Stran: [1] 2
  Tisk  
Autor Téma: Přizpůsobování receptů z nezdravých na zdravé MB  (Přečteno 7504 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 28. Říjen, 2011, 21:34:26 »

Ahoj,
tohle bych se ráda dověděla, jak se to správně dělá. U běžných jídel to jde, když si vezmu nějaký recept, tak začnu vyměňovat  nezdravé suroviny za zdravé. Horší je to u toho pečení. Jak se to dělá se sladěnkou a cukrem? Když v nějakém receptu je např. napsané 100 g cukru, tak tam člověk nedá 100 g sladěnky, leda, že by odměřil sladěnku na lžíce, aby zjistil, kolik je to množství. Navíc sladěnka je tekutá. Na
www.chytrazena.cz
je hodně jídel všeho druhu. Já koukala i na vnitřnosti, jestli by se nedalo upravit seitan nějak třeba na smetaně nebo cibuli, když jsou tam třeba ledviny tak místo toho dát ten seitan. Jinak jídla z luštěnin  a rýže jsou tam  taky. Některé kombinace by nešly např. banánové řezy, tak místo banánů kokos a je to. Někdo mi říkal, tuším Lenka R., že mě to k určitému zdraví nepřivede, ale nevím, jak to bylo myšleno. Přece člověk může v pásmu zdraví experimentovat a zkoušet kombinovat různé chutě i když to nebude třeba úplně MB. Přece nebudu dogmatická a trvat na tom za každou cenu, aby to bylo MB. Tak když se to nepovede teď, tak příště určitě.
Jarka
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 29. Říjen, 2011, 09:44:31 »

Jarko, určitě není na škodu experimentovat a zkoušet nahrazovat různé suroviny jinými a zdravějšími, ale myslím, že si to děláš spíš složitější než jednodušší. Převádět jídla z ne-MB na MB není žádná sranda, protože je tam prostě obrovský rozdíl, nejen v surovinách, ale i ve způsobech přípravy, práce s jin/jang, technikách krájení, době varu atd atd Mnohem víc bych doporučila vařit rovnou podle MB kuchařek a tím si ušetřit spoustu práce....Anebo vyrazit na nějaký kurz a naučit se základní principy a pak si recepty vytvářet sama, protože v MB opravdu jde spíš o pochopení základních principů než o následování přesně daných receptů. Hodně zdaru!
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #2 kdy: 29. Říjen, 2011, 19:10:32 »

Ahoj,
tak nejlehčí je do listového těsta něco zamotat, ale např. nepečené věci z jáhel nebo kuskusu se nám doma už daří i bez kurzu. Pro mě je kurz drahý. A hlavně, potřebuji průvodce, jsem nevidomá. A určitě i v kuchyni bych asi potřebovala popisovat, co se děje a vyzkoušet si to, nevím, zda lektoři mají čas a nechávají kirzantům to vyzkošet krájení, dělat těsto a tak. Já zatím až zas tak moc podle energií nejedu. Zákusky se většinou stejně pečou, takže je to jang úprava. Krémy bych řekla, že jsou na dortu jin nebo ovoce na buchtě. Vím, že se nekombinuje moc mouka s ovocem, nebo raději půl na půl. Nebo ovoce méně než těsta. A umí někdo z vás mi třeba popsat, v čem je ten rozdíl převodu, když píšete, že to není žádná legrace? Někdy si říkám, že je to MB dělání dobrot docela těžké, ale proč ve mě zůstává ten pocit, to nevím. Když vidím ta jídla u Lenky Rojíkové na webu, tak si říkám, že to prostě musí jít, i klidně bez kurzu jako samouk. Já si nevydělávám, do práce nechodím, žeju jen z důchodu. Lidí, kteří nemají práci, je dost, ale postižených bez práce je určitě více než zdravých. Statistiku jsem nikde žádnou neviděla, ale moji nevidomí kamarádi jsou většinou bez práce. Jela bych ale ráda, věřte mi nebo ne. Jen kdbych měla s kým.
Jarka
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 29. Říjen, 2011, 20:57:37 »

Já tě Jarko každopádně obdivuju, že zvládáš to vaření, a obzvláště makrobiotické, neumím si to vůbec představit jaké to je nevidět na vaření. S kurzem tomu rozumím, jsou obecně drahé, doufám, že najdeš někoho, kdo ti s vařením nebo i teorií občas pomůže, nejen na netu. Jinak s těmi převody jsem to myslela tak, že normální recepty se nezajímají o to, jestli je něco energeticky vyrovnané či ne, třeba u těch sladkostí je to v jednom receptu samý jin, aniž by tam byla nějaká rovnováha něčím více jangovým. Takže právě- nejde jen o převod surovin, ale celkového konceptu toho receptu...
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #4 kdy: 30. Říjen, 2011, 21:18:05 »

AAhoj Kalarien,
vím, že si spousta lidí neumí představit vařit poslepu. Já dělám  jednoduchou MB a ještě mi s vařením pomáhá mamka. Naše vaření je hodně jednoduché. Podívej se na téma Pomoc s DP od Johna. Dala jsem tam svůj jídelníček a zkus zhodnotit na kolik je MB. Upozorňuji, že občas chodím do restaurace, hlavně o víkendech, dělám v Kondici pro
www.kndicepro.cz
kurz Poradce ve výživě. Všechny možné směry ajurvéda, dělená strava, vegetariánství, to vše bereme, okrajově, výhody a nevýhody. MB prý není pro každého a není nejlepší, každý si musí vybrat způsob sám.
*Jinak s těmi převody jsem to myslela tak, že normální recepty se nezajímají o to, jestli je něco energeticky vyrovnané či ne, třeba u těch sladkostí je to v jednom receptu samý jin, aniž by tam byla nějaká rovnováha něčím více jangovým. Takže právě- nejde jen o převod surovin, ale celkového konceptu toho receptu...*
Jak tedy dosáhnout toho,aby byla ta sladkost vyvážená? Vždyť i Lenka a kdo jí přispívají na stránky, tak používají soj. nebo obilné mléko, pravda vynechávají vejce a máslo, místo použijí olej, aby se to spojilo. No a pokud je to pečené, dají to do trouby. Možná si trochu nerozumíme, ale nechápu, co je na  tom tak složitého. Leda to, že se to občas rozpadá a vůbec nevím proč. Ale klidně mě pouč, jak má vypadat vyvážený recept, můžeš ho rozebrat na fóru, nebo mě napsat do pošty. Ráda bych, kdyby mi s teorií někdo pomohl,ale zatím net pro mě je spojení se světem. Já nemám moc MB kamarádů, dá se říci, že žáné. Bydlím v Českých Budějovicích.
Jarka
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 31. Říjen, 2011, 15:47:48 »

Jarko, těžko se mi teď vybavuje nějaký dobrý příklad toho, jak může být problematické převádět nemakrobiotické recepty na makrobiotické, možná proto, že to sama obvykle nedělám, protože mi to přišlo zbytečně namáhavé...ale tak napadá mě třeba to, že v Institutu, kde teď studuju, přidáváme do nepečených dezertů často škrob kuzu, protože posiluje střeva, zatímco ovoce, slady apod.,které se v dezertech používají, jsou poměrně silné jiny a trávení oslabují. Je to jen jeden příklad, ale je to něco, co v normálním ne-MB receptu nikdo nezmíní, protože to normální lidi prostě neřeší a nenapadlo by je to. Jsou tam prostě určitá specifika, která dělají recept opravdu makrobiotickým, nikoliv jen zdravým díky použitým surovinám k substituci. Chce to prostě číst, číst, číst, a zkoušet v praxi, postupem času se ta suchá teorie pak může uplatnit lépe v denním životě.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #6 kdy: 31. Říjen, 2011, 20:39:28 »

Ahoj Kalarien,
já už ti začínám rozumět. Tebe určitě nějaký příklad napadne k rozebrání. No vidíš, kuzu do dezertů to by ani mě nenapadlo a vím, že by se měl někam dávat, asi do čaje na posílení. A někde jsem četla, že se vaří dětem, když mají oslabená střeva. Ty studuješ v Holandsku nebo tam žiješ?Je ale pravda, že začátečníci většinou zkoumají, zda je jídlo vyvážené, ale pokud to zkoumají moc a řeší sousta, tak je to spíše stres, než radost z jídla. Já to obvykle sním a moc to neřeším. Obilovina, bílkovina, zelenina a tím to pro mě končí. Roční období sama napoví, aleabych řešila, jestli je to úplně vyvážené, to fakt ne. Myslím, že by se pak člověk stresoval kvůli jídlu a to by mi za to nestálo. V restauraci to nikdy MB neude, ale to by si člověk nesměl nic dát a to také nejde. Někdo třeba jede přímou MB a nechodí nikam, ale my s rodiči občas někam jdeme. Snažím se si vybírat v rámci surovin v pásmu zdraví - rýži, rybu, zeleninu a občas i ty brambory. Myslím, že bychom je neměli zavrhovat úplně.  Kdo dělá přímou MB, tak ten asi nepřemýšlí nad energiemi, jdou mu samy.  Mě to moc baví číst diskuse na fóru, ráda z nich čerpám.
Jarka
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #7 kdy: 31. Říjen, 2011, 22:52:10 »

Jojo, Jarko, studuju makrobiotiku v Holandsku, jsem tu na půl roku. Jasně, já jsem taky začínala hodně jednoduchým vařením, ale jak se člověk vyvíjí, tak už mu to třeba nestačí a začne víc přemýšlet nad tím, jak jednotlivé složky pokrmu co nejvíc harmonizovat tak, aby organismus nezatěžovaly, ale naopak mu umožnily dosáhnout svého potenciálu. Já jsem taky pořád začátečník, ale baví mě se v MB zdokonalovat, pomocí školy, knih i internetu. Hlavně klid a trpělivost Smiley A mimochodem, v restauraci si taky občas dám něco, co není zrovna makrobiotické, ale jsme zas u té rovnováhy, protože pak přijdu domů a dám si něco na detoxikaci, prostě mám nějaké hranice, co je ještě ok a co už mi nedělá dobře, a učím se jak ty chyby napravovat co nejrychleji.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #8 kdy: 03. Listopad, 2011, 12:39:49 »

Ahoj,
takže když přijdeme z restaurace nebo z posezení z přáteli, kde jsme nejedli přímo MB, a potřebujeme udělat něco pro srovnámí, tak myslím, že nejlepší budou asi umeboši. Každopádně, když jsme jedli moc sladkého, jak je to u slaného jídla nevím. A nebo, když přijdu domů, tak si ám vodu s pár kapkami umeocta. V létě hlavně, někdy i na podzim, jak kdy, ale většinou v létě. Jednou, to už bylo dřív, jsem se ráno vzbudila a nějak mě bolela hlava. Z čeho, nevím. No a tak jsem si vzala umeocet s vodou a za chvíli to přešlo.
Kalarien, napiš mi ta specifika a pravidla, aby byl recept MB. Teorii můžeme probrat po netu, s  vařením je to horš. Aspoň to, jak se udělá, aby nebylo v receptu tolik jinu. U nepečených to vyvažuje kuzu
Mě napadá sojovka někdy, ale nevím, do jakých dezertů, spíše pak na postříkání, ale to myslím je pro chuť.
Jara
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 03. Listopad, 2011, 14:04:35 »

Jojo, umeboška nebo umeocet člověka zachrání vždycky, když snědl něco, co neměl, ať je to moc jin nebo moc jang, jakýkoliv žaludeční trable či nevolnost..
Nevím přesně co myslíš tím, jak udělat vyvážený recept, myslíš jen sladkosti? Pokud to myslíš obecně, tak to by byl sáhodlouhý výklad celé MB teorie, o tom, jak kombinovat suroviny tak, aby vznikl harmonický pokrm. Vždycky prostě musíš uvážit jestli máš v receptu něco, co je hodně jin nebo hodně jang a zkombinovat to s něčím z opačné škály, nejen surovinou, ale i typem přípravy, viz když už brambora, tak pečená (samozřejmě, nemluvím o extrémech typu cukr, mléko, ty už nevyvážíš ničím). Poradila bych ti přečíst si o alkalizujících potravinách, protože oba extrémní póly jsou kyselinotvorné, takže alkalizovat je heslo dne. I proto jsem zmiňovala prve kuzu..
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #10 kdy: 03. Listopad, 2011, 16:40:01 »

Ahoj,
myslím zatím vysvětlit jen sladkosti. Ale  když to vezmeme obecně tak když sníme něco pečeného, vyváží to syrová zelenina, protože pečivo je jangovější, než zelenina. Nebo obilí je také jangovější než zelenina. Ovšem s obilím bych podávala napařenou nebo blanšírovanou, syrovou spíše v létě. Tabulky potravin mám napsané, co je janga jin trochu taky vím, ale jak to vyvážit, někdy zatím nevím.
Jarka
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #11 kdy: 03. Listopad, 2011, 16:46:42 »

Diskusi o receptech přendavám do tématu Přizpůsobování receptů, aby se nám to nemotalo jinde.
Diskutujeme já a Kalarien.

Co máš na oběd, když snídáš misopolévku? Snad mi nechceš  tvrdit, že jako paní Jíchová, tak i ty děláš polévku dvakrát denně? Teda, to je bomba. Já mám jednu na dva dny. Miso tam pak jen přidávám. Dva dny v ledničce vydrží Dělají to tak i babičky.

Kalarien odpovídá:
Ano, polévku vařím obvykle dvakrát denně, ráno a večer, zabere mi to pokaždé pár minut, žádné velké vaření. Cokoliv, kde je zelenina, by se mělo připravovat čerstvé, tedy i polévka, jinak ti zoxiduje a stane se kyselinotvornou.

Zmiňuješ se, že moc omáčky neděláš. Kde vlastně žijeme? Snad vCechách, ne? Tak si přizpůsobujme MB pro naši českou kuchyni, jak říkala D. Lužná ve svém rozhovoru v Zrnění, kdo jste četl, tak tam říká, že  tradice toho či onoho národa jsou v nás zakořeněny. Typická kuchyně má ve své klasice svíčkovou, nebo guláš, knedlíky se zelím mňam )))) mamka umí i MB jáhlové, zelí třeba z kedlubny a k tomu tempeh a nějakou zeleninu. Tak tu svíčkovou prostě uděláme z MB surovin. Nebo ze seitanu ptáčky či řízek. Místo bramborové jáhlovou kaši ala bramborová s máslem.
Kalarien  píše:
Jarko, už rozumím tomu, proč tak moc chceš převádět tradiční recepty do makrobiotické podoby...pokud chceš vařit typická česká jídla a jen nahradit škodlivé suroviny těmi neškodlivými nebo méně škodlivými, tak pak se budeš celý život pídit po tom jak skloubit těžkou českou kuchyni založenou na živočišných tucích, mouce, mase a cukru s mnohem lehčí, na zelenině a celých zrnech založenou kuchyní orientální, která posloužila jako základ makrobiotické kuchyně. Mimochodem, to, že posledních sto dvě stě let česká kuchyně vypadá tak jak vypadá (s těmi knedlíky a guláši) je výsledek historických vlivů, které zdraví českého národa rozhodně neprospěly a nevidím důvod proč se o imitaci této těžké kuchyně pokoušet...samozřejmě máme různé vjemy z dětství, citové vazby k této kuchyni, ale to je tak všechno. Tenhle typ stravy opravdu není příliš tradiční, jen se tak tváří. Zjisti si, jak vařila nikoliv šlechta, ale běžná populace, a také v průběhu staletí, a nejen v 19. století podle kuchařek typu Rettigová, to je panská a měšťanská strava a tito lidé se nikdy pevným zdravím nevyznačovali. Původní strava lidu o mase, omáčkách a knedlících nebyla.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
1 0
« Odpověď #12 kdy: 03. Listopad, 2011, 16:59:13 »

Ahoj Kalarien
tak jsem maličko tu diskusi přendala, snad se v tom lidi vyznají. Dříve naši předkové nevím, co jedli, snad to někde vyčtu, ale jinak co si sami vypěstovali a babička mi říkala, že její maminka,  tedy moje prababička, uměla péci doma chléb. Jinak vím, že předkové jedli převážně obilí, luštěniny a zeleninu. Ale  pamatuju si, že babička pěstovala slepice a králíky a občas jsme měli maso, ale dnešní maso je mnohem horší, než dřív. Prosím, dej mi sem nějaký odkaz, kde bch sedočetla více o stravě minulé. Na netu je toho hrozně moc. O historii jsem nenašla nic. Myslím o té době dávno dávno minulé. O  tom, že naše babičky pekly chléb a tak, to vím a také dělaly kvásek. No a vidíš, to pečivo z kvásku na kurzech taky učí, protože se to dřív dělávalo. Ty by sis nepochutnala na jáhlovém knedlíku plněném tofu? No a máš to jako bramborový knedlík plněný uzeným masem. Tento recet má Dáša Lužná ve své knížce Nedělní vaření. Vidím to tak, že se kuchyně v průběhu let vyvíjela. Je ale zajímavé si o tom s někým povídat. A když koukneš na stránky Lenky Rojíkové, tak tam má taky seitan obalený a k tomu zeleninu, nebo omáček je tam spoustu. Takže podle toho, co jsi mi předtím napsala, tak ani Lenka ani paní Lužná nedělají vyváženou MB? Nebo to vidím tak, že prostě přemýšlí, jak to vyvážit, aby to bylo vyvážené. Líbí se ti Lenčin Nekonečný kalendář? Mě moc, i když na něj nevidím, ale mamka se snažila mi ho popsat. Ale dýchá na mě nějak tou atmosférou, nevím, jak to popsat, tak se mi ten kalendář líbí.
Lenka vydala s Luckou Čapkovou i další kuchřky.
Jarka
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #13 kdy: 03. Listopad, 2011, 23:18:09 »

Jarko, určitě bych si na jáhlovém knedlíku plněném tofu pochutnala, ale ne proto, že to je náhražka bramborového knedlíku s uzeným masem, prostě tu potřebu imitovat českou kuchyni nemám, ale to je fuk, to je individuální, respektuju to, že jiní tu potřebu mají. Stejně tak není nic špatného na omáčkách pokud je pořád něčím nezahušťujeme a nezalepujeme si tak stále střeva, spíš mi šlo o to, že to není nutné, že ta makrobiotika šroubovaná na českou kuchyni může být pro začátečníky spíš zbytečně složitá. Ale máš pravdu, že na netu i v kuchařkách v ČR se to těmi imitacemi jen hemží, takže asi u hodně lidí ta potřeba je. Já si prostě radši uvařím něco jednoduššího, viz kuchařky Aveline Kushi atd. Nekonečný kalendář bohužel neznám.
O historické stravě tu před pár dny proběhlo vlákno, zkus si to dohledat, někdo tam doporučoval knihu Česká strava lidová, což by mělo být kvalitní, v knihovně ti určitě poradí další tituly. A máš pravdu - obiloviny, luštěniny a zelenina byly základ, maso jen hodně výjimečně. Zdravě jedli spíš chudí lidé než bohatí.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #14 kdy: 04. Listopad, 2011, 15:32:10 »

Ahoj Kalarien,
jakou napsala kuchařku paní Aveline Kushi? Přiznám se, že nevím, zda vůbec nějakou napsala. Mám kuchařku o paní Průchové Jak jsme klamáni a pak ještě Křižovatka zdraví. Zde jsou recepty různých kuchyní. Tak to asi upravit paní Průchová zvládla. Jinak dnes jsem si poslechla v rádiu pořad o gastronomii a tam právě říkala jedna paní posuchačka, která tam volala, že žije v Americe nebo kde a vaří tam se svoji rodinou českou kuchyni. Ona totiž je z Čech. No prostě vím, že to nějak jde, jen se to musím naučit nějak vyvažovat a to mi bude trvat ještě dlouho, ale to nevadí. Každému vyhovuje jiné vaření, někdo tedy jednoduché, rýži se zeleninou a tofu, někdo knedlíky, nebo ptáčky, škubánky - ty mám ráda, dělala je  babička. Měli jsme u druhé babičky bramborové placky s mákem udělat těsto z brambor, rozválet na placku naplnit mákem, zabalit a usmažit. Jasně, že se mi mamka pokusila doma vyhovět a udělala těsto z dýně, osolila ho, dala tam mouku, pak ho rozválela, naplnila mákem vařeným s mrkví, přikryla druhou plackou a dala péci a k tomu na talíš daikon  já jsem si pak ještě dala list blanšírovaného zelí. Tak pro představu, takhle to děláme doma my.
Jarka
Zaznamenáno
Stran: [1] 2
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení