Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Těžba břidlicového plynu - záchrana pitné vody!  (Přečteno 2000 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Sim
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 02. Duben, 2012, 19:03:20 »

Na Broumovsku, Trutnovsku, Náchodsku, v Beskydech, Křivoklátsku, Karlštejnsku a na Berounsku se plánuje těžba břidlicového plynu, což má velmi negativní dopady na životní prostředí, včetně pitné vody. V některých zemích je z tohoto důvodu tato těžba zakázána. 

Podrobné informace najdete na webových stránkách http://www.ne-plyn.hys.cz, včetně možnosti podepsání petice.

Dopis od koalice STOP HF:

Dobrý den,

v současné době probíhají velmi intenzivní jednání ze stran zastupitelů obcí, neziskového
sektoru a široké veřejnosti k vyjádření nesouhlasného stanoviska k rozhodnutí MŽP HK ve
věci povolení průzkumu těžby tzv. břidlicových plynů na území o velikosti 777 km2, které
se vztahuje na území Trutnovska, Broumovska, Náchodska a postihuje i stávajících 56 obcí
v dané lokalitě. Dopady průzkumu či těžby mohou postihnout při poškození podzemních vod
Hradecko, v případě snížení jakosti kojenecké balené vody z Teplic nad Metují celou zemi.
Kauza (průzkum Trutnovsko) je v rozkladovém řízení ministra MŽP ČR. Další ohrožené
regiony průzkumem jsou Berounsko, Mělnicko, Beskydsko. A to je jen začátek.

Jsme pevně přesvědčeni, že rizika havárií, snížení hodnoty životní pohody, změny
krajinného rázu, kontaminace podzemních vod, iniciace radioaktivity atd. nelze vyvážit
zájmem těžit plyn či jiné nerosty touto metodou a to nejen na Berounsku, Beskydsku či
Trutnovsku, ale nikde v ČR.

HF metody a jejich drtivý vliv na složky životního prostředí včetně klimatické změny jsou
již dostatečně popsány (např. Studie pro Evropský parlament, viz http://www.ne-plyn.hys.cz/
wp-content/uploads/dopady-tezby-BP-na-ZP-od-EU.pdf) a musíme je odmítnout a učinit
takové legislativní kroky, aby ČR HF metody zakázala na celém území státu (podobně jako
Bulharsko, Francie, Quebec, New York či Pensylvánie.)

Koalice STOP HF má 3 cíle:

1. zastavení HF metod průzkumu či těžby v ČR
2. šíření petice STOP HF s působností na území ČR
3. řízení kampaně STOP HF s cílem pomoci ohroženým obcím a ochraně vod v ČR
(Míra spolupráce závisí na Vás. Vstup Vás nezavazuje k ničemu jinému, než že souhlasíte s
cíli 1 až 3.)

Proto Vás žádáme o spolupráci.

Hlavně bychom od Vás potřebovali:

1. Šířit po Vašich info kanálech odkaz na naše stránky http://www.ne-plyn.hys.cz
2. Rozeslat mail: letadlo s letákem o HF.
3. Zakládat kontaktní místa pro podepisování petice STOP HF po celé ČR (návod na
našich stránkách).
4. Sbírat podpisy.
5. Lobovat poslance.
6. Iniciovat vstupy obcí a měst do Koalice STOP HF
7. Zakládat lokální skupiny po ČR pod vedením lokálního koordinátora, který by byl
řízen námi.
8. Šířit odkaz na pořad ČT - Nedej se, který popisuje aktuální stav ohrožení Trutnovska a shrnuje stručně v kostce HF a její rizika.

Díky moc a hezký den

Za Koalici STOP HF
Jirka Malík
Dne: 12.3.2012
720 552 887, jirimalik@tiscali.cz
« Poslední změna: 02. Duben, 2012, 19:28:07 od Sim » Zaznamenáno
Jarda Stránský
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 02. Duben, 2012, 22:05:42 »

Ahoj,
Jsem rád že se tento problém objevil i zde. Jsem z Trutnova. Nedávno jsem se o této problematice dozvěděl. V každém případě jsem proti. Mám rád Krkonoše od dětství a velice by mne mrzelo, kdyby to mělo na ně a na širokou oblast kolen nich špatný dopad.
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení