Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Proč se v MB nepoužívá špenát?  (Přečteno 5758 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
dvorjar
Hero Member
*****
Příspěvků: 1148


Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 22. Leden, 2012, 18:37:32 »

Ahoj,
my jsme nedavno měli k obědu doma špenát. Samozřejmě klasicky dělaný. Já jsem si uvědomila při jídle, že ho MB nepoužívá, ale nmohla jsem přijít na to, proč. Co je na něm špatně. Mám ráda např. kapsy z listového těsta naplněné špenátem takové ty kapsy nebo se může udělat jako závin. Tak mě napadlo, až bude jaro a uděláme špenát z kopřiv nebo prostě z divokých bylinek - pampeliška-, tak bych to s mamkou mohla zkusit zabalit do těsta a upéci. Nebo špenát z ptačice žabince.
Jarka
Zaznamenáno
Jarda Stránský
Full Member
***
Příspěvků: 104Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #1 kdy: 22. Leden, 2012, 21:32:16 »

Ahoj Jarko. Já mám špenát také moc rád, ale vyhýbám se mu, Nejen proto, že ho makrobiotika vylučuje. Možná má i stejný důvod. Ve špenátu a třeba i v rebarboře je kyselina šťavelová, která na sebe z těla váže vápník a vytváří s ním pevnou vazbu. Z těla se pak vylučuje i stímto vápníkem. Také si dělám špenát z pampelišek či z kopřiv na jaře. Nejen samotně upravený, ale i jako náplň s tofu do závitků ze zelných listů, kapusty, spařených pórkových listů, ...
Jarda
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member
****
Pohlaví: Mužské
Příspěvků: 393


Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #2 kdy: 22. Leden, 2012, 22:40:53 »

Neobsahuji ovesne vlocky taky kyselinu šťavelovou?
Zaznamenáno
Jarda Stránský
Full Member
***
Příspěvků: 104Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 22. Leden, 2012, 22:45:29 »

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kyselina_%C5%A1%C5%A5avelov%C3%A1
http://www.czfcdb.cz/potraviny/?id=188
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member
****
Pohlaví: Mužské
Příspěvků: 393


Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #4 kdy: 22. Leden, 2012, 22:57:09 »

Podle clanku http://www.zdrava-strava.com/ovesne-vlocky/  je tam kyselina. Tak pokud MB nedoporucuje spenat,tak by nemela doporucit i ovesne vlocky neboli oves. Je tam psano,ze ta kyselina nici diky varenim. Jen mi to porad nedava smysl.
Zaznamenáno
Jarda Stránský
Full Member
***
Příspěvků: 104Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 23. Leden, 2012, 07:40:20 »

Záleží také na množství obsažené kyseliny. Cuti ze článku z tvého odkazu:
 
Tak jako všechno, má i oves své záporné stránky. Je totiž kyselinotvorný (-10), poněvadž obsahuje kyselinu šťavelovou. A tato kyselina snadno vytváří s vápníkem v našem organismu nerozpustné šťavelany, které jsou z organismu vylučovány, nebo se někdy usazují v kloubech a „bodají“, popřípadě vyvolávají žaludeční potíže. V ovesných vločkách sice není této kyseliny mnoho (ve vařených vůbec chybí), a kromě toho se šťavelany vápníku nehromadí v každém organismu. Ostatně nejlépe je zapíjet ovesnou kaši mlékem. (Nejbohatší na kyselinu šťavelovou jsou sušené fíky, šťovík, špenát, reveň.)
Jarda
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member
****
Pohlaví: Mužské
Příspěvků: 393


Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #6 kdy: 23. Leden, 2012, 08:17:54 »

Máte nějaké logické vysvětlení, proč se vařením u ovesných vloček znici kyselina, ale u špenátu ne(beru,ze kvůli te kyseline se v MB nedoporučuje jist)?
Zaznamenáno
beruška
Sr. Member
****
Pohlaví: Ženské
Příspěvků: 278Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 24. Leden, 2012, 14:29:47 »

Bezva, díky Jardo, konečně vím, proč nesnesu ovesné vločky. Ony mě skutečně vyvolávají kloubní problémy. Špenát i ostatní uvedené laskominy to nedělají, ale asi to bude tím, že těch se nejí takové množství a tak často. Dříve byly ovesné vločky celkem pravidelnou součástí mých snídaňových kaší a dlouho mi trvalo, než jsem si je spojila s kloubní ztuhlostí a bolestí - po jejich vyřazení tyto pominuly. Teď, pokus si dám jednou za čas něco s ovsem (většinou někde na návštěvě), tak problém nemám.
Zaznamenáno
Feri_01
Newbie
*
Pohlaví: Mužské
Příspěvků: 16Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #8 kdy: 24. Leden, 2012, 21:47:02 »

Ostatně nejlépe je zapíjet ovesnou kaši mlékem.
V tejto vete som asi niečo zle prečítal?

Na vločky si vôbec nesťažujem btw, jem ich ako zálohu keď nie je čo povarené s jablkom a povarenými hrozienkami, do obidvoch štipku soli. A nevidím ani necítim nič zlé na tom, samozrejme každý reaguje ináč, čiže ak to niekomu nerobí dobre tak nech si nájde niečo iné na jedenie. 
Zaznamenáno
Jarda Stránský
Full Member
***
Příspěvků: 104Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 25. Leden, 2012, 00:29:28 »

Feri: Já jsem uvedenou citaci stáhl z netu. Nejsou to má slova, "nestelu tu rozumem". Nemám rád haštěřivé slovíčkaření, kdy jeden chce trumfnout druhého, tím že mu předhazuje jeho vyřčená slova a zpochybňuje je a tím ho zesměšňuje a pak se cítit jako king. Na to tedy nejsem. Každý si může vybrat dle své filozofie stravování. Není problémem zaměnit mléko za jiný zdroj vápnílu, kterým se účinky kyseliny šťavelové utlumí. Budu velice rád pokud se snámi rozdělíš o tvůj názor, zkušenost či zjištění proč makrobiotika nedoporučuje špenát.
Mě také ovesné vločky nevadí, jím je často a rád v rúzných obměnách. Toto vlákno mne zaujalo, protože se dozvím něco nového. Například, že někomu konzumace ovesných vloček nědělá dobře a uvádí zde důvod, který díky této diskuzi zjistil. Může se stát, že za nějaký čas mohu mít problémy, které zde uvádí beruška, a díky ní budu vědět z čeho je mám. Jsem přesvědčen, že zde nepovídáme, abychom druhé ovlivňovali co jíst a pít, ale rozvedli jsme diskuzi na určité téma, ze které si každý vybere své.
Zaznamenáno
Ajka
Jr. Member
**
Příspěvků: 74


Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #10 kdy: 25. Leden, 2012, 05:55:14 »

Já jím občas vločky (do karbanátků, na zjemňění kaší, občas i jako kaši, když není nic jiného) i špenát (děláme ho jak ze špenátových listů, tak i z jiných listů...) a nepozoruji na sobě nic zvláštního Wink Zatím žádné problémy nemám.
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  
 
Skočit na:  Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení