Stran: [1] 2 3
  Tisk  
Autor Téma: Co jedli nasi predkove?  (Přečteno 9726 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
sahaw
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« kdy: 08. Únor, 2012, 12:14:27 »

Dobry den,
chtel bych se zeptat na to co jedli nasi predkove,kteri byli chudi.Mohl byste mi doporucit nejakou literaturu,ktera popisuje stravu nejchudsi vrstvy na nasem uzemim?

Vetsinou se setkavam v knizkach s recepty pro stredni vrstvu(treba Ulehlova...: Ceska strava lidova),ale o skupine lidi,kteri tvorili vetsinou ne. Vetsinou jsou v dalsich puplikaci jen recepty cca 150 let stary.

Nemuzu totiz moc uverit,ze by lide delali tak slozita jidla a draha,kdyz nektere obdobi pravidelne hladoveli. Z toho jsem presvecen,ze jejich hlavni polozka byl chleba,ktery byl zreden moukou z bylinek a treba z hrachu,zaludu atd. vetsinou se delal na cely mesic.Jedli susene lesni plody a vse nasli. Malokdy meli teple jidlo. U nekterych po prichodu brambor presli na ne. Diky danim,desatkam a praci na panskem meli dost velke problemy se uzivit.

Ja predpokladam,ze moji predkove byli soucasti te chude vrstvy,protoze podle slov dedy jedli prevazne chleba(nemyslim ten dnesni).A taky moc bohaty lidi na nasem uzemi nebylo.

A tak bych svoje tvrzeni rad vyvratil a nebo potvrdil,tak schanim publikace,kde se zminuji o skutecnem jidelnicku chudych. Jako lidi,kteri mate jako zakladni bod jist jidlo predku,tak jste narazili urcite na tyto knizky.

Dekuji
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #1 kdy: 08. Únor, 2012, 12:31:24 »

Právě (a už dlouho  Grin ) čtu:
Magdalena Beranová: Jídlo a pití v pravěku a ve středověku, Academia Praha 2011

A můžu vřele doporučit. I když s poznámkou pro slabší povahy: tuny masa, masa, masa, smetany, mléka, vajec..., ale už jsem se propracovala k medovině a chystám se na luštěniny. Samozřejmě byly ponejvíce sepisovány vychytané recepty pro šlechtu. Denní zrní lidové nikdo písemně neřešil, ale veškerá dostupná data jsou získávána spíše z nálezů zbytků zachovalé potravy.

Také jsem uvažovala zamyslet se nad konkrétními recepty z pohledu makrobiotiky. Co mě tam fascinovalo, byla informace, že "maso se obvykle upravovalo vařením a podávalo se sladkou ovocnou omáčkou"...
To mě z mb hlediska fascinuje, jak si nakombinovali jang s jinem....
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #2 kdy: 08. Únor, 2012, 12:44:20 »

Právě (a už dlouho  Grin ) čtu:
Magdalena Beranová: Jídlo a pití v pravěku a ve středověku, Academia Praha 2011

Dekuji. Dnes vecer se do ni pustim.Smiley
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #3 kdy: 08. Únor, 2012, 14:07:49 »

Ahoj Mišpule,
prosím, jak ta knížka vypadá, jsou v ní obrázky? Mohla bych si ji naskenovat, nebo poprosit nakladatele, zda by jí poskytl nevidomým. No tak moje babička říkala, že maso měli tak jednou za týden, jinak třeba ráno do školy jim jejich maminka namazala do školy chléb s máslem. Prostě naše babičky asi jedly chleba a maso, ale naše prababičky možná to obilí, nevím, my už nemáme prababičku. Ani jedna prababička už nežije. Mléko mi taky babička říkala, že měli své. El o tom někde psala, že domácí je lepší než kupované. Myslím, že oni mají kozu. A amatuju si, babička slepice pěstovala. Takže tolik ode mě. Nevím, zda se dopátráme někam ještě hlouběji. Luštěniny jedla asi opravdu ta chudá vrstva.
Jarka
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #4 kdy: 08. Únor, 2012, 14:11:57 »

Nasel jsem,ze ji nekdo naskenoval : http://www.ulozto.cz/x4u8emY/jidlo-a-piti-v-praveku-a-stredoveku-pdf#download
Jinak by mela byt normalne v knihovnach.
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 08. Únor, 2012, 14:19:57 »

Kdosi tu ode mě žádal soukromou poštou recept na Černého kubu. Jsem dodnes neodepsala, protože se pořád nemohu rozhodnout, co napsat. V klasických kuchařkách je popsán s ingrediencemi:

ječné kroupy, sušené houby, majoránka, česnek, sůl, vepř. sádlo a zapéct.

Když se to pokusím nějak "máknout" jak píše krásně Beruška, tak můžu postupovat nahrazováním. Např.

ječné kroupy + rýže, shi itake, majoránka, česnek, sezam. olej, shoyu a konečná úprava = orestovat na pánvičce.

Když se budu chtít léčit, protože jsem nemocná, např. i kvůli lepku, tak si dám:

rýže, mořská řasa wakame, shi itake, tamari, cibule (k tomu všemu dušená ve větším množství), cibulová nať zelená, gomasio, lžičička sezamového oleje, kysané zelí.

No tak už jsem to konečně napsala všechno. Ale kdoví, kdy se tento původní recept začal užívat, netuším a jestli posunutí do přísnější mb má ještě něco společného se "staročeskými vánocemi".

Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 08. Únor, 2012, 14:24:27 »

Jarka:

Mám babičky 83 a 85 let a dědu 86 let. Každý z nich v dětství jedl něco jiného.
Jeden žil na jižní moravě, druhý v okolí Prahy a jeden na severním cípu Čech.

Obecně se shodují na bramborách, kozím mléce, vepřovém mase, vejcích, pšenično-žitném chlebu. Ale všichni to jedli v jiných poměrech a receptech, podle toho, jak byly majetní.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #7 kdy: 08. Únor, 2012, 14:35:09 »

Ahoj Sahah,
díky za odkaz. Já vím, že ji v knihovnách určitě budou mít, ale nevidomému dá práci knížku opravit, skener dělá chyby někdy. Já se ale ptala, kdybych ji náhodou skenovala, zda jsou tam obrázky.
Mišpule,
my doma také postupujeme nahrazováním nezdravých surovin zdravými jako Beruška. Mě i paní Lužná říkala, že to dělat klidně můžu, experimentovat v pásmu zdraví. Tak to asi na aspone.cz dělají všichni. Nebo nevím, zda všichni, ale asi většina. No zkrátka. mají tam lahůdky
Tak vidíte, že naši předci jedli ta vajíčka i to maso, ba i mléko, jasně, že mnohem méně než my. Myslím na dnešní dobu. Měli prostě své domácí zdroje. V dnešní době má člověk maso téměř každý den, o mléce nemluvím, to je v máslu, v sýrech, jogurty a nevím, kde ještě.
Jarka
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 08. Únor, 2012, 14:45:58 »

V knížce obrázky jsou.

Jarko, naši předci jedli i šneky, žáby, koně, kočky, žaludy, zplesnivělý chleba, když šlo o život....

Co z toho potřebujeme jíst my?
Zaznamenáno
Magda
Newbie
*

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #9 kdy: 08. Únor, 2012, 14:50:28 »

Ahoj...úžasná kniha je "Česká strava lidová"...

Je rozdělena na tyto části:V lese a u vody...tam se píše o zařazení plodů do jídelníčku...i takových, jako jsou žaludy, kořínky apod.
                                          Na poli a ve mlýně...obiloviny a luštěniny...úžasné jsou názvy plodin v různých krajích
                                          Na statku a za humny...nemakrobiotická kapitola o mase, mléce sýrech, ale i o zelí a ovoci
                                          V pátek a ve svátek...půsty a sváteční jídla
                                          Všedního dne...stará klasika - polévky např oukrop, kyselo, chleba, kaše, ale i káva

Kniha se stala mojí jednou z nejoblíbenějších...získala jsem ji na aukru za pár korun a mohu vřele doporučit...je plná nejen zajímavostí a inspirací, ale velmi dobře se čte...i když je bez obrázků a fotek...místo toho je doplněná úryvky z lidových písniček, básniček i pranostik...
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #10 kdy: 08. Únor, 2012, 15:27:37 »

Ahoj,
tak ta knížka Česká strava lidová musí být hezká, když jsou tam pranostiky a písničky či básničky.
Jarka
Zaznamenáno
Magda
Newbie
*

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #11 kdy: 08. Únor, 2012, 15:30:11 »

Jarko, čte se dobře...těch říkanek je tam jen trochu...vždycky nějaké čtyřverší u kapitoly...ale hezky to knihu oživí...

Dočetla jsem se tam třeba, jak se v čase bídy dělala ze žaludů mouka apod...
Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #12 kdy: 09. Únor, 2012, 23:04:26 »

Pozor, objev!
Staročeské umění kuchařské
I v e-podobě (levnější), vydáno 2011. Vypadá mimořádně zajímavě, podrobně a především autenticky.
Tak co, kdo ji přečte a napíše nějaké zhodnocení? Nebo snad dokonce referát?  Wink
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #13 kdy: 09. Únor, 2012, 23:22:27 »

Pozor, objev!
Staročeské umění kuchařské
I v e-podobě (levnější), vydáno 2011. Vypadá mimořádně zajímavě, podrobně a především autenticky.
Tak co, kdo ji přečte a napíše nějaké zhodnocení? Nebo snad dokonce referát?  Wink

Tuhle knihu budou mit v knihovne az v breznu,tak musim pockat a dam pak vedet. Nasel jsem knizku Česká kuchyně za dob nedostatku http://katalog.svkul.cz/l.dll?cll~36300   před sto lety,kterou napsal stejny autor. Mohlo obsahovat jidlo chudiny.Jdu pristi tyden do knihovny,tak si ji pujcim a dam taky vedet.
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #14 kdy: 10. Únor, 2012, 11:57:53 »

Takže přátelé, já už šetřím "do prasátka" na tuhle hromádku knížek:

http://www.kosmas.cz/hledani?Filters.Author=Magdalena%20Beranova

Myšpule  Wink
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3
  Tisk