Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Wolker versus Makrobiotika?  (Přečteno 1914 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Hahana
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 18. Listopad, 2011, 21:21:38 »

Hezký večer,
o MB se snažím víc než rok, s tím, že občas zhřeším hlavně co se sladkostí a masa týče. Mám chronický atop. ekzém a téměř plně kojím. Nedávno se ke mně dostala kniha od Dr. Normana Wolkera Omládněte, ve které propaguje stravu složenou pouze z čerstvé syrové zeleniny a ovoce, semen a ořechů. Dožil se 116 let a pomohl uzdravit snad stovky lidí, kteří byli na "pokraji smrti". Než jsem přišla na MB, v podstatě jsem se o podobné stravování snažila v těhotenství, ale byla mi i v létě nepřetržitá zima, venku bylo 30 stupňů a já jsem se třepala zimou... V tomto mám tedy jasno, že tento způsob výživy v našem podnebném pásu nelze provozovat, co mi ale není jasné, jestli to množství syrové zeleniny, která je v MB "dovolená" je dostačující přísun živé stravy, která je podle Wolkera tak důležitá pro kvalitní a zdravý život? Taky mě zarazil jeho názor na obiloviny, které jsou podle něj kvůli obsaženým škrobům velmi nezdravé... Shocked Nerozumím totiž tomu, proč moje roční dcera, kterou stále kojím a krmím MB bio stravou, má už asi měsíc vkuse rýmu, už byla 3x nemocná a trpí plynatostí. Pravděpodobně mi odpovíte, že je to kvůli mému mléku, ale jsem zvědavá i na jiné názory Smiley
Děkuji a těším se na Vaše názory  Wink
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 18. Listopad, 2011, 21:29:45 »

Ahoj!

A čím konkrétně kromě mateřského mléka krmíš?

Myšpule
Zaznamenáno
Hahana
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #2 kdy: 18. Listopad, 2011, 21:52:34 »

No jedu podle Radost ze zdravých dětí, takže jsem začala kořenovou zeleninou, ale teď už dávám veškerou zeleninu i s obilovinama, hlavně rýže, jáhly, kukuřici a ovesnou kaši ráno. Ale hlavně ona toho moc nesní, v podstatě je stále hlavně kojená, i když teď jí každým dnem víc a víc. Taky je fakt, když se nad tím zamyslím, že všechny tři nemoci, které prodělala byly od doby, kdy ji přikrmuju... hmmm a přitom se snažím kupovat bio a ze začátku jsem to dělala jen na páře, teď už připravuju i na oleji.
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 18. Listopad, 2011, 22:14:45 »

Jak děláš tu ovesnou kaši? Z mých zkušeností může "zlobit" ten oves, třeba kvůli lepku. Poznala bys to podle toho, že rýma ustoupí, když oves tak na 10 dní vysadíš a pak ho zase zkusíš, tak tělo obvykle zareaguje na obě změny.

Jak to je s trávením lepku u Tebe?

Jaký má poměr mezi množstvím spapané obiloviny a zeleniny?

Samozřejmě je další věc, že "rýma" je široký pojem - od oteklé sliznice přes vodnatý výtok až k bílému, žlutému nebo zelenému hlenu.
Pak je tu také spousta dalších možných důvodů, proč tou rýmou trpí, ale teď jsme na MB foru a mluvíme jen o možných příčinách ve stravování.

M.
Zaznamenáno
Hahana
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #4 kdy: 18. Listopad, 2011, 22:46:28 »

Kaši vařím podle návodu v Radosti, tedy propláchnu a se špatkou soli za občasného míchání vařím podle počasí, ale asi 5min.
No je pravda, že její otec i babička mají na lepek alergii, ale zase na druhou stranu tato rýma, kterou má ve všech formách, které jsi popsala, od vodnaté až po žlutou hlenovou a ucpaný nosík, má už dlouho a ovesnou kaši jí dávám až poslední měsíc, ale určitě ji zkusím vysadit, děkuju za typ  z131 A co za další důvody by to mohlo být? To by mě zajímalo, kdyby to bylo OT, tak pošli SZ, budu moc ráda!!!
A řeknete mi, prosím, něco k tomu množství "živé" stravy?
Zaznamenáno
Hahana
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #5 kdy: 18. Listopad, 2011, 22:49:18 »

Jo a já trávím lepek asi v pohodě, teda zkusila jsem ho vysadit na několik měsíců a s mým problémem to neudělalo nic, na diagnostice mi řekli, že tam nic není.
A poměr zeleniny k obilovině je tak 1 : 1, jo.
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 18. Listopad, 2011, 22:58:48 »

Myslím si, že ročnímu mimi, je dobré obiloviny před vařením máčet, pak dlouho vařit - určitě déle než 5 minut... A pokud je zátěž na lepek v rodině, tak bych ho zkusila zařadit do jídelníčku až od 2. roku věku.

Já sama mám s lepkem potíže, lépe ho snesu, když je obilovina máčená a povařená pořádně dlouho. V mém případě také není otázkou Ano či Ne lepek, ale kolik a v jaké podobě. Ale to je pár let pokusů na vlastním těle, co mám za sebou. Maličká může mít určitou vrozenou zátěž a v nějakých kombinacích potravin může reagovat od okamžiku, kdy ty vzruchy v metabolismu překročí nějakou hranici.

Co se týká syrových jídel, tak z energetického pohledu tělo ochlazují, a to také může napomoci k celkové energetickému vychýlení do jinové kondice - což se může projevit např. rýmou.
Zaznamenáno
Hahana
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #7 kdy: 19. Listopad, 2011, 19:45:56 »

Myšpule, děkuji!
určitě teď zkusím jí lepek nedávat, schválně, jestli se to zlepší. Otálela jsem s lepkem podle mého názoru dlouho a pak jsem sledovala hlavně kůži, když se neobjevila žádná vyrážka, tak jsem myslela, že je to v pohodě, vůbec mě nenapadlo, že by se to mohlo projevit rýmou...  Eek A jak dlouho mám tu kaši namáčet a vařit? A co třeba bazlepkové obiloviny, jako rýži, tu mám taky namáčet? To asi ne, že... hm. A co ovesné vločky jemné s klíčky- taky namáčet?
Ještě se chci zeptat, co s tím, když se malá vrhá po syrovém ovoci a zelenině? Ona jde cíleně po ovocných mísách a když třeba krájím zeleninu, tak taky natahuje ručičky... mám rezolutně odmítnout? A od kdy se dětem může dát syrová strava? Díky moc!!!
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #8 kdy: 19. Listopad, 2011, 20:13:15 »

Ahoj,
Walkera jsem nečetla, takže nemohu nic soudit o jeho stravě. Z energetického hlediska je tato strava jinová, extr. jin. Je vhodná pro jangové typy, tzn. pro lidi stažené, kteří se potřebují roztahnout/ochladit. Možná tak ještě v létě. Ty ses asi dostala do extr. jinu, proto ti byla zima i v létě. Těžko takhle soudit. Kdy dětem podávat ovoce a kdy neto opravdu nevím. Každé dítě je jiné. Pokud se po ovoci a zelenině sama od sebe natahuje, dala bych jí to.
Kolik syrové zeleniny a ovoce na MB talíři, je různé, někdo snese více, jiný méně, ale obecně, v zimě syrového méně, v létě více. Syrové ochlzuje.
Jarka
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
3 0
« Odpověď #9 kdy: 19. Listopad, 2011, 22:35:45 »

Ahojky,

nemám vlastní děti, ale hodně zkušeností jako chůva, a to i těch nejmenších.

Pokud se mi dítě natahovalo např. po maminčině čokoládičce v šuplících, prostě jsem řekla - to nepapáme. A když jsem si byla vnitřně jistá, že ani já to nechci, už mě nepřesvědčovalo, že to strašně chce, jinak bude strašně řvát :-)

Pak jsem třeba řekla - my vaříme a papáme tohle a nabídla jsem mu třeba napařenou mrkev, květák apod. A nabídla jsem mu dětský jídelní nůž, že si to samo může nakrájet - což bylo atraktivní a pak zvědavě ochutnávalo.

Kdesi jsem četla, že se v tomhle věku dětem teprve vytvářejí chutě a je tedy lepší nabízet spíše zeleninu a až později ovoce, protože když snadno a rychle získá sladkost z ovoce, tak se mu pak nechce do zeleniny. Ovocné mísy bych ani z výchovných důvodů volně nevystavovala, protože: je to krásné, barevné a láká to k prozkoumání a ochutnávání. Ale přece jen - je tam hodně rychlého cukru a ten rýmě, otokům, výtokům apod. dost napomáhá. Raději zajímavě nakrájenou, poskládanou napařenou zeleninu a nechat volně ochutnávat.

Když už budu dítěti nabízet ovoce (při rýmě ho raději vůbec vynechám...), tak napařené nebo vařené a bancha čaj. I těm "nejzvrhlejším" dětem - čoko-párkovým bancha chutnal...

Kolik toho ovoce malá spapá za týden? (V různých formách?)Tam by totiž také mohla být zrada.

Když vynechat lepek, tak všechen, abys to poznala jistě.

Já si různé vločky testuji svým zmlsaným jazykem - jakmile tam sebemenší kousek po uvaření škrábe - tak to považuji za nedovařené, nebo nedostatečně máčené.

Ad rýže a další obilniny: Myslím, že malinkým dětem se obecně doporučuje máčet předem vše a pak po uvaření ještě propasírovat na kaši.

Ad syrová zelenina - jakmile na ni má připravené zuby a rozkouše ji na kousíčky, předpokládala bych (můj osobní názor), že budou připraveny i jiné části těla ke zpracování této potravy.
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 20. Listopad, 2011, 12:00:33 »

Hahana: Já mám celiakii a na kůži se mi neprojevila...měla jsem bolesti hlavy, celkovou únavu, trochu průjmy, takže jenom podle kůže to soudit nelze. Souhlasím s tím, že pokud ovoce, tak vařené a jen občas, a hlavně jen sezónní místní ovoce, nic (sub)tropického. Syrová strava není vhodná ani pro dospělé, natož pro děti...
A které obiloviny vaříš 5 minut? Takovou obilovinu žádnou neznám - i vločky se musí vařit asi 15 minut. To namáčení by mělo dost pomoct zažívání (ano,  i rýži namáčet) a hlavně vařit s větším množstvím vody, na řidší kaši, která se nemusí moc kousat..
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 20. Listopad, 2011, 12:33:18 »

Souhlas s Calarien.

Mně zmizela dvanáctiletá (bylo to strašný) rýma po dvanáctidenním vyloučení lepku ze stravy.

Napadlo mě to, když jsem se byla nechat změřit - své zátěže - v institutu celostní medicíny. To souvisí s léčbou přípravky Dr. Jonáše. Chtěla jsem být detoxikována, abych se zbavila rýmy a astmatu.

Tímto také vpisuji odpověď na otázku "pomohla Vám Jonášova medicína?" Moje odpověď je Ano i Ne. Diagnostika přístrojem EAV (který mimochodem nevymyslel Jonáš) mi ukázala problém - "prý lepek na nosní sliznici". Ovšem jeho alkoholové lahvičky z Bussines first company, které mi byly prodány jako léčba a řešení, byly mocně efektní (jak ohňostroj) - celá jsem se osypala, ale rýma a astma vesele kvetly dál. Za tu vyrážku jsem dala 1200 Kč. Když mi byla nabídnuta další sada, s díky jsem odmítla (došly prachy) a vynechala ten zmíněný lepek (ušetřila jsem za pečivo).

A tak jsem opět zbohatnuvší zjistila, že když dorazí rýma do mých nosních dírek, stačí vynechat lepek a ovoce a zase je dobře.
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #12 kdy: 20. Listopad, 2011, 15:37:19 »

A k tomu bych jen poznamenala, že ani intolerance lepku není konec světa - v MB je to jen jeden z projevů toho, že naše střeva nejsou plně funkční, a tudíž něco běžného jako je obilnina nedokáží strávit. Samozřejmě, nemluvím o tom, že není ok konzumovat bílý chléb, bílé těstoviny, bílé koláče atd., ale odolnost vůči celozrnným formám pšenice a jiných "lepkových" obilnin se dá získat, když uvedeme střeva do řádného stavu - na tom momentálně pracuju Wink
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
1 0
« Odpověď #13 kdy: 20. Listopad, 2011, 17:59:41 »

Ahoj,
zapoměla jsem dodat ke svému příspěvku, který jsem včera večer ve spěchu psala, že ovoce překyseluje organismus a kdo má vyrážky, ml by ho vynechávat.
Jarka
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení