Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Jak na tempuru- jake nadobi?  (Přečteno 2942 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Tom.
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 10. Leden, 2012, 07:36:47 »

Potreboval bych poradit, jaky rendlik zakoupit na tempuru (zeleninova, falafely atd.), resp. jak to "vykutit" co nejlepe, abych nemusel pouzivat tolika oleje, nebot doma mam jen sezamsky, kterej je sakra drahej a nejmensi hrnec 14cm- takze si dovedete predstavit, kolik je zapotrebi oleje aby hladina byla vysi a v pripade zeleninove tempura, se cela zelenina ponorila- SPATNE  Roll Eyes Very Happy

Premyslel jsem nad co nejmensim rendlikem:

1. 10cm prumer, vyska 7,5cm:
http://www.kulina.cz/rendlik-10-cm-mini/d-69616/

a nebo trosku sirsi
2. 12 cm prumer, vyska 12,5cm:
http://www.kulina.cz/hrnec-12-cm-mini/d-69625/

3. A nebo jeste prikoupit sitko na tempuru:
http://www.1zdrava-vyziva.cz/product.php?id_product=271

Tim bych vyresil ze bych mohl zeleninu pekne ponorit- aby se dotykala dna a pripalovala a mohl tak pouzit i mene oleje- ale zase nevim jestli je to reseni- zda-li sitko neni prumerove velke...

Necham si prave v tomto smeru poraidt od zkusenejsich :-)
Predem dekuji vsem za prip. tipy

Zaznamenáno

Čím se naplníš, tím jsi
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #1 kdy: 10. Leden, 2012, 10:39:11 »

Taky je me vzdycky lito delat tempuru, protoze bych nejradsi udelal jen par kousku (at se zase nepremastim), ale toho oleje tam uz holt musim dat stejne mnozstvi jako, kdybych toho delal 10x tolik.
V Holandsku nas ucili, ze ten olej se da uchovavat v lednici, kdyz z nej vyberu (asi precedim) ruzne kousky a dam do nej umeboshku (nebo kousek) a necham v lednici.
Ale vzdy vybiram ten nejmensi hrnec doma, tak jak nad tim premyslis ty.

Jen by me zajimalo, proc nemuzes koupit treba levnejsi slunecnicovy olej?
V Holandu na to pouzivaji slunecnicovy olej na fritovani, maji ho i u nas v nekterych zdravkach, ale kdyz nad tim clovek premysli, tak co na nem muze byt jineho nez na kteremkoli slun. oleji (za studena lisovanem) - to mu jako daji nejake upravy navic (kdyby nekdo vedel)?

Za kolik beres sezamovy? Ja ho v Kauflandu nakupuju mam pocit za 70,-/0.5kg
Slunecnicovy za 50,-/0.5kg

To sitko jsem na pritlaceni pouzivat nevidel, vzdy na vyloveni z oleje, nebo z vody, ale proc ne.
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 10. Leden, 2012, 11:39:57 »

Taky to sítko používám jen na lovení kousků tempury a na následné čištění oleje od sajrajtu...

Radila bych zakoupit hrnec (taky mám celkem malý), litr oleje, půl litru tam nalít a ono to fakt vydrží hodně dlouho, když dobře čistíš po smažení...já ho teda v lednici neuchovávám, mám ho v pokoji, kde není moc teplo, přikrytý podložkou na sushi, a myslím, že je ok...měl by vydržet 10-12 smažení, což je fakt dlouho, pokud neděláš tempuru často...

Ten slunečnicový olej na fritování, co používají v KI v Holandsku, je navíc deodorizovaný, takže má neutrální vůni a chuť, jinak je to asi stejné jako každý jiný bio olej za studena lisovaný. Taky na něm smažím.
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 10. Leden, 2012, 11:42:24 »

Jo a ta zelenina by se ti právě dna dotýkat neměla, musí vyplout nahoru ode dna, jinak se ti to bude pálit, zničíš si olej i tempuru...a není to pak už fritování, ale normální smažení, což je ve výsledku víc nacucané..
Zaznamenáno
Tom.
Sr. Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #4 kdy: 10. Leden, 2012, 14:02:55 »

proto take uvazuji o sitku, aby nedochazelo ke smazeni a co nejmensim rendliku kvuli mensimu mnozstvi oleje, ale nedovedu si to zive predstavit, jestli neni 10tka uz malo...
Zaznamenáno

Čím se naplníš, tím jsi
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 10. Leden, 2012, 18:17:14 »

10 cm průměr si ani neumím představit Very Happy
Zaznamenáno
sokolenka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 11. Leden, 2012, 11:55:11 »

já používám litinový wok s menším průměrem
Zaznamenáno
Tom.
Sr. Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #7 kdy: 11. Leden, 2012, 18:52:28 »

a se sitkem nebo bez? ja mam taky litinu wok, a to ten nejmensi, tusim 24cm. a prijde mi to jeste narocnejsi na spotrebu nez rendlik 14tka...

asi to risknu a nebudu brat tu pidi 10ku ale 12ku se sitkem- pokud se mi povede nejake sehnat:))
Zaznamenáno

Čím se naplníš, tím jsi
jiřík
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #8 kdy: 26. Říjen, 2012, 21:14:50 »

Ahoj všichni, zajímám se o zdravou výživu, případně o zdravější varianty smažení. O tempuře, vím jen to, že je to smažení ve vrstvě oleje. Teď v poslední době si snažím občas připravit smažené houby(nejčastěji shi-také) v hrašce tímto způsobem. Teďkom se snažím snažím používat i ten slunečnicový olej z Holandska za studena lisovaný-fritovací, co ho myslím vozí Danfood. Na obalu je napsáno Fritovací olej Bio- určený speciálně na fritování. Calarien tu zmínila, že se tam má nalít 0,5l oleje a že to fakt vydrží hodně dlouho, tak 10-12krát, ale mne vydrží jen tak 2-3krát-ten samý olej bez přilívání čerstvého, je pravda že toho oleje pužívám při smažení tak 2-3 deci nanejvýš, nový olejnepřilívám. Používám smaltovaný rendlík průměru 12cm s výškou 11cm, po smažení např. právě těch hub, zůstavají v oleji drobné tmavé až černé kousky(ty se snažím vybírat dřevěnou obracečkou už v půběhu smažení, ale moc mi to nejde, musím se přiznat), které odstraním přecezením přes nerezové sítko, ale teprve až potom, co olej v rendlínku použitý ke smažení schládne. Nakonec přesunu přecezený olej do prázdné láhve od sojovky a uschovám olej v chladničce pro další použití, umebosku tam nedávám-je to chyba?. Ale již po dvou až třech použitích olej začíná při smažení prskat a tmavnout možná i kouřit-jako byl byl už přepálený a znovu jsem jej už pak nepoužíval. Můžete mi, prosím vás pěkně poradit někdo, čím to je že mi olej vydrž 4krát až 6krát míň než vám. Je chyba v množství oleje co používám, má tam být opravdu toho půl litru oleje. Přitom je kvalitní a stojí docela dost. Za případné rady a odpovědi vám předem děkuji.
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 03. Listopad, 2012, 16:27:03 »

Já teda lovím ty přepálené kousky malým hustým nerez sítkem určeným speciálně na tempuru, možná by to pomohlo, aby ti tam zbytečně dlouho nezůstávaly a nepřepalovaly se. To, že olej používáním tmavne, je myslím normální, i to, že prská (vždycky v něm nějaké částice budou), takže bych se tím moc netrápila. A opravdu může záležet na tom množství, menší množství ti prostě vydrží kratší dobu...
Jinak, já jsem přešla z fritovacího oleje z Holandska na kokosový, který je teplotně stabilnější a nepřepaluje se a nemění na rakovinotvorné typy oleje, byť možná není z MB hlediska košer, ale podle mě se jedná o vůbec nejlepší druh oleje, takže tak...
Zaznamenáno
W
Makrobioklub
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 05. Listopad, 2012, 15:56:06 »

Já moc netempuruju (což bude asi chyba;)), ale vím, že je jedna dobrá věc a to dávat tam ještě kousek mrkve, který do sebe natahuje toxické látky a který se pak vyhodí.  Když tempuruješ delší dobu, tak ho vyměníš za nový, než stačí ztmavnout.
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení