Stran: [1] 2
  Tisk  
Autor Téma: Dvě nové obiloviny  (Přečteno 5103 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 05. Říjen, 2012, 19:28:15 »

Ahoj,
na co používáte qinou a amarant a jak se chovají? Amarant připadá mi, že ani neztuhne, jako kuskus, takže zůstane sypký. Quinou jsem měla zatím jen v polévce. Přivezla jssem si je od přátel a jsou to pro mě nové druhy, tak bych ráda slyšela vaše zkušenosti, co s nimi děláte, jestli se z nich třeba dá i péci nebo co s nimi.
Jarka
Zaznamenáno
Ajka
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
1 0
« Odpověď #1 kdy: 06. Říjen, 2012, 08:22:27 »

Dobré je vařit tyto obiloviny v kombinaci třeba s rýží na ranní kaši Wink Nebo do polévek. Nebo i jen tak.. Já tedy ale tyto obiloviny používám jen výjimečně.
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 06. Říjen, 2012, 12:07:33 »

Já je používám celkem často, protože jsou bezlepkové, jsou kompletní bílkovina (nebo aspoň skoro kompletní - záleží na zdroji informace), jsou celkově hodně bohaté na živiny a snadno stravitelné...Akorát ta cena no.
Amarant mi nejvíc chutná na sladko jako kaše nebo v kombinaci s rýží,  většinou dělám 25% amarant a 75% rýže, v tlakovém hrnci. Amarant naopak sypký nikdy nezůstane, stane se z něho spíš taková lepivá hmota, nevím k čemu to přirovnat...samotný ho až tak nemusím, kromě té sladké úpravy. A na kaši ho obvykle namelu na krupici.
Quinou vařím obvykle samotnou jako přílohu, 1:2 s vodou, v normálním hrnci. Musí se ale pořádně propláchnout, jinak je hořká! Má na sobě přírodní saponiny. Quinoa je taky fajn nasladko, ale já ji mám raději na slano.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #3 kdy: 06. Říjen, 2012, 12:17:13 »

Ahoj Calarien,
díky za rady. Amarant na sladko jsem ještě neměla. U Lenky na stránkách jsem naššla amarantovou omáčku. Já měla na mysli, že amarant nezůstane jako kuskus, aspoň mě to takto neztuhlo.
Qinoa mi hořká nepřipadá.
Jarka
Zaznamenáno
Klaudie
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #4 kdy: 06. Říjen, 2012, 16:51:18 »

Quinoa je výborná, chutnala i nemakrobio tchýni  Wink. Vařím ji jako Calarien, jíme jako přílohu.

Amaranth jsem dělala jen párkrát. Od p. Strnadelové mám napsáno - velice jinový, výborný na jaro, perfektní skladba bílkovin. Přes noc namočit a pak vařit v papiňáku.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #5 kdy: 06. Říjen, 2012, 17:02:34 »

Ahoj Claudie,
díky, to jsem ani nevěděla, že je jinový. Proč vařit v papiňáku? Vždyť je to jako jáhly či kuskus, takové drobné, to je za chvíli vařené.
Mě to tak připadalo. Quinoa to samé - za chvíli vařená.
Jarka
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 07. Říjen, 2012, 12:36:33 »

Nevím jak to myslíš Jarko, ale mně se z amarantu vždycky stane taková hmota, jak cement, zvláště, když vychladne. Sypký ho snad udělat ani nejde.
A nenapadá mě, proč by měl být jinový, sice pochází z Jižní Ameriky, ale pěstuje se ve vysokohorských podmínkách, což teda žádný jin zrovna není... Vařím ho cca 30-45 minut (chutná mi tak víc) a v papiňáku ne, i když asi by to teoreticky šlo. Spíš mi to přijde zbytečné, ale paní Strnadelová má asi cíl ho tak jangizovat..
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #7 kdy: 15. Říjen, 2012, 17:43:18 »

Ahoj,
pracuje s těmito obilovinami také makrobiotika?
Jarka
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 16. Říjen, 2012, 08:47:02 »

Této otázce vůbec nerozumím. Makrobiotika "pracuje" s každou obilninou, vzhledem k tomu, že je to základ jídelníčku...
Zaznamenáno
Tykev obecná
Full Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 17. Říjen, 2012, 18:38:13 »

V jedné tabulce bylo, že amarant je více jang než jáhly, což by velikostí zrna asi odpovídalo. Ale může se jednat o vyjímku, která potvrzuje pravidlo, tj. Kdoví.
Zaznamenáno
john
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #10 kdy: 12. Prosinec, 2012, 21:48:20 »

Amarant - jedna z nejvice jang obilovin!
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #11 kdy: 12. Prosinec, 2012, 21:55:39 »

Ahoj,
cože? Amarant je tak malý, že bych řekla, že tak nastejně s kuskusem, spíše jin. A a marant není uveden v žádné mb literatuře v tabulce. Nebo napište, kam bych seměla podívat.
Jarka
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #12 kdy: 12. Prosinec, 2012, 22:08:21 »

Kuskus není obilovina - je to něco jako těstovina. Rozdrcená a nějak tepelně upravená pšenice, pokud se nepletu.

Obecně čím menší tím více jang.

Ale třeba pohanka prej ten jang nabírá svým pyramidovým tvarem a místem původu (chladné podmínky).
Ale kam patří amarant, quinoa si taky nevybavuju.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #13 kdy: 12. Prosinec, 2012, 22:56:13 »

V zimě přece používáme delší tepelnou úpravu než v létě.
Tak jak tedy? To bude diskuze, doufám, že mi nepůjde moc hlava kolem.
Jarka
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #14 kdy: 13. Prosinec, 2012, 08:59:48 »

Co tou tepelnou úpravou myslíš? Nechápu souvislost s tím jak moc jin/jang je které zrno.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení