Stran: [1] 2
  Tisk  
Autor Téma: Přestalo mi chutnat....poraďte prosím  (Přečteno 4839 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
majka
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 01. Červen, 2012, 06:57:46 »

Mám problém, po 3 měsících od přechodu na makrobiotiku mě přestalo jídlo chutnat....Dokonce se mi stává i to, že když si ráno uvařím polévku miso, tak se mi zvedne žaludek. Do každého makro jídla se nutím. Když něco sním, tak mám úplně nafouklé břicho. Nejraději bych teď jedla jen syrovou zeleninu, vše kyselé a pak sladké kaše. Poraďte mi prosím co s tím mám dělat.
Díky moc. Majka
Zaznamenáno
veronika26
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 01. Červen, 2012, 08:35:40 »

Tak přesně tohle mám taky ale až skoro po dvou letech,obědy večeře ještě nějak zvládám,ale po snídani se mi zvedne žaludek,tak jsem jedla jenom sladké kaše ale ty už taky moc nemusím ,tak jím kváskový chleba.Mám to už tak půl roku a zatím to nepřešlo.
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 01. Červen, 2012, 10:32:53 »

Máte i jiné zdravotní problémy? Obecně trávicí potíže? Já teď třeba kombinuju MB s protikvasinkovou dietou, protože jsem zjistila, že samotná MB strava mi prostě kvasinku nevyžene, tudíž těch živin do sebe moc nedostávám...je to bohužel hodně rozšířené a hodně zanedbané co se týče pozornosti MB učitelů a poradců.
Zaznamenáno
Cpt_Morgan
Full Member
Pohlaví: Mužské

419315231
Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 01. Červen, 2012, 13:03:38 »

Majko,ja bych zacal tim,ze bych si rano nevaril Miso polevku. Proc se do neceho nutit,kdyz Ti to nechutna.To nedava smysl. Ruzne kombinuj,nedrz se receptu,vymyslej si jidla co Ti chutnaji. Makrobioticka strava je pestra.Ja jsem hodne polevkovej,takze delam hutne polevky,co me zasyti. A polevek se da vymyslet mnoho. Vyber si co Ti chutna a z toho zkousej varit,co Te napadne.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #4 kdy: 01. Červen, 2012, 13:44:51 »

majko, bylas na kurze vaření?
jsi si jistá, že umíš vařit?
vaříš pestře?

pokud ne, tak jeď na kurz nebo za někým, kdo dlouho vaří
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #5 kdy: 01. Červen, 2012, 13:51:58 »

Ahoj Majko,
tak to opravdu nevím, kde je zakopaný pes. Zeptám se takto: Normální běžné jídlo ti chutná? Tak se vrať zatím k tomu. Je možné, že třeba MB nezvládneš zatím dobře dochutit, to přijde časem.  Ale nutit se do něčeho, co mi nechutná, to mi nedává smysl.
Calarien, co myslíš tím, že je ze strany malá pozornost MB poradců a učitelů, co zanedbávají?
Jarka
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #6 kdy: 01. Červen, 2012, 14:11:46 »

A co půst ?
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 01. Červen, 2012, 14:56:14 »

Jarko, myslela jsem tím, že se málo pozornosti v MB věnuje problému přemnožení kvasinek, jak v trávicím ústrojí, tak následně v celém těle. Ale třeba tohle není vůbec ten případ, jen mne to napadlo.
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #8 kdy: 01. Červen, 2012, 16:14:04 »

Calarien,

nevím podle čeho soudíš, ale zkušenosti mám jiné...nepřijde mi, že by to mb poradci zanedbávali..

Co je to za protikvasinkovou dietu, co držíš?
Zaznamenáno
makroušek
Host
2 1
« Odpověď #9 kdy: 01. Červen, 2012, 16:16:34 »

Citace
Mám problém, po 3 měsících od přechodu na makrobiotiku mě přestalo jídlo chutnat....Dokonce se mi stává i to, že když si ráno uvařím polévku miso, tak se mi zvedne žaludek. Do každého makro jídla se nutím. Když něco sním, tak mám úplně nafouklé břicho

Mohla by to být zahleněnost nepročištěnost střev, žaludku, případně moc jinů, například ovoce, ta doba přechodu je hodně krátká, vše má svůj čas, zkus postupovat pozvolněji.

Citace
Nejraději bych teď jedla jen syrovou zeleninu, vše kyselé a pak sladké kaše. Poraďte mi prosím co s tím mám dělat.

Klidně to tak dělej, jdi volbou menšího zla, když se budeš držet více u středu než je klasická strava (maso, cukr, mléčné výrobky), volba menšího zla není špatná.

Citace
Vložit citaci
Tak přesně tohle mám taky ale až skoro po dvou letech,obědy večeře ještě nějak zvládám,ale po snídani se mi zvedne žaludek,tak jsem jedla jenom sladké kaše ale ty už taky moc nemusím ,tak jím kváskový chleba.Mám to už tak půl roku a zatím to nepřešlo.

Proč ne, vše se mění i mb z 50, 80% má smysl. Po dvou letech už bych nehledal jenom příčinu v nějaké nepročištěnosti, ale zajímal bych se, zda skutečně umím vařit pestře a dynamicky, zda ovládám vařit podle hvězdice pěti elementů, zda jsem schopný vařit jídlo pro jaro, léto, indiánské léto, podzim, zimu a tato jídla si klidně mohu dávat i v jiných ročních obdobích, podstata je v té dynamice, pestrosti, v technologii úprav, střídat styly úpravy, vaření, recepty, přístupy.

Osobně jezdím i po jedenácti letech makrobiotiky každý rok na týden k nějakému makrobiotickému instruktorovi, instruktorce a pokaždé k jinému, pochopitelně po těch letech jedu někam i dvakrát, navštěvuji známé makrobiotiky, naočkoval jsem mb půlku mé širší rodiny a oni zpětně do mojí mb přináší nové prvky.

Učit se vařit pestře, chutně, dynamicky, střídat suroviny, technologie. Někdy si dám půst, jindy jím jenom zeleninu, jindy mám těstovinové období, potom zase jídla z jednoho hrnce, dále období kdy chci jídlo jenom ten den vařené, jindy mám období kaší, potom zase kaše nechci delší dobu ani vidět, někdy mám období sushi, rýžových závitků, těstovinových a zeleninových salátů pokojové teploty, především v části letního období. Jindy mám období polévkové nebo mi chutná nějaké jídlo, konkrétní zelenina atp., tak si to dělám častěji atd.
Konzumace placek, lívanců, vhodně udělaného chleba může mít z určitých důvodů v určitých obdobích pro určité lidi svůj smysl. Někdy si dělám domácí pomazánky, paštičky. Nemyslím si to, že každý talíř musí být vždy podle standardního mb talíře anebo že vždy musí být klasická mb snídaně atd. Makrobiotika by měla být o radosti, neměla by to být křeč.

Osobně jsem několik let vůbec nesnídal a začínal jsem až obědem, tělo se ráno čistí a slabší zahleněný žaludek a zahleněná střeva mají co čistit i roky, zvlášt když jsou konstitučně a kondičně slabší a hodně zahleněná a nikdo nejí tak ideálně aby si občas nepřispěl něčím zahleňujícím i kdyby to bylo větším množstvím jídla nebo pozdním večerním jedením. Po ránu jsou střeva a řekl bych že celá zažívací soustava v očistném procesu.

Náboj dělá hodně čerstvost jídla, zelenina, zeleninové saláty, kvalita surovin, různé styly, technologie přípravy jídla a nevařit stále to samé dokola, snažit se inspirovat i jinde, u někoho jiného, nejlépe pravidelně, klidně do konce života.

Přizpůsobuji se své kondici a podle toho si intuitivně posouvám jídelníček do jangu nebo jinu, také podle toho jaké mám sám se sebou v budoucnu plány, myslím si, že mb je tak tvůrčí že učení nikdy nekončí.

Někdy si dám v létě zimní talíř a v zimě letní, podstata je podle mě v tom znát možnosti, pestrost, dynamiku, diagnostiku sám sebe v energiích a energie potravin a podle toho si vařit nebo si taky občas nechat uvařit.
A nepřeceňovat se pracovně, nepřetěžovat se, každý máme nějaké limity a moc práce, moc stresu stahuje, energeticky disharmonizuje organizmus, doma rozdělit úkoly, v práci se nenechat využívat, zneužívat ani kolegy, ani vedením, vše má své limity, hranice.

Taky občas hledám, taky mám občas období kdy přemýšlím co změnit, co upravit, abych nevařil stejně, aby to mělo další náboj, aby to bylo zajímavé a nebylo to stereotypní, člověk nakonec stejně musí vycházet ze své konstituce, která má také nemalý vliv.

Mb je možná jako manželství, dlouhé partnerství, stále se musí  nějak obohacovat, investovat do něj, pečovat o něj, usilovat aby to bylo hezké, příjemné i po letech, člověk by asi nikdy neměl chtít přestat se snažit zlepšovat, pracovat na tom, stejně tak jako manželství s jedním pravým člověkem má a může mít smysl, tak si myslím, že i celoživotní makrobiotika má smysl a je škoda o ní přijít tím, že člověk ustrne a přestane se snažit, přestane se stýkat s kolegy a kolegyněmi, protože nemakrobiotické prostředí působí poměrně silně a osamělý makrobiotický vlk samotář, samotářka to v průběhu let nemusí ustát.

Tak třeba se někdy, někde společně na nějakém kurzu nebo setkání zase trochu posuneme dál  761
« Poslední změna: 01. Červen, 2012, 16:46:44 od makroušek » Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 01. Červen, 2012, 17:08:40 »

El, to zanedbání myslím ve smyslu, že se maximálně doporučí trochu upravená dieta, ale to většinou v případě kvasinek nestačí. Je třeba je aktivně vyhubit, a to obvykle pomocí potravinových doplňků/léků (např. jedlá hlína, chlorella/spirulina, oregánový olej, nimba, extrakt z citrusových jader, z černého ořechu, olivových listů, čaj lapacho...ale i ráznější kroky jako jsou roztok H202 či přípravky MMS..). Dieta je pak spíš podpůrná, aby se kvasinka trochu vyhladověla. Já jsem si musela teď dietu upravit sama, protože mi můj poradce kvasinku podle mých příznaků neodhalil a řada mých doporučení ji spíš přiživuje. Ani v MB knihách se kandidóza moc neřeší.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #11 kdy: 01. Červen, 2012, 18:34:14 »

Ahoj Calarien,
kvasinka bych řekla, že je překyselení organismu, když tak mě oprav. Ale sedí mi to tak. Myslím, že se v nějakém vlákně kvasinky řešily, ale nevím teď kde, ale na tomto fóru to je. Tak jsi šikovná, že sis to sama upravila.
Jarka
Zaznamenáno
Poindexter
Host
1 0
« Odpověď #12 kdy: 01. Červen, 2012, 19:10:01 »

Ahoj, makroušek to napsal za mě. Plně s ním souhlasím, mám to podobně. Poslouhej hlas svého těla, nenuť se do jídel.

Nazdárek
Zaznamenáno
veronika26
Jr. Member
**

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #13 kdy: 01. Červen, 2012, 20:44:21 »

Makroušku ,krásně napsáno ,děkuju
Zaznamenáno
majka
Newbie
*

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #14 kdy: 01. Červen, 2012, 21:25:04 »

Všem děkuji za cenné rady. Je pravda, že jsem na MB najela opravdu hodně rychle a mám v tom doteď zmatek i když se opravdu snažím všechno prostudovat a vařit pestře. V okolí máme pár MB restaurací takže když nemám čas vařit tak se jedu kvalitně najíst do restaurace. Tam si můžu vybrat z více nabídek, takže pestrost jídla asi mám.
Možná to bude přesně tak, jak napsal Makroušek. Vím, že pestrost je důležitá, ale já bych teď mohla jíst jen ovoce, zeleninu a sushi - a to opravdu na kila. Když to tak vezmu tak vlastně mi ted nedělá dobře teplé jídlo....:-) zvláštní.
Jinak teď procházím očistou střev od paní MUDr. Strnadelové - možná to s tím také souvisí.
Na MB jsem přešla kvůli mé nemoci.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení