Stran: 1 2 [3] 4
  Tisk  
Autor Téma: Makrobiotické recepty pro úplné začátečníky  (Přečteno 52639 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Jani
Host
0 0
« Odpověď #30 kdy: 19. Listopad, 2007, 16:34:35 »

Paní Rošková! Doporučuji vařit velmi jednoduchá jídla, alespoň ze začátku. Rýže natural, pokud je správně uvařená chutná o poznání lépe než rýže bílá. K tomu si můžete udělat jednoduchou miso polévku s mrkví a petrželkou, dušenou mrkev, do které na závěr přidáte lžičku sojové omáčky, a na pařáku ohřátou brokolici, květák a zelí. Pokud zeleninu samotnou nemůžete, lze použít lžičku tahini nebo miso dresink, který vyrobíte jednoduše z polévkové lžíce misa, lžíce rýžového octu, orestovaného sezamového semínka a trochu rýžového sladu nebo javorového cukru.  Tongue

Další variantou je luštěninová polévka s osmaženou cibulkou, dochucená sojovou omáčkou, troškou rýžového octu a zahuštěná kuzu. Blanšírovaná zelenina (různé druhy zeleniny ponoříme na max. minutu do vroucí vody) je obdobou zeleniny v páře.
Zkusila jste kuskus? Proč nezkusit něco na způsob rizota, šalotka nebo červená cibulka poslouží místo aromarického koření a pepře.

Snad vám zachutná.

Doporučuji to zkombinovat s pohybem, který s lenivým metabolismem dělá divy.
Zaznamenáno
Jani
Host
0 0
« Odpověď #31 kdy: 19. Listopad, 2007, 16:59:23 »

Paní Rošková! Ještě mě napadlo tofu ala míchaná vejce.

Orestujte na drobno nakrájenou cibulku, přidejte mrkev nakrájenou na drobné kostičky a vše osmahněte na mírném ohni. Když je mrkev "a la dente", přidejte rozmělněné tofu. Dochuťte přírodní solí a výborná snídané je na světě.
Výborné také s houbami. Grin
Zaznamenáno
Petr Toman
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #32 kdy: 19. Listopad, 2007, 19:09:36 »

Jani se rozjela.  Grin Díky za odpověď.

Jedna věc mi však vrtá hlavou. Narazil jsem i na názor, že by se ani Wakame správně neměla vařit. Co Vy na to?
Zaznamenáno
lenka
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #33 kdy: 19. Listopad, 2007, 19:36:25 »

ahojte,
jen se chci zeptat, jak to ted v zime delate se zelenou  zeleninou rostouci nahoru(myslim na nezbytnost ruznych nati, jarni cibulky ci porku), kdyz nase domaci zasoby uz dochazi a je jen ta z dovozu) jake mnozstvi ji trebe konzumujete a v jake forme (jako posypka, ci normalne varena, sparena apod), dekuji z  a odpoved! Very Happy
Zaznamenáno

Jani
Host
0 0
« Odpověď #34 kdy: 20. Listopad, 2007, 02:21:24 »

Ahoj Petře! Omlouvám se za slovní průjem.
Wakame by neměly projít varem jako podobně miso. Alespoň tak jsem se do dočetla já.  Shocked
Zaznamenáno
Lord Kikin
Full Member

97044257
Zobrazit profil WWW Email
0 0
« Odpověď #35 kdy: 20. Listopad, 2007, 11:22:20 »

Ja byl v lete na kurzu u Pruchovy a ta nam povidala, ze nektere veci a nahledy se i v MB postupne meni a modernizuji. Napriklad sojovku je pry treba minutu povarit a rozhodne ji nekonzumovat syrovou, coz se delavalo a mnoho MB to vubec nevi. U misa povidala, ze je dobre ho tam dat na konci varu, ale neni dulezity to moc resit, proste to delat podle oka a chuti, protoze zaklad vseho je stridat to, stridat to, stridat to. MB se proste neda delat podle receptu. Jak je to s wakame, to vam ted nepovim, ale ja ji v polevce alespon chvili varim, protoze je to podle meho chutnejsi. Blob Blob Blob In Love
Zaznamenáno
ondřejka
Host

Email
0 0
« Odpověď #36 kdy: 20. Listopad, 2007, 14:06:46 »

prosím Petra Tomana o přesný návod na kváskový chléb pečený v páře. Dělám ho, ale peču normálně v troubě. Díky Ondřejka
Zaznamenáno
Petr Toman
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #37 kdy: 20. Listopad, 2007, 14:57:26 »

ONDŘEJKA  Wink

Chlebík má cca 1,5kg

2/3 kvásku ze zavařovačky
600g pšenice dvouzrnky, kterou si vždy čerstvě pomelu v kamenném mlýnku
200g špaldové či žitné mouky
533g vody – tj. 800g mouky / 1,5 = potřebná voda
….nechám to chvíli hnětat….a pak přidám:
4g mořské soli
4g chlebového koření
semínka slunečnicová, sezamová
slunečnicový nebo sezamový olej – dávám takový malý čajový kalíšek
a je-li uvařená rýže, tak pak přidám i rýži dle libosti, ale také ne nijak přehnaně moc
….a pak opět hnětu…cca 3-5min.
Pak vyndám hnětače a nechám 2-3h kynout při 25-30°C.
Po té vyjmu nádobu s chlebem z pekárničky a dám ji do parní trouby, přikryji víkem a dělám ve 100°C paře 1h50min.
Vím, parní trouba je elektrická, což není z hlediska MB košér, ale nelze měnit všechno hned.

No a kvásek opět dokrmím – 130g dvouzrnky + 100g vody, smíchám vařečkou a na mírném topení nechám vykynout k víčku (cca 4h), pak uzavřu a dám jej do ledničky, kde by měl týden bez krmení vydržet.  Wink
« Poslední změna: 20. Listopad, 2007, 22:18:45 od Petr Toman » Zaznamenáno
ondřejka
Host

Email
0 0
« Odpověď #38 kdy: 21. Listopad, 2007, 08:51:06 »

Petře, díky moc za vyčerpávající recept. Jiný způsob vaření v páře není? Nejsem majitelkou parního hrnce Cry
A jen ke kvásku, taky ten původní pořád přiživuješ nebo spotřebuješ a zakládáš nový?
Díky Ondřejka
Zaznamenáno
Petr Toman
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #39 kdy: 21. Listopad, 2007, 13:09:35 »

Ondřejka: No já jiný způsob páry zatím nepraktikoval, takže nevím. Leda nějaký velký hrnec, kam dáš vodu na dno...jinak nevím.
Jinak kvásek stále dokrmuji. Zakládat pokaždé nový je 4-denní proces, to by mě stále nebavilo. Chlebík dělám jednou týdně, takže to je akorát. Smiley

Znalci: Mě by stejně zajímalo, jak to skutečně s tím chlebem je. Jestli i takovýto domácí kváskový chléb není vhodný nebo je celkem přípustný. Pí.Průchová na jednom místě píše, že domluvte se s přáteli a nechte si občas dělat kváskový chléb a dokonce jej má v pár navržených sezónních jídelníčcích. Jinde zase čtu, že chleba zcela vřadit a nahradit těstovinami. Jsem z toho  Eek  Grin
Zaznamenáno
Lord Kikin
Full Member

97044257
Zobrazit profil WWW Email
0 0
« Odpověď #40 kdy: 21. Listopad, 2007, 13:21:33 »

Tak celkove zalezi na tom jakou MB chces praktikovat. Do zdravotni MB chleb urcite nepatri, ale jinak si ho klidne 1-2x tydne dej Grin.
Zaznamenáno
Adelice
Host
0 0
« Odpověď #41 kdy: 22. Listopad, 2007, 15:26:41 »

ahoj,

dík za inspirace.
chtěla bych se zeptat, když vařím kompot z kuzu, nikdy mi nezhoustne. Nevíte prosím čím to je? Rozmíchám ho ve studené vodě a pak dám vařit..moc to nezhoustne a někdy tam zůstanou cucky. Je to tím mícháním??Díky.
Zaznamenáno
ajia
Newbie
*
Pohlaví: Ženské

352243800
Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #42 kdy: 12. Leden, 2008, 11:17:17 »

Ahoj lidi,
zdravím všechny makrobiotiky... Sháněla jsem něco fakt pro začátečníky, protože o týhle stravě vím jen to, že je založená na rovnováze jin a jan ve stravě a že se s ní dá vyléčit spoustu chorob (dokonce jsem slyšela i rakovinu). Mám takovej kožní problém...., tak jsem na to chtěla najet, jenže je problém v tom, že mi to zaprvé fakt moc nechutná... Kámoška mi jednou něco uvařila a fakt to bylo děsně mdlý na to, jak to hezky vypadalo... Ale vím, že to je tím, že mám otupělý chuťový buňky a děsně mě to štve a chtěla bych to změnit, jenže (a to je druhej problém) skoro v žádé restauraci makrobioticky nevaří a mě pořát nebaví vařit, navíc na to ani nemám čas, takže pak skončím v nějaký restauraci nebo v horším případě u stánku s párkem v rohlíku  Cry Zajímalo by mě ale hlavně tohle: Dala by se tahle kožní choroba (je to buď lupénka nebo atopickej exem) touto stravou vyléčit??? Pokud ano, udělám vše pro to, abych se tak stravovat mohla. Doktor říká luénka, ale já mu nevěřím, dávala jsem vzorek kůže na vyšetření, ještě ho ale nemám. Taky bych potřebovala zhubout...
Moc děkuju za odpověď, snad na mě nebudete moc přísní...  Smiley
Zaznamenáno
vlkos
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #43 kdy: 12. Leden, 2008, 12:07:47 »

cau,
kdyz se naucis mb stravovat (mimo jine), tak ti to urcite pomuze...dulezity je vytrvat. chce to shanet informace..je jich tu hodne,projdi si forum. ja sem zacatecnik, 100 mb ale nevim jestli nekdy budu,kazdopadne zdravi ti tvou snahu oplati  Wink
(kup si nejake knihy, mam zatim jen jednu -Radost z jidla, od Jana Zerzana a pani Strnadelove..je tam moc uzitecnych info, nejen ohledne stravy)
zatim H. Smiley
Zaznamenáno
majkl
Host
0 0
« Odpověď #44 kdy: 12. Leden, 2008, 12:56:30 »

Měl si jsem podobné problémy a MB mi hodně pomohla... Ale pozor - začátek může být dost drsný. Když se tělo začne čistit, tak to může mít velice nepříjemný projevy včetně kožních nebo psychických problémů. Chce to vydržet a nevzdávat se.
Co se týče hubnutí, tak několik měsíců trvá, než si tělo zvykne na novou stravu, takže váha může jít dost razantně dolů.

Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3] 4
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení