Stran: 1 [2] 3
  Tisk  
Autor Téma: Co jedli nasi predkove?  (Přečteno 9296 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
sahaw
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #15 kdy: 10. Únor, 2012, 12:04:08 »

Takže přátelé, já už šetřím "do prasátka" na tuhle hromádku knížek:

http://www.kosmas.cz/hledani?Filters.Author=Magdalena%20Beranova

Myšpule  Wink

Dekuji za inspiraci. Cteni na par mesicu. Budu si je muset postupne rezervovat.Smiley
http://katalog.svkul.cz/l.dll?h%7E=&DD=1&H1=&V1=o&P1=33&H2=Magdalena+Beranov%E1&V2=z&P2=2&H3=&V3=o&P3=3&H4=&V4=z&P4=4&H5=&V5=z&P5=42
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #16 kdy: 10. Únor, 2012, 12:40:09 »

To je hromada super knížek, informací.

Každý se věnujeme jinému oboru, jiné části, taky bych to rád vše měl přečtené a aplikoval v praxi, ale nestíhám - proto mě jen napadá apeloval a poprosit vás, ať dál sdílíte nové poznatky, nápady zkušenosti.

Mě se třeba dneska honilo hlavou toto.

Víte někdo jak je to s dostupností sezamu u nás?
Já vůbec netuším jak taková rostlina vypadá, kde roste.
Pokud u nás není možné jej mít (nemyslím ve skleníku, ale zcela přirozeně).
Co tedy takové gomasio? Vím, že se dá dělat ze slunečnice a lnu.
Ale napadlo mě - nedá se dělat i z maku? Je mak vlastně takové semínko jako sezam?
Nevíte, jestli ho je možné pražít a pak třeba drtit v suribašce?

A vůbec, nevíte, jestli je potřeba mák vždy pomlít a pak je v mb doporučené ho vařit aspoň 1/2 hod a ideálně ještě s mrkví?
Nebo je nějak těžce stravitelný, když jej sním nepomletý?
Já jej totiž nasypal do posledního chleba co jsem dělal a chleba mi hodně chutná, mák pěkně křupká jak semínka.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #17 kdy: 10. Únor, 2012, 15:21:51 »

Ahoj Sahaw,
tak jsem si vybrala skoro všechny knížky k přečtení jako ty. Jen nevím, kdo mi nějak pomůže knížky získat. Zda to vůbec půjde skenovat. Nevidomí to tak běžně dělají, že si něco půjčí a pak to skenují, proto to píši i sem a ne tobě do pošty. Takže to neva, že si to člověk naskenuje. Ale zda jsou v těch knížkách obrázky, sem budete muset napsat vy, abych to taky věděla.
Jarka
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #18 kdy: 10. Únor, 2012, 15:41:15 »

neon:

"gomasio" jde udělat také z dýňových semínek. I se takové prodává.

Sezam není místní, ale předpokládám, že ho mb odborníci vyzdvihují a zařazují kvůli vyššímu obsahu lysinu, což je důležitá esenciální aminokyselina. A len, který je sice místní, právě to vyšší množství lysinu postrádá. Tím pádem předpokládám, že nemůže nahradit sezamové semínko, pokud bychom se pokoušeli o výhradně českou variantu makrobiotického talíře.

Zato ale u nás máme žito, které zdrojem lysinu.

Při stravě převážně složené z obilovin je právě lysin nedostatkovou aminokyselinou a z toho důvodu pak nejsou k dispozici plnohodnotné proteiny.

Něco málo o sezamu tady:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Sezam

O máku vím zatím houby  Grin Jen to, že mi moc chutná, má vyšší obsah vápníku a léčebná mb ho nedoporučuje kvůli tomu, že překyseluje organismus.
Tak zase příště  Wink
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #19 kdy: 11. Únor, 2012, 11:00:22 »

A jak je to vlastně se slaným specifikem z pohledu lokálnosti, historie?

Já vlastně nechápu ani to, kde se brala/bere sůl na našem území.
Kdybysme museli ze dne na den přejít jen k lokálním věcem, tak kde berem slané dochucovadla?

Sůl se musela dřív vždy dovážet (horská?) ? Nebo ji máme i někde kolem?

Chápu to dobře, že většina zvířat potřebuje sůl k životu? A kde teda divoké srny, králící (ale četl jsem to i o včelách) apod. sůl berou, bez lidí?

Prej včela si ji snaží brát např. z moči zvířat (krávy např.).

Tak sem zas přemýšlel a nechápal. V té krávě (potažmo jakémkoli savci, člověku) vzniká sůl a je v moči i bez toho, aniž by tu sůl jedla? Nebo sůl je v malé míře v mnoha věcech, které konzumujem?
To mě dovedlo k odvážné myšlence - pokud ve mě nějak vzniká sůl a pokud je obsažena v moči, nedělalo se to, že se moč odpařovala a tato sůl z ní dostávala? Smiley

A byly by pro nás možné jiné zdroje slané chuti než sůl?

Základem slanosti misa, sojovky je také sůl? Bez ní by to asi vůbec nešlo, že?
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #20 kdy: 11. Únor, 2012, 13:33:28 »

Sul byla velice draha. Zacla se pouzivat jen kvuli uchovavani potravin. Lide cerpali mineralni soli od jinud.Treba :
http://www.celysvet.cz/mineralni-latky.php
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #21 kdy: 11. Únor, 2012, 15:38:12 »

ještě jeden článeček o soli:

http://oko.yin.cz/4/sul/

Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #22 kdy: 11. Únor, 2012, 21:08:19 »

Ještě k soli z knihy Magdaleny Beranové, přepsáno volně:

V pravěku, v dobách lovců, byla sůl přijímána pojídáním vnitřností a krve zvířat.

Se solí se obchodovalo od mladší doby kamenné. Známá naleziště byla v Polsku, Rakousku, Německu a na východním Slovensku.

V blízkosti moře se získávala sůl mořská.
Sůl bylo možno získat i z popela některých dřevin nebo rostlin.

Sůl používaly všechny vrstvy obyvatelstva a patrně nikomu nebyla nedostupná.
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #23 kdy: 11. Únor, 2012, 21:50:56 »

To je hromada super knížek, informací.

Každý se věnujeme jinému oboru, jiné části, taky bych to rád vše měl přečtené a aplikoval v praxi, ale nestíhám - proto mě jen napadá apeloval a poprosit vás, ať dál sdílíte nové poznatky, nápady zkušenosti.

Mě se třeba dneska honilo hlavou toto.

Víte někdo jak je to s dostupností sezamu u nás?
Já vůbec netuším jak taková rostlina vypadá, kde roste.
Pokud u nás není možné jej mít (nemyslím ve skleníku, ale zcela přirozeně).
Co tedy takové gomasio? Vím, že se dá dělat ze slunečnice a lnu.
Ale napadlo mě - nedá se dělat i z maku? Je mak vlastně takové semínko jako sezam?
Nevíte, jestli ho je možné pražít a pak třeba drtit v suribašce?

A vůbec, nevíte, jestli je potřeba mák vždy pomlít a pak je v mb doporučené ho vařit aspoň 1/2 hod a ideálně ještě s mrkví?
Nebo je nějak těžce stravitelný, když jej sním nepomletý?
Já jej totiž nasypal do posledního chleba co jsem dělal a chleba mi hodně chutná, mák pěkně křupká jak semínka.

Zatím ve všech receptech nacházím - mák pomlít. Kromě těch, kdy se nasype např. na rohlíky.

V léčebné mb je řekla bych až zakázaný, protože má příliš jinovou energii. Předpokládám, že je to tím, že obsahuje 25 % alkaloidů. Má sice zajímavý obsah vápníku, ale holt kvůli těm mocným jedům, které obsahuje také, budeme muset sáhnout po jiných zdrojích kalcia...
Obecně MB kuchařky uvádějí postup rozemletí a dlohoudobého vaření s mrkví a mořskou řasou kombu. Což, nepopírám, mě chuťově zklamalo. Takže jsem kvůli jinovým potížím mák ze svého jídelníčku vyškrtla.

A co se týká lokálního původu, tak i ten mák k nám nějakou dobu cestoval z jiných končin zeměkoule... Stejně jako např. slunečnice, to je turistka z Ameriky, odrůda na olej z Mexika. Buenos diaz, slunečnice.

V mytologii byl mák (Papaver somniferum - spinkací?) zasvěcen bohu spánku, Hypnovi - což mi také koresponduje s jinovou, uvolňující energií. Obecně se pěstoval především pro své omamné účinky - extrém jin...

Kuchařky z 15. - 17. stol. uvádějí makový olej coby omastek pro postní dny. (jinak, jak jsem vyčetla, naši místní předci frčeli hlavně na sádle a másle :-) a dováženém olivovém (tzv. dřevném) oleji. Ještě se užívaly oleje mandlový, broskvový a meruňkový.
Na našem území se jako zdroj rostlinného tuku využívaly lískové ořechy, bukvice, žaludy, ořechy. Často tak, že se povařily celé v kaši. Jinak se pracně roztíraly a tuk se vymačkával přes plátýnko. Uf...

Jisté však je, že mák byl pěstován na území Evropy již v mladší době kamenné, což dokazují nálezy jeho semen na sídlištích z této doby např. ve Švýcarsku, severní Itálii, Francii či na jihu Německa. Z Evropy se pak mák šířil dál na východ přes celou Asii až do východní Číny. Na Východě jeho sláva dále stoupala a to nikoliv pouze pro jeho chutná semena, ale zejména pro opium, jež se získává z jeho nezralých makovic.

Na území ČR se zvýšilo jeho pěstování až v 19. stol, jakožto náhrada za v tu dobu špatně dostupný olivový olej.

Tak dobrou noc a makové sny :-) přeje Myšpule

« Poslední změna: 11. Únor, 2012, 21:53:58 od myspule » Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #24 kdy: 12. Únor, 2012, 18:54:00 »

Ahoj Mišpule,
ty máš tu knížku, kde je zmínka o soli, jak jsi to sem dávala?
Jarka
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #25 kdy: 12. Únor, 2012, 19:53:55 »

Ano, už jsme o té knížce "mluvili"

http://www.kosmas.cz/knihy/165263/jidlo-a-piti-v-praveku-a-ve-stredoveku/
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #26 kdy: 13. Únor, 2012, 13:06:35 »

Tak o tohle se s Vámi musím musím podělit  Grin Grin Grin
Je to opět z mé oblíbené knížky od M. Beranové:

"Veršíky salernské zdravotní školy rozlišují tzv. horké lidi a lidi vlhké - zflusované, patrně zahleněné. Prvním cibule škodí, druhým prospívá. Uvádějí i další léčivé vlastnosti:

...Neb žaludek zahřívají
A pěknou barvu dávají.
Tři cibulí lysá místa
porostou vlasy
věc jistá.
I to také o ní praví
že skousaným slouží k zdraví.
S octem medem rozetřená
a na ránu přiložená.
    kaktus

Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #27 kdy: 23. Únor, 2012, 20:08:41 »

Čeněk Zíbrt: Česká kuchyně za dob nedostatku před sto lety

http://katalog.svkul.cz/l.dll?cll~36300

Obsah(upraveny):
Zazivne plane rostouci i pestovane rostliny,korinky,listy,poupata,kvety, plody
Sachor jedly
Krupice jecna a ovesna
Vodnice
Mouka - z vodnice,z pyrovych korinku,bramborova,z lisejniku,z brezoveho dreva
Houby
Veverka
Potapky a lysky
Zaby
hlemyzdi
Doma pestovane zelvy
Kavove nahrazky
Hustenina(kosti)

Nejvic se asi mluvi o vodnici,ktera se mohla sklizet uz za 6 tydnu a tvorila u chudiny nekdy hlavni slozku.
« Poslední změna: 23. Únor, 2012, 20:14:28 od sahaw » Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
3 0
« Odpověď #28 kdy: 07. Březen, 2012, 10:07:15 »

Hula hoj!

Tak se s Vámi zase podělím o vyčtené informace o historii stravování na našem území.

Tak jak mnozí jistě znáte zákusky - ve formě fazolek adzuki upravených nasladko, tak v našich krajích se nasladko upravoval hrách.
Např.  hrachové kuličky s rozinkami, mohou být i fritované.
Zatím jsem tedy neměla čas to zkoušet, ale kdo víc experimentujete, vyzkoušejte a sdělte, prosím, jak to šlo.

Dále jsem konečně pochopila pražmo. Na tento pokrm se obilí sklízelo dříve - v mléčné zralosti. Pak se snadno opražilo a mělo výtečnou nasládlou chuť. Dá se to někde zakoupit i v dnešní době?

Myšpule 53
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #29 kdy: 10. Březen, 2012, 16:34:32 »

Ahoj Mišpule,
hrách upravený nasladko neznám. Myslím, že většina z nás vyrostla na  cukru, tak proto nám - nebo aspň mě - to připadá divné, že bych měla jíst hrách nasladko, ale mohlo by to být dobré.
Jarka
Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení