Stran: [1] 2 3 4
  Tisk  
Autor Téma: Makrobiotické recepty pro úplné začátečníky  (Přečteno 52420 krát)
0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« kdy: 25. Září, 2007, 12:27:55 »

Protože zde chodí hodně lidí z vyhledávačů (mnoho hledá makrobiotické recepty) a o makrobiotice slyší možná poprvé a nebo nemají čas pročítat knížky, internet a zjišťovat jak si vlastně udělat nějaké to makrobiotické jídlo nejlépe hned teď, tak mě napadlo zkusit popsat uplně základní věci jako jsou miso polívka, vařené obiloviny v tlakáči, jak udělat tempuru, podusit zeleninu apod.
Lidé také mají rádi obrázky (fotky), takže zkusím propojit základní makrobiotické kuchtění s fotkama a uvidím co na to začátečníci řeknou. Jestli to někomu pomůže udělat si hned po přečtení nějake makrojídlo, tak budu jedině rád a splní to svůj účel.

Pro začátek třeba....

Dýňovo-zelná miso polívka

Jde mi spíš o to vysvětlit principy, jako způsob přípravy, doba a ochucování makrobiotických pokrmů. Takže tuhle polívku jsem sice nazval dýňová a použil jsem hokaido dýni, ale nebojte se ji dělat z jakékoli jiné zeleniny (dejte na intuici).

Budem potřebovat dýni (nejlépe hokaido kvůli své sladké chuti, ale poslouží jakákoli jiná odrůda), zelí, miso, něco zeleného na posypání

Vypeckovanou dýni nakrájíte na kostičky či jiné tvary, které je dobré sřídat kvůli pestrosti.
Zelí stejně tak nakrájíme buď na drobno nebo větší kousky, vše to záleží jen na nás, aby nám co nejvíc chutnalo.
Dáme do hrnce a zalijeme vodou. Množství vody dejte zatím od oka, po uvaření více polívek už jí budete dávat tolik, aby vám to hustotou vyhovovalo (někdo miluje husté někdo vodové).
Všechno to vaříme na mírném plameni cca 20 min, můžeme i kratší dobu. Delší doba není pro pravidelné vaření zeleniny doporučována.
Ochutíme misem. Kupujeme miso ve sklenici, ty v sáčcích neobsahují živé bakterie a takové miso je v podstatě bezcenné. Dobré misa jsou určitě od Sunfood nebo Danfood. Na cenu se moc neohlížejte, protože takové miso vám vydrží minimálně měsíc a jeho cena vůči zdravotnímu efektu je velice zanedbatelná. Množství misa dávám asi jednu zarovnanou malou lžíci na půl litru vody. Nebojte se ale dávat i o něco více nebo naopak méně. Důležite opravdu je, aby vám polívka chutnala a jestli dáte 2x tolik misa (zvláště v začátcích) tak se vůbec nic nestane.
Miso je dobré povařit ještě tak 1 minutku.
Poté můžem vypnout a podávat na stůl.
Zdobíme něčím zeleným nejlépe z naší zahrádky, nebo máme za oknem řeřichu. Ze zahrádky bereme vše jedlé (pampelišky, sedmikrásky, jitrocel apod.) nejenom petržel a pažitku.
Zeleninové polívky a zeleninu obecně není dobré vařit do zásob. Ideální je sníst ji co nejdříve po uvaření. Ovšem je dobré ji nechat aspoň vychládnout Smiley

Pokud jste zvyklí na zásmažkové polívky tak zkuste experimentovat s následujícím.
Můžete klasicky podusit cibulku na oleji, přidat celozrnou mouku a takhle udělat klasickou zásmažku.
Nebo přisypat trochu obilných vloček (dobré jsou drcené/jemné ovesné).
Místo zásmažky se dá používat také hraška.
Dýňovou polívku je velice dobré zahustit kukuřičnou strouhankou (krupicí).

Pokud máte rádi olej v polívce, tak buď na něm nějakou zeleninu na začatku osmahněte a nebo ho klidně přidejte počas varu a nebo i ve finále s misem.
Makrobiotika doporučuje tak 1-2 lžíce oleje na den, pro lidi co nevykonávají těžkou fyzickou práci.

Ochucování polívek je dobré sřídat a nebojte se i kombinovat. Místo misa používáme kvalitní sojové omáčky (hlavně shoyu, tamari vyjímečně také). Opět je zakoupíte od Sunfood nebo Danfood.
Umeocet je k ochucování také dobrý.

Přeji dobrou chuť a případné připomínky si nenechávejte prosím pro sebe Wink
« Poslední změna: 25. Září, 2007, 12:39:24 od neon » Zaznamenáno
coroner
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 27. Září, 2007, 13:41:04 »

Pár připomínek, ale nechtěl bych to začínajícím makrobiotikům zase znechutit, protože při nepročištěných chuťových buňkách je makrobiotické jídlo asi opravdu moc neosloví. Mohlo by je spíš odradit.
Známé jsou např. nářky na mb kurzech, kde až za několik dnů začnou strávníci objevovat nové chutě, které tam byly pochopitelně už první den, ale extrémními potravinami zablokované chuťové buňky nedokázaly zprostředkovat ten správný chuťový vjem.
To se týká zejména použití množství misa, které si začínající makrobiotik může splést s funkcí "maggi" v běžném jídelníčku. Dává jej pak trvale více, než je únosné.
Já si původně při zběžném pohledu na fotku myslel, že to na talíři není polévka, ale že jde o salát. S množstvím zeleniny v polévce by se to nemělo přehánět, protože je-li jí v polévce výrazně více, musíme (měli bychom) její množství odečíst z celkového množství v dalších jídlech, abychom se vešli do optimální denní dávky např. u středového mb talíře.
Mohlo by se nám totiž stát, že k obilovině už nemáme co dát, aniž bychom relativně nezhřešili.
Pochopitelně při jednom "prohřešku" se nic neděje, ale jde spíš o to, aby se z toho nestalo pravidlo.
Miso by se nemělo vůbec vařit, protože tím trpí enzymy, které obsahuje.
Mělo by se před dovařením polévky rozmíchat v troše odebraného vývaru, vlít do polévky a pak již nechat polévku asi pět minut jen na minimálním plameni tzv. táhnout, kdy se polévka už nevaří.
Pozor na hrašku. Moc se zrovna nedoporučuje.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #2 kdy: 27. Září, 2007, 15:18:10 »

Coronere moc děkuju právě za takovéhle připomínky.
Nakonec se z toho vyklube i plno dobrých lekcí pro pokročilé, tedy aspoň pro mě ano Smiley
Zaznamenáno
Jani
Host
0 0
« Odpověď #3 kdy: 29. Září, 2007, 14:38:10 »

Na obrázku to vypadá, že dýně je loupaná. Pokud je zelenina z vlastní produkce nebo bio, tak by se loupat neměla. Stačí ji omýt studenou vodou a zpracovat dle libosti.

Na zahuštění taky můžete použít kuzu.  Grin Stačí rozmíchat dvě lžičky  (na 1.5 litru polévky) ve studené vodě a postupně vmíchat do polévky nebo omáčky.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #4 kdy: 29. Září, 2007, 17:02:47 »

To je fakt, dýně se loupat nemusí, a ta moje neloupaná je Smiley Omlouvám se, že tě ten obrázek zmátl.

Ale jak to tak sleduju, je pravda, že bych to polívkou nazývat vůbec neměl.. je to prostě guláš Smiley
Zaznamenáno
Petr Toman
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #5 kdy: 02. Říjen, 2007, 11:25:43 »

Parádní diskuze Smiley  To mi říká, že dnes si takovou polévku udělám  Wink
Akorát si tak furt říkám, že 20min vařená zelenina musí být rozvařená. Už po 5min mi přijde, že i mrkev je hotová. Musím to zkusit  Wink

A když už jsme u těch dýní, koupil jsem teď v Dobrušce za výbornou cenu 15Kč/Kg nechemické dýně Hokaido, takže mám akorát zásobu. V jaké podobě je dáváte do ranních kaší? Mohou být kompotované či nakládané? Nebo je vždy čerstvě vaříte? Mohli byste, prosím, uvést recept na naložení či kompotovaní dýně Hokaido?

Myslíte, že uchovávat a konzumovat dva dny polévku ve vakuových nádobách VacSy není vhodné řešení?

Děkuji Vám  Wink
« Poslední změna: 02. Říjen, 2007, 11:57:57 od Petr Toman » Zaznamenáno
skokanka
Newbie
*
Pohlaví: Ženské

464738234
Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #6 kdy: 02. Říjen, 2007, 12:27:03 »

ahojte...moje rozhodnutie prejsť na makrobiotickú stravu bolo hlavne preto, že som chorá a rozhodla som sa to vyskúšať.Môj doktor mi poradil knihu od Sama Fujera "Zrozen ke zdraví" a povedal, aby som to skúsila.Lenže ja som zistila ,že to nie je také jednoduché.Odvtedy surfuje po internete a pokúšam sa niečo nájsť, ale u nás na Slovensku skoro nič a teraz som objavila túto vašu stránku, tak som sa potešila.Všetkých Vás chcem poprosiť o rady, ako začať, čo je najdôležitejšie pri tejto strave...no a rôzne iné rady...alebo mi napíšte o tom ako ste vy začínali, aké ste mali problémy...čoho sa mám vyvarovať a tak..... Smiley Vopred ďakujem Tongue 
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #7 kdy: 02. Říjen, 2007, 12:44:24 »

Petře, ohledně způsobu přípravy Hokaido dýně...
Ptáš se konkrétně pro snídani? Já to prostě dělám, tak jak mám zrovna chuť.

Vem si, že máš k dispozici způsoby tepelné upravy zeleniny jako:
vaření ve vodě (plně ponořené)
vaření v trošce vody (že budou jen podlité)
napařování
smažení na oleji (wok tomu přidá také jiné kouzlo)
vaření v tlakáčí (krátkodobější)
pečení v troubě
piklování (dlouhodobé, krátkodobé)

Pak jsou různé druhy krájení (rozmělnění):
nastrouhat
na drobno
na větší kusy
nudličky
plátky
kuličky Smiley
atd.

Dochucování:
miso
sojovka
sůl
umeocet
mirin

A s tímhle vším si můžeš hrát.

Pro mě je super dýně podušená na troše vody 20 min. Pak přidám miso a něco zeleného.
Nebo první osmahnu cibulku na sezamovém oleji a zbytek jako předchozí.

Lahůdka je zapečená dýně v troubě. Nakrájet na pláty, dát na vymazaný plech a nebo podložit papírem a zapékat cca 20min nebo až bude pěkně měkká. Tak 5 min před koncem pokapat sojovkou, na tohle je super když máte sojovku přelitou v rozprašovači (ale nevím kde ho sehnat, brácha odněkud donesl 2). Když dýně v troubě překryjete tak budou víc šťavnaté, když necháte odkryté tak zase křupavější.

Na rychlou snídani bych dal ovesné vločky a dýni do jednoho hrnce a povařil, dochutil, dal do termosky nebo sklenice a mazal do práce.
« Poslední změna: 02. Říjen, 2007, 12:46:47 od neon » Zaznamenáno
Petr Toman
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #8 kdy: 02. Říjen, 2007, 15:34:50 »

Neone, díky za obsáhlou odpověď. Tu dýni v troubě jsem už dvakrát dělal, je to dobrota Smiley A nakládáš si dýni nebo neholduješ věcem naloženým? Wink
Někdy i ty vločky povařím. Zatím jsem je jen zalil dostatečným množstvím vody a nechal 40min odstát. Výsledek byla chutná kaše. Ale to je asi špatný způsob, vím. Hold si budu muset pomalu zvyknout na ranní kuchtění Very Happy

Nechci být Off Topic, ale můžete mi, prosím, dát i tip na termosku, o které se tu hojně hovoří?

Děkuji.
Zaznamenáno
Lord Kikin
Full Member

97044257
Zobrazit profil WWW Email
0 0
« Odpověď #9 kdy: 05. Říjen, 2007, 14:47:43 »

Ahoj skokanko.
Vim, ze na slovensku to mate s MB o trochu slozitejsi nez u nas, ale preci jen se sem tam neco najde :-)
Napriklad muzes zajit do Kosic na kurz http://www.regeneracnecentrum.sk/index.htm,
ale nejlepsi je asi zacit s literaturou od pani Pruchove Wink
Zaznamenáno
skokanka
Newbie
*
Pohlaví: Ženské

464738234
Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #10 kdy: 06. Říjen, 2007, 10:49:17 »

Ďakujem lord Kikin, si fakt milý, že si mi poradil. Tongue
Zaznamenáno
Petr Toman
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #11 kdy: 11. Říjen, 2007, 23:11:31 »

Můžete, prosím, nahodit nějaké Vaše tipy na recepty či zpracování zázvoru? Díky  Wink
Zaznamenáno
wanblee
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #12 kdy: 12. Říjen, 2007, 12:01:58 »

Newbie, já používám zázvorový čaj, když na mě občas leze nachlazení, s pár kapkama citronové šťávy jsem brzy fit, je horké povahy, výrazně antiseptický, zahřívá plíce a odstraňuje hleny, podporuje trávení, tlumí bolesti hlavy apod. Nemá se užívat ale při vyšším tlaku, třeba mé mamce vůbec nesedne. Potom ho ještě používám někdy tak, že k podušenému nastrouhanému jablíčku dám pár rozinek a pár kapek čerstvé zázvor.šťávy jako příloha třeba k jáhlové kaši. Zkoušela jsem i sušenky, ale už si nepamatuji recept, ale univerzální je 300 gramů mouky např. Špaldy nebo napůl třeba s ječnou, 200 g másla a 100 g sladěnky, smíchat vykrájet libovolné tvary a upéct, jednou jsem zkoušela přidat do těsta i sezam a bylo to mňam Smiley Určitě se dá zařadit i do slané kuchyně, ale jen trošku, je vážně silný. MB používá i zázvorové obklady co jsem se dočetla. A jaké jsou Vaše zkušenosti se zázvorem?
Zaznamenáno
Jani
Host
0 0
« Odpověď #13 kdy: 15. Říjen, 2007, 13:47:57 »

Ahoj Petre! Ja mam zazvor doma porad a pouzivam ho k priprave caju a jako koreni. Jiz vyse zmineny zazvorovy caj je skvely nejen na nachlazeni a neduhy, ale i k procisteni. Ja osobne vymackam pulku citronu, pridam lzicku cerstveho, strouhaneho zazvoru i se stavou a zaliju to horkou vodou.  Pravda, trochu kysele, ale ma to skvelou energii a prijemne to zahreje, zvlaste v zime. Angry
Jinak pouzivam zazvor k dochuceni polevek nebo `masa`. Vyborna je miso polevka s trochou zazvoru, morskymi rasami, rerichou a cimkoli zelenym. Pokud budes mit zajem, napisu ti presny postup.
Onehdy jsem pouzila trochu zazvoru k dochuceni duseneho seitanu na cibuli a bylo to vyborne.  Potlesk

Zaznamenáno
Jani
Host
0 0
« Odpověď #14 kdy: 15. Říjen, 2007, 15:38:00 »

Jeste jsem si vzpomnela na skvely recept na rychle pickles.

1 stonek celeru, nakrajet na tenke platky
2 (asi 30 ml) lzice sojovky
2 lzice vody
1 lzice ryzoveho octu
1/2 lzice ume octu
1/2 male lzicky stavy ze zazvoru (nastrouhany zazvor dam do kousku gazy a vylisuju stavu)

Necham odlezet asi 30 minut.
Vydrzi asi 3 dny (ne dele)  Grin
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 4
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení