Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: chřest  (Přečteno 2960 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 17. Květen, 2012, 17:01:24 »

Ahoj všichni,
včera mi koupil taťka v zelenině chřest. Nikdy jsem ho nejedla. Hned jsem snědla dva syrové i se slupkou. Nic mi nebylo. Dnes jsem jeden uvařila ve vodě nakrájený n malá kolečka. Je to dobré. Mamka mi říkala, že se musí oloupat, ale mě to bylo divné. Dýně se loupat nemusí a u chřestu slupka taky změkla. Horší je, že nevím, co s ním dál. Je v pydlíku. Kolik je ho, přesně nevím, jak je to na váhu. Jak se na chřest dívá MB. Kushi Potraviny lék náš vezdejší píše, že je jin a že se běžně nepoužívá. Mě ale docela chutná. Kde vlastně chřest roste, lze si ho zasázet i např. na zahrádce? Odkud je původem? Brambory se také v MB nepoužívají a přece jen zde zdomácněly. Rajčata a papriky MB také moc nepoužívá. I když v horkém létě si je klidně dám. Lilek mi  nechutná vůbec, jednou jsem ho jedla grilovaný u sestry, ale neoslovilo mě to. Představte si však, že ani na brambory mě to moc netahne, když je doma vař. Leda tak hranolky, ale ty se dají udělat z dýně, celeru a kedlubny.  Citrusům se vyhýbám jakož i mléčným vůrobkům, i když pravda je, že po holkách mé mladší sestry občas něco sním, protože je gogurt otevřený a nechci, aby se zkazil. Zrovna dnes odjely domů a k snídani asi měly jogurt, nebo jestli včera nevím, ale byl otevřený, tak jsem ho prostě snědla.
Ach jo, děti a hlavně rodiny některých z nás.
Někteří rodiče si prostě říci nedají a budou dávat dětem klasickou stravu dál.
Můžete se třeba postavit na hlavu, vysvětlovat jim, říkat, nedávejte jim to. Nepomůže nic.
Jarka
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #1 kdy: 18. Květen, 2012, 16:33:35 »

Jarko, zatím se mi nepodařilo zjistit, proč se chřest v MB nepoužívá - snad, že je moc jinový, ale proč, to nevím, nepřijde mi to tak. Četla jsem, že loupat by se měl bílý chřest, zelený se neloupe, měla jsem jeden svazek někdy před měsícem, toho zeleného, a neloupala jsem ho. Ale jedla jsem ho vždy tepelně upravený, syrová zelenina mi nedělá dobře, takže myslím, že ani ten chřest bych nestrávila syrový. Chřest by měl být původní evropský, není to import jako brambory.

Tak snad se někdo ozve, kdo ví o chřestu víc než já Grin

Jo a Jarko, ten jogurt - já taky nesnáším plýtvání a vyhazování jídla, ale všechno má své meze. Mléčné výrobky dojídat nebudu, nejsem odpadkový koš, natolik si ještě svoje zdraví chráním...
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #2 kdy: 19. Květen, 2012, 22:03:14 »

Ahoj Calarien,
já jsem ten jogurt dojedla, bylo ho jen půl kelímku. Vážím si takésvého zdraví, ale přece jen vyhodit to... Mamka mi pak taky řekla, že jsem to jíst nemusela. Měla jsem dva syrové chřesty a v pohodě. Oblanšírovaný ve vodě mi chutnal také.
Jarka
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #3 kdy: 19. Květen, 2012, 23:50:42 »

Jarko chrest ma tak kratkou sezonu sklizne ze pochybuju ze by se s nim nekdo mohl prejist. Muzes ho jist syrovy i uvareny a nic loupat nemusis. Jsou dva druhy chrestu - zeleny a bily. Ten bily je znamy hlavne v Nemecku/Rakousku a ten se myslim loupe. Ja mam zkusenost se zelenym: Hodne mlady (tenky) chrest je vyborny syrovy a chutna jako syrovy hrasek. Cim je starsi (silnejsi) tim vic drevnati od spoda, takze mozna potrebuje kousek seriznou pred jedenim/varenim.
Ano, lze ho pestovat doma, ale je to pry piplacka. Tepelne upravit ho muzes ruzne - naparit, ugrilovat, udelat polivku, pridat do stir-fry.
Lilek mi puvodne taky nechutnal, ale pak jsem zjistila ze zalezi jak se upravi - pokud se upravi tepelne uplne do mekka tak je uplne jiny a moc mi chutna. Napriklad peceny. Hlavni je (pro tu chutnost) aby byl uplne mekky - skoro na kasi.
Jinak ja chapu to s tim vyhazovanim jidla - taky je mi to hrozne proti srsti.
Zaznamenáno

Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení