Stran: 1 [2] 3 4
  Tisk  
Autor Téma: Hraní si s jin/jang  (Přečteno 7769 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #15 kdy: 07. Březen, 2012, 18:41:25 »

Brambor má na tom webu uvedené na 100g 421/6, takže to není těch 512/1 jak píše Ohsawa, ale pořád je to mnohem víc jak maso.
Nevím jestli to dobře počítám, když těch 421/6 zredukuju na poměr 70/1, ke kterému budu všechny jídla takto redukovat, na ten poměr Na 1.

Rýže dlouhozrnná tam vychází ve 100g 223/7, což by bylo 31/1.
Takže žádných 7/1 Smiley

Hmm.. dívám se na tu samou rýži v tabulce, ale u té co jsem psal bylo syrová (raw) a teď se dívám na uvařenou (cooked) a mají tam najednou poměr na 100g 43/5, což by bylo 8/1 a to už je velice blízko.

Jak je to vlastně s tím Na, K a vařením? To se vážně tak mění? To někam vyprchává či co? Mám mezery v chemii.
Zaznamenáno
jesenka
Jr. Member
**
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #16 kdy: 07. Březen, 2012, 18:50:54 »

Žiju na horách, zima letos byla dost velká, ještě než přišly únorové mrazy, začala jsem mít šílenou chuť na sádlo. Týden jsem odolávala, ale pak jsem šla, koupila asi dvacet deka syrového sádla, vyškvařila a během tří dní ho zbouchala až se mi dělaly boule za ušima. K tomu jsem jedla normální MB. No a pak uhodily mrazy, skoro čtrnáct dní -25, pár dnů i více. Baterka v autě nevydržela, já díky sádlu v pohodě. Teď už dostávám chuť na lehčí jídla, tak asi přijde jaro  Smiley No jo, já jsem vlastně eskymák  Eek
Samozřejmě jsem přemýšlela co dělám špatně nebo jak nahradit makrobiotikou tu chuť na sádlo, nakonec jsem to vzdala a sádlo baštila.
U paní Lužné jsem byla jednou na dvodenním semináři právě o pěti elementech. Dost jsem tehdy pochopila, přestala jsem mít v tom guláš, ale je fakt, že nějaké osvěženíčko by to opět chtělo.
Taky by mě zajímalo, když se mi zhoršuje zrak, jak to makrobiotikou napravit, podle pana Kuschiho to jde, jen právě pochopit ty jangy a jiny... ale třeba na to časem dojde
Tož tak  Wink
Zaznamenáno

Je nutné změnit pohled na člověka.
Protože on není ani pánem světa, ani sebe sama.
Je ovládán energiemi potravy.

GEORGES OHSAWA,
japonský badatel - dietolog a filosof
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #17 kdy: 07. Březen, 2012, 19:16:22 »

Jak se ti zhoršuje zrak? Krátkozrakost?
Jestli jo, tak to by měl být jinový důvod. Třeba to sádlo Smiley
Ale asi jíš celkově více jinově než bys měla, ne?

A k tomu sádlu - děláš si třeba často tempuru? Nebo něco na oleji? Já jen, jestlis to nezkusila jako první alternativu před tím sádlem.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #18 kdy: 07. Březen, 2012, 19:18:49 »

Ahoj Neone,
pro pána, o terých poměrech tu píšeš? Vysvětlete mi to někdo, protože já žádné poměry nikde neviděla, kde jste to vyčetli?
Jesenko, neměla jsi přes zimu málo smažených věcí? Proto ta chuť na sádlo, ale nevím, já na něj neměla chuť. Ale to je jen můj názor s tím pečením a smažením přes zimu.
Jarka
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #19 kdy: 07. Březen, 2012, 19:25:47 »

Ahoj Neone,
s tou tempurou jsem to psala před chvílí. Umíš číst myšlenky.
Mě to taky totiž napadlo.
Jarka
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #20 kdy: 07. Březen, 2012, 19:53:22 »

Jarko, jde o poměry draslíku/sodíku v jídlech. Ohsawa, zakladatel moderní makrobiotiky se vyléčil díky člověku Sagen Ishizuka, který založil vše ve velké míře na poměru těchto prvků. Ohsawa to dále propracoval a je to jedna z mnoha metod jak diagnostikovat jin/jang v potravinách.

Draslík je jin, sodík je jang.
S tím poměrem 7:1 (draslík/sodík - jin/jang) jsem to napsal blbě, protože to jsem si spletl zase s jiným pravidlem v makrobiotice, nebudu to sem ale teď motat). Správný poměr jin/jang v jídle má prej být 5:1.

Něco v angličtině:

Potassium or K may be considered as the symbol of Yin elements in our food. And sodium or Na may be considered as the symbol of Yang. The K/Na ratio is very practical as a guide since both K and Na are found in almost all chemical compositions and are the most important chemical indicators of Yin and Yang.

The best proportion of Yin/Yang or K/Na is five to one. Natural unpolished brown rice is the perfect food because it contains in intself the perfect balance of five to one. All those foods whose K/Na ratio is greater than five to one are Yin. For example, the banana is 850/1, the orange is 570/1, the potato is 512/1 and the grape fruit is 390.6/1.
Zaznamenáno
jesenka
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #21 kdy: 07. Březen, 2012, 20:37:26 »

No, to je právě to, smaženýho jsem měla dost, nebo jsem si myslela, takže možná ještě něco jiného a nebo toho bylo málo. Ten zrak se mi zhoršuje už dlouho, to není jen po tom sádle. A je to krátkozrakost, takže více vařit jangově. Krátkozraká jsem už od pěti šesti let, pak se přidala hluchota.  No jo, budu muset zase všechny knihy pročíst znovu a tentokrát si dělat výpisky.  Vím, že to v těch knihách je, jen to správně poslkládat dohromady.
Zaznamenáno

GEORGES OHSAWA,
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #22 kdy: 07. Březen, 2012, 21:29:13 »

Jak bylo řečeno (pro mě) naposledy Adelbertem - aby člověk přestal jíst hodně jinů, tak to nemusí nutně znamenat, že je přestane jíst jen tak - ono se často musí ubrat na té jangové straně, která k těm jinům přitahuje. To jen tak reaguju na to, že si psala jak máš přidat více jangu. Tu jinovou stranu máš podle tebe teda v pořádku? Tam ubrat nemusíš? To bych pak mírné přidání jangu chápal. Ale pokud přidání jangu má být kompenzace té nadmíry jinu, tak to asi není nejlepší cesta. Ale určitě to všechno znáš. Jen to tak analyzuju třeba i pro ty, co neznají.

Jo a oči jsem pochopil (myslím někde od Kushiho), že bez fyzického cvičení (oční cviky) to spravit pouze stravou nepůjde - pokud se nám to vyvinulo dříve v růstu. Ale pokud se ti to zhoršuje jak jsi starší, tak to asi tou stravou může být. No ale zase vím, že pokud bych nebyl venku na slunku, neměl stimulaci ve sledování krajiny do dálky, tak bych asi taky trpěl.
« Poslední změna: 07. Březen, 2012, 21:38:59 od neon » Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #23 kdy: 09. Březen, 2012, 12:56:43 »

Ahoj Jesenko,
ty máš také problémy s očima a se sluchem? Tak to  jsme tu dvě. Ale příčina bude u každé jinde. Já jsem se nevidomá narodila, sítnici mám poškozenou s inkubátoru. Sluchovou vadu jsem získala ve školce, tam si jedna vychovatelka začala stěžovat, že ji neslyším. Museli mi dát sluchadla, jinak by mě odepsali ze školy.
Jarka
Zaznamenáno
jesenka
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #24 kdy: 09. Březen, 2012, 21:17:57 »

Ahoj Jarko, já mám horší sluch, už mám jen takový zbyteček asi tak 7 - 8 % co mi zbývá, naštěstí už jsou dnes sluchadla tak dobré, že je to vlastně "skoro" normální, vždycky když si mi někdo stěžuje, že v noci nemůže spát kvůli hluku, tak se ptám - proč si nevypneš uši Smiley oči se mi zhoršují pomalu ale jistě od sedmi let, ale ještě to pořád je v pohodě - vlastně se mi zhoršuje jen jedno, pravé . Levé jen minimálně.
Zaznamenáno

GEORGES OHSAWA,
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #25 kdy: 09. Březen, 2012, 21:36:40 »

Ahoj Jesenko,
nevím, zda bych neměla psát soukromou poštu, ale 7-8% sluchu to je opravdu málo. Zda se něco dá v tomhle směru pomocí MB, to opravdu nevím. Mám ztrátu kolem doktorky 50%, ale já se snažím sluchadlům vyhnout, jak nejlépe to jde. Snažím se uši cvičit, nechci být závislá na sluchadlech.
Jinak o  lidi, kteří mají problém se sluchem a zrakem s zajímá sdružení Lorm
www.lorm.cz
Ale výborné na uši je solný obklad, odlehly mi uši. Uši souvisí s ledvinami, jak určitě MB ví. Dokonce mi doktorka sluchadla snížila seřidila mi je na nižší stupeň. Jsem za to ráda. Navštívila jsem i manžele Bělousovi, kam mě paní Lužná nasměrovala.
Kdyby to někoho zajímalo tak
www.belousovi.cz
Možná, že to chce jiné téma, ale tak to už je teď jedno. Kde bydlíš, Jesenko? Já v Českých Budějovicích.
Ještě si vzpomínám, že mi manželé Bělousovi říkali, že snad pomáhali pomocí metody Su-Jok  napravit zrak snad svému synovi. Ale musí se začít od mala. Dnes prý chodí bez brýlí. Sluchadla jou berličky, zrovna jako brýle.
Jarka
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #26 kdy: 10. Březen, 2012, 10:28:16 »

Jesenko, s tou kratkozrakosti, ja zastavam takovy nazor ze kazda nemoc proste neni jen fyzicka, pokud vybec nektera je. Jsme jeden celek a kondice naseho tela je svazana s kondici nasi psychiky. Doporucila bych mrknout na knizku Cesta od Brandon Bays, pro trochu jiny pohled na nemoc. Mluvi tam i o zraku. Tim nechci rict ze jeji kniha vysvetli puvod kazde nemoci, jen ze me to delalo smysl, co tam pise. Neni to jediny zdroj kde se lze setkat s takovym pristupem k nemoci, ale dle meho nazoru je to tam obzvlast dobre popsano.
Zaznamenáno

dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #27 kdy: 10. Březen, 2012, 12:58:10 »

Ahoj,
mohl by mi někdo napsat u té knížky Cesta, kolik má stran a zda jsou v ní obrázky? Kdyby ji někdo naskenoval a poslal mi ji, ještě lépe, taky bych si ji ráda přečetla.
Jarka
Zaznamenáno
lesnenka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #28 kdy: 10. Březen, 2012, 13:36:18 »

Cesta je nekde na vitarianu od Pandy, hledejte kdyztak v jeho podpisu, vice i v nekolika prispevcich v jeho denicku nekdy kolem cervna az srpna 2011, tam popisuje, jak to daval dohromady s Eliskou  Wink
« Poslední změna: 10. Březen, 2012, 13:41:06 od lesnenka » Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #29 kdy: 10. Březen, 2012, 15:29:36 »

Ahoj,
co dával kdo dohromady na vitarianu, příspěvky o krátkozrakosti nebo příspěvek či referát o knize. Dával to dohromady, ale co? Pište trochu konkrétněji.
Jarka
Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 4
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení