Stran: [1] 2 3 ... 6
  Tisk  
Autor Téma: Dobrovolná skromnost  (Přečteno 11401 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Lucyluck
Newbie
*

Zobrazit profil
1 0
« kdy: 02. Říjen, 2012, 11:06:41 »

Ahoj, zajímalo by mě, zda někdo z vás žije "dobrovolně skromně". Tento životní postoj má mnoho společného s myšlenkami a podstatou makrobiotiky. Když jsem studovala VŠ a začala zapadat do "systému", čím dál víc jsem přemýšlela, kam ten dnešní hon za penězi a úspěchem vede. K tomu se mi přidali zdravotní problémy, problémy ve vztazích... a začala jsem přemýšlet, zda se dá žít i jinak, než zije většina populace okolo nás (mám na mysli život v civilizovaných zemích). O dobrovolné skromnosti jsem četla články, knihy, koukala na dokumenty (moc toho ale v češtině není, z autorů knih se jí zabývá hlavně Hana Librová, trochu Erazim Kohák a Jan Keller, z dokumentů můžu zmínit velmi inspirativní "Zpátky pod došky" - lze zkouknout na interentových stránkách ČT) a nakonec jsem na toto téma napsala i diplomku. Já osobně žiju naprosto průměrně a masově (chodím do práce, kde trávím většinu času, bydlím v bytě ve městě (ale pocházím z maloměsta), zeleninu a ovoce musím kupovat, nosím moderní oblečení, protože je to žádoucí atd...). Stále mě to ale táhne jinam, kde by bylo více klidu, času, jiné hodnoty než jen peníze... není ale jednoduché se sebrat a jít bydlet např. na ves a mít povolání, které by člověla nějak uživilo, ale zcela časově i psychicky nezdeptalo...

Žijete někdo takto? A lze to dnes vůbec? Co děláte za povolání? Jste celkově spokojeni?? Je to určitě i hodně "dřiny" a odříkání, ale myslím, že to stojí za to...

Díky za názory a podněty...
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #1 kdy: 02. Říjen, 2012, 19:52:46 »

Nejsi určitě sama v té touze po větší skromnosti, jednoduchosti.
Já to taky hodně prožívám a štve mě ten neustálý kompromis ve všem...

Znám člověka, který žije hodně let bez peněz, bez ohně.
Neříkám, že to je ideál, ale jde žít všelijak.
Co je pro někoho extrém, tak pro někoho velká rozežranost, pohodlnost.
Jde se podle mě prokousávat dál a dál, více k jednoduchosti, skromnosti a být nakonec šťastný jen tím, že jsem. Měl jsem co jíst a kde přespat a kde strávit čas v hezké přírodě.
Ale to prokousání je podle mě něco jako fyzická eliminace na zdravější stravě - prostě se eliminuje přes nepříjemné pocity z boření zlozvyků, návyků, stereotypů - a na to málokdo z nás má, aby se dobrovolně vystavoval nepříjemným vnitřním stavům, je to jak odvykačka na alkoholu, cukru, čemkoli.

Podle mě je podstatná otázka, proč to člověk vlastně dělá, pochopit, co od toho vlastně čekám.
To sis v sobě uvědomila, proč vlastně chceš žít více skromně, jednodušeji? Co tě k tomu vlastně pudí?
V prozkoumání toho pocitu, který tě k tomu žene totiž vězí často ta pravá odpověď.
Často jen ten pocit odkládáme, řešíme záplatou, ale on tam pořád je. Přidáme skromnější život a je tam pořád dál. Tak dál hledáme a přidáme zase další záplaty, teorie, víry, systémy. Až je jich na nás nespočet a pořád jsme tomu neutekli. Je to obecně o vnitřním útěku k ideálu, který člověka na chvíli uklidní, ale zákonitě je zbořen a tak se hledá další utopie, ideál a tak pořád dokola.
Ale možná to tak neřešíš, tak promiň za filosofování Smiley
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #2 kdy: 03. Říjen, 2012, 09:47:01 »

Az posledni dobou to ma i svuj nazev. Minimaliste http://www.minimaliste.cz/ .Pred tim clovek byl povazovan za lakomce,kdyz mel hodne penez a zil velmi skromne. Lidi s touto nemoci se neradi mluvili na verejnosti. Smiley Az ted,kdyz jeden clovek to pojmenoval a zacal delat propagaci,tak se lidi ozyvaji a rikaji,ze takhle zili cely svuj zivot.

Minimalismus je jit co nejjednodussi cestou. Tak se clovek dostane do situace,ze ji zdrave a k zivotu potrebuje minimum veci. A tak se dobrovolne stava skromny. Postupne se mu meni priority a zacinaji ho bavit veci,ktere skoro nic nestoji atd.

K te dobrovolne skromnosti se clovek pomalu propracuje az zjisti,ze co na zacatku povazoval extrem je pro nej normal. Myslim,ze hlavni vec je o tom premyslet. Pak to jde samo. Kdyz clovek o tom premysli,tak se zacina pomalu v hlave zavrtavat cerv,ktery ho pak privede k te zmene.

Tech lidi co ziji dobrovolne skromne je hodne. Slova drina a odrikani nemaji ve slovniku. Pokud to nekdo ma,tak nezije dobrovolne skromne.
Zaznamenáno
Lucyluck
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 03. Říjen, 2012, 10:06:34 »

Ano, určitě je to postupná změna... kdysi jsem také potřebovala minimum věcí, ale společnost (např. při studiu, nyní práce ve firmě) mě nakonec vždycky donutila ze svých priorit slevit a přizpůsobit se...

"dřinou" jsem měla na mysli částečnou soběstačnost co se týče stravy... není určitě časově lehké přijít navečer unaven z práce a jít pokračovat na zahrádku, k tomu později děti...

ano, minimalismus je také termín popisující tento životní postoj... mě vždycky nejvíc vrtalo hlavou zaměstnání... protože mi přijde, že při klasickém zaměstnání nelze jít do minimalismu naplno... ale úplně bez zaměstnání si to zase představit neumím... navíc nechci být pobíračem dávek... to už zase není soběstačnost, ale příživnictí...

jak to máte vy?
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #4 kdy: 03. Říjen, 2012, 11:47:03 »

Nekdy se pracovat nevyplati. Smiley Jsou to spatne placenne prace,kdy clovek preziva od vyplaty k vyplate. aby si vydelal vic,tak pracuje vic,ale tim prichazi o cas,ktery mohl venovat vareni,cestovani kolem,pesky atd. Tak chodi do restaurace,jezdi autem a nebo MHD,kupuje si obleceni,protoze ma velkou spotrebu zniceneho. Tak se vlastne dostava do zacarovaneho kruhu,kde je rad,ze si bude moc vzit 14 dni volna,aby mohl zaridit veci,ktere nestihl. Citi,ze ma pravo si taky uzit,kdyz maka tolik,tak jde se bavit do hospod,kdy propjie hodne penez.Ted to vypada,ze mluvim o cloveku,ktery ma 5 clenou rodinu,ale vetsinou je sam.

Lidi nakupuji veci,protoze maji z toho pozitek hned. Z jinych konicku,ktere nestoji skoro nic jdou zas na ukor casu. A lidi nemaji cas,tak hledaji konicky(odragovani),ktere nezabere cas. Misto,aby clovek jel na kole s rodinou nekam do prirody,tak vezmou auto a jdou do nejakeho obchodniho fora.

Muj nazor je,ze nejvici lidi,kteri ziji dobrovolne skromne jsou lidi, jsou ty,kteri se zivi u PC(prekladatele,programatori,poradci u telefonu atd.). Ty jsou schopni vydelat za hodinu co u toho stravi i 600kc. Jsou vetsinou na volne noze,kdy dostavaji zakazky. Tak maji hodne volneho casu. dokazou uzivit i pocetnejsi rodinu. Zacinaji ziskavat klienty uz pri studiium.
Myslim,ze je to pocetna skupinka lidi z rad minimalistu.

Pokud to vezmu,tak nemusi utracet za cestovani,nemusi si kupovat stale nove obleceni,usetri cas nekam jezdit atd. Tak usetri hodne penez. A to nejlepsi na konci je,ze ma 10metru od sebe zahradu,kam si zaskoci,aby si odpocinul.

Je neco jineho,kdyz clovek ma deti a kdyz ne. Pokud nema,tak osobe staci 3000-5000kc mesicne. Tak muze delat jen brigady(10dni v mesici) a pak ma volne. Pokud ma deti,tak musi zivit jednoho dospeleho a ty deti. To pak pokud se nezivi u PC musi najit stalou praci.
Ten je pak ochuzen o vychovu deti.

Da se to resit kompromisem,ze treba bydli v RD s pribuznymi atd,ale vetisnou lidi si hraji,ze to zvladnou sami.  Muzeme cist jak nekdo preziva,ale pokud by sel do kompromisu,tak by usetril hodne penez a tak by uz neprezival. To je OT.

Ja jsem si to tento rok spocital a vychazi mi,ze rocne mne stoji vypestovana 1kg zeleniny cca 10 minut casu  a cca 0,5kc. Musel jsem tento rok kupovat semena a naklady na pudu.Pokud clovek ma zahradu vedle domu,tak se moc nenadre.

Clovek,ktery prijde vecer domu a jeste musi pracovat na zahrade,tak nekde dela chybu. Pokud mu zustava 2/3 vyplaty v kapse,tak ne,ale pokud preziva,tak ano. Cim vic clovek pracuje,tak si vydela vic penez,ktere mu umozni pak pozdeji vybrat tolik volna z nasetrenych penez. Pokud clovek ma deti,tak je jasne,ze utrati vetsinu z vyplaty,ale pak nemusi pracovat na zahrade atd,protoze jeho partnerka mu pomuze.

Znam cloveka,ktery je mimo system. A on zna jine lidi,kteri jsou taky. Neplati si zdravotni a zije si spokojene z brigad. Hodne lidi si mysli,ze neni potreba platit zdravotni,kdyz nechodi k doktorovi,tak jsou zaevidovani na pracaku,ale nic neberou. Jen jim plati zdravotni a nejsou ve dluhu. Tak si nezavreli dvirka.

Pokud lidi neplati zdravotni,tak jim staci jen 500kc mesicne. Jsou to extremy pro nekoho,ale nekomu se to libi. A vydelat si 500kc neni problem. A pokud ma nekdo jako ja nasetreno,tak ma do konce zivota vystarano.Smiley

Pokud nekdo nema rodinu,tak provozovat minimalismus je hodne lehke.

Ja jsem rok zil na zahrade. Vydelaval jsem cca 3000kc. Pracoval jsem cca 15hodin(2dny) tydne . Utracel jsem cca 2000-2500kc mesicne. Delal jsem dorucovatele(roznost letaku). Ted jsem s tim skoncil,abych sel na dalsi level.Smiley Nejvetsi naklady byli zdravotni(1080kc).
Muj presun k minimalismu nebyl problem. Uz od detstvi jsem byl minimalista.Smiley

Neberu minimalismu,ze mi staci k zivotu jen 50 veci. Ja mam hodne veci.
Zaznamenáno
Lucyluck
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 03. Říjen, 2012, 12:34:14 »

S tím zaměstnáním souhlasím, lidi co muzou pracovat u domu od PC jsou urcite svobodnejsi...

Co se týče útraty za měsíc, tak s castkou kolem 3000Kc se samozrejme da vyjit, ale jen v pripade, ze clovek bydli nekde zadarmo (v domku s rodici, zdedi dum, byt atd.), kdyz se ale musi platit bydleni (napr. 8000 najem) plus ty dalsi male vydaje (dejme tomu tech cca 3000 Kc), tak uz jsme na castce, kterou musim vydelat prací na plny uvazek...
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #6 kdy: 03. Říjen, 2012, 12:50:18 »

Priklad,ktery uvadis je clovek,ktery neprovadi dobrovolnou skromnost. Je to clovek,ktery si mysli,ze nepotrebuje nici pomoc a zvladne vsechno sam. Nechce delat kompromis.Nema potrebu vytvaret vztahy s lidmi. Pokud se neco v jeho zivote nepodari,tak bude sam na problem ze ktereho casto nedostane bez pomoci.

Nedokazu si predstavit cloveka,ktery utrati 8000kc mesicne sam za byt. Je mi lito toho cloveka lito,ze si nenasel spriznenou dusi a nebo kamarada,ktery by bydlel spolecne. Pak to vyjde jen na 4000kc. A jak to znam z vysoke,tak hodne studentu po skole bydleli spolecne a tak vychazel najem jen treba 1500kc. A to porad bydli ve meste v panelaku.

Ty co bydli v rodinnych domkach a nebo malych domkach na zahradach jsou jeste nizsi naklady na bydleni. Bohuzel casto pak rostou naklady na dopravu.

Ja jsem fanda komunit,protoze se usetri hodne penez.
Zaznamenáno
Lucyluck
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 03. Říjen, 2012, 12:54:32 »

Já mám ale na myslí rodinný život - tzv. muž (co třeba vydělává peníze, takže opravdu musí zaplatit nájem za 4-člennou rodinu z jednoho platu Wink), žena - pece o deti, domacnost, popr. zahradu...
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #8 kdy: 03. Říjen, 2012, 13:05:24 »

To je to co si lidi pletou. Pokud se rekne,ze cloveku staci jen tech 3000-5000kc,tak je to mysleno pro jednu osobu. Tak pro 4 lidi je potreba ziskat 16-20tisic mesicne.

Pokud spolupracuji s ostatnimi a zaridili si zivot,tak jim staci jen tech 8000kc. Ale to jsou jen priklady lidi,kteri si to dokazali zaridit. Je to zas mysleno,ze uz maji zarizene svoje bydleni atd. Zadne splatky a dokupovovani vybavy.
« Poslední změna: 03. Říjen, 2012, 13:06:59 od sahaw » Zaznamenáno
Janek
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 10. Říjen, 2012, 01:59:58 »

Minimalismem se zabývám delsi dobu...

Video cast ke shlédnutí na http://blog.peoplecomm.cz/clanek/snidane-c-8-co-potrebujeme

Pokud na to přejde 20% lidí, zhroutí se komplet ekonomika :-) tak to moc nepropagujte
Zaznamenáno
Lucyluck
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 10. Říjen, 2012, 10:03:57 »

jo to je pravda, kdyby se dobrovolna skromnost rozsirila masove (coz se ale nikdy nestane), tak by se ekonomika zhroutila Very Happy
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #11 kdy: 10. Říjen, 2012, 15:34:48 »

Prirozene lidi prechazeji na minimalismus kvuli tomu,ze se meni prostredi. Stat zvysuje DPH,dane,zdrazuje se vse. Lide min nakupuji,tak zvysuji nezamestnanost,tak lidi vice setri a tak lidi se pomalu prejdou na minimalismus.

Pokud reknu,tak je na svete uz vic nez 20procent minimalistu. Nejvic jsou v rozvojovych zemich. A jak bude chudnout i zbytek sveta,tak se bude zvysovat. Uz jen to,ze nekteri postizeni,samozivitelky,bezdomovci,nezamestnani,duchodci to dela u nas urcite 10 procent.

Citace
Pokud na to přejde 20% lidí, zhroutí se komplet ekonomika :-) tak to moc nepropagujte
Tak kdybychom to brali vazne,tak za par let dojde ke zhrouceni ekonomiky. Grin
Zaznamenáno
Lucyluck
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #12 kdy: 10. Říjen, 2012, 17:10:56 »

Ale pozor - dobrovolná skromnost je DOBROVOLNÁ!!! nevím jak je to u minimalismu, ale u DS to znamená, že ti lidé si to vybrali svobodně, což se o samoživitelkách, postižených atd. rozhodně říct nedá...

dobrovolně skromná bych byla napr. já ted, kdybych opustila svou praci a zivila se napr. pouze tím co vypestuji (ne protoze musím, ale protože bych chtěla)
Zaznamenáno
makroušek
Host
1 0
« Odpověď #13 kdy: 11. Říjen, 2012, 01:48:03 »

Citace

A co bude až se zhroutí ekonomika? Že by ozdravný proces? Ale bolestný asi až moc a pro hodně lidí. Vlastně to nikdy nemělo dojít k tomu, aby lidé byli závislí na ekonomice a ekonomika na spotřebě, sympatičtější by mi přišlo, kdyby většina byla soběstačných nebo co nejvíce soběstačných, případně plně soběstačných třeba na úrovni vesnice nebo velké rodiny, osady, rodu, zkrátka tak jak to bývalo dříve, většina v zemědělství bez chemie, ropy nebo lovci, sběrači (což ale například přírodní národy na Nové Guinei jsou dosud, ale příliš neloví, mají hlavně ságo (na úrovni obilovin), hmyz, ryby, divokou zeleninu a nějaká menší políčka, občas nějaký had případně malé prasátko atp.

Když jedu ráno do práce, tak si říkám, proč nežiju někde v lese, ale nevím co bych jedl, když bych neměl peníze, kde a v čem bych bydlel, aby mi nebyla zima, manželka by tam se mnou též nešla, nevím co bych měl za oblečení a za co si ho koupil atp. Nemluvě o tom, že nemůžu jenom tak jít, zabrat kus lesa, pokácet stromy, postavit třeba něco jako srub, zabrat kus půdy, začít tam něco pěstovat, občas si chytit jenom tak nějakou rybu nebo jiné zvíře, nemluvě o tom, že by mi bylo smutno bez lidí (neznám jiného šílence co by do toho šel), rozvádět se nechci a žít bez mé manželky též ne, nemluvě o tom, že chci mít děti a ty budou potřebovat, muset chodit, jezdit do školy, mít oblečení, jídlo atd.

Co vím, tak rodovým osadám se dlouhodobě moc například u nás nedaří, buďto se rozpadnou, zhádá se to tam, soužití vyústí v konflikty, ono to asi bylo jiné, když nebyla jiná možnost a lidé na to byli od mala zvyklí žít v nějaké soběstačné vesnici, tlupě, rodu, velké rodině. Takhle je to alternativa a asi už jsme obecně zvyklí být hodně individualisté s nechutí se přizpůsobovat ostatním, dělat kompromisy a být tolerantní, klidně to můžete vztáhnout jenom na mě, ať to nevyzní jako generalizování.

Ono to je i o pohodlnosti, budu-li mluvit o sobě, někam dojet, něco tam udělat, dostat výplatu, je jednodušší pro mě než se pokoušet o soběstačnost, ale jde i o mezilidské vztahy, samota je hodně tíživá, to vím i od dobrodruhů kteří například žijí pár měsíců v roce v divočině, například v Kanadě na Aljašce atp. Mě totiž práce dává i každodenní mezilidské vztahy a to pro mě též něco znamená byť můžu mít výhrady k některým kolegům, ale také platí to, že lidi v práci jsou tzv. druhou rodinou i kvůli tomu kolik tam člověk tráví času.
« Poslední změna: 11. Říjen, 2012, 02:01:27 od makroušek » Zaznamenáno
Janek
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #14 kdy: 11. Říjen, 2012, 08:34:01 »

Nejsnazší nástroj zotroceni lidi je povinna školní docházka (zjevne proto jej Marie Terezie zavedla :-). Dovedete si predstavit, jake byste mel nazory, kdybyste vyrostl nekde jinde?

Člověk je stavěn na komunity max.150-250 lidí. To co popisujete bylo pred 10000 lety, nez lide zacali se zemědělstvím, tam začalo zavíráni pudy a sociální diferenciace myslim, predtim to byl miliony let lovec a sběrač.

Dnes je to velmi pohodlne, Tesco uz vam žrádlo na nekolika lokalitách na sype kdyz ne do žaludku tak primo ke dveřím :-) kdo by chtel dnes bydlet v lese? Urcite jen dobrodruzi a pak minorita. Pokud jste závislý na sociálních kontaktech a nedokážete byt treba týden, mesic sam (poustevnik, půst, pustevna), tak to chce zamyslet se, proc byste vlastne v tom lese chtel zit a jake máte pohnutky.

Proc by nekdo chtel zit (trvale) v lese mi jasne neni ..  Spousta lidi zije mimo system, ale normalne používají pocitac a plati sociální a bydlí v dome :-). http://www.novebohatstvi.cz/2011/09/zivot-mimo-system.html#

Jinak ten minimalismus zmineny v video casti vyse tak tam zmiňují že 1 člověk = maximalne 100 veci. Takze 2 ponozky 1 lžíce 3 slipy 2 židle 1 postel ... Maximalne 100 veci...  Takze zacni u tohoto a pak snižuj a uvidis :-)
« Poslední změna: 11. Říjen, 2012, 08:42:27 od Janek » Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 ... 6
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení