Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Reforma penzijního systému v Čr (2012-2013) aneb spoříte si na důchod?  (Přečteno 2017 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
makroušek
Host
0 0
« kdy: 16. Říjen, 2012, 16:35:41 »

Dnes mi přišlo do emailové schránky toto:
Citace
Reforma penzijního systému České republiky

Vzhledem k neudržitelnosti současného penzijního systému (stárnutí populace) dochází s účinností od 1. 1. 2013 ke změnám v penzijním systému České republiky. Zásadní změna se týká zařazení nového pilíře (II. pilíř) a změnám v soukromém penzijním připojištění (III. pilíř).

Nově tedy budou existovat následující 3 pilíře penzijního systému:

I. pilíř
-   Státní průběžný systém, financovaný z odvodů sociálního pojistného (28% z hrubé mzdy).
-   Povinný.

II. pilíř
-   Vstup dobrovolný, ale závazný, nelze z něj vystoupit.
-   Do 30. 6. 2013 vstup pro všechny (min. věk 18 let) mimo osoby, kterým již vznikl nárok na starobní penzi. Od 1. 7. 2013 vstup pouze pro osoby do 35 let věku.
-   25% z hrubé mzdy bude nadále odváděno do státního systému, zbylá 3% z vyměřovacího základu budou odváděna na osobní účet vedený u penzijní společnosti, kde bude docházet k jejich spoření. K těmto 3% budou povinni odvádět další 2% z vyměřovacího základu (celkem 5% z vyměřovacího základu). Vzhledem k nižšímu odvodu do I. pilíře jim posléze bude krácen státní důchod, z II. pilíře obdrží doživotní starobní důchod, doživotní starobní důchod s pozůstalostním na 3 roky nebo starobní důchod na 20 let. Nelze jednorázově vybrat naspořené prostředky. V rámci II. pilíře bude možno investovat do 4 fondů (dynamický, vyvážený, konzervativní a státních dluhopisů). Klient bude muset uhradit mírné náklady spojené s vedení a správou tohoto účtu.
-   V případě úmrtí jsou prostředky předmětem dědického řízení, většina však propadne pojišťovně.

III. pilíř
-   Dobrovolné penzijní připojištění (penzijní spoření).
-   Možnost kdykoliv vypovědět.
-   Smlouvy uzavřené nejpozději v měsíci listopadu - s účinností od 1. 12. 2012 spadají do tzv. transformovaného fondu III. pilíře – výhodnější podmínky (zejména garance nezáporného výnosu).
-   Smlouvy uzavřené v měsíci prosinci (s účinností od 1. 1. 2013) a později spadají do tzv. účastnického fondu – vzhledem k volnějším pravidlům pro investování možnost vyššího zhodnocení, avšak bez garance nezáporného výnosu

K jakým zásadním změnám dochází?
Viz tabulka v příloze.

Zásadní rozdíl u nového penzijního připojištění (tzv. penzijní spoření) je možnost investování vložených prostředků do různých „účastnických“ fondů dle vztahu klienta k riziku. Ovšem je důležité poznamenat, že nové „účastnické“ fondy mohou skončit také ve ztrátě a tím tratí i klient na vložených peněžních prostředcích.

Garance nezáporného zhodnocení Vám nyní nabízí pouze sjednání penzijního připojištění za stávajících podmínek – tedy do 30. 11. 2012.

Od 1. 1. 2013 se také mění podmínky pro získání státního příspěvku. Spodní hranice pro získání státního příspěvku byla navýšena ze 100 Kč na 300 Kč. Veškeré změny naleznete v následujících tabulkách.

A tak mě zajímá, řešíte svůj důchod, spoříte si nějak nebo to považujete za zbytečné to řešit?

Napadly mě tyto možnosti jak se zajistit na stáří, respektive jak neumřít hlady, zimou atp., až bude člověk odkázán buďto na lůžko, případně dlouhodobé fyzické, mentální, duševní síly nebo intelektuální schopnosti už nebudou to co bývaly, aby byl člověk schopen si na sebe vydělat, uživit se.

1) Vychovat alespoň 2-3 děti, vznikne předpoklad, že alespoň jeden potomek se postará o své rodiče a nenechá je bez pomoci.

2) Nemovitost, dá se pronajímat i prodat.

3) Zemědělská půda, kromě prodeje na ní lze produkovat, vytvářet potraviny.

4) Neustále pracovat na svém co nejlepším zdravotním stavu, protože je možné, že dnešní třicátníci a možná i čtyřicátníci vlastně do důchodu nikdy nepůjdou, buďto budou dlouhodobě nemocní, neschopní práce pro svůj zdravotní stav, zemřou nebo budou chodit do práce či nuceni se nějak jinak živit.

5) Směřovat k co největší soběstačnosti, učit se žít a vystačit s málem, snižovat své nároky, nicméně pokud obecně bude člověk potřebovat jíst a bude mít určité teplotní nároky, tak se stejně může dostat do období, kdy si sám dostatečně nepomůže a bude jedno jestli někdo nebude zvládat v osmdesáti a jiný ve sto dvaceti.

6) Je tu samozřejmě možnost se spoléhat i na jiné blízké lidi kromě rodiny, na přátele, známé, sousedy či jinou humanitární, neziskovou, dobrovolnickou pomoc, nicméně rodina tradičně hrála v tomto smyslu vždy poměrně významnou roli ve smyslu postarání se o své nejstarší, již méně schopnější členy.

Další možnosti typu zlato už mi přijdou spekulativní, až budou mít všichni zlato a nikdo co jíst bude zlato k ničemu. Zajímá mě, zda někdo z Vás uvažuje například o druhém pilíři, případně se účastní, bude účastnit třetího pilíře nebo to pro vás postrádá smysl?
 
Dnešní třicátník půjde podle současných tabulek do důchodu zhruba v 68 letech, dnešní čtyřicátník cca v 66 letech letech, pochopitelně těžko předpovídat, co se stane v dalších cca 25-40ti letech a kolikrát se vše ještě změní, včetně ekonomické, přírodní, politické a já nevím  jaké ještě situace v našem regionu řekněme střední Evropy, Evropy obecně nebo celkově naší planety.
« Poslední změna: 16. Říjen, 2012, 16:54:35 od makroušek » Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member
****
Pohlaví: Mužské
Příspěvků: 393


Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #1 kdy: 16. Říjen, 2012, 17:34:53 »

Ja neverim,ze se doziju duchodu,tak jsem prestal resit neboli sporit. To,ze se lecba prasky bude za 20 let urcite z velke casti platit.Ze se cenny potravin,ropy a jinych veci budou stale zdrazovat a tak sporit hodne peniz podle mne nema cenu. Hodne duchodcu zije ted jen kvuli praskum,ktere budou v budoucnosti nedostupne. Pokud nekdy onemocnim a nebudu se moc hybat,tak je otazkou casu nez dostanu deprese a moje telo rekne konec.

Idealni reseni pro duchod je podle mne poridit alespon jedno dite,ktere bude vychovavano v rodinnem domku se zahradou a rodice se mu budou skutecne venovat,aby mel nejake moralni hodnoty. Nehodit dite pred televizi,protoze nemate chut se mu venovat. Ono s to totiz cloveku vrati,kdyz on ho zas vykopne do domova duchodcu. Tento model fungoval stovky a mozna i tisice let,tak to povazuji za idealni reseni.

Tohle reseni ma vsech tech 6 bodu dohromady.
Zaznamenáno
Janek
Jr. Member
**
Příspěvků: 74


Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 28. Říjen, 2012, 17:51:10 »

Fungoval, ale to se prece lide nedozivali prumerneho veku 83 let a nemeli prumerne 1 dite, ale tak 5-8, dospelosti se jich dozili v prumeru tak 3.

Anebo snad tvi 4 praprarodice meli kolik deti a jakeho veku se dozili, tedy pokud o nich vubec neco vis.

To co popisujes, to byli nasi rodice, na nic nesetrili a spolehali na statni duchod, po menove reforme a socialismu se ani neni cemu divit.

Podle me pokud nekdo je ve veku 6-8 let pred duchodem a v bezvadnem zdravodnim stavu tak penzijni pripojeseni je dobra alternativa, pokud nekdo vydelavanad 160000 rocne tak o to efektivnejsi.
Zaznamenáno
berinda
Full Member
***
Pohlaví: Ženské
Příspěvků: 152


Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #3 kdy: 30. Říjen, 2012, 07:06:06 »

Ano, souhlasím s tím, že kupa důchodců přežívá jen díky práškům a myslím si, že to není správné, aby 85 letý dědáček, babička byl 2 x do roka ve špitále "nadopován" kapačkama a práškama, aby vydržel..... Všechno je nepřirozené, zachraňují se půlkilové miminka narozené o 3 měsíce dříve..... tak by dítě zemřelo, rodiče by si poplakali  a měli by za čas další dítě...., devadesátiletí senioři....... K čemu?  Aby žil kolos farmaceutických firem a doktorů?
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  
 
Skočit na:  Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení