Stran: 1 2 [3]
  Tisk  
Autor Téma: Mnozstvo jedla  (Přečteno 4210 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
sahaw
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #30 kdy: 01. Srpen, 2012, 19:22:40 »

Tak jsem se vyptaval a jednomu cloveku by mela stacit 11m3 prostoru na skladovani potravin pres zimu. Ted za nas skladuji supermarkety.Smiley
Zaznamenáno
cayenne
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #31 kdy: 03. Srpen, 2012, 21:16:03 »

cital som v knihe, co jedli ludia pred par sto rokmi... vela chleba, sosovicu a hrach, a celkom velke mnozstva toho jedli, sem tam cerstvo pripravene maso, zeleninu kazdy den ale len trochu a ovocie iba malo
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #32 kdy: 04. Srpen, 2012, 07:42:53 »

nj, ale my bychom se měli řídit prostředím ve kterém žijeme my a ne z toho co bylo před sto lety.
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #33 kdy: 04. Srpen, 2012, 09:00:20 »

cital som v knihe, co jedli ludia pred par sto rokmi... vela chleba, sosovicu a hrach, a celkom velke mnozstva toho jedli, sem tam cerstvo pripravene maso, zeleninu kazdy den ale len trochu a ovocie iba malo
Neni to tak jednoduche jako s vahou snezeneho jidla. Lide jedli vetsinou jen to co si vypestovali a vychovali. Casto se jedlo uplne neco jineho jen par desitek kilometru dal. Jedine bohata a mozna stredni vrstva jestli po celem nasem uzemi stejne jidlo,ale to netvorilo vetsinu obyvatelstva.

Kucharky se psali pro stredni vrstvu,protoze chudina neumela cist a nemohla si dovolit ty jidla. Taky se moc kroniky nevenuji chudym.
Zjistit jidelnicek takoveho prumerneho chudeho cloveka je podle mne nemozne. Lid proste jedli to co sehnali a nebo vypestovali a neresili jestli je to zdrave. Proste chteli prezit.

O chlebu jsem presveceny,ze to je jidlo chudiny. Jednou za 3 tydny se upeklo hodne chleba a cast se nechala ususit. Podle jednoho zdroje ve tme a v suchu vydrzel o dost dele. Chleba se da do vody a  po case je mekky.  Nemohli ztracet cas kazdy den varenim a to nemluvim o schaneni dreva. Ted uz neni problem varit,tak je zbytecne mit hlavni jidlo chleba.
Zaznamenáno
cayenne
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #34 kdy: 04. Srpen, 2012, 12:16:54 »

no ked vsetci robili od rana do vecera iba na jedlo, to ho potom museli mat velmi vela nie ako pisete, ze hladovali... keby som ja zobral celu svoju rodinu nikto by nechodil do prace iba by sme sa cele dni starali o obilie a zeleninu za rok by sme si urobili zasoby na 5 rokov dopredu Very Happy
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #35 kdy: 04. Srpen, 2012, 12:29:42 »

Very Happy Asi jsi nikdy neobdelaval pudu. Neni to hracka.Moc neexistovalo slechteni rostlin,tak vynos byl nizsi. Platili dane,penize za  lecitelku/doktora.
Bud manualne a nebo pomoci zvirat obdelavali pudu. Mraz,sucho,skudci a dalsi moznosti jak prijit o urodu. Nektere roky byli velmi vynosne,ale zas u nekterych by bez zasob umrel hlady.

Lide se snazili nejak vse obelstit,aby nemuseli tolik pracovat. Uz jen udelat si zasoby dreva na zimu je fuska. Obstarat vsechny zvirata na farme a vychovat deti taky neni nic lehkeho. Museli dat cast urody prodat,aby meli na nastroje a nektere potreby. A tak muzu dal pokracovat. Je toho hodne co clovek musi udelat,aby mel kazdy den tu svou porci jidla,kterou mame dnes ziskanou za 30 minut sezeni v kancelari .
 Fakt se netesim na svet,az se bude muset obdelavat pole bez ropy.Sad

Zaznamenáno
cayenne
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #36 kdy: 04. Srpen, 2012, 13:41:35 »

Fakt se netesim na svet,az se bude muset obdelavat pole bez ropy.Sad

Ja sa nato tesim, uz su ovela lepsie zdroje energie ako ropa, take co skoro vobec neposkodzuju prirodu, akurat, ze to neukazu verejnosti kym pekne zarabaju na rope.
Zaznamenáno
cayenne
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #37 kdy: 04. Srpen, 2012, 16:21:08 »

ja si pestujem prakticky vsetku zeleninu sam, kupujem iba strukoviny a obilie.... davnejsie ludia urcite jedli hlavne obilie, pestovalo sa to jednoducho, vsetci mali doma male mlyny z vacsich kamenov na odstranovanie supky alebo na mletie muky, ale najlepsie na obili je, ze zabera ovela mensi priestor (cca 2 vrecia na rok pre cloveka) oproti zelenine a o skladovani ani nehovorim.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #38 kdy: 04. Září, 2012, 14:51:55 »

Ahoj,
Hezké téma a zajímavé příspěvky.
Nezkoumám, kolik toho sním. Jím, a když mám dost, tak přestanu. Nikdy jsem se v tom nepitvala.
Správně to El napsala, neměli bychom se řídit tím, co bylo před několika stovkami let. Dnes žijeme v jiné době. To by mě nebavilo obdělávat půdu. Jsou ut farmářské trhy, zdravé výživy, vše se dá nakoupit, ale vše je otázka,  čemu člověk dá přednost.
Ten MB talíř od paní Kubíkové je dobrý. Brala bych to jen poznámku, byly to dva řádky. Myslela jsem trochu, že tam bude ještě k tomu nějaké povídání.
Někoho baví práce na PC, někoho obdělávat půdu, někoho ruční práce, někoho malování atd, atd.
Jarka

Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení