Stran: 1 ... 12 13 [14] 15 16 17
  Tisk  
Autor Téma: Neon 2  (Přečteno 23140 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
2 0
« Odpověď #195 kdy: 27. Srpen, 2013, 21:02:16 »

Sahaw: zajimave informace, diky, nejradsi bych pokecal naprimo, nevim jak na tom jsi tedka, minule jsem se te ptal, jestli se nepotkame a chtel sis prvni uklidnit situaci Smiley
Ale myslim, ze my mame casu dost, ted je co delat a jak prijde zima, tak se muze kecat cele dny Smiley

Me zaujal ten postreh s tim kg brambor versus kg repy (turinu), diky za to.

300m2 ze bude stacit bych celkem uz s jistotou sam veril, po tomto roce. Nemam to zmerene, ale ja ziju cele leto z mnohem mensi plochy a mam kazdy den nejaky kus zeleniny ze zahrady (salat, cibule, mrkvicka, cuketa, rajce, turin, okurky, svestky, tresne, jabka, ostruziny, jahody, brambory - toto vse jsem pojidal behem tohoto roku, vse ze zahrady, z obchodu jsem zeleninu nekupoval temer zadnou, snazil jsem se proste jist to co je).
Coz je vlastne odpoved na to, kam jsem postoupil se svoji stravou. Tak takto - jim co je. A plevel pro me uz nekolik let neni plevel. Zabranuju mamcinym pokusum mi vyplevelit meziradky od ptacince, takze je mam durch prorostene nadhernym zelenym a kdyz uschne, tak jsem rad, ze se tam semeni, protoze ptacinec je proste salat a to jeste mnohem silnejsi, prirodnejsi, s lepsi energii. A tak dale s kazdym plevelem co je k jidlu. Ale mam v tomto mezery ve vzdelani, nejde to stihat, jak jsi sam psal. Kazdy moment se na neco vrhnu teoreticky a to nastudovavam, plevely zatim jim co znam - ptacinec, kopriva, brslice.

Rad bych mel i vlastni obili, ale to uz chce plochu. Zkusil jsem si ze srandy posbirat klasy na firemnim bio poli, po sklizni co zbyly, rucne jsem je jeden po druhem vyplevelil, pusou vyfoukal a za hodinu jsem mel obili na denni porci jidla Smiley
Ja to cekal mnohem horsi. Jak jde videt, tak kdo chce, tak hlady tezko zustane, i kdyby nemel penize Smiley

Jak jsi psal, jak zjistujes jak je to zahradniceni vlastne tezke, porad se co ucit, tak to jsem prozival tento rok taky. Ja cetl z ruznych duchovnich textu o tom, jak zemedelec je neuveritelne narocne povolani, cinnost. Mnohem vice jak programator napriklad. Ja to drive nechapal. Ale postupne mi to dochazi. Vecer, kdyz programuju neco, tak vidim jak je to vlastne jednoduche - pri programovani vse mam pod kontrolou, ma to naprostou logiku, kterou znam (nebo se muzu lehce dozvedet, vse je v manualech), je to vlastne velice primitivni prace oproti praci s Prirodou. Mam jiste, ze co chci dosahnout, to naprogramuju, cil je jisty. Ale u pestovani neni jiste absolutne nic a kdyz jsem na tom zavisly, tak je to jiny pristup pak k te praci Smiley
V tech duchovnich textech to bylo hezky popsane jakoze ten kdo programuje, dela se softwarem, tak je to jako detske piskoviste. Udelas tam chybu, ale co velkeho se stane. Skoro nic, opravis ji zitra. Ale Priroda je hriste pro velke Smiley Udelas chybu a treba nejis a nebo si poradne zamakas fyzicky. Programator neustale pocita s chybama a ma je osetrne (kdyz chyba, tak udelej toto a toto), ale treba zednik nebo kdokoli jiny, kdo dela v realu, tak nema sanci udelat "kdyz spadne barak, tak nahlas chybu a docasne uzavri program" Smiley
Ja se tady vykecavam z neceho co je dulezite asi pro me, tezko se me to vysvetluje ten zmeneny pohled na svet.

K te cervene repe - ta me uplne vypekla. 2 velke zahony jsem ji vyclenil, sice jsem sadil az v 7mem mesici, ale to se jeste muze. A vubec mi nevylezla, jen 3 rostlinky z celych zahonu. Nechapu vubec. Baleni melo expiraci 2011, ale podle mnoha lidi by v tomto problem byt vubec nemel.

Jinak jak jsi minuly rok psal, mit predpestovane veci. To jsem delal treba se salatem a timto stylem je to velice intenzivni pestovani. Ja jsem schopny z opravdu male plochy, kdyz to dobre navrhu, aby nasledovala spravna rostlina po druhe, tak mit velke zisky. Za predpokladu, ze mezi plodinama dodavam dostatek hotoveho kompostu. Proste nemit mrtve zony, nenechat to lezet ladem a opravdu by mi stacilo treba 50m2 a mam kazdy den zeleninu v lete. Ale jo, pokud bych chtel na podzim, jaro, tak to na tech 300m2 vyjde, to je ale super poznatek.

Jinak treba fazole, zasadil jsem kerickove, na plose 3m2 a zisk z nich mam tak 1kg fazoli. Kdyz bych to tak zhruba odhadl na zasobu fazoli na cely rok k jidlu, tak takovych 100m2 to pokryje. A o tyto fazole jsem se nestaral jinak, nez je zasadit. Tzn. nachystat zahon a pak uz jen sklizen, vyloupat. Kdybych to secetl, tak mi to prijde za cely rok na takovy den prace, mozna dva s loupanim. Ale pro me je tam zajimava tato logika - mam na sobe po vice let odzkousene, ze mi jako zdroj bilkovin staci rostlinne. No a z techto fazoli bych je mel. No a neni to bomba mit za 1-2 dny prace pokryty zdroj bilkovin? Zatimco nejaky masozravec by doma denne behal kolem dobytka, kolik hodin prace, casu do neho straveneho. Je to az silene, ze ja bych byl happy za takovou pohodu. Rostlina roste sama, ja si delam co chci, kdy chci. Kdo ma zvire, tak je jeho otrokem, nemuze na dovolenou, z domu na krok, neustale krmi. I kdyz ma ovce treba ve vybehu, tak je pomerne casto resi.
Me ty fazole nadchly vzhledem k tomu, jak jsem je vubec neopatroval a nic je nenapadlo, uplne bezstarostna uroda.
« Poslední změna: 27. Srpen, 2013, 21:08:37 od neon » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #196 kdy: 27. Srpen, 2013, 21:11:09 »

dvorjar: turin neni vubec jedovaty, nevim jak ti to tak vyznelo, turin je uplne košér makro Smiley

Ja jen psal, ze jsme ho mel hodne napadeny skudci (drepcik, molice - takove male bile musky, mravenci + msice) a presto mi dal hezkou urodu.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #197 kdy: 28. Srpen, 2013, 09:25:09 »

Ahoj Neone,
díky, asi jsem to s tuřínem špatně pochopila.
Teda je pravda, že rostlinky rostou samy, ale je také u toho práce, plít záhony a pokud není déšť, tak zalévat.  To by stálo za to se s tebou setkat a jet se k tobě podívat. Nám mrkev na zahrádce moc neroste, asi máme špatnou půdu, ale nejsem odborník.  Ptačinec mám také ráda, ale je ho tolik, že bych ho nesnědla, takže si vezmu jen hrst na posyp jídla.
Já bych si na ty bílkoviny dala pozor. Střídala rostlinné a živočišné, jak nám to říkali na kurzu oficiální výživy.  Aby tělu přece jen něco nechybělo.
Jarka
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #198 kdy: 30. Srpen, 2013, 11:26:12 »

Myslis, ze lide by nemeli jist maso nebo zemedelec by nemel chovat zvirata?

Podle mne zahradniceni neni tezke. Jakakoliv prace, ktera cloveka bavi neni prace, ale radost.

Je neuveritelne co clovek musi vse udelat, aby zajistil jidlo na cely rok. Tedy pestre jidlo. A to nemluvim o dreve, obleceni a vecich. Ted nemyslim, ze clovek zavola nebo skoci do obchodu, ale sezene pomoci barteru nebo si vyrobi. Diky bohu, ze tento system funguje. Kdyby nefungoval, tak si kazdy clovek poradne makne. Ted lidi nemusi poradne maknout, aby zili.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #199 kdy: 30. Srpen, 2013, 12:14:19 »

Ahoj,
Neon mluvil o tom, že pokryje bílkoviny luštěninami, ale to jsou rostlinné zdroje. Zda jí Neon maso - rybu, to nevím, nepsal to. Proto říkám, aby tělu neco nechybělo.
Jarka
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #200 kdy: 30. Srpen, 2013, 12:16:40 »

Otazka nebyla co neon ji, ale co by lide a zemedelci podle nej meli delat. Z jeho odpovedi netusim co presne myslel.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #201 kdy: 30. Srpen, 2013, 12:38:03 »

Ja jsem nepochopil, ze jsi se Sahawe ptal, co si myslim, ze by globalne mel cely narod delat.
I kdyz si neco myslim, tak zaroven vim, ze to budu neustale upravovat, jak budu sbirat zkusenosti.
Ale s tim se u odpovedi asi pocita, ze clovek neni vseznalek.

Toto co pisu je nejaky ideal, v praxi respektuju, ze kazdy jsme na svoji ceste:

Momentalne si tedy myslim, ze zvirata maji mit volnost, nebyt zotrocovana, ze s laskou mame respektovat vsechny zive tvory.
Tzn. napr. klidne at si bere clovek mleko (pokud to tak citi), ale at to ma od kravy, ktere dal volnost, co nejvice prirozeny volny vybeh, idealne zrusit ploty.
Ploty jsou zas jen vytvor ega.
At te krave nebere na ukor telete, coz nevim jestli je mozne.

Treba ohledne zotrocovani zvirat pro praci, tak s tim nesouhlasim (mit kone zavreneho ve staji, ve vybehu) - jde vse delat rucne a nebo tomu koni dat po pouziti k orbe svobodu, volnost - pokud to nejde stihat rucne, tak mam velke naroky a mel bych se uskromnit, prehodnotit priority, vymyslet efektvnejsi postupy (zalozene na lasce).
Nedelat proste ze zvirat jen dalsi stroje pro nase materialni potreby.
Miliony lidi zemedelci bez zvirat.

Maso at si kazdy ji podle potreby, ale neni jiste nad maso z volne zijiciho, divokeho zvirete - at uz kvalitou masa, tak kvalitou proziteho zivota zvirete.

Ja uz nemusim ty diskuze, kdy se resi, jak zemedelcit z pohledu "clovek ma automaticke pravo na vse", takove ty teorie, jestli bez zvirat to jde nebo nejde.
Me je cim dal vic blizsi laskavost, svoboda, respekt, rovnost vsech - a clovek jakozto tvor nejmoudrejsi, by mel take byt nejlaskavejsi a naopak svobodu vsech ochranovat.
Tedy clovek nema pravo zavrit, oplotit, brat svobodu zviratum.
A verim, ze se da zit v souladu.
A tim nemyslim, ze je zakazano zvire zabit, snist, pokud je to v souladu s mou prirozenou potrebou (nehamiznou) - toto ale treba nedokazu na sobe casto vyhodnotit, kdy je neco potreba a kdy rozmar.

Stridme, skromne, jednoduche chovani nam podle me dovoluje zit radostne.

Ale je mozne, ze zas kecam o necem jinem, nez te zajimalo Smiley

Ty to vidis jak?
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #202 kdy: 30. Srpen, 2013, 12:53:18 »

Taky uz neresim diskuze co je nejlepsi pro zvire nebo svedomi cloveka. Uz mne zajima diskuze, kde se snazi clovek vytvorit takove hodpodarstvi na sve pude, ktereho ho zajisti dostatecne.

Proto mne zajima jestli kdybys mel pozemek, tak bych mel i zvirata. Moje odpoved na to je, ze ano. Zvirata tvori velice dulezitou slozku pro to, aby clovek nemusel dotovat z jine prace zivot. Logika mi rika, ze bych mel vyuzit cely potencial pozemku, protoze tim nezatizim dalsi pozemek.  U tebe budou asi moralni veci hrat velky rozdil.

Zit radostne muzeme, protoze trpi za nas lidi, ktere nikdy nepoznate. Je to dost depresevni, kdyz zjistime pravdu, ze nas svet funguje jen na utrpeni. Nastesti jsem uz obrneny, tak mi je jedno.  Jsem rad, ze funguje tento system. Neni idealni, ale v jinem bych trpel.
« Poslední změna: 30. Srpen, 2013, 13:02:03 od sahaw » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #203 kdy: 30. Srpen, 2013, 13:23:20 »

Zvirata bych nemel, ale chapu, ze pro sobestacnost komunity jsou nektere produkty z nich asi potreba.
Svoboda bez zvirat je mi prednejsi.
Jakmile drzis zvire, tak ono drzi tebe.
Myslim si, ze pro moje potreby nejsou potreba.
Hnuj bych nahradil nosenim biohmoty z blizkeho okoli.

Tu pohodu jsem myslel prave bez utrpeni nekoho jineho, kdekoli jinde.
Verim, ze to pri te skromnosti a lasce jde.
Tu nasi beznou pohodu vykoupenou utrpenim chapu jak myslis, ale to je prave to, ze tu nejsme v globale skromni.
Kdyby lidem stacilo mene materialna - mensi domy, prirodni, vlastni puda a 2 hod denne prace na ni, mene stroju, vice rucni prace, mene techniky obecne, tak nemusi nikdo trpet, vetsinu bysme si komunitne zajistili a co ne, tak vymenili s nejakou jinou komunitou v okoli.

Ale je to o tom prepnuti se jak jsi psal - tato skromnost a prace rukama musi lidi bavit a ne to brat jako robotu.
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #204 kdy: 30. Srpen, 2013, 13:37:46 »

Ja osobne taky se obejdu bez zvirat. Mam ted 6 slepic, protoze jsem chtel zkusit par veci(slepici les,potravinova sobestacnost,...). Az jednou umrou, tak budu chodit k sousedovi krmit slepice a starat s nim spolecne o dalsi zvirata. Za to budu mit podil a hnuj. Libi se mi na tom, ze budu svobodny a mit min starosti. Nemusim ti rikat, ze takovych 500m2 zahrady zajisti dost potravy pro 1 slepici. Myslim potravy, ktere bys nikdy nejedl(plevel,zbytky,brouci,...).

Nezda se ti skoda nevyuzit potencial pozemku?

Mne se zda lepsi, kdyz zvire zije lepsi zivot u mne a pak ho zabiju na maso nez zvire zavrene v nejake cele. Ale to je moje obhajoba mensiho zla. Vim, ze zlo je porad zlo, i kdyz tomu budu rikat mensi zlo.Smiley

Obdelat pozemek rucne pro samotare beru, ale pokud nekdo ma rodinu mi pripada nemozne. Mas nejake priklady, kdo to delal?
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #205 kdy: 30. Srpen, 2013, 15:46:50 »

Lito potravy, ktere bych nikdy nejedl mi neni - co nekdo nesni, tak se zkompostuje a obohati zem, kazdy plevel, kazda rostlina.

Ale ja v tom nemam jeste jasno, jak bych to praktikoval, kdyz bych mel nuz na krku.

Priklady me prave tahnou treba tyto:

Indiani - pestovali kukurici, zeleninu, bez orby a lovili divoce zijici zvirata
Ladakh, Tibet - asi tam ty jaky na praci pouzivaji, ale rekl bych, ze vetsinu casu je maji volne pustene na pastve, vysoko v horach
Aztekove (coz jsou vlastne taky Indiani) - co jsem cetl odbornou literaturu, tak chodili chlapi ve 3 rano i desitky km na pole, ktere zakladali vykacenim lesa, vypalenim, vraceli se opet desitky kilometru nazpet, ve 3 odpoledne, pritom byli prej neustale desne vysmati a zeny mezitim doma chystali (mimojine) jidlo (drtili mouku a delali placky a dalsi)

Ja bych rekl, ze bylo asi spousta narodu, ktere neoraly a pritom pestovali a delali to rucne. Ale ty priklady taky sam sbiram.

Jo a treba Fukuoka. Cetl jsem jeho 3 knihy a vse zvladal sam, i pro rodinu. Ale dokupoval si nektere suroviny ve meste.
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #206 kdy: 30. Srpen, 2013, 16:11:30 »

Myslel jsem priklady lidi zijici v CR. Tudiz nejake realne priklady.

Nevyhoda u tech narodu, ze to nejde praktikovat u nas.

To, ze nekdo neji maso nezname, ze nekdo jiny neji maso, kteremu ho muzes prodat a tim ziskat neco co ty nemas. Pochopitelne ted to nedava moc smysl, kdyz clovek muze jit na obecny pozemky a sekat a sekat tolik travy, ze nebude mit ho nekam dat. Ma to jen malou chybicku - je to kradez,  ikdyz vas za to nekdo nepotresta dokud si ten pozemek nepronajme.

Takova slepice muze za rok dat do rozpoctu 500kc. To zas odbocuji. Myslim si, ze asi vetsina lidi, kteri chteji se zivit skrz pudu, sni, ze vytvori takove hospodarstvi, ktere je uzivi. To je i muj sen. A zemedelstvi nikdy nebylo moc ziskove. Lide vzdy vyuzivali co se dalo. A v teto dobe je to stejne.

Stale uvazuji jak si splnit ten sen, ze mne puda uzivi.
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #207 kdy: 30. Srpen, 2013, 18:00:34 »

Ani vcelky nechces?
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #208 kdy: 30. Srpen, 2013, 18:41:00 »

Jo, vcely jo, tam prave znam a vidim cestu jak je nechat prirozene a brat jim jen tolik, kolik jim neublizi.
Vcely ma otec a uz jsem se o ne mockrat staral a vztah jsem si k tomu nasel dost rychle.
Zaznamenáno
pozorovatel
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #209 kdy: 31. Srpen, 2013, 07:01:18 »

neon: Mám několik známých, co se věnují včelaření a když jsem některým z nich říkal názor MB na med, tak se vždycky smáli, že to je naprostý nesmysl. Sám v tom nemám úplně jasno. Med nepoužívám, ale vlastně si někdy říkám, jestli by to nebylo lepší, než všechny ty slady atd.

Názor J.Průchové, že med v MB rozhodně ne je třeba tady: http://www.e-stranka.cz/regenerace/2002/12/med.htm

Jak to vidíš s medem ty, pokud by včely nebyly přikrmovány cukrem, používal bys ho?
Zaznamenáno
Stran: 1 ... 12 13 [14] 15 16 17
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení