Stran: [1] 2 3
  Tisk  
Autor Téma: Mnozstvo jedla  (Přečteno 4215 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
cayenne
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 26. Červenec, 2012, 07:13:17 »

Dobry den,

neviem kolko jedla mam jest, precital som zopar knih ale nikde som nenasiel presne mnozstva jedla. V knihe Kushi som nasiel zostavu jedla Hunzov =
50g bielkoviny, 35g tuk, 354g sacharidy.

Ryza ma priblizne 7g bielkovin, 70g sacharidov a 1g tuku, to znamena, ze ak by som jedol iba ryzu (nie nejem iba ryzu len nemam prepocitane mnozstva so strukovinami) mal by som jest asi pol kila denne + 2 lyzice oleja? To je celkom dost  Very Happy
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 26. Červenec, 2012, 07:36:35 »

Myslím, že takovéto otázky odporují duchu makrobiotiky, jejímž krédem je uzpůsobení stravy individuálním potřebám...nikdo ti nikdy neřekne kolik jídla máš jíst, natož přesně v gramech. Kushi se samozřejmě v zájmu přiblížení masám zápaďáků s jejich vědeckým přístupem pokoušel o nějaká číselná vymezení, ale v zásadě makrobiotika na tomhle vůbec nestaví.
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #2 kdy: 26. Červenec, 2012, 09:57:40 »

Mel jsem pred casem stejnou otazku. Vyptal jsem se lidi a vaha(suche stravy) kolik toho denne sni byl velice rozdilny. Neptal jsem se jen MB,ale i vitarianu,PS,vegetarianu,veganu,prepperu atd. Jednimu clovek stacilo jen 100g a netkeri museli snist i 700g.

Ty, kteri dlouho praktikuji male mnozstvi jidla jsem od nich dostal stejnou odpoved,ze clovek se musi sam pozorovat. Hlavne zacatecnik ma problem v tom, ze si nekterych zmen vubec nevsimne. A tak dojde,ze skonci v nemocnici.  Tri veci,ktere clovek muze vysledovat je fyzicka kondice,unava a vaha. Pokud clovek zjisti,ze je casto unaveny a nebo nezvlada treba ujit tolik a tolik kilometru a pred snizenim mnozstvi jidla to v pohode zvladal,tak musi zbysit mnozstvi jidla. Vaha je velice nepresna a je spis orientacni,aby si vzdy clovek zkontroloval a rekl jsi,ze kdyz vazim tolik jestli je to v poradku.

Pokud zacinas(samouk),tak musis sebe sledovat. Nekteri(nebyl to objektivni pruzkum),kteri jedli malo a pak meli zdravotni problemy a nezvladali fyzicky pracovat.
Zaznamenáno
cayenne
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 26. Červenec, 2012, 14:54:06 »

Pokud zacinas(samouk),tak musis sebe sledovat. Nekteri(nebyl to objektivni pruzkum),kteri jedli malo a pak meli zdravotni problemy a nezvladali fyzicky pracovat.

Dik za komentar, to bude asi moj pripad  Poklona .. jedol som stredne velke porcie 3x denne dlhy cas, vaha isla dole (BMI z 20 na 17), sice vydrzim fyzicky pracovat aj bez vody a jedla ovela dlhsie ako ostatni, ale nemam taku silu, myslel som, ze si organizmus musi na MB zvyknut ale nic sa nestalo a v zime som sa nemohol zohriat.
Vela ludi pise, ze jedlo by malo mat objem, ktory vojde do ruk. No nic, u mna to asi neplati, aj ked malo fyzicky pracujem.  Eek Tiez jem vela zeleniny, zaplnim s tym zaludok a nevojde dost ryze, potom o hodinu som zase hladny a len cakam kym bude cas na dalsie jedlo Very Happy
Musim zacat jest viac aspon 400-500g ryzde denne, dufam, ze priberiem a vrati sa mi sila.
Zaznamenáno
ravima
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 26. Červenec, 2012, 15:32:57 »

Docela mě taky zajímá, kolik jídla sní zdejší makrobiotici. Sníst půl kila rýže se podle mě za den nedá, tedy při zachování makrobiotického způsobu jezení. To bych jen od rána do večera vařil a jedl... a i kdybych měl sílu, tak nebudu mít čas ji nijak využít :-)
(Párkrát jsem zkoušel jíst rýži a na jedno jídlo je 50g suché rýže + trocha zeleniny až moc, a navíc trvalo dost dlouho, než jsem to snědl. Ale zasytilo mě to víc než na celý den.)

Já teda nejsem ani moc makrobiotik, ale spíš vitarián, jím tak 1x až 2x denně porci do 300g (150g zelenina, 50g semen + voda).
Síly mám rozhodně dost i na sport a hlavně dost času a energie, při makrobiotickém vaření obilí a následném nutném kousání a slinění bych se asi zbláznil tím časem a úsilím, co bych vrážel do jídla.
« Poslední změna: 26. Červenec, 2012, 15:38:30 od ravima » Zaznamenáno
cayenne
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 26. Červenec, 2012, 20:40:24 »

Síly mám rozhodně dost i na sport a hlavně dost času a energie, při makrobiotickém vaření obilí a následném nutném kousání a slinění bych se asi zbláznil tím časem a úsilím, co bych vrážel do jídla.

No mne priprava MB jedla trva kratsie ako priprava jedla ked som bol vitarian Smiley ... dam ryzu a strukoviny do tlakoveho hrnca a kym sa to 40 min vari ja robim cokolvek ine  dancing monkey
Zaznamenáno
ravima
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 26. Červenec, 2012, 22:32:22 »

Citace: cayenne
No mne priprava MB jedla trva kratsie ako priprava jedla ked som bol vitarian Smiley ... dam ryzu a strukoviny do tlakoveho hrnca a kym sa to 40 min vari ja robim cokolvek ine  dancing monkey
Ono u jakéhokoliv stravování záleží na tom, jak složitá děláš jídla. Já oškrábu mrkev a rozmixuju semínka, dohromady to nezabere ani 5 minut. Ale o to vlastně ani nejde - hlavně ten čas samotného jezení - sacharidy, hlavně obilí, trvají hrozně dlouho, hlavně v tom množství v jakém ho jí makrobiotici. Já si občas dám třeba máčenou pohanku, ale max. 50g a i tak je to docela na dlouho, vařené - třeba jáhly nebo ta rýže jsou ještě horší a cítím se přejezený po pár soustech. Půl kila si absolutně nedokážu představit, to je minimálně 10x víc, takže bych celý den jen jedl.
« Poslední změna: 26. Červenec, 2012, 22:37:20 od ravima » Zaznamenáno
cayenne
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 27. Červenec, 2012, 06:48:21 »

To je clekom zaujimave jak mozu byt ludia odlisni, ja mozem zjest aj 5kg ovocia denne a nepriberiem ani gram, dokonca chudnem a nemam dost sily... preto som presiel na MB
Zaznamenáno
W
Makrobioklub
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 27. Červenec, 2012, 12:03:24 »

Tak tohle je dobré téma.
Jeho úskalím ale je, že se účastníci debaty navzájem neznají a nevidí. Každý má jiná kritéria a to, co kdo napíše, se těžko porovnává. Něco, co vypadá dobře, může být pak v realitě třeba trochu jinak.
Např.: Jeden, možná budoucí, breatharián si stěžoval, že zhubnul. že je teď prostě příliš hubený, že teď váží (ty čísla nebudou přesně, ale smysl vyplyne) na 183 cm jen 83 kg Very Happy Very Happy. Takže není tloušťka jako tloušťka, síla jako síla, zima jako zima...

Jinak ale, já mám taky pocit, že hodně jím (obilí až 3dcl suchého/den). No, uvidíme Smiley.

No,  je tu třeba otázka času. Než si tělo zvykne na nový typ výživy a vezme si, co potřebuje. Pak přejídání. Kolik energie ztratí člověk, když se přejí a kolik jí získá?
Potom, jak to funguje v mysli. “Henri Monfortův systém”, např. A zase znovu ten čas. Jak dlouho je možno to takhle mít?
Jak je možné měsíc nejíst a pak si dát “NA CHUŤ” třeba čokoládu? Syrová strava kontra vařená? Neustálé uvolňování, třeba konkrétně ledvin a ztráta minerálů nebo naopak přísun té základní energie? Jak dlouho a kde může člověk žít jako vitarián nebo frutarián? Co je nejlepší pro navrácení zdraví? Otázek by tu prostě pár bylo.

A každý je samozřejmě jiný...
Tož trochu k té rýži. Po rýži se hubne. Je dobrá na pročištění, ale je potřeba jíst i jiné druhy obilí. Třeba oves má nejvíc tuku, ječné kroupy nejvíc bílkovin a tak.
K zimě, z pohledu mb. Teplo se do těla dostává i přípravou, energií, která se jídlu při ní dodá. Např. mrkev jako tempura, třeba ještě se zázvorem, by tě oproti syrové měla zahřát rozhodně víc. Zima taky může (podobně jako horečka, teplota) ukazovat, že se v těle něco děje, že se s něčím vypořádává. Odbourávání různých usazenin, apod...
Celkové stažení. Když se jí zrovna třeba moc obilí oproti dalším složkám, moc se solí, atd. 

P.S. Mě by třeba taky zajímalo, kolik tu někteří měří a váží... i kolik dcl (suchého) obilí a luštěnin za den sní a jak se jim při tom daří.
« Poslední změna: 27. Červenec, 2012, 12:06:35 od W » Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #9 kdy: 27. Červenec, 2012, 12:44:54 »

Z ryze jsem mel pocit,ze mam z ni porad hlad a moc mi nechutnala,tak jsem ji vynechal z jidelnicku. Nekdo zas nedokaze predstavit zivot bez ryze, tak je to invidualni.

Chtel bych jednou dosahnout jist denne jako nekteri  jen 100g suche stravy a asi 200g zeleniny, ale myslim,ze v mem pripade je to nemozne. Mozna za par let se to zmeni.

Ovoce a zelenina ma hodne vody,tak 1kg je jako 100g suche. A rekl bych,ze i min. A ovoce a zelenina mne zas nenasyti. Sad Myslim,ze je to o zvyku,protoze prevazne jim sezonni ovoce,tak nejsem na to zvykli.

Ta vaha byla myslena jako kontrolni bod jen pro toho jedince. Kazdy clovek musi zprvu cekat,ze schodi 5-7 kg prvnim mesici,protoze nez si telo zvykne na novou stravu,tak podle mne  pouziva zasoby z vlastniho tela.Taky se procisti telo. Nejsem cisty MB(jim jen na 70-80%),tak placam asi kravinu.

Cetl jsem zajimou teorii,ze zeleninove stavy v zaludku kvasi a rozkladaji usazeniny ve strevu. Tak cisti.
Zaznamenáno
W
Makrobioklub
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 27. Červenec, 2012, 13:31:14 »

To množství suchého obilí či luštěnin je myšleno jenom jako míra pro přepočet. Já ho jím vlastně jenom ve vařeném stavu. To kdyby tu debatu náhodou někdo, třeba nový, chápal jinak... Wink

Rýže je "hladová", to souhlasí.

Šťávy čistí tím, že jsou snadno stravitelné, málo zanášejí a tělo ušetřenou energii věnuje vlastní regeneraci. Ta začíná trávicím ústrojím, t.j. právě střevama. Ještě lepší ale je, když třeba pravidelně, 1 den v týdnu, piješ jenom vodu. Tohle platí pro většinu lidí. Výjimky ale, jako u všeho, mohou být.
Zaznamenáno
cayenne
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 27. Červenec, 2012, 20:47:29 »

no ja musim jest takych 120g obilia a 30g sturkovin (sucha vaha) + 200g zeleniny,  aby som nebol hladny a normalne sa najedol  Eek, do toho si este davam lyzicku ghee  Roll Eyes

este by ma zaujimalo ked sa povie, ze treba jest listovu zeleninu aj divoku napriklad listy pupavy alebo zihlavy, kolko je normalne mnozstvo na jedno jedlo? ja si nazbieram plnu hrst listov dlhych priblizne ako dlan to moze byt takych 80-100g, dakedy to jem aj 3x denne cize 300g pupavy Very Happy ...
dnes na vecer som mal ryzu varenu v tlakovom hrnci spolu so 100g pupavy a 100g lucerny(alfalfa)   Wink
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #12 kdy: 28. Červenec, 2012, 12:00:16 »

Já bych teda příčinu toho, že je někomu v zimě zima nebo nemá tolik energie nebo hubne hledala jinde než v množství jídla, pokud teda ten člověk nejí opravdu jak vrabeček.
Kolik sním za den jsem nikdy nezkoumala, hodně se to mění podle toho co dělám nebo třeba jaký je počasí. A určitě to nemůže být nic směrodatného pro někoho jiného.
Milan Dvořák říká, že bychom měli na jednu porci sníst tolik kolik se nám vejde do dlaní..což například u mě by tak nějak sedělo, protože to je asi ta chvíle kdy mi tělo říká, že už by to stačilo (moje přirozená "záklopka" ) a pak už jde jen o to,jestli to poslechnu  Wink
Zaznamenáno
cayenne
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #13 kdy: 28. Červenec, 2012, 21:12:45 »

orientovat sa podla dlani, no neviem... polievka mi vytecie a ryze mozem naklast velku kopu Very Happy

este by ma zaujimalo kolko zeleniny by mal zjest muz, vek 20-25r, priemerne aktivny, priemernej vahy, relativne zdravy,v lete a v zime... povedzme, ze budem jest mrkvu jeden cely den 3x ku kazdemu jedlu, kolko by som jej mal zjest ? uvarim si obilie a zeleniny pridam asi 200g ku kazdemu jedlu, cize 600g denne staci to?

Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #14 kdy: 28. Červenec, 2012, 22:28:06 »

Poradil bych ti jist lzickou pokud jis rychle a poradne nezvykas. Ja lzickou jim uz asi 11 mesicu a budu do konce zivota.

Jez tolik,abys jsi se citil dobre a nemel hlad. Hold parkrat se precpes,ale casem najdes tu svou cestu. Snist denne 500g suche stravy a vice a  k tomu treba 1kg zeleniny neni neco spatneho. Proc se stresovat a podobne. Predtim jsi jedl hrozne a ted jis zdrave a trva telu najit tu idealni cestu. Mit spatny pocit jen skodi.

http://www.potravinova-alergie.info/clanek/makrobiotika-strava.php
Citace
Složení makrobiotické stravy:
50-60% obilnin, 20-30% zeleniny, 5-10% luštěnin a mořských řas a 5-10% polévek a 5 procent ochucovadel a ostatních potravin.

http://pani-dyne.cz/mb/Default.aspx

http://medical.tym.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=22&Itemid=28
Citace
Velký težký oběd způsobí únavu, ospalost a ztrátu motivace k další činnosti. Důvodem je, že tělo přesunuje velkou část krve do trávícího traktu a snaží se oběd strávit. V mozku se krve nedostává a nastává ospalost a únava.Klesá tedy výkonost například v práci a člověk se cítí unaven mnohem více, než by bylo adekvátní.

Citace
Naplnění žaludku potravou do určíté míry je signálem pro mozek, že je člověk již najezen.

Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení