Stran: 1 [2]
  Tisk  
Autor Téma: Přizpůsobování receptů z nezdravých na zdravé MB  (Přečteno 7401 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
xylda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #15 kdy: 04. Listopad, 2011, 18:14:57 »

Jarko, máš super mamku, skvěle spolu vaříte a to je dobře.
já taky preferuju jednoduché pokrmy, ale chápu, že každý to má jinak.

Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #16 kdy: 04. Listopad, 2011, 19:48:46 »

Ahoj,
koukala jsem dnes na thajskou kuchyni. Je pálivá, dávají přednost chilli papričkám a kokosovému mléku. Nejedla bych to, ani nekombinovala. Ale našla jsem recept tofu po thajsku, nebo thajská dýňová polévka. S tím už by se dalo něco dělat, to už by se dalo uzpůsobit a MB nějak vyvážit. Dýňová polévka extrém přece není. Záleží na nás, jak si potraviny upravíme. Pak jsem koukala na indickou kuchyni, také je pálivá. Místo kari a pepře, to mi moc nejede, tak bych prostě použila zázvor a udělala bych klidně seitan na zázvoru ne na pepři. Pak jsem si vzpoměla na mexickou kuchyni, opět pálivá. Myslím, že kdo jí po celý rok pálivá jídla, je hodně stažený. Ale i MB používá ostrá koření - přece na podzim, pro zahřátí. A pak jsem se dočetla o plackách čapátí. Ty jsme měli jednou na pobytě, už nevím, zda na aréně nebo u Duhového koníka. Když mi jídlo donesli a já se zorientovala na talíři příborem a s dopomoci vidící osoby, tak jsem si ukrojila placku a moc mi chutnala. V tu chvíli jsembyla schopná sníst placku samotnou a přidat si, jenže každý myslím z lidí dostal jednu. A vůbec mi nezáleželo na tom, že je to MB a má na talíři ještě bílkovinu/ luštěninu - byla to čočka/ a zeleninu. Takže jsem to udělala následovně: snědla jsem tu čočku a pak jsem jedla placku mnohem pomaleji než čočku, protože mi hrozně chutnala. Takže takhle bych improvizovala s cizími pokrmy. Rýže taky není od nás a jíme jí. Těstoviny pochází z Itálie a dostali se už i k nám. Pizza, také italské jídlo a už se také dostala k nám. Myslím, že nezáleží na tom, odkud je co, ale umět to vyvážit a upravit. Já měla doma pizzu z dýně Hokkaido a pak ještě z listového těsta a Lenka Rojíková ji má na stránkách z kvašeného těsta myslím.
Ještě by mě zajímalo, jak ty placky čapátí udělali kuchaři po indicku, chuťově to vůbec nepálilo. Ale to už se asi nikdy nedozvím, v kuchyni byli jen kuchaři a recept mi nedali. Vím, bylo to z mouky, ale jaké indické koření do placek dali, to nevím.
Jarka
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #17 kdy: 04. Listopad, 2011, 21:04:01 »

Jarko, hlavní je, zda ti chutná a zda se zároveň cítíš dobře! Každý máme jiné chutě a potřeby.
Exotické pokrmy z jižní Asie bych si dávala jen v nějaké rozumné míře, na rozdíl od Japonska je to úplně jiné klima. A pozor, koření nestahuje, ale naopak je expanzivní, protože je to extrémní jin...takže s chilli to určitě nepřehánět...ale já pálivé ráda, takže se od toho musím spíš odtrhávat násilím, hehe, ale časem mi tyhle chutě určitě ustoupí.
Jo a Aveline Kushi napsala minimálně dvě kuchařky, o kterých vím, ale nemám ponětí, zda jsou dostupné i v češtině...
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #18 kdy: 04. Listopad, 2011, 22:35:02 »

Ahoj Calarien,
s tím kořením jsi mě dostala. Takže: mám tomu rozumět tak, že nás zahřeje, je tedy jang, ale v organismu se chová opačně, tedy jinově a roztahuje nás? Zázvor přece zahřívá. A MB přece doporučuje pikantní chuť na podzim a pikantní chuť přece zahřívá. Tak to mě podržte, kdo se v tom má vyznat? To se pak stane, že se lidé v energiích nevyznají.
Jarka
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #19 kdy: 05. Listopad, 2011, 02:08:04 »

Jarko, recept na chapati neni zadne tajemstvi. V indicke kuchyni se pouziva nekolik typu chleba a chleby se palive nedelaji, spise se pouzivaji jako odlehceni palivosti ostatnich slozek pokrmu. Indove taky nejedi tyhle chleby priborem, ale rukama a nabiraji s nimi omacky, kari a huste polevky. A ne kazde indicke koreni je palive. Ne ze to pro me hraje jakoukoliv roli, ale indicka koreni so podle me za MB vubec nepovazuji.
Zaznamenáno

dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #20 kdy: 05. Listopad, 2011, 16:46:12 »

Ahoj,
takže ještě maličko jinak. Pizza je z Itálie, taky ji dříve lidé neznali. Ani nevím, kdy se exotické kuchyně začaly v restauracích objevovat, ale asi po roce 1989 sametová revoluce. Pizzu mám ráda, z čeho jsme ji dělali, jsem psala. Každý si na ni dá, co má rád. Já osobně tam olivy nechci, protože mi nechutnají, ale jiný MB si je tam pro chuť dát může.
Dnes jsem s mamkou diskutovala, kde se vzaly vlastně muffins, moje sestra je dělá samozřejmě nezdravě, ale to teď nevadí, za chvíli se k tomu vrátím. Odpověděla mamka, že neví. Koukla jsem tedy na net a vylezlo mi, že jsou to malé dortíčky, které se dávají do košíčků, odkud se vzaly, to se mi nepodařilo vyčíst původ, ale asi z Anglie, ale nevím. No a viděla jsem banánové muffiny, se šlehačkou, s čokládou a tak. Lenka  na svých stránkách má muffiny ve zdravější podobě. Z toho vyplývá, že se mohou dělat na jakýkoli způsob, že lze improvizovat se vším. Samozřejmě, že exotickému ovoci se určiě vyhnu. Ale zkusit něco po mexicku, by nebylo na škodu. Někoho třeba baví jíst třeba jen ochucenou čočku s nčím, mě však by se to brzy přejedlo, proto mě baví jídla hledat. Vyvážit je a jak, to už je věc druhá.
Jarka
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #21 kdy: 05. Listopad, 2011, 21:02:03 »

Však Jarko můžeš experimentovat s kdečím, proč by ne. Jen je vždycky otázka nakolik je to ještě makrobiotické, něco se vyváží snáze, něco hůř, a něco prakticky vůbec, jako třeba cukr. Ale každý máme ty hranice jinde, někdo snese víc, někdo míň. Jediný soudce je tvoje tělo.
Koření skutečně roztahuje a ochlazuje - proč myslíš, že jsou nejpálivější jídla v tropech? Aby se lidé ochladili...Ze začátku tě zahřejí (stejně jako další extrémní jin - alkohol), ale roztáhnou ti cévy, takže tě ochladí...Zázvor pokud vím tak je jediný odlišný, podle mě proto, že je to kořen, a tudíž zahřívá a neochlazuje.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #22 kdy: 06. Listopad, 2011, 20:36:59 »

Ahoj Calarien,
četla jsem Kushiho Potraviny lék náš vezdejší  a tam bylo, že křen je také kořen jako zázvor takže podle mě i křen zahřívá.
Jinak paní Průchová v knížce Bizmis se zdravím píše, že koření je extrémní jin. Věřím samozřejmě i tobě, jen jsem chtěla kouknout, zda je to v knížkách také tak. A do této jsem koukla. Jak je tedy možné, že koření zahřívá a zároveň ochlazuje? Vím, že vše se neustále mění a že nic není jen jin nebo jang. S těmi tropy a subtropy mě to nenapadlo, proč tam ta koření jsou, už mi to docvaklo. Ale to koření nějak nechápu. Kdy mám poznat, že mě zahřeje a naopak ochladí? Vždyť pálivá jídla /tedy pikantní chuť/ jíme na podzim, /kořen, zázvor/ potřebujeme zahřát, příroda se chystá ke spánku, energie jde do kořenů. Tak proto jsem si myslela, že koření je jang.
Ta MB je složitá, není divu, když někdo řekne, že to nechápe. Jak potom člověk může dělat poradce, když se v tom sám nevyzná. Já se vyznám, když kouknu na tabulku, trochu něco zkombinovat, ale vyvážit ne. Vím, co je obilovina, bílkovina - tofu, ryba, tempeh, ale přesto bych ráda, pokud mi to někdy bude dopřáno, radila. Jindra v Kondici Pro mi říkala, že mám dobrý jídelníček sestavený, ale na úkor jen zdravé výživy, ne MB.
Jarka
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #23 kdy: 06. Listopad, 2011, 21:42:10 »

Jo, někdy to není tak jednoduché a nezbývá než si to najít v knížkách...jak říkám, některé věci tě zpočátku zahřejí a pak ochladí, tak jako alkohol...často si to asi musíš ozkoušet na sobě, ten efekt, aby ses o tom přesvědčila..
A nemyslím, že se na podzim hodí přímo pálivá jídla, těm se MB vyhýbá celoročně...spíš bych pikantní chuť viděla na pickles, umeocet, zázvor..nevím, pět transformací jsme zatím moc neprobírali.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #24 kdy: 07. Listopad, 2011, 14:51:08 »

Ahoj Calarien,
máš pravdu, pikantní chuť, ne pálivá jídla. Já to mám totiž spojené, že pálivé/pikantní jídlo je to stejné. Prostě ostré, něco ostrého. Tak pikantní chuť dodáš tělu zázvorem, to souhlasím.  Zrovna jsem taky viděla např. vepřové na víně. Tohle mě vážně nevábí kombinovat.
Jarka
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #25 kdy: 01. Prosinec, 2011, 09:18:32 »

Ahoj Calarien,
zmiňovala jsi kuzu do dezertů na posílení střev. Mě teď napadá oázka, dává se do krému či do korpusu? Já bych ho dala do krému, ten je spíše jinový a potřebuje vyrovnat. Ale např. kdo by pil z kuzu čaj, tak ho v tom dezertu mít nemusí, protože už ho měl někde jinde. Chápeš teď, jak to myslím? Měl ho v jiné složce MB talíře.
Jarka
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #26 kdy: 01. Prosinec, 2011, 10:45:08 »

Kuzu se dává do krémů, ať už ovocných nebo mléčných. Do těsta jsem ho nikdy dávat neviděla, je hodně hodně drahý, takže se používá k zahuštění jen v malém množství, to by se v těstě ztratilo..
Myslím, že kuzu se jen tak předávkovat nejde, i když ho máš třeba jinde, tak to nevadí..Do dezertu bych ho dala i když jsi měla třeba čaj, protože ho prostě vybalancuje, nemyslím, že stačí jen ten čaj a pak mít dezert bez kuzu. Tím nechci říct, že musí být v každém dezertu, jen, že takhle to funguje.
Zaznamenáno
midsummer
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #27 kdy: 01. Prosinec, 2011, 11:52:47 »

Stejně by mě zajímalo, proč je to tak drahý, když je to takovej strašidelnej plevel:
http://naszviretnik.net/2011/06/04/rozhlednik-kudzu-%E2%80%93-spasa-a-prokleti-americkeho-jihu/
http://www.slunecnice-cb.cz/slunecnice-cb/7-O-LECIVYCH-POTRAVINACH/60-KUZU
Zaznamenáno

To, co lidé nazývají štěstím, je okamžik, když přestanou mít strach.
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #28 kdy: 01. Prosinec, 2011, 14:17:25 »

Musí se prý asi stokrát nebo dvěstěkrát promýt, aby se získal škrob, no a taky se možná těžko dobývá ze země..Netušila jsem, že roste v USA...ale mám pocit, že se všude vyváží jen ten japonský? Zajímalo by mě jestli ho můžu pěstovat...
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #29 kdy: 01. Prosinec, 2011, 19:46:19 »

Ahoj,
Calarien, vůbec jsem nevěděla, že je to plevel, články jsem si přečetla. To by mě taky zajímalo, zda by se dal pěstovat u nás v Čechách a zda by si ho lidé mohli vysázet i na zahradách.
Jarka
Zaznamenáno
Stran: 1 [2]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení