Stran: 1 [2]
  Tisk  
Autor Téma: Dvě nové obiloviny  (Přečteno 5152 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #15 kdy: 13. Prosinec, 2012, 11:32:10 »

Ano, Neone, tepelnou úpravou mám na mysli.
Pšenice se vaří dlouho, je tedy jang, amarant se vaří kratší dobu, je jinovější.
To byl příklad na těch obilovinách.
Jarka
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #16 kdy: 13. Prosinec, 2012, 13:10:13 »

Jo takhle.. to je pravda Smiley Tak mám o čem přemýšlet. Odpověď neznám a hodně by mě zajímalo, jestli někdo ví.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
1 0
« Odpověď #17 kdy: 13. Prosinec, 2012, 13:21:47 »

AhojNeone,
na co neznáš odpověď a co by tě zajímalo? Já zatím na žádném kurzu MB nebyla, ale tabulku mám z knih, opsala jsem si ji do bodového písma a přemýšlela jsem trochu o tom. Co však není jasné tobě? Myslím, že vědět a znát tabulku bude asi základ, bez toho se nehneme při učení na kurzu. Neříkejte mi, že každý lektor má jiné tabulky. Ty jsou stejné, makrobiotiku si pak každý může upravit podle sebe, to myslím, že se na těch kurzech učí.
Jarka
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #18 kdy: 13. Prosinec, 2012, 13:40:01 »

Nevím jak to dopadne v praxi. Jak dané jídlo bude moc jin/jang, relativně, po uvaření. Teoreticky máš tabulku třeba na obiloviny, pak víš, že oheň je jang. Ale jak moc je oheň nakonec jang? Jak moc je tlak jang? Jak moc čas? Například co je víc jang - vařená pohanka bez tlaku, v tlaku vařený 3 hodiny oves a nebo upečený chleba z žita? Spousta proměnných, tak kdoví jak to je...
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #19 kdy: 13. Prosinec, 2012, 16:49:31 »

Tabulky jsou jenom orientační a otevřené k interpretaci, každý učitel i ne-učitel je může mít jinak...a jak říká Neon, skutečně hodně záleží na úpravě. Mně amarant nikdy zas tak moc jang nepřišel, byť je to vysokohorská a velmi odolná plodina. Ale svou strukturou je dost jemný a taky má hodně bílkovin, které jsou spíš jinové..
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
1 0
« Odpověď #20 kdy: 13. Prosinec, 2012, 19:36:28 »

Ahoj Neone a Calarien,
tak po pořádku.
Neone přemýšlela jsem o pohance a vařeném ovsu v tlakáči a o chlebu z žita a myslím, že nejvíce jang je nakonec ten chléb. S ohněm to vidím tak, že buď vaříš na silném, nebo mírném plameni. čas: čím kratší tím jinovější, když se vaří něco dlouho tak jangovější.
Calarien, nevím, k čemu bys to přirovnala, když píšeš, že každý má tabulky jinak. To by asi učitelé neuznali, že je má každý jinak. Tabulky jsou dány a pak je na člověku, jak si to uprví, co mu vyhovuje. Například kolik má sníst člověk bílkovin na kg hmotnosti, je dané. Taky jsem se tomu divila, než mi vysvětlili, že je to dané,  tak jim to na kurzu chvíli trvalo. Jestli mi tím rozumíš, co chci říci. Nebo si snad myslíš, že jiné tabulky při učení používá Dobruška, než třeba paní Dospíšilová v Brně? Myslím, že ne. Nebo pentagram jak se učí. Ten je určitě daný. Snad jsem se do toho nakonec nezapletla já. Jsou však věci, které jsou dané.
Jarka
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #21 kdy: 13. Prosinec, 2012, 20:00:51 »

Dané kým Jarko? Je nějaká absolutní autorita v makrobiotice? Dejme tomu, že pět transformací je nějaký ustálený koncept, z Číny a Japonska, ale třeba už zmiňovaná diskuze o tom, co a proč je víc jang/jin než něco jiného, je čistě o diskusi mezi lidmi, kteří se tím více či méně zabývají. Dobruška a paní Dospíšilová dost možná používají stejné tabulky, protože je převzali ze stejného zdroje, ale to ještě nevypovídá nic o univerzalitě jakýchkoliv tabulek co jsou kde k mání. Prostě všechno závisí na individuálním chápaní vesmírných zákonitostí a to nikdy jednotné nebude, chválabohu...
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
1 0
« Odpověď #22 kdy: 13. Prosinec, 2012, 20:54:41 »

Ahoj Calarien,
Autorita v MB není, každý si ji může upravit, jak mu vyhovuje.
Když ale lidé jsou na kurzech u různých učitelů a každý jim řekne trochu něco jiného, mohou z toho mít zmatek. Například jsem koukala na tabulku u paní Lužné v Nedělním MB vaření a Chourové a připadá mi, že ji mají stejnou. MB poradci, kteří lidem pomáhají, myslím, že asi tabulku musí dobře znát a umět s ní pracovat, aby poradili dobře. V knížce Příroda se nemýlí od paní Průchové, je také tabulka a ta je skoro stejná jako u předchozích jmenovaných knížek.
Jarka
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #23 kdy: 14. Prosinec, 2012, 08:08:30 »

Tabulky by se měly v ideálním světě shodovat. Řekl bych, že se vesrkze ty základní mb tabulky shodují. Ale neshodují se určitě názory na ty kombinace více faktorů, jak jsem psal výše - např. druh zrna + velikost teploty + čas + tlak + ... = ?

Tohle už je vyšší dívčí a myslím, že na tohle nezná přesné odpovědi téměř nikdo, je to přílíš komplexní a nezbývá než to zkoumat sám a podle mě to jde nejjednodušeji přes reakci vlastního těla - něco uvařím, sním, a pomocí rozvinuté intuice (což ale podle mě vyžaduje taky velice korektní, harmonické stravování, nejlépe asi nějakou formu půstu - rýžový např.) vyhodnotím co to se mnou udělalo.

Ohsawa (co jsem se dočetl) takhle na sobě něco stále testoval - snažil se např. vyrobit makrobiotickou náhražku cocacoly a každý den si dal nějakou novou formu drinku a pozoroval se.

Ale moc by mě zajímalo, jestli tyto energie někdo na sobě dobře cítí a zná odpovědi na různé jin/jang fenomény.
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #24 kdy: 14. Prosinec, 2012, 08:39:07 »

Ono to tak často je, že každý učitel ti řekne něco jiného, právě z toho důvodu, že nic není dané... A připadá ti správně, že naši čeští učitelé mají v knihách stejné tabulky, jak jsem psala, berou to ze stejného zdroje, což je Kushi. Ale to ještě neznamená, že je to nějaký fakt daný shůry, je to vždy jen něčí interpretace.
A zcela souhlasím s Neonem, že jediný opravdu hodnotný zdroj informací je vlastní tělo, které ovšem také musí být už do nějaké míry vyladěné a ne zcela otupělé soustavným ničením zdraví..
Zaznamenáno
Betka
Newbie
*
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil Email
2 0
« Odpověď #25 kdy: 07. Březen, 2013, 09:37:56 »

Ahoj, jsem tu poprvé a s makrobiotikou se seznamuji necelý rok. Léta byly  mou snídaní "zdravé" bílé jogurty vylepšené musli, po prvním ťuku s mb jsem se přeorientovala na sladké kaše (vločky, pohanka, jáhly, rýže), posléze na smaženou zeleninu, po půl roce jsem přešla na miso polévky a v poslední době při snídani střídám polévky nebo vařenou špaldu s lžičkou sladu, zkusila jsem i bezpluhý oves, ale musím tam mít ještě tu sladkost ..., chystám se na gomasio, ale cítím, že to ještě není ono - posypat si při snídani obilí gomasiem, ale jak jsem snídaní a svými začátky putovala, třeba se k tomu dopracuji. Před pár měsíci jsem se nad ranní polévkou ošklibala a jak si teď médím  Wink
a proč vlastně píšu - byla jsem na semináři Adelberta Nelissena a tam nám podávali quinou s pohankou, co si pamatuji - quinoa pohanku "zlehčí".
Ráda se budu na vaše stránky vracet, protože zjišťuji každým dnem, že se mám stále co učit a co mě "drtí" - nejsem schopna vařit rozmanitě, pestře, prostě začínám, ale i tak jsem ráda, že jsme se s mb potkaly a alespoň z mé stránky je to o práci, četbě (potěšilo mě vaše doporučení knihy od Strnadelové-tu jsem si jako první koupila už když jsem s mb začínala),  shánění informací a hlavně chtít něco měnit ! ale hlavně ne okolí - to už mám také za sebou  Smiley
Pěkný den Smiley
Zaznamenáno

Betka
Stran: 1 [2]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení