Stran: [1] 2
  Tisk  
Autor Téma: jaký je rozdíl mezi MB a klasickým vařením?  (Přečteno 2525 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
1 0
« kdy: 08. Leden, 2012, 22:06:14 »

Ahoj,
předmět napovídá, o čem bude vlákno.
Začnu takto: jaký je vlastně rozdíl mezi tím, když proresionální kuchař vařit umí, to je jasné, ale když vaří normální stravu a pak má vařit ještě MB? Já myslím, že z jeho pohledužádný. Vařit přece umí. Smůla, že tu nemáme kuchaře MB, máme tu sice profesionála, Jardu. Co musí navíc kuchař umět, pokud chce vařit MB? Energie potravin, přípravy ,krájení,  způsoby úpravy ... víc mě nenapadá. Co se pak člověk učí na kurzech? Normální lidé, kteří doma klasicky vaří, tak myslím, že ty kurzy nemusí absolvovat. Mě třeba mamka pomáhá, já jí jen říkám, co chci k jídllu za zeleninu, co asi tak budeme dělat za pokrm, ale např. omáčku děláme stejnou, jen u mě přemění suroviny. Proto se ptám, jaký je rozdíl mezi klasickým a MB vařením? Tak snad jsem se nezamotala do té otázky a někdo mi snad zvládne odpovědět. Možná, že se najde někdo, koho to bude taky zajímat. Jinak v tom velký rozdíl nevidím.
Jarka
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 09. Leden, 2012, 10:55:48 »

Já jsem teda před absolvováním kurzů vařila dost otřesně, z mb pohledu...ono je sice skvělý mít mb kuchařky, ale tam často není napsaný každý detail anebo si to prostě člověk neumí úplně sám představit. Kurzy mě naučily spoustu fíglů a drobností, na kterých to ale docela stojí - třeba jak moc zeleniny se dává do miso polévky (předtím jsem dávala fakt mraky, ale to není tradiční miso polévka), jak přesně se přidává miso do polévky tak, aby se uchovaly jeho vlastnosti, v jakých množstvích používat řasy, jak používat efektivně plamen při vaření (aneb proč to na elektrice fakt prakticky nejde), jak dochucovat a v jakých množstvích a poměrech používat dochucovadla, jak správně vyrobit gomasio a pickles, jak vařit obiloviny a luštěniny tak, aby nebyly nedovařené a naopak zeleninu tak, aby nebyla rozvařená, jak jednotlivé složky pokrmu harmonicky kombinovat a balancovat, možnost vůbec ochutnat všechny pro mne exotické ingredience....musela jsem vidět desítky pokrmů jak se dělají a desítky sama připravit, abych opravdu měla ponětí o čem to je.
Všechno se dá i bez kurzu, ale ten kurz člověku práci hodně usnadní a vyvaruje se pak chyb..
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #2 kdy: 09. Leden, 2012, 13:39:03 »

Ahoj Calarien,
hezky jsi mi podala vysvětlení. Takže ona MB je někdy složitá, když nad tím člověk musí přemýšlet - pravda, když to dostane tzv. do krve, tak už to dělá automaticky. Jak připravit gomasio, je v kuchařce, ale zda jsou tam i poměry, nevím. Myslím, že Dáša Lužná je tam má. Jak uvařit luštěniny - s řasou kombu, řasy se tam dává asi tak velikost poštovní známky a ochutnám, když jsou měkké, tak jsou uvařené. Takhle to dělám já. I když mě teď napadá otázka, zda by mě MB učitel nechal vše ohmatat, jak tuzeleninu krájel. Doma je to něco jiného, tam má člověk vše své, když na to sahá rukama, je to jeho věc, ale zda by se to na kurzu dalo osahnout, to nevím. Na sezení s paní Vomáčkovou u nás v Českých Budějovicích nám ukazovala způsoby krájení mrkve, jak je sladká, že se krájí našikmo, ona to tedy dost detailně popsala, takže jsem si to uměla představit i já. Moje mamka je tedy dost šikovná, netvrdím, že chyby neděláme, ale Lužná má v kuchařce dost napsáno také. Na Aréně jsem taky byla, tak i na přednáškách MB vaření. Sice jsem si nemohla osahat to krájení, ale paní Jíchová dost popisovala, i když vím, že vidět to je o hodně lepší. Vidět mohu jedině rukama, to je můj svět. Ty a určitě ostatní to pochopí. Všechno ale jde, když se chce, člověk musí hledat způsob, jak by to šlo.
Z popisu lze také mnoho získat, ale není nad to, když si člověk může něco prohlédnout, na něco se kouknout sám, i po hmatu. Například jsme v obchodě s oblečením, mamka mi řekne: "Tak si prohlížej, koukej se, já to proběhnu a podívám se, co tu mají." Samozřejmě, ona to zrakem prolítne, třeba se u něčeho zdrží, já také prohlížím rukama a mám z toho také zážitek. Něco jiného je třeba když jsme na výstavě a je něco za vitrínou, to člověk k tomu nemůže a je odkázán na popis průvodce. Tohle píši jen pro příklad, abyste mi rozuměli. 
Jarka
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 09. Leden, 2012, 15:01:22 »

To úplně chápu, že pro tebe jsou ty kurzy složitější a možná ne až tolik přínosný, netuším, jestli existuje lektor, který by se ti přizpůsobil např.v možnosti si jídlo ohmatat, ale to asi záleží na domluvě...taky je možnost individuálních lekcí vaření, ale to je asi docela drahé, netuším...
Zaznamenáno
Nena
Host
0 0
« Odpověď #4 kdy: 09. Leden, 2012, 20:37:06 »

Já si myslím, že když se společně vaří (např. na Základním kurzu Makrobioklubu), tak na jídlo sahají všichni, tak proč bys nemohla i ty  Very Happy
Zaznamenáno
Jarda Stránský
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 09. Leden, 2012, 23:52:55 »

Ahoj Jarko a ostatní
Děkuji Ti za pěknou agitaci. Jsem profesionální kuchař a vařím se srdcem. Myslím si, že se z knížek nedá vše vyčíst a účast na kurzu MB je velikým přínosem. Víš každý z nás máme nějakou obrazotvornost, to co čteme si může každý z nás představit odlišně než jak to autor myslí. V mnohém jde o důležité detaily. Proto je důležitá demonstrativní ukázka, která nás nasměruje na správný směr, kterým se máme ubírat. Víš jako kuchař pro všežravce, jsem se  například v odborných knížkách také podrobně dočetl jak správně vykostit mořské ryby a pod. Jenže, když jsem to viděl na semináři o rybách, více mi to dalo.
Celkově si myslím, že to má tato pozitiva:
1. Člověk si lépe upevní poznatky, když vidí jak se to "hejbá" v reálu. Mnoho MB má své děti na valdorfské škole, protože se tam tímto způsobem učí, oproti jiným školám. Do procesu učení se zapojuje pravá i levá část mozkové kůry a tím se lépe pamatuje učivo.
2. Je mnoho fíglů, které se v knížce nedočteš, protože každý lektor má své poznatky.
3. Je tam kontakt s jinými MB-tiky. Získají se tak zkušenosti nejen od lektora, ale i od nich.
Já se chci kurzu zúčastnit, ale nějak mi to nyní nevychází. Jak budu moci, určitě to využiji a těším se.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #6 kdy: 14. Leden, 2012, 15:08:46 »

Ahoj Jardo,
díky za příspěvek.  Máš pravdu, že když to člověk vidí, jak se co dělá, je to lepší.
Neno, já bych při kurzu potřebovala nejen ohmatávt, jak se co krájí, ale i popis a úplně vše bych si musela nahrávat, ale to je asi normální, lidi si určitě taky píší při kurzu. Prostě všechno do detailu a to nevím, zda by měl někdo na kurzu na mě čas.
Jarka
Zaznamenáno
Jarda Stránský
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 14. Leden, 2012, 23:45:38 »

Ahoj Jarko
Myslím si, že lektoři přednášející na kurzech MB vaření by jistě neměli být proti tvé účasti a proti tomu o co žádáš. To co nyní napíši je možná dost kruté, ale měl by tento mechanismus trhu fungovat.
1.  Oni mají jistě MB rádi a rádi to předávají druhým. To že zaplatíš poplatek je důkazem, že to dělají i komerčně. Proto by mělo být v jejich zájmu, že se kurzu zúčastníš, a měli by se domluvit o formě pro Tebe potřebné prezentace. V každém případě je kontaktuj a oni Ti jistě napíší odpověď.
2. S MB je spojena určitá filozofie, ve které je i zahrnut pozitivní vztah k druhým jedincům. Pokud se nebudou snažit Ti vyjít vstříc, není jejich filozofie správná.
Neváhej a napiš jim e-mail.
Zaznamenáno
makrobioklub.cz
Jr. Member
**

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #8 kdy: 15. Leden, 2012, 09:49:45 »

Ahoj Jarko,

nahrávání by se dalo za určitých podmínek domluvit. Kdybys měla s sebou nějakou kamarádku nebo maminku, která by tě tam mohla doprovázet, tak by to asi šlo. Pokud se rozmyslíš, že o kurz máš zájem, tak nás prosím kontaktuj na info@makrobioklub.cz.
Zaznamenáno

nezisková organizace zabývající se makrobiotickým životním stylem - www.makrobioklub.cz
Sandora
Newbie
*
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 15. Leden, 2012, 14:25:15 »

Ahojte ,
já jsem si teprve dnes objednala makrobiotickou kuchařku a objevila vaše stránky.Vařím dle tcm podle pěti elementů,
celý ten systém dá se říct mi vcelku vyhovuje.Autor Stravy a vědomí,který se o makrobiotice zmiňuje ve mě vzbudil zvědavost
vědět víc, tak jsem taky zvědavá na rozdíl mezi vařením a vůbec...je třeba vědět víc,jinak nelze diskutovat.
Nevíte,kde se dá sehnat šrotovník?
hezký den Smiley
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 15. Leden, 2012, 15:07:27 »

Co je šrotovník??
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #11 kdy: 15. Leden, 2012, 18:39:08 »

Nahrat si jakoukoliv prednasku neni snad dneska problem na vetsinu mobilu a neni treba nikoho zadat o pomoc, jen o povoleni.
Zaznamenáno

Sandora
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #12 kdy: 16. Leden, 2012, 07:48:02 »

šrotovník-asi jsem to nenapsala správně, mlýnek na obilí? moje babička mlela obilí mezi takovými kamennými kotouči
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #13 kdy: 16. Leden, 2012, 10:15:09 »

Aha...tak mlýnek si rozhodně chci časem pořídit, nejlépe manuální...
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #14 kdy: 16. Leden, 2012, 10:24:59 »

Z manualnich se me libi tento: http://countrylivinggrainmills.com

Jde sehnat asi jen v americe. Ne ze by dozivotni zaruka byla tak podstatna, vzhledem ke slozitosti reklamace v US. Ale je to dukaz toho, jak kvalitne je vyrobeny.
A hlavne se me libi, ze jde pomerne lehce napojit na nejaky bicykl.

“In thirty years of heavy use, my Country Living Grain Mill works as well as the day I bought it. It has never even needed new plates or new bearings.”
Zaznamenáno
Stran: [1] 2
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení