Stran: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 17
  Tisk  
Autor Téma: Neon 2  (Přečteno 23177 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
sahaw
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #180 kdy: 25. Leden, 2013, 19:38:02 »

Myslel jsem, ze bojujes s moralni neboli temnou strankou kazde profese.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #181 kdy: 25. Leden, 2013, 19:55:24 »

Citace
Myslel jsem, ze bojujes s moralni neboli temnou strankou kazde profese.

Mozna to tak vyznelo, ze na vsem vidim spatnost..
Ale ja to myslel tak, ze je podle me prirozene, aby kazdy delal primarne na svem, jako tomu jeste i pomerne nedavno bylo, ze si postavil z velke casti sam cely dum, obhospodaroval pole, domacnost apod.
A sekundarne, ve zbylem case produkovat neco, co jde smenit, prodat.
Jakoze napriklad netreba abych 10 hod denne byl tesarem a vydelaval na to, abych platil lidi, kteri mi budou stavet dum, kdyz jsem mohl delat tesare na pul uvazek a dum si stavet sam.

Ty povolani co jsem psal naposled mi smysl davaji.
Obecne ta zamestnani, ktera lidem pomahaji v harmonickem, zdravem ziti, v souladu s prirodou, planetou, vesmirem.
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #182 kdy: 25. Leden, 2013, 20:28:07 »

To ti nebude vadit zabijet zvirata a treba stavet ploty, aby se jina zvirata nedostala k urode. Kacet stromy a jinak plundrovat zemi?
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #183 kdy: 25. Leden, 2013, 20:34:06 »

Ted to nechapu.. zabijet zvirata bych mel proc?
A stavet ploty?

Myslis jako kdyz budu treba zemedelec a mel bych zabijet slimaky, mys, ktera mi zere urodu?
To mi vadit bude, ale pokud si nebudu vedet rady jinak, tak to zkousnu.

Delat ploty treba proti srnam, aby nesezraly urodu?
To mi nevadi.

A kacet stromy a plundrovat zemi mi vadi, pokud se tak deje nad mez dlouhodobe udrzitelnosti.
Ovsem jestli je vubec mozne to prestat delat, kdyz je nas na zemi tolik si jisty nejsem.
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #184 kdy: 26. Leden, 2013, 11:32:49 »

Tak to je fajn. Myslel jsem, ze jsi se zasekl v tom, ze nicit prirodu v malem meritku a upravovat si ji podle sebe je spatne a nikdy to nebudes delat.

Ted to delas neprimo. Delaji to ty, kteri za tebe pestuji, zajistuji drevo na topeni, atd.

Ja jsem uz prestal resit, ze nicit prirodu, protoze bud priroda nebo ja. A ja se necitim na sebevrazdu.Smiley
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #185 kdy: 26. Leden, 2013, 12:39:37 »

Neone, ja znam chlapa, co se zivi jako truhlar i zemedelec. Dela to na zivnostnak, takze mu hodiny nikdo nediktuje, spis priroda a zakaznici (kterych ma stale dost protoze na vesnici je vzdycky co delat se drevem). Pisu to proto, ze jsi zminil, ze tohle nikdo nenabizi - tyhle prace asi spis lidi delaji bezneji jako samo-zamestnanci. Na truhlare by ses musel vyucit, ale zas tak strasne dlouho to netrva. Myslim, ze zrovna tim se uzivit da.
Zaznamenáno

sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #186 kdy: 26. Srpen, 2013, 16:05:16 »

Zdravim neone,
jak valcis? Co delas? Obcas te vidim na ftb nebo na permawebu, ale nic o tve ceste.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
3 0
« Odpověď #187 kdy: 27. Srpen, 2013, 08:17:46 »

Taky jsem si rikal co u tebe noveho, hlavne na zahrade. Ja krome normalniho prezivani se hodne hrabal v zahonech, testoval zase nove postupy, zeleniny a opet si potvrdil, jak je to mnohem slozitejsi neco vypestovat, nez se zda. Ale i presto stale denne neco pojidam z tech zahonu, az me to prekvapuje, kolik malo staci. Dostavaji me skudci - drepcici me vysachovali z jakekoli redkvickvovite zeleniny (vcetne vodnic treba). Srna me stale vysachovava z temer uplne vseho, tedka i salaty me pozrala. Letos aby toho nebylo malo, tak se na zahrade usadil zajic a sezral treba vsechny kedlubny. Je to takove marne zahradniceni. Kosi (spacci) po tom dlouhem suchu, tak kdyz zalivam zahony, tak mi je brutalne rozhrabou i s rostlinama. No aspon, ze ti slimaci u me letos moc nebyli. A to neresim belasky, kterych je tu plno, ale nic z toho co maji radi se mi nedari pestovat.
Poznatky mam ty, ze turinum se pomerne darilo, prezili i utok drepciku a jsou plne molic, ale presto narostly a jsou moc dobre. Tech pristi rok vysadim spoustu.
A salaty pojidam porad - nadelal jsem v ruzne casy spoustu sazenic, takze do dosazuju kde je na zahonech misto.
Dyne jsem podcenil a nasadil jich malo, protoze jsem mel plne zahony, ze kterych ale nakonec vlastne nic neni, kvuli skudcum, takze tam mohly byt dyne, ale to clovek nemuze vedet.

A cukety vlastne jsou jeste bez problemu, i kdyz jsou podstatne mensi nez ma soused, ktery to asi hnoji NPK.
Ale mrkev treba uboha, plna mravencu a msic.

Soustredil jsem se letos ve vetsi mire na vytvoreni kompostu na pristi rok (navezl jsem hromady biohmoty odevsad) a delal takove mirne vyvysene zahony, kde zapracovavam hnuj, tak pristi rok uz to bude zase o krok dal.

A moc mi pomohlo, kdyz jsem dovezl 30 malych baliku slamy, takze vsechno mulcuju.

Co ty? Jak se dari na zahrade a kam se posunula vase komunita?
« Poslední změna: 27. Srpen, 2013, 08:26:32 od neon » Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #188 kdy: 27. Srpen, 2013, 16:17:58 »

Ahoj Neone,
zajíc se nám na zahradě nikdy neusadil. Jak se k tobě dostal? Zahradu máš oplocenou, nebo ne?
Slimáci, to je boj na dlouhou trať, jakmile je trochu mokro, vynoří se a mamka je sbírá, no hrůza, co jich u nás je a nevíme, jak se jich zbavit.
Turín ani nevím, jak vypadá, kdo víte, přirovnejte - vypadá jako řepa? Nechutnala jsem ho, neměla jsem šanci.
Jarka
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #189 kdy: 27. Srpen, 2013, 18:22:25 »

Turin vypada jak vodnice, ale nahore nafialovely, to jsem ti urcite pomohl Smiley Ale jo, vypada v podstate jak repa, dole nazloutly, nahore nafialovely. Ono to asi puvodem z repy pochazi.
Chutna to po uvareni neco mezi kedlubnou a bramborou, proste vynikajici.

Nemame oploceno, bydlime v malem meste, ale posledni dum u lesa a srnky u nas v chrasti bezne rodi mlade a tedka ten zajic.
Tezko se to oplocuje, kdyz rodice nezkousnou lesnicky design oploceni a ja nezkousnu desetitice (soused dal 250 tis.) za plot.

Tak to resim aspon krycima textiliema - ty resi spoustu skudcu, krome slimaku a drepciku. Ale je to hodne otravne to vse poradne oddelavat a zadelavat pri zalivce a nebo kdyz si jde clovek pro neco na zub. Ono se to nezda, ale cloveku se pak ani pro nic radsi nechce Smiley
To je jak treba s bylinkama (pazitka, petrzel apod.), jakmile si je clovek da kus od domu, tak lenost casto vitezi.
Ty textilie jsou proste opruz, ale na neco funguji.

Ale jo, ideal je oplotit poradne a pak ta prace dava mnohem vetsi smysl.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #190 kdy: 27. Srpen, 2013, 18:52:48 »

Ahoj Neone,
mě to nevadí, popsal jsi to hezky i s barvami, až to někomu z rodiny budu říkat. Kde se to dá koupit? V supermarketu nevím, zda by vůbec tuřín měli. To asi ne, že?
Jarka
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #191 kdy: 27. Srpen, 2013, 19:52:25 »

Turin jsem nikde nevidel. Akorat vodnici mel u nas bio pestitel Weidenthaler (Velehrad). Vodnice je tvarove velice podobna, ale porad jeste chutove jina.

Nevim kde to sehnat. Sance je podle me momentalne jen od tech bio pestitelu.

Turin (u nas se mu rikalo kvaka) se pritom pestoval historicky ve velkem, pred prichodem bramboru, zemaku.
Prijde mi, ze asi chapu proc - ja to sadil do chude pudy, bylo to stale necim napadene a mam z toho hezke kousky na jidlo.
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #192 kdy: 27. Srpen, 2013, 19:56:11 »

Mel jsem stejny problemy na zahradce jako ty. Repy, ktere jsem sazel podle meho osevniho planu trpeli.Housenky,molice a asi drepcici(rozkousane listy). A to jsem se spolehal, ze ty repy budou hlavni slozkou zeleniny na cely rok. Dyne, cukety a partizon mne prekvapili. Zasadil jsem je jen na zkousku a darilo se jim na moc dobre pude.

Jedno obdobi jsem nosil travu a zas travu. Vykopal jsem jamu a nahazel jsem do ni tu travu ap rikryl zeminou a zasadil jsem. Doslo mi misto, tak mam oddych. Az zacne padat listi, tak zacnu z okolni nosit pytle listy. Ja tomu rikam podzemni kompost. Smiley Zeminu co vykopu roznesu na zahony, kde sazim. Doporucil mi to jeden clovek, ktery to dela roky. Ma to nekolik vyhod. A taky nevyhodu, ze musi clovek kopat a prevazet zeminu.

Ted experimentuji s vrbou. Jako zivy plot by nestal ani korunu. Jen cas. Jsem velice nadsen. Dali za tyden uz prvni korinky. Vim, ze si zvirata vzdy najdou cestu, ale mozna je to odradi.

Bohuzel jeste nemam pozemek, tak vegetim v RD s zahradkou. Zkusil jsem experiment jestli 300m2 mi zajistit dostatek potravin na cely rok. Tedy s kompromisem, ze neco vymenim co nevypestuji. Po par mesicich jsem zjistil, ze jo. To je vyhoda komunity, ze clovek spolupracuje a muze se zbavit prebytku. S lidmi z nasi skupinky utuzuji vztahy a cekam na pozemek.

Zjistil jsem, ze je dobre, ze jeste nemam pozemek. Musim se naucit tolik veci. Tak je postupne ucim. Je ti fakt hodne. Vecer jsem unaveny chrnim jako zabiti. Rano zas se jdu ucit po cely den. Smiley

Seznamil jsem se s par lidmi, kteri podle mne dosahli stavu soucasti prirody. Myslim, ze se tomu rika udrzitelny zivot. Taky jsem zjistil, ze neco na prislovi "Ten, ktery neumi, tak uci." je asi pravdive. Proc lidi, kteri uci jak byt soucasti prirody stale ziji mimo prirodu? Smiley
Ty prirodni lide mi dali hafo rad, tak mam praci na cely rok.Smiley Obcas si povzdechnu, ze jsem o nich nevedel driv, ale pak si uvedomim, ze pozna lidi, kteri jsou o par kroku napred jen, kdyz se k tem lidem bude blizit. Tak bych nemel nikdy sanci je pred par lety, kdyz jsem byl na zacatku poznat. Clovek si predstavuje takove lidi jako silne verici, kteri radi cituji bibli nebo nejakeho guru. Hold jsem mel takovych to lidech zkreslene predsudky.

Zajimalo mne u tebe jestli jsi posunul ve stravovani. Nekteri tech lidi byli makrobiotici, kteri presli na prevazne prirodni stravu. Priirodni stava je blby nazev. Proste na stravu, ktera nabizi priroda. Tak jestli jsi zjistil, ze plevel co roste na zahradce se da jist a jis ho. Tak uz neni pro tebe plevel.

Slimak a sneky rad sbiram na zahradce. A extra chodim pro sneky do prirody. Davam je slepicim. Maji je velice radi. Housenky mi nejedli.

Prekvapil mne pastinak, ktereho se nedotli molice a jina skodna. Mrkev byla slaba, tak jsem vedl pres ne dyne. Kdyz se mi nechce jit pro travu nekam, tak skocim na zahony a vypleju plevel a oni s rosti to sni.Smiley
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #193 kdy: 27. Srpen, 2013, 20:05:41 »

Sehnat turin v krame moc nejde. Moc se neji. Od zahradkaru se urcite da sehnat. Nekteri je radi pestuji.

Myslim, ze turin byl u nas vytlacen kvuli mode. Jako jsou brambory vytlaceny ted jinymi prilohami. Zdalo by se logicke, ze lide pestovali radsi brambory kvuli vynosnosti, ale pestovali je, protoze je mohli prodat. Stale hodne jich pestovalo pro svou potrebu turin a vodnici. Dalsi generace uz si zvykli na brambory, tak turin a vodnice propadli.

Tak je tu dalsi teorie, ze bylo spatne pocasi nejakou dobu a tak trpeli nektere plodiny a tak prisli na radu brambory a lidi si na ne zvykli. A kdyz se pocasi zlepsilo, tak uz se k predchozim potravinam nevratili.

To bylo jen takove male zamysleni. Trochu jsem patral o turinech a jinych repach, protoze jsem pred casem je povazoval za klicove pro preziti.Smiley Kdyz totiz zjistite kolik prace je potreba, abyste vypestovali 1kg brambor oproti 1kg turinu, tak vyjde, ze se vyplati pestovat turin a jine repy.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #194 kdy: 27. Srpen, 2013, 20:22:22 »

Ahoj,
pánové, hezkou diskusi tu vedete, čtu to ráda,jako celé forum.
Neone píšeš:
.... bylo to stale necim napadene a mam z toho hezke kousky na jidlo.

To má znamenat co, že tuřín je jedovatý jako brambory? Nebo jak si to mám přebrat?
Jarka
Zaznamenáno
Stran: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 17
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení