Stran: 1 [2] 3 4 ... 23
  Tisk  
Autor Téma: Proč začít s makrobiotikou?  (Přečteno 71855 krát)
0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.
giorgino1984
Host
0 0
« Odpověď #15 kdy: 05. Květen, 2007, 21:40:11 »

zácpu rychle a jednoduše odstraníš tím, že budeš vařit a více podporovat energii Dřeva (obiloviny jako kroupy, pšenice, oves, žito), sója a její produkty, zelená zelenina (pór, salát..). nemyslím tím, abys vařila jen tímto způsobem, ale např. ke kořenové zelenině patří nať..problém chronické zácpy je ve vegetativním systému, který patří k Energii Země, a právě energie Dřeva příznivě ovlivňuje Zemi. uvidíš, jak ti to bude fungovat..
Zaznamenáno
iufouňa
Host
0 0
« Odpověď #16 kdy: 06. Květen, 2007, 10:06:09 »

ahoj giorgino...

no, abych pravdu řekla - napsala , oves, špalda, sójové produkty jako miso a tamari, pórek + kořenová zelenina patří k mé denodenní stravě (ale není to z mé strany nijak promyšlené, prostě mám tyto suroviny po ruce a chutnají mi a dobře se mi z nich vaří)... Kushi radí odstranit jinovou zácpu zařazováním rýže natural a pohanky, misa, tamari, umeboshi (slaná specifika), vyřadit na čas saláty ze syrové zeleniny a ovoce a vůbec vše jin. Doporučuje často jíst fazole adzuki, které prý zjemní stolici a pomohou nastolit zpět pravidelnost ve vyprazdňování... hlavně vyřadit jakákoli projímadla, která jsou extrémě jin - a to jsem si ověřila sama na sobě za ty dva roky, kdy jsem zácpou nepřetržitě trpěla - ani nejsilnější projímadlo na mě nezabralo, jen mi přivodilo bolesti a křeče a nic ze mě nevyšlo... jediná trochu pomáhala šaratice a zaječická...

dlouhou dobu, než jsem vůbec slyšela o mb, jsem si dělala klystýry slanou vodou a častěji močí - ale vždy to pomohlo jen na krátko, jako okamžitá úleva, ale byla jsem z toho spíš nešťastná a unavená - klystýry jsou asi fajn, ale jako JEDNA ze součástí komplexní léčby a očisty celého člověka, samy za sebe můj problém neřeší...

zkouším někde sehnat neloupanou pohanku v bio kvalitě - mají ji v CLifu, tak si jí objednám - četla jsem (u Kushiho i Jonáše), že je z "obilovin" více jang a že by se neměla po ránu a též dávat malým dětem a starým lidem - má pohanka také nějaká omezení v ročním období??? ach, asi bych měla znovu projet osevní postupy, co jsme se učili ve škole... pak by mi to všechno došlo

zatím děkuji všem, mám mnoho otázek a nejasností ohledně mb... ale též bohužel málo času - nyní - musím se jít učit...

moc dobře si uvědomuji, že mi chybí pohyb, cvičení, rozjímání a zdravý vzduch ... ale škola a práce a domácnost můj den vyplní beze zbytku, jen vidina brzkého zakončení školy mi dodává elánu špetku a odhodlání to přestát

čaj a krásné deštivé dny (tady na Šumavě prší ostošest a je to krása, vše tu nasává vláhu)
Zaznamenáno
giorgino1984
Host
0 0
« Odpověď #17 kdy: 06. Květen, 2007, 12:18:11 »

no já měl kdysi taky furt ten problém - zácpu. ale spíš jang a to co jsem psal to mi pomohlo..však jak si vzpomínám, tak při přechodu sem měl problém, že  se mi to zastavilo asi na tři týdny, a pak ok..tedy nevím jak ty praktijušeš mb dlouho..jin problém bych vůbec neřešil pohankou a ani fazolemi adzuki. pohanka vůbec nemá potřebnou energii, je to Voda, sice je hodně jang, po delší době tě hodně vysuší a stáhne..do současné mb se vůbec nehodí..stejně jako tekka a další jang extrémy. fazole adzuky jsou taky energie Vody, takže také ne..rýže natural je dobrá, můžeš zkusit také pšenici ozimou, je to slušnej jang, ale žádnej extrém..avšak celá zrna se již moc nepoužívají, jsou hladová a stáhnout, tak se vaří s bílou rýží (normální nebo basmati) nebo s kroupami..ta pšenice udělá s peristaltikou to, že stáhne a uvolní..jinak já třeba pohanku, fazole adzuky, tamari, umebošky vůbec nepoužívám..místo tamari shoyu, umebošky jsou sice dobrý ale děsně slaný..on ti organismus ukáže po čase jak solíš, já měl po půl roce vážné problémy..ano hlavně umebošky, tekka a mnoho soli obecně...ale časem si najdeš, co je pro tebe správné..měj se.
Zaznamenáno
Anonymní
Host
0 0
« Odpověď #18 kdy: 06. Květen, 2007, 16:30:13 »

Milá founko,
rada stručná a jasná, zácpy se zbavíš velice snadno pohybem. Jakým ?
Takovým, který tě bude tešit, Tebe i celou tvoji rodinu.
Kde na to vzít čas - poradím Ti, zkus použít čas, který ti zabere shánění mb potravin a přemýšlení, co že to mohu sníst. Když ujedeš třeba 50 km na kole, tak pak si dej klidně svíčkovou "ze čtyřma" , pokud budeš žít ve strachu, že když sníš jeden jogurt , hned onemocníš nebo se zahleníš , tak se zaručeně zdravotní problémy ješte zhorší.
Jinak radím z pozice odborníka ( lékařky ), která se zabývá mimo jiné poruchami příjmu potravy. Anorexie, bulimie i ortorexie jsou velmi nebezpečná onemocnění a leží s nimi velké množství dívek, žen a chlapců.
Mají těla zničená nesmyslnými dietními programy, projímadly poškozený vylučovací systém a bohužel i porušenou mysl.
Poslouchejme svoje tělo a né fanatické řeči zdejších neprofesionálních rádoby odborníků.
Zaznamenáno
giorgino1984
Host
0 0
« Odpověď #19 kdy: 06. Květen, 2007, 17:31:52 »

á tady promluvil někdo chytrej..
za rádoby odborníka se nepovažuji, nikdy jsem nikomu mb přímo nedoporučoval ani neodsuzoval...jinak mb není nějaký dietní program, je to stejně plnohodnotná strava jako strava běžná..
ale musím přiznat, na slovech paní "chytré" je trochu pravdy..
tuto diskusi přenechám Vám odborníkům, asi na to abych radil někomu nemám no..ale druhým, méně zkušeným, by se mělo poradit..možná právě od toho jsou kurzy.. zdravím všechny a mějte se.
Zaznamenáno
Anonymní
Host
0 0
« Odpověď #20 kdy: 06. Květen, 2007, 17:43:45 »

Když se tak paní doktorka specializuje na bulimi a anorexii, tak jistě ví, že to jsou nemoci především psychosomatické.  Což znamená, že problém nejdříve začíná v hlavě a později se projeví na tělesné schránce. U anorexie chtějí být lidé hubení, protože hubenost si spojují s dokonalostí. To se zácpou nemá nic společného.
Zácpa znamená, že něco v sobě držíme a nepustíme (=neuvolníme). Můžou to být emoce, ale také zácpu může mít člověk, který nerád tzv."pustí korunu".
Zaznamenáno
Anonymní
Host
0 0
« Odpověď #21 kdy: 06. Květen, 2007, 17:46:53 »

Pohanka se doporučuje především na podzim a zimu, protože zahřívá.
Pavlus
Zaznamenáno
Pavlus
Newbie
*
Příspěvků: 22

317411261
Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #22 kdy: 06. Květen, 2007, 17:57:35 »

Fouňo, na zácpu ti doporučuji odvar ze lněného semínka. Do 1 l. vařící vody dáš 1 lžíci hnědého nebo půl lžíce zlatého lněného semínka. Vaří se cca 20 - 25 min. Pije se teplé.
Odvar je slizovitý. Je to balast na poškozenou sliznici střeva.
Pokud by ti odvar nešmakoval, tak Ti doporučuji olej ze lněného semínka. Přidávat pár kapek do snídaně, oběda...

Poslední způsob, který mám vyzkoušený i na sobě jsou ovesné vločky.
Nasypou se do vařící vody, přidá se např. nastrouhaná mrkev a vaří se až vypijí všechnu vodu. Po tomto způsobu přípravy jsou vločky také slizovité.
Pokud je Tvá zácpa úporná, nebála bych se kombinovat všechny tří způsoby.

Na závěr Ti doporučím: v meditaci si polož ruku na tlusté střevo a popros jej, aby Ti vydalo svůj pokládek. Zaručuju, že tohle 100% funguje
Zaznamenáno
Anonymní
Host
0 0
« Odpověď #23 kdy: 07. Květen, 2007, 20:35:44 »

ahoj,
me by spis zajimalo, jak se zbavit prujmu. asi je to eliminace ale nejak bych s tim potreboval poradit (co vyradit a co podporit, ktery prvek)
diky
Zaznamenáno
Anonymní
Host
0 0
« Odpověď #24 kdy: 08. Květen, 2007, 00:06:11 »

Mezi nemoci psychosomatické patří i ortorexie, patoloická posedlost ( závislost ) zdravým životním stylem. Je chvályhodné pěčovat o své zdraví a zdravou výživu, nesmí to však hraničit s fanatismem.
Překvapuje mě, jaké velké procento z Vás si stěžuje na zdravotní problémy v souvislosti s aplikováním mb režimu ?? Odpovědí mu je , že je to eliminace ?? Myslíte to vážně ?? A co když se za naprostou únavou skrývá vážné onemocnění, ani trvalá zácpa či dlouhodobý průjem nepřispívá k pohodě organismu.
Rady od lidí , kteří nemají žádnou zodpovědnost jsou jen prázdná slova.
Pokud Vaše problémy budou přetervávat dlouhodobě, navštivte lékaře.
Zanedbané vážné onemocnění se léčí složitě, dlouhodobě a mnohdy zůstavají následky.
Zaznamenáno
iufouňa
Host
0 0
« Odpověď #25 kdy: 08. Květen, 2007, 19:22:48 »

Ahoj paní anonymní...
... asi nemá smysl Vám vysvětlovat, že zcela hloupě hážete všechny do jednoho pytle...

žeru obilniny, luštěniny, zeleninu, ovoce, semínka, oříšky, kvalitní oleje, žeru pravidelně a vařené jídlo - jako předci na tomto kontinentě stovky let přede mnou -, dostatečně velké porce a chutná mi to... jsem ráda, že se konečně najím a taky to dokonce strávím a nevyzvracím to a nemám křeče (jak tomu bylo před tím, než jsem na mb přešla)

většina naší populace se láduje světlým pečivem, přepálenými hamburgery a hranolkami, tučným masem a zákusky, sterilním pseudomlékem z krabice, kolou, kávou s mlékem a cukrem, zeleninu si dají maximálně v konzervě a přednost dávají tropickému ovoci, na které naše tělo není zvyklé... a vy přesto tvrdíte, že má strava je nepřirozená... tak to si tu Vaši přirozenost (posledních směšných pár let) strčte za svou lékařskou čapku...
a hlavně: na mb jsem přešla po dvouletých potížích, nad kterými Vaši páni kolegové jen kroutili svýma doktorskýma hlavičkama a předepisovali tuten a pak zas tamten lék a když to nefungovalo, začali NAJEDNOU tvrdit, že si vymýšlím, že žádné problémy nemám a že se moc pozoruji... vlastně mě odkopli a tak já jen šla... a mám teď mnohem víc času... když nesedím v čekárnách ordinací a neutrácím peníze v lékárnách. Jednou denně si uvařím... ó to je tak strašné a nenormální že?

Neříkám, že něco jako posedlost zdravou stravou neexistuje, že neexistuje anorexie nebo bulimie, ne to neříkám... prosím, jen nemějte tak placaté vidění, milá paní... otevřete přece oči, pusťte se těch svých vzorců a předsudků... věřte, že Vás to obohatí jako doktora i jako člověka.

zdravím všechny
Zaznamenáno
iufouňa
Host
0 0
« Odpověď #26 kdy: 08. Květen, 2007, 23:40:09 »

milý giorgino1984,

každopádně děkuji za rady, ale nevím, jak se teď k tomu mám postavit... mb provádím dle rad pana Kushiho, protože mi to připadá docela logické, jinou literaturu nemám a na kurzy nikam nejezdím. Kushiho teorie mi připadá nádherně prostá a snažím se brát si aspoň základní jeho rady k srdci... on právě radí na jin zácpu naturalku, pohanku a adzuki a též tuholistou zeleninu (např. listy ředkviček) a omezit vše jin a přidat slaná specifika stravy... ještě to nezkouším dost dlouho, aby se objevily nějaké výsledky, vlastně tak dva týdny, možná ani ne. Jen mám špatnou reakci na žito ozimé - celé zrno - mám po něm děsné křeče a nadýmání - fakt hnusné, že mi to znemožňuje pobývat s jinými lidmi , podobně jsem na tom i s žitnými vločkami...
no ale zpět k věci, zajímalo by mě, jakou literaturou se řídíte vy, co sem píšete... Kushi to zřejmě není.
děkuji za odpověď

Pavlusi... zrovna popíjím lněný odvar, děkuji, znám ten recept z dřívějška, ale nikdy mi nepřišel moc účinný... uvidím. Možná je to opravdu povahou té mé zácpy... semínka jsou také více jinová, tak to na mě zas tak nezabírá... ale nevím. Sezamový a lněný olej konzumuji denně - to nemá s mb nic společného, prostě miluji pár kapiček za studena lisovaného oleje na porci rýže či ovsa... vznikne úžasná chuť i bez koření... oleje jsem objevila už dříve, poté, co jsem si konečně přiznala, že nesmím používat žádná aromatická koření - jídlo jsem pak vůbec nestrávila a vyzvracela třeba i po 6 hodinách! teď mi to tráví báječně... pokud ovšem hrubě neporuším ty nejzákladnější zákonitosti. recept s vločkami též určitě vyzkouším... Kushi moc vločky nedoporučuje, ani mouku... upřednostňuje celá zrna... tady jsem ale zaslechla i jiné názory.

Budu se asi nadále držet Kushiho, nechce se mi na to moc myslet, dost mě to vyčerpává a zmateného tápání jsem si (s konvenční i nekonvenční medicínou) už užila dost... prostě to asi zkusím a uvidím. Je mi daleko lépe - tisíckrát lépe - než před mb. na trochu bolesti a nepohodlí jsem už dávno zvyklá a chápu dobře, že tělo se musí čistit postupně a nemoc není jen otázkou stravy...

tak se mějte přátelé, já jdu chrnět a se mnou i přítulná kočka a všechna ta koťátka, co si nosí bříšku...
Zaznamenáno
nevril
Jr. Member
**
Pohlaví: Ženské
Příspěvků: 57

život je zázrak


Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #27 kdy: 10. Květen, 2007, 22:07:22 »

ahojda infouňo,
zdravím tě  a přeji brzké zlepšení tvých problémů. Já taky začala celkem nedávno - je to asi dva měsíce. Sem na tyto stránky chodím pravidelně a nacházím zde spousty odbrých rad. Taky si zatím nejvíc vážím knih pana Kushiho, i když samozřejmě beru ohled na to, že jsem v čechách a je třeba stravu zohlednit trochu na tuto zemi, proto chci taky zajít na nějaký dobrý kurz, tam se mylím naučím více. Taky jsem teď opět nemocná (zahlenění, chřipka), ale tentokrát je ta nemoc jiná, než dřív, cítím, že je to něco přirozeného, asi ta eliminace, nebo je podmíněná mojí prozatímní neschopností vyloučit ze stravy všechen cukr a používat jen slad a to ještě omezeně. Ale myslím, že je to normální přechodné období a nežinýruji se. Mít problémy, jako ty, tak jsem samozřejmě ukázněnější...
Přeji hodně sil a mj sdílím tvé nadšení z mb, taky si myslím, že je to zatím nejlepší strava, jakou jsem jedla, cítím se po ní skvěle! Dej vědět, jak to s tebou pokračuje a z těch pochybovačných doktorů na těchto stránkách si nic nedělej, oni to myslí dobře, bojí se, aby se nám někomu něco nestalo, ale nám je naštěstí čím dál líp.
Zaznamenáno
nevril
Jr. Member
**
Pohlaví: Ženské
Příspěvků: 57

život je zázrak


Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #28 kdy: 10. Květen, 2007, 22:08:44 »

omlouvám se za chyby, mám děsnou klávesnici
Zaznamenáno
Pavlus
Newbie
*
Příspěvků: 22

317411261
Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #29 kdy: 11. Květen, 2007, 13:45:21 »

Já bych přímo neřekla, že lékaři se bojí, aby se nám něco nestalo. Spíš se bojí, že ztratí své pacienty, což při našem bodovém systému se rovná jistý zdroj příjmu.
Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 4 ... 23
  Tisk  
 
Skočit na:  Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení