkých brambor, ať zachováváme témata. Ale z dýně by se asi taky ty palačinky daly udělat.
Jarka
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 29. Říjen, 2011, 21:34:20 »

Torquiose, myslím, že jsi spletla pastinák s patizonem Wink Pastinák je kořenová zelenina co vypadá jako mrkev, ale je béžová. Má hodně mdlou nasládlou chuť, mně chutná nejvíc pečený v troubě na kolečka, dá se dělat i nasladko..
Sladké brambory dělám jako tempuru, plátky v těstíčku a fritovat.
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #7 kdy: 29. Říjen, 2011, 23:04:13 »

Aha, no tak to uz musela splest moje mama, protoze ja jsem vyrostla s domnenim ze pastinak = patizon. A je to teda totez co korenova petrzel nebo ne?

Jarko, problem s "myma" palacinkama ze sladkych brambor je ten, ze to nejsou MB palacinky (nejsem makrobiotik) - obsahovaly vajicko, maslo, bilou mouku a prdopec. Mela jsem vlastne napsat livanecky, protoze nemam na mysli tenke velke palacinky, ale male, tluste. Takze bych doporucovala si vyhledat jakykoliv recept na MB livanecky a proste do toho pridat 2 rozmackane, predem ve slupce uvarene, oloupane a rozmackane sladke brambory. Urcite bych zaexperimentovala i s jinou sladkou zeleninou - dyne, mrkev. A urcite by se daly delat i z celozrnne mouky - mam ted v lednici sladke brambory, tak asi priste zkusim celozrnou. Ale nevim jak nahradit vajicko aby to drzelo. Jim vajicek hodne malo tak to neresim. Mliko jsem davala ryzove nebo sojove, to neni problem. Maslo by se asi dalo vypustit a resit to treba troskou oleje nebo misto casti mleka pouzit treba ovesnou smetanu.
Ja jsem pak ty livanecky jeste potirala tence ryzovym sladem, coz bylo velmi dobre, ale chutnaly mi i "bez".
Ja jsem nasledovala tenhle recept - s troskou tvorivosti by se to snad dalo predelat na MB nebo se tim nechat trochu inspirovat: http://allrecipes.com/Recipe/louisiana-sweet-potato-pancakes/detail.aspx
Ja jsem ale nedavala zadnou sul, na rozdil od receptu a dala jsem mene muskatoveho orisku a masla nez je uvedeno.
Zaznamenáno

Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 30. Říjen, 2011, 09:18:04 »

Nene, pastinák není totéž co petržel, ale hodně se to podobá Very Happy

Torquiose, 500 příspěvků a nejsi makrobiotik, to mi nejde do hlavy Grin Eek Vždycky jsem měla za to, že tu píšeš z pozice zkušeného MB člověka, ale je pravda, že tady jsem teprve celkem krátce a spíš jen čtu.
Napadá mě dýni syrovou nastrouhat a udělat jako bramboráky, popř. totéž s těmi batáty...
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #9 kdy: 30. Říjen, 2011, 12:53:38 »

Tak diky za informace o pastinaku.

Jinak tu jsem proto, ze se tu hodne pise o vecech ktere cloveka muzou zajimat i kdyz neni makrobiotik a hodne z nich neni vubec o jidle, a to jsou diskuze kterych se ucastnim casteji. Neni mi to uplne na hony vzdalene ani po jidelni strance, ja napriklad nejim maso krome rub a morskych zivocichu, vyhybam se mleku, mlecnym vyrobkym a vejcim (ale ne 100%) a chutnaji mi lusteniny a celozrnne obiloviny. Ale zkuseny makrobiotik nejsem a nehodlam se jim stat.

Kdyz tu dyni nebo bataty nastrohas syrove, to taky pujde. Jediny rozdil bude ze to nebude tak mekke.
Zaznamenáno

dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #10 kdy: 30. Říjen, 2011, 20:33:54 »

Ahoj,
vajíčka mylím nahradíš lněným semínkem. Ale myslím, že je jedno, jestli je někdo 100% MB nebo ne. Tak prostě, když není úplně, tak prostě od nás dost čerpá a dělá si to po svém, to přece nevadí.
Bramboráky klidně i z cukety nebo kedlubny.
U nás jsou z cukety oblíbené a to jím MB jen já.
Jarka
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #11 kdy: 30. Říjen, 2011, 21:25:07 »

Predpokladam ze to seminko nejak pomeles? A ono to pak spoji to testo jako vajicko?
Zaznamenáno

dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #12 kdy: 30. Říjen, 2011, 21:48:21 »

Ahoj,
recept č 179 na
www.makrobiotika.aspone.cz
je psáno toto:
Pojivo z lněného semínka připravíme tak, že povaříme hrst semínek v půl hrnku vody a pak vše rozmixujeme dohladka. Nahradí nám to vejce.

My jsme z  toho lněného semínka měli na aréně čaj. Musí to vytvořit takový sliz a tím se to těsto spojí. Aspoň si to myslím, že by se mohlo spojit.
Jarka
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #13 kdy: 06. Srpen, 2013, 10:52:31 »

DOPLŇUJI ZTRÁTU DAT. ODPOVĚDI JSEM ODDĚLILA LOMÍTKY.

Odpověď od Jarda.

Nějak jsem nepochopil, co MB proti bramborám vlastně má. V knížce Radost z jídla od Strnadelové jsem o nich nic nenašel. Jak to stěma bramborama vlastně je? U nás v kantýně, pokud jsou v nabídce jídla co obsahují hodně zeleniny, tak jsou v naprosté většině s bramborama. Nemám bohužel dostatek času, abych si sám vařil, tak se snažím vybírat v kantýně jídla co nejméně zatěžující. Otázka zní, jestli je lepší si dát například brokolici zapečenou se sýrem s bramborem nebo rejži či těstoviny s masem?

//////////

Odpověď od Kamika.

O bramborách jsem četla a hodně se diskutovalo zde:

http://www.jimejinak.cz/2011/07/pravda-o-bramborach/

http://www.jimejinak.cz/2013/03/diskuze-brambory/

Většina z nás řešila co jíst v práci, když se nedá jít najíst tam, kam chodí kolegové... a dobrá zpráva je, vždycky to nějak jde.
Kdo hledá najde, kdo nechce, hledá výmluvy.... je to asi trochu kruté, ale mám své zkušenosti...  Very Happy
To si neberte nikdo osobně, prosím. Protože co si myslí a říkají o vás ostatní, není nikdy o vás, ale o nich, že.. Wink

Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení