Ahoj Neone,
ja jsem taky resila dilema, jestli jist houby nebo ne. Ziju v Japonsku a krome siitake je tu nepreberne mnozstvi hub, ktere, ac pusobi dojmem mochomurek a hub nejedlych, jsou vyborne a pro makrobiotika cennym zdrojem zeleza a vitaminu C.
Az pred nedavnem se mi dostala do ruky kniha, jakysi uvod do makrobiotiky, kterou Kushi napsal primo pro Japonce a je to jedna z mala knih, kterou napsal v japonstine. Netusim, jestli existuje anglicky preklad, ale podle obsahu je to velmi nepravdepodobne, nebot se zabyva prechodem na makrobiotickou stravu v japonskem prostredi. Houby zminuje v souvislosti se starim potravin (geologickym) a v jakem poradi by se dane potraviny mely konzumovat. Jako prvni uvadi miso polevku, ktera symbolizuje more jako prvni etapu vyvoje zivota. Potom by mely nasledovat potraviny, ktere reflektuji dalsi fazi vyvoje, prvni 'roky' na sousi. K nim patri i houby (zejmena dusene). Protoze se jedna o 'starsi' druh jidla, i doba vareni by mela byt delsi. Pote nasleduji novodobe potraviny, ktere jsou vseobecne mekciho razu a doba upravy je samozrejme kratsi.

Tolik Kushi, ja pripravuji houby nasledujicimi zpusoby. Pouzivam japonske houby, ktere ale muzou byt nahrazeny ceskymi kozaky, kremenaky, pravaky nebo cimkoli, co je po ruce nebo v lese.
1. Houby s tempeh
Na trose oleji osmahnu asi ctvrtku vetsi cibule nakrajene na drobno, pridam houby (velikost zalezi na druhu hub) a tempeh nakrajene na nudlicky a mirne je osmahnu. Pak jiz jenom dochutim trochou octu z neloupane ryze (genmai) a spetkou morske soli a dusim na mirnem plameni asi 5 minut.

2. Zapekane brambory s tofu a houbami
Vzhledem k tomu, ze brambory patri k potravinam, ktere by se mely konzumovat v omezene mire, pouzivam je jenom na podzim. Cechy jsou ale o neco studenejsi, tak nevidim duvod, proc si brambory nedoprat casteji, navic patri k puvodnim plodinam.
Vyberu male brambory, se kterymi by se nikdo neloupal a dobre je omyju. Hodim je do hrnce s vodou a povarim je asi 10 minut. Na trose oleje osmahnu cibulku, pridam houby, spetku morske soli a podusim je na mirnem plameni. Po peti minutach pridam postouchane brambory, tofu a zelenou petrzelku. Vse jeste trochu podusim, aby se to pekne spojilo. Prendam to vymazaneho jenskeho skla a pecu asi 10 minut na 180 stupnu.
3. Houby s fu, korenovou zeleninou v bile omacce
Korenovou zeleninu ocistime a nakrajime na male kousky (mnohem mensi nez v tve slavne dynove polevce

) Ja pouzivam mrkev, lopuch a daikon, ale urcite by sly i pouzit i brambory a celer. Zeleninu a houby nejdrive osmahnu v litinovem hrnci vymazanem kapkou oleje a pridam fu (predmacene) nakrajene na priblizne stejne kousky. Osolim a dusim 2-3 minuty. Nakonec zaliju bio sojovym mlekem a povarim na mirnem oleji asi minutku nebo dve. Zahustim trochou kuzu rozmichane v trose studene vody.