Stran: [1] 2 3
  Tisk  
Autor Téma: Nová pravidla pro fórum  (Přečteno 5336 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« kdy: 07. Únor, 2012, 19:08:02 »

Musím nějak přesně nadefinovat pravidla pro toto fórum.

Zatím mě napadá:

Jasná, upřimná, pozitivní, vstřícná, laskavá komunikace, se zájmem předat hodnotnou odpověď, zkušenost z vlastního života a nebo se na zkušenost, životní radu zeptat. Cokoli budete psát, tak pište s představou, že je vaše jméno známo a neschováváte se jen za přezdívku. Pište jen od srdce a pište jen osobní, praktické, reálné životní zkušenosti. Příspěvky protkané neúctou, nerespektem, arogancí, propagací jen vaší pravdy si nechejte pro sebe, pro své stránky, fórum. Chovejte se tak, jako byste se chovali v reálném životě, z očí do očí. Nepište nic, co byste v reálné komunikaci druhému/druhým neřekli.
Zároveň projevujte toleranci, trpělivost s názory ostatních. Hledejte vzájemné porozumění za pomoci pozitivní atmosféry.
Pokud o někom něco píšete, zamyslete se, nakolik jsou to jen vaše domněnky, nakolik to máte podložené osobní zkušeností - slyšená, přebraná zkušenost je také často velice málo, proto raději nic nepište. Přemýšlejte nad dopadem svých slov, tvrzení - opět, netvrďte, nepište, neraďte něco s čím nemáte přímou zkušenost. Je lepší šířit jen ty dobré myšlenky a nebo ty negativní pozitivně formulovat, neustále s úctou k člověkovi.

Takhle když to napíšu, tak mi to přijde ok.
Ale když se hned zamyslím nad detailama, tak mě napadá např. když chci napsat, že nějaký lektor radil na tu nemoc/problém to a to - tak můžu to napsat, když jsem si nadefinoval pravidla výše? jen osobní zkušenost?

Ty pravidla o osobní zkušenosti přebírám z jednoho duchovního fóra.
Nechtěl bych se jich vzdát.

Ale poradíte, jak na to vyzrát?
A je něco, co byste upravili na těch pravidlech?
« Poslední změna: 07. Únor, 2012, 19:17:15 od neon » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #1 kdy: 07. Únor, 2012, 19:25:15 »

Na Pavlově příkladu by mě z těchto pravidel vyplynulo, že:

neodpovídal jasně, plnohodnotně - odpovídal formou otázek
tohle postupně v mnoha lidech vyvolalo nechuť a napsali mu různé posměšky, urážky (patříš do blázince apod.)
na které nereagoval hledáním porozumění, tolerance, společné řeči, ale chtěl po mě vykopnutí oněch lidí, jejich zákaz
později se uchýlil k drsným vulgaritám
ostatní se uchýlili ke tvrzením, domněnkám, dáváním odkazů o jeho osobě, které nebyly podložené jejich osobní zkušeností

Tohle mě k tomu případu Pavel napadlo.

Začal to ale Pavel svou nejasnou komunikací a neochotou sdílet naplno cokoli nám chtěl sdělit, postupnému mlžení, nezodpovídání otázek - což lidi přirozeně vrhlo do celého koloběhu dalších událostí.

Ale dovedu si uplně představit, jak mi Pavel řekne, že od počátku odpovídal maximálně detailně, naplno, plnohodnotně a hlavně z osobní zkušenosti. Vypracoval svou LP, dával odkazy na různá vysvětlení kolem breathariánství na svém pust.cz webu. A já musím uznat, že to tak bylo.
Nedokážu si prostě jasně formulovat, v čem že to ten Pavel udělal tu chybu, která nám tak vadí.

Umíte to někdo jasně nezaujatě popsat?
« Poslední změna: 07. Únor, 2012, 19:26:59 od neon » Zaznamenáno
Ondrej
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 07. Únor, 2012, 19:32:47 »

Jasná, upřimná, pozitivní, vstřícná, laskavá komunikace, se zájmem předat hodnotnou odpověď, zkušenost z vlastního života a nebo se na zkušenost, životní radu zeptat. Cokoli budete psát, tak pište s představou, že je vaše jméno známo a neschováváte se jen za přezdívku. Pište jen od srdce a pište jen osobní, praktické, reálné životní zkušenosti. Příspěvky protkané neúctou, nerespektem, arogancí, propagací jen vaší pravdy si nechejte pro sebe, pro své stránky, fórum. Chovejte se tak, jako byste se chovali v reálném životě, z očí do očí. Nepište nic, co byste v reálné komunikaci druhému/druhým neřekli.

Tohle je OK, tzn. zkrátil bych to a možná ještě doplnil něco ve stylu "své domněnky a názory se prosím snažte označovat předponou já si myslím, myslím si, že apod.".
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #3 kdy: 07. Únor, 2012, 19:41:03 »

Ideální stav by byl namísto "představujte si, že se neschováváte za přezdívku" mít rovnou pravidlo plných jmen, takhle to například zavedli dávno na freshness.cz a nebyl problém.
A taky tam mají podmínku vlastní fotky v profilu.

A nebo mě došlo, že to může být prolinkované s profilem na facebook. Když nám nedělá problém mít plné jméno tam, tak proč tady?

Pak taky by bylo fajn, kdyby každý měl vyplněnou nějakou profilovou stránku a tam základní informace o svojí zkušenosti s makrobiotikou, jedno jakékoli, prostě osobní story.

Ale to už jsou ty ideály.

Otázka je, jestli za nima jít a jestli ten ideál je vůbec nastavený dobře.
Zaznamenáno
Jitřenka
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #4 kdy: 07. Únor, 2012, 20:21:05 »

Nevím nevím, zda právě tohle je "ideál". Mně osobně nepřijde na určité anonymitě nic divného, zvlášť na fóru, kde se více než jinde řeší mimo jiné zdravotní problémy a osobní trable. A to jsou poměrně intimní věci. Funguje zde např. diskuze o gynekologických či těhotenských problémech, nepříliš příjemných eliminacích spojených s MB stravou atd. - neumím si představit do nich přispívat s tím, že se pak každý s přístupem na net, např. mí obchodní partneři či klienti, sousedi, známí atd., může prostřednictvím mých identifikačních údajů, případně i fotky, dozvědět plno věcí z mého soukromého života. (Některé z nich jsou navíc poměrně bolestné a v reálu o nich třeba ví jen pár mých nejbližších.) Na FB také žádné extra osobní věci nepíšu a v přátelích mám všehovšudy asi 20 lidí, přičemž většinu z nich znám osobně. Toť tedy můj úhel pohledu, každý to má samozřejmě jinak...
Zaznamenáno
Tykev obecná
Full Member

Zobrazit profil
4 0
« Odpověď #5 kdy: 07. Únor, 2012, 20:49:43 »

Na tomto webu mohou být nějaké podmínky uživatele, akceptující způsob jeho chování a tak. Ale to že nějaký PavelM zde rozmnožil své příspěvky, svými názory a způsobem jednání narušil zdejší symbiózu, to je jednak dáno tím, že zdejší uživatelé mu umožňovali svými reakcemi příspěvky množit a množit. Naopak kdyby si řekli, že prostě nemají potřebu se vyjadřovat k takovému primitivnímu škůdci, který má u svých příspěvků místo přínosného citátu uveden výčet zdejších uživatelů, kteří se mu svými názory nelíbí, nečte je, ignoruje je ---  tak by se PavelM na zdejším fóru nemohl stát tak slavným. Přirovnal bych to ke kvasince, která ke své existenci potřebuje jednoduchý cukr. Myslím si, že PavelM je vážně jako bakterie, není-li to nějaký počítačový bot s určitou inteligencí.

Já osobně se stejně jako Jitřenka spíše přikláním k anonymitě. Přesto změní-li se podmínky, přizpůsobím se.

Zaznamenáno
Ondrej
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 07. Únor, 2012, 20:58:28 »

Opatrně, přátelé. Nezapomínejme o té hraně, na které je samotná MB v současném světě..
Nedoporučuji to ignorovat. Jsme tady mimo mainstream. S nějakým pravidlem povinného jména, fotky nebo prolinkování na facebook zásadně nesouhlasím.

Spíše si dejme do pravidel, že administrátor fóra bude na měsíční bázi mazat informace o IP adresách.
Moje cesta je v hledání svobody všude tam, kde narážíme na nesvobodu. A kdo je na tom podobně taky ví, že má množství svých zkušeností, které může nabídnout. Pochybuji však, že by to každý chtěl psát jako na čistý papír opatřený hlavičkou se svým jménem, bydlištěm, rodným číslem, telefonem. Na druhou stranu, když uvažuji, co by tento úlet způsobil, říkám si takový mazec by nemusel být úplně na škodu. Ale raději každý za sebe, každý má možnost volby si založit vlastní stránky, blog a na své názory/zkušenosti/doporučení/otázky/plány může sem na fóru přispívat odkazy.
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #7 kdy: 07. Únor, 2012, 21:06:49 »

Mám ráda své soukromí. Pokud by byly vyžadovány podrobné informace o mě, přestala bych forum navštěvovat. S některými se tu znám i osobně, ale seznámila jsem se s nimi až v okamžiku, kdy jsem si byla jistá, že jim mohu důvěřovat, že mi neublíží.

Myšpule
Zaznamenáno
Magda
Newbie
*

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #8 kdy: 07. Únor, 2012, 21:55:05 »

Přeji hezký večer...chápu to dobře, že jde tady o zastrašování...dokonce o zastrašování admina... Eek

Toto fórum bylo pro mne inspirací, ač nejsem makrobiotik...ráda jsem tady pročítala příspěvky z oblastí, které mne zajímaly...poslední dobou se to tady hemží příspěvky, ze kterých mi není úplně dobře...

Pro Pavla: Jmenuji se Magdaléna...moje neúplněmakrobiorecepty jsou zde...http://www.zdraveji.estranky.cz/...nevím, jestli jsem na tvé úrovni, nejsem anonym, a nevím, co je LP...kdyžtak doplním...
Rozhodně se nechci dostat na úroveň výpadů proti všemu a všem...

Přeji tomuto fóru, aby se vrátilo tam, kde nám všem bylo dobře...

Krásný večer všem...Magda 47
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #9 kdy: 07. Únor, 2012, 22:01:36 »

Já s váma na jednu stranu souhlasím s tou anonymitou, na druhou si stále více říkám, proč máme tu touhu po anonymitě, za co se furt stydíme?

Když se budu bavit z toho nejvyššího ideálu a jde mi čistě jen o tu diskuzi teď, popustit uzdu fantazie.

Tak co mi má vadit na tom, že jsem člověk a mám třeba výtoky a řeknu to před všema?
Že mám tu a tu nemoc a řeknu to za své jméno?
Co mi má vadit, že to ví soused, pracovníci?
Mělo by nám to vadit?

Často i na kurzech, na srazech se lidi stydí za svoje intimní věci např. a pak se tam objeví jedna svérázná žena, řekne to na plnou pusu o sobě a atmosféra je uvolněna a rozjedou se i ostatní.

Kdo má být tím prvním, když je celá společnost už zdegenerovaná?
Proč bych to nemohl být jednou já?
Bavím se furt z toho ideálního pohledu.

Mě fakt nedochází, jak bych v tom ideálu měl obhájit chtění anonymity, vždy mě to sedí se strachem z něčeho.
A strach je podle mě nemoc, nepatří do zdravého, silného jedince.

Ale v reálu bych to teda nezavedl, z důvodu jak píšete, zůstalo by tu minimum lidí.

Je to pro mě spíš inspirace pro ideální fórum, nějaké jiné Smiley
« Poslední změna: 07. Únor, 2012, 22:04:06 od neon » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #10 kdy: 07. Únor, 2012, 22:10:26 »

Téma Pavel Mácha zde definitivně končí, nastoluji zatím narychlo pravidla napsaná v prvním příspěvku tohoto vlákna.

Není v tom uplně jasno, ale nějak se to vypracuje.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #11 kdy: 07. Únor, 2012, 22:13:41 »

Rozhoduju se pro forum plné praktických životních zkušeností, kde každý příspěvek bude mít hodnotu pro lidi.

Nechci fórum, diskuzi plnou dohadů o tom, kdo udělal chybu neudělal a jenom keců o ničem.
Ani řešit zde nějaké osobní patálie toho či onoho.
Mě zajímají reálné praktické zkušenosti a dovolím si řict, že i každého z nás.

Mělo mi to dojít dřív, ale co už.
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #12 kdy: 07. Únor, 2012, 22:20:15 »

K té anonymitě: Přece, když jdu po ulici, také nemám na čele napsáno, jestli jsem Franta nebo Pepa Majer a bydlím na Žižkově a mám AIDS a 150 Kč na účtě.... K čemu by to bylo dobré? Byla bych tím snad důvěryhodnější?

Asi to má nějaký důvod, že se nerodíme s vytetovaným identifikačním číslem na čele...

Zaznamenáno
Jitřenka
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #13 kdy: 07. Únor, 2012, 22:45:58 »

Co je šmankote sousedce do toho, jestli mám kupř. vaginální výtok nebo akné na zadku? Proč má vědět klient mé firmy o mé a manželově trnité cestě k dítěti, nebo třeba jen prodavačka v obchodě, co si dáváme doma k večeři? Z jakého důvodu mám pouštět informace tohoto typu do celého světa, abych dala najevo, jak moc jsem silná a že se za nic nestydím a ničeho se nebojím? A neměli bychom po ulici v létě rovnou chodit třeba nazí, protože vlastně nemáme co skrývat...?

Třeba přeháním, ale takhle to cítím. Sama jsem někdy sdílná až moc, někdy docela lituji, že tu pusu nemám na zámek... Smiley Ale právě proto čekám od diskuze na internetu anonymitu, od toho přece fóra jsou, ne? Kdo chce vystupovat veřejně, ten o sobě např. napíše knížku, prezentuje se v médiích nebo na jakémkoliv osobním setkání s lidmi, ale do fóra chodí psát spousta lidí právě proto, že na sebe mohou "napráskat" i osobnější věci, aniž by k nim měl kdokoliv "přímý přístup".

Jen pro doplnění, už se mi v minulosti stalo, že mě třeba jistý jedinec začal na základě virtuálního seznámení na jednom serveru pronásledovat v reálu - a to jsem mu ani ty osobní informace neposkytla, nějak si je zjistil sám. Každopádně si nyní dávám víc pozor na to, co o sobě kde napíšu. A vím, že ne každý, kdo si o nás to info čte, je lidumil a dobrák od kosti...
« Poslední změna: 07. Únor, 2012, 22:47:55 od Jitřenka » Zaznamenáno
komár
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #14 kdy: 07. Únor, 2012, 23:02:30 »

Citace
Asi to má nějaký důvod, že se nerodíme s vytetovaným identifikačním číslem na čele...
souhlas s myšpulí, pokud by tu neměly být řešeny osobní patálie, tak proč by tu měly být povinný osobní údaje. Myslím, že záleží na každým čitateli, jak se k příspěvku druhýho zachová a naloží s tím. To je prostě to břemeno svobody. Kdybych se byla nucena pro další existenci na tomto fóru vyfotit, jdu do toho, ale dle mého tu nemají identifikační údaje tak velkou hodnotu. Každý ať si pustí k tělu to, co uzná za přípustný..
Když bych to hnala do extrému, tak ani já nevím, kdo vlastně jsem, třeba mám na matrice zapsaný úplně jiný jméno nebo se rozhodnu zítra pro jiný oficiální nick> přejmenuju se a změním pohlaví. Budu muset každý den měnit fotku, když si třeba nabarvím vlasy na zeleno nebo se mi na tváři objeví nějaký eliminace? Pokud to prospěje serióznosti fóra tak teda jo. Grin
Držení si své identity pod nickem "v tajnosti" nebo jak to nazvat neberu jako nevyzrálost nebo jako slabost toho daného. Možná slabost vidím asi spíš v tom, kdo se bojí komunikovat s lidmi, které nezná.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení