Stran: [1] 2 3 4
  Tisk  
Autor Téma: Hraní si s jin/jang  (Přečteno 7345 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« kdy: 07. Březen, 2012, 09:09:24 »

Kdyby se někomu chtělo nad tím přemýšlet (je to přece jenom podstata makrobiotiky).

Motá se mi hlavou například toto:

Inuité jedí velké množství masa. Díky velkému procentu tuku zvládají velkou zimu. Zima je jin, že? Tuk je také jin, že?
Takže jinovou zimu zvládáme lépe, když jsme obalení jinovým tukem proč?
Ze zákona - stejné odpuzuje stejné?

A co pak také tato otázka:
Maso je hodně tučné = jin. Maso má hodně bílkovin, ty jsou také jin, ne?
Jak to, že maso je tedy tak moc jang? Vše ostatní v něm je tak velký jang, že to tyto jiny přetlačí?
« Poslední změna: 07. Březen, 2012, 09:16:19 od neon » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #1 kdy: 07. Březen, 2012, 09:20:58 »

Na něco jsem si tady vlastně už sám jednou odpovídal.

Ze všech živočišných potravin je v makrobiotické kuchyni nejběžněji používána ryba. I když živočišná říše je obecně více jang než říše rostlinná, není ryba nutně jang. To záleží na typu ryby a na způsobu přípravy. Může být dokonce jin nebo obsahovat prvky jang. Malé ryby, konzumované celé i s kostmi (japonské iriko) jsou jang. Nicméně ryby s bílým masem, podávané často v restauracích, mohou být dosti jin (je tomu tak, jsou-li připravovány na větším množství tuku, protože tuk je jin). Ryba je dobrým zdrojem bílkovin. Bílkoviny jsou jin. V důsledku toho se při přípravě ryby používá sůl nebo tamari (sojová omáčka). Namísto toho, abyste si mysleli "Snědl jsem rybu, jsem tudíž jang," je přesnější si myslet "Snědl jsem rybu se solí, a proto jsem se zjangizoval." Problém je tento: živočišné potraviny obsahují zároveň jak určité kvality jin, tak určité kvality jang. Proto je musíme užívat s opatrností.

Z knihy: Orientální diagnostika - Michio Kushi - překlad Jarmila Průchová
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #2 kdy: 07. Březen, 2012, 09:34:41 »

Pořád mě to vrtá hlavou. Na pólech, kde je jangové vedro rostou jinové potraviny (tropické ovoce, plody), mají jinový ochlazující účinek na lidi, kteří jsou pod vlivem jangového vedra.

Na severu tedy Eskymáci jedí tyto ryby, které jsou plné bilkovin, tuků a jak jsme se z článku dozvěděli, tak jsou více jang hlavně díky použití soli a způsobu vaření.
A to má těmto eskymákum teda stačit jako zdroj ohřívajícího jangu vůči té jinové zimě?

Ochlazuje opravdu tak ovoce plné jednoduchých cukrů, když člověk nakonec díky němu má plno výbušné energie a nutí ho to pohybovat se a tím se zahřát?

Myslím, že když jsem nad tímto přemýšlel dříve, tak jsem se dostal k odpovědi, že jin/jang mi stačit nebude, ale musím si vzít na pomoc 5 elementů.
Ale už si nejsem jistý.

Vyznáte se v tom někdo?
Zaznamenáno
misoo
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 07. Březen, 2012, 10:39:32 »

Tak nad týmto som rozmýšlal dlhú dobu aj ja a vyšlo my, že delenie iba čisto na Jin a Jang je nedostačujúce. Z tvojho príkladu by presnejšie delenie bolo: tuk - zahrievajúca potravina, mäso (bielkovina) - sťahujúca potravina. Z toho vyplíva, ak zjem mäso bez tuku, tak som vlastne Jin. To je dôvod, prečo eskymáci prijímajú takmer celú energiu z tuku. (zima je Jin a tuk dodá Jang).

Toť môj názor.
Zaznamenáno
Riva
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 07. Březen, 2012, 10:42:23 »

Zima přece může být jinová i jangová....a teď už v tom mám úplně hokej Cry
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #5 kdy: 07. Březen, 2012, 13:56:12 »

Ahoj Neone,
dobré téma. Někdy mi to vrtá taky hlavou. Jak to Neon rozepsal, to tak trochu chápu, ale pět prvků ne, nikdy jsem nic podobného neabsolvovala. Musela bych k Dáše Lužné, ale nemám průvodce a je to pro mě zatím drahé.
Rivo, zima není jinová a jangová. Myslím, že je jin, ochlazuje. Neon načal dobré téma. Smůla, že s námi nediskutují i poradci. Asi nemají moc času číst toto fórum. Nebo předpokládají, že prostě se zeptáme na kurzech,ale každý nemá možnost jet tam hned, kdy se kurz koná. Je pravda, že paní Lužná má stejné kurzy každý rok. To je výhoda, že se to opakuje. Když někdo nemá čas letos, může přiští rok.
Jarka
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #6 kdy: 07. Březen, 2012, 14:11:59 »

Většina věcí je v knihách. Pět prvků určitě - Průchová, překlady Kushiho a nebo i činská medicína.
Dovolil bych si usoudit, že lektoři (my lidé obecně) z velké části čerpají z knih, i když tu informaci mají z kurzů jiných lektorů, tak tito čerpají opět z knih, Kushi nevyjímaje - Ohsawa, Kushi pročetli stovky japonských, činských knih.
Ale samozřejmě si uvědomuju vnesení jejich praktických zkušeností, pozorování. Ale ty základy a rozbory celých systému, teorií v těch knihách nalézám.
Jen často nevím ve které co hledat, třeba právě toto téma.
Třeba cokoli přednášel Adelbert teď o víkendu, tak bych dokázal vyhledat v knihách - ale o tom to samozřejmě není a výhody kurzů teď nezmiňuju a neznamená to, že je nevidím.
Toto píšu čistě jako odpověď pro Dvorjar odkud může v klidu čerpat a na sobě praktikovat.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #7 kdy: 07. Březen, 2012, 14:39:54 »

Díky, Neone,
vím, že kurzy jsou to nejlepší, ale někdo si je dovolit prostě nemůže a ve svém okolí také nemám nikoho, kdo by se MB zabýval. Čerpám z fóra a do knížek občas nahlédnu. Ale doma to většinou nějak nakombinuji, nebo si vezmu, co jí ostatní - klasickou stravu. Čínskou medicínu jsem zatím nečetla, ta to má zase trochu jinak tu energii potravin, měla bych v tom zmatek. Orgány podle čínské medicíny, že ledviny jsou např. v zimě a z přípravy smažení a pečení pro zahřátí to vím.
Jaka
Zaznamenáno
stefi
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #8 kdy: 07. Březen, 2012, 14:41:01 »

no to stou  zimou ci je jin alebo jang, tak to by som asi aj ja rad vedel ako je to. Ja si myslim ze studeny bazen po horucej saune je jang. Takze mozno je velmi dolezite stanovit si nejake vychodzie body ako operne odkial sa da brat zakladna a vztahovat to na zakladnu. Roll Eyes moc matematicky?
Zaznamenáno

Najhoršou neodpustitelnou  povahovou vlastnosťou je ignorácia. Ak dnes sa necháme ukolenbať tak zajtra sa už nemusíme prebudiť.  Myslime na seba v buducnosti:http://www.codexalimentarius.net/web/index_en.jsp
Kto by mohol lepšie pripraviť budúcnosť potrevín ako tý čo milujú ich čistotu?
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #9 kdy: 07. Březen, 2012, 15:00:26 »

Taky si neumím pomocí teorie o jin a jang vysvětlit, proč maso a tučné jídlo v zimě zahřívá. Ale mám k tomu jen jeden nápad - dobrý ukazatel, že ovoce nebude v ledu a sněhové metelici dobré řešení, je už to, že v těch podmínkách zkrátka nenaroste.

A nebude ta zahřívající a ochlazující schopnost dána prostě taky obsahem vody? Ovoce, a čím víc k rovníku, tím obrovštější a šťavnatější, aromatičtější (a taky sladší), má hodně vody. Chleba, pečené - ale s masem, tukem a bílkovinami nevím, jak to je - je o tekutinu ochuzené. Voda = jin./?

A jiné hledisko, asi klasicky výživové - maso a tuky se těžko a dlouho tráví a zasytí teda důkladně. Ovoce je rychlá, prchavá energie, na dlouho nevystačí. Podobně pak ještě extrémnější alkohol, který se klasicky v zimě nedoporučuje. Nejdřív sice hodně zahřeje, roztáhne cévy - to ale je nežádoucí, protože pak je z toho zima ještě větší.

No ale taky mám v těch úvahách guláš... Každopádně podnětné téma. Je vidět, že makrobiotice v podstatě moc nerozumíme...
Zaznamenáno
Riva
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 07. Březen, 2012, 15:09:29 »

No.....tak s tou zimou, nevím jestli si to dobře pamatuji : pokud je nevlídno, zataženo, mlhavo, sychravo, vlhko, vúbec se nám nechce ven, bláto, břečka, teploty plus mínus 4, 5 stupňů, tak je to jinová zima. A pokud je nádherně slunečno, azuro obloha, mrazy -10, -15, -20 stupňů....jako tomu bylo v únoru, sníh nám krásně křupe pod nohama, tak to je jangová zima.

Mám takový dojem, že vše může být jin i jang. V létě na MB konferenci se o tom zmiňoval Milan st. Vítr může být jin i jang, oheň může být jin i jang....jo, je to hodně o znalostech a o tom, když jsme čím dál víc pročištěni, že to vnímáme, že je nám to prostě jasné Grin.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #11 kdy: 07. Březen, 2012, 16:10:22 »

Že všechno může být jin i jang je z jednoho pohledu dáno tím, že jin/jang je relativní vůči čemu to vztahuju.
Ale to s tou zimou mlhavou a jasno vyznívá ještě jako jiný důvod pro rozdílnost těchto jin/jang.
Třeba to, že teplota není vše a započítá se třeba vlhkost.

Díky Iren mě napadlo, že tím pádem jsem neaplikoval jin/jang masa vůči třeba ovoci, kde maso je více jang, ale chytl jsem maso jako samotné a rozebral ho na bilkoviny, tuky a z toho mě vyšlo, že má hodně jin prvků.
U ovoce to Iren rozebrala také - voda, cukry, také hodně jin.
Ale je asi jasné, že ovoce má větší jiny, než to maso.
Takže mě to teď díky vám dává o trochu větší smysl.

Teď ještě přemýšlím co je to v tom masu tak jangového?
Zaznamenáno
makroušek
Host
0 0
« Odpověď #12 kdy: 07. Březen, 2012, 16:41:22 »

Možná celkově struktura v porovnání s ovocem, draslík versus sodík, poměr vody, celkově složení, možná i to, že maso se většinou nejí syrové, tak jako ovoce.

Svým vznikem, původem, živočich versus rostlina. Já vím, že je to jasné, ale spíše se snažím přijít na ty rozdíly. A možná složení, charakter "cukrů".
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #13 kdy: 07. Březen, 2012, 17:19:53 »

Ahoj,
díky Iren mi to taky teď docvaklo. Prostě něco je jang než/jin než...
Jasně. Hvězdici pěti prvků snad časem pochopím. Taky se do pokrmu započítává technologie přípravy, jestliže rybu smažíme, zjangizujeme ji ještě více. Jestliže ji dáme na páru, bude jinovější. Doufám vy znalejší, že to dobře píšu.
Kdyžtak opravte, ať v tom nemáme zmatek.
Jarka
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #14 kdy: 07. Březen, 2012, 18:34:37 »

Makroušku, super postřehy, jak jsem mohl zapomenout na K/Na poměry.
Když právě Ohsawa celý základ převzal od Sagen Ishizuka, který vše založil na těchto poměrech.

Z Ohsawovy knížky teď vypíšu pár zajímavých poměrů:
rýže by prej měla mít ideální poměr 7/1
banán má šílených 850/1
pomeranč 570/1
brambory 512/1
grep 390/1

Maso tam nemá uvedené, je to jen těchto pár potravin v té knize. Ale asi nebude problém to dohledat na webu.

Hmm.. tak jsem si něco googloval.
Např. podle této stránky má libové jehněčí syrové maso ve 100g 276/68 což by činilo poměr 4/1.
Ten banán tam má uvedené ve 100g 358/1, což je pořádný rozdíl.

Tak třeba je to hodně dané tímhle. Zkusím si to pak ověřovat u dalších potravin.offset=25
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 4
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení