Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Co máte raději slad nebo med?  (Přečteno 2867 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
1 0
« kdy: 09. Listopad, 2011, 18:47:46 »

Ahoj,
Co raději máte slad nebo med? Já slad, mažu si ho i na chleba mňam. Med už je na mě příliš sladký. I když by mě ještě zajímalo, jaký je rozdíl mezi sladěnkou a sirupem a jaké druhy máme sladu a sirupu?
Někde jsem slyšela, že sirup je tekutější, ale barvou nevím. No a samozřejmě sirup je sladší, tudíž se v MB moc nedoporučuje. Má extrémní energii jin. Ale už nevím, kde jsem to četla či slyšela, tak to sem honem píšu, než to zapomenu.
Druhy sirupů: Agávový, datlový /osobně jsem nejedla, nevím, jak chutnají/ javorový
Druhy sladěnek: rýžová, ječmenná, kukuřičná.
Doplňte prosím a také sirupy, pokud mi nějaký unikl a nenapsala jsem ho.
Jarka
Zaznamenáno
komár
Full Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #1 kdy: 09. Listopad, 2011, 20:41:50 »

Já se přikláním ke sladům, med by mě asi svou sladkostí "sroloval fusakle". Docela by mě zajímalo, jak chutnal jahelný slad, který kdysi Dobruška nabízela. Byl by asi dobrý i z hlediska oné zásaditosti jáhel (?) Popř. by mě zajímalo, proč ho stáhli z nabídky....
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #2 kdy: 09. Listopad, 2011, 21:37:40 »

Med do MB nepatří, je to moc extrémní jin, skoro stejný jak cukr...rozdíl mezi sirupem a sladem je v tom, že slad je fermentovaný, sirup je méně přírodní, dávám tedy přednost sladu. Datlový sirup je moc dobrý, ale méně vhodný než slad nebo sirup z obilí, jelikož pochází z ovoce, taky je hooodně sladký. Agávový sirup je taky podle mě moc extrémní jin, a je vysoce zpracovaný, teď z hlavy si to nepamatuju, ale četla jsem, že je dost nezdravý.
Sirup může být i pšeničný, špaldový...
Skvělé sladidlo je taky amasaké...
Zaznamenáno
Wl
Host
1 0
« Odpověď #3 kdy: 10. Listopad, 2011, 10:37:23 »

slad z jáhel chutnal dobře a byl poměrně drahý. kolik přesně stál už nevím, ale byl z obilných sladů nejdražší. tipnul bych si, že o něj byl malý zájem.
no, já bych ho kupoval i teď: ).

obilné slady jsou ze sladidel nejpřijatelnější, ale jsou to koncentáty a spolehlivě zvyšují kyselost těla. takže i tady záleží na používaném množství (úplně o.k. je asi tak čajová lžička) No ale hlavně, chleba je extrémní potravina, takže chleba se sladem zrovna není, sorry, makrobiotické jídlo Smiley.

co se obilných sirupů týče, tak paní Průchová doporučuje se jim spíše vyhýbat, leč třeba já to až tak nehrotím: )

med, javorový sirup a ovocné koncentráty (tak ty už vůbec)  jsou ale jasně za "extrémní" hranicí

Tož co ty na to Jarko?
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
2 0
« Odpověď #4 kdy: 10. Listopad, 2011, 12:46:47 »

Kdyz jsem sedel u pocitace a pouzival slad, tak jsem se citil hur, nez kdyz jsem delal v lese a pouzival med, toz asi tak Smiley
Zaznamenáno
Wl
Host
1 0
« Odpověď #5 kdy: 10. Listopad, 2011, 13:03:05 »

Super. To je prostě ten čerstvý vzduch a míň záření Neone!  A taky fyzická práce, pohyb.  Ledacos se "spálí".  Dobrá kombinace je ale taky slad a práce v lese: ).
No a jinak, proč ten minulý čas? Už v lese neděláš?
« Poslední změna: 10. Listopad, 2011, 13:05:54 od W » Zaznamenáno
makroušek
Host
1 0
« Odpověď #6 kdy: 10. Listopad, 2011, 14:05:54 »

A co teprve bez sladu, bez medu a práce v lese. Grin A propó není med jako med.  Smiley Asi bych raději med od včel co nebyly přikrmovány cukrem, což je asi spíše raritka. Dokonce bych se nedivil, kdyby byl na trhu i med přislazovaný cukrem.
Zaznamenáno
Wl
Host
1 0
« Odpověď #7 kdy: 10. Listopad, 2011, 14:58:36 »

Jj. Smiley Letos v létě jsem med po dlouhých letech “odříkání” otestoval: ). Měl jsem kvalitní, lesní, přímo od známého včelaře od Vranova. Nedává do něj cukr (na trhu se cukrem doslazovaný med sehnat dá Smiley ), ale říkal mi, že včelaři své miláčky cukrem dokrmují - aby přečkaly zimu (včely). Takže cukr tam vlastně i tak je.
No, ten med chutnal hodně sladce,  fakt přeslazená věc, vlastně mi ani nechutnal. První den teda: ). Druhý den jsem trošku změnil názor a pár lžiček si dal. Jen tak samotných prostě. A pak ještě pár, už mi ani tak příšerně sladkej nepřipadal... Zkrátka ta asi decka a půl mi neudělala zrovna dobře: ).  Med je vážně velkej JIN.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
1 0
« Odpověď #8 kdy: 10. Listopad, 2011, 15:16:19 »

Ahoj,
vím, že med je extr. jin, ale chtěla jsem taky o něčem diskutovat, tak jsem to založila. Já vím, W, že ten chléb se sladem není OK, ale mě to děsně chutná. Nejím ho každý den, to ne. Ale když to mám, tak sním tři krajíčky chleba hihi. Sirupy jsou dobré tak do vánočního cukroví bych je dala. Javorový sirup doma občas máme, agávový a datlový jsme neměli nikdy.
A někde jsme viděli kamutový sirup, ale moc o tom nevím.
Jarka
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
2 0
« Odpověď #9 kdy: 10. Listopad, 2011, 18:57:54 »

W: slad a prace v lese je urcite dobra kombinace, jenze to bych nesmel mit kombinaci "vylizane 14kg kyble sladu z Bruntalu, zdedene vcely a plno medu kolem" Smiley Jo, vcelari berou vcelam med a za "odmenu" jim daji cukr na podzim. Ty ho pak nejak invertuji na med za proletu s pridavkem pylu a ukladaji do bunek, tento "med" ale slouzi jen na zimu a od jara do leta nosi cisty med a tento vetsinou kupujem. Ale nemel by byt problem nechat vcely ciste na medu i pres zimu, proste jim tech 10kg navic neseberu, ale zatim jsem nenasel vcelare, ktery to tak dela.

V lese jeste obcas delam, ale uz mam nadelane na 4 zimy dopredu. Problem je ale s tema splodinama z vyfuku, tohle me na te praci hodne odrazuje.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #10 kdy: 10. Listopad, 2011, 20:19:40 »

Ahoj, tak když děláš v lese, tak jsi celý den venku. Ty musíš dostávat ráno velké snídaně. To už je jiná diskuze.
Jarka
Zaznamenáno
komár
Full Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #11 kdy: 10. Listopad, 2011, 21:15:44 »

W: Tož škoda, že i v týhle kauze byla belhající kvalita sejmuta kvantitou....já bych kupovala taky. Mohly bychom zkusit započít nějakou petici Smiley

Když už se ke mě dostane domů i ten sirup, tak rýžový. Ten pšeničný (je patrně nejlevnější) disponuje jakýmsi zvláštním kdovíproč odérem, který mi evokuje cosi ne o.k.

Jarko, ještě doplňuji tvůj výčet sirupů o kukuřičný, ale to je vážně jo šleha. Někde jsem zaslechla, že je srovnatelnej ba i víc "výbušnější" s bílým cukrem,

taky mě zajímá stran amasaké, je fakt považováno za víc jinový oproti sladům? Z vlastní zkušenosti (řeč je o tom home made) ho snáším s menším dopadem těch neoblíbených následků než obilnej slad. Ono, ale za všechno vlastně nemusí být odpovědný jen ten jin, že?
Zaznamenáno
Wl
Host
0 0
« Odpověď #12 kdy: 11. Listopad, 2011, 20:52:03 »

Komár:  Wink Když něco napíšeš, rád tě podpořím!
Zaznamenáno
komár
Full Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #13 kdy: 11. Listopad, 2011, 22:27:28 »

já teď nějak víc holduju petželi a hokkaidům, ale do budoucna si tě teda píšu Wink
Zaznamenáno
El
Host
1 0
« Odpověď #14 kdy: 11. Listopad, 2011, 23:29:02 »

My jsme sli letos včely pořídily. A je to přesně jak píše Neon- dá se jim nechat jejich pozdní med.
Ale vzhledem k tomu, že včely se krmí jednorázově na podzim a žijí z toho celou zimu a na jaře mají úl téměř bez medu, tak z toho opravdu obavy nemám.

Já osobně raději sním lžičku medu než slad. Už jen proto, že to vyrobily  včely.. techniku výroby sladu neznám, ale doma se mi to asi nepovede..
To, že je to extr. jin vím a vzhledem k minimálními množství to neřeším.. zjinovat se dá i slady  Wink
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení