Stran: [1] 2
  Tisk  
Autor Téma: Snídaně, obědy, večeře  (Přečteno 7587 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Petr Toman
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« kdy: 06. Prosinec, 2007, 08:33:15 »

Když už se v tématu "vařená zelenina" nakouslo téma včasnosti snídání, jak to dle Vašich zkušeností je? Dle jakých mantinelů by se měl člověk řídit? Jeden čas jsem praktikoval snídání po 9h, jelikož dle orgánových hodin se od 5-7 čistí tl.střevo a od 7-9 se čistí žaludek. Někdy mi to ale činnost nedovolila a dostal jsem se k snídani později. Teď, co jsem si pořídil termosku, mohu snídat V KLIDU hned po příchodu do práce, což je mezi 7.15-7.30. Nevím však, jestli to není příliš brzy. Navíc by mě zajímalo, jestli by snídani měl předcházet teplý čaj Bancha?

Obědvat by se mělo před dvanáctou, že?

A večeřet by se nemělo déle, jak 3 hodiny před spánkem, že? Ale je zde skutečně důležitý jen fakt tří hodiny před spánkem? Člověk pak totiž může jíst třeba v 22h a ulehnout v 1h ráno. Ale také není ok, což? Dá se považovat za dobré řešení večeřet v 20h a ulehat okolo 23h?

Děkuji za plodnou diskuzi. Wink
Zaznamenáno
Paní Dýně
Sr. Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #1 kdy: 06. Prosinec, 2007, 11:24:31 »

Petře mě by také zajímalo vše to na co se ptáš. A navíc máme zimní a letní čas - takže snídaně po deváté kterého času?

Jinak osobní zkušenost s obědváním: donedávna jsme s mojí malou (nyní 1rok 4měs.) obědvávali mezi 13-14hod, ale pak chodila spát až odpoledne, spala dlouho a tím i pozdě večeřela a pak nechtěla usnout na noc a vůbec byla ze všeho dost rozmrzelá. Tak jsme zrušili dopolední svačinku a začali obědvat okolo 12 hod a vše se vylepšilo. Hned po obědě je unavená a usíná a i mě to vyhovuje. (dítě je tokový barometr všeho, na ní pozoruji různé účinky stravy apod, jedná totiž zatím instinktivně - narozdíl od nás dospělých  Sad Jen s večeřemi je problém, většinou jíme s manželem až po osmé.
Zaznamenáno
vlkos
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 06. Prosinec, 2007, 12:42:01 »

tak to ja mam tento rytmu taky pekne rozhazeny-podle rozvrhu ve skole. ted mi vychazi snidat nektere dny kolem 8, jindy kolem 9.30...nekdy se i nasnidam v 6.30- to mi ale vubec nesedi a upostim od toho. zalezi taky na tom kdy bylo vecer posledni jidlo-cim bylo pozdeji-tim pozdejsi snidane by mela byt ,aby se telo zbytecne nezahlcovalo potravou (muj nazor)...no a obed by podle Zerzana a Strnadelove-Radost z jidla, mel byt pomerne brzy po snidani,kolem 11 -13 (myslim ted to u sebe nemam)...podle me zalezi na tom kdy jste  rano vztavali a kdy snidali-cim driv vztavas tim driv obed Roll Eyes
Zaznamenáno
vlkos
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 06. Prosinec, 2007, 12:45:07 »

zapomel sem vecere Wink ty myvam taky ruzne-nekdy taky kolem 8, jindy v 6...myslim ze¨cim pozdejsi vecere je,tim mene by jidla melo byt-tzn. kdyz je pozde,melo by ji byt malo, ale mela by ji nekdy v poledne predchazet svacina..tot opet muj nazor Smiley cau
Zaznamenáno
Peta
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 06. Prosinec, 2007, 15:04:17 »

Myslim si, ze tohle by bylo na mega diskuzi ! Kazdy z nas ma jiny rytmus dne, jine zamestnani, jine zvyklosti, takze si podle me kazdy sam vytvori svuj denni rezim, presne jak to asi dela role, ktera se prizpusobi, podle sveho ditete napriklad. Podle me se tohle neda generalizovat... Zbytecne by se pak nekdo mohl treba trapit, ze neco dela spatne. Ja napriklad mam hodne nepravidelny rezim, vetsinou vubec nesnidam, nevarim si kazdy den do prace... ale o vikednu si to o to vice uzivam - vareni atd.
Zaznamenáno
Paní Dýně
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #5 kdy: 06. Prosinec, 2007, 21:13:54 »

Peto, přesně s tebou souhlasim. Hlavne se netrapit tim, že to má být nějak a já to bělám jina, tuďíž špatně... Mnohokrát mi Strnadelová řekla, že i nemakrobiotické jídlo snědené v klidu a bez stresu je lepší než honění se za stoprocentně zdravým jídlem. Špatné myšlenky (např. že to není úplně tak jak má být) totiž napáchají v těle víc než špatná strava. Tím krušným začátkem si ale asi každý musí projít...............  Wink
Zaznamenáno
Petr Toman
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #6 kdy: 10. Prosinec, 2007, 00:35:56 »

Tak v sobotu jsem absolvoval dvou hodinový pohovor s paní Průchovou a musím říci, že na mě udělal obrovský dojem. Sršela optimizmem, docela jsme se nasmáli, byla to fantastická zkušenost. Povídali jsme si o všem možném. Na 80 let je v neskutečné kondici. Ač má trochu více vrásek, než v dokumentu, jež byl nedávno na ČT2, duševně z ní vyzařuje velká energie, pohoda a mladistvost:-))
Ikdyž jsou to odpovědi i do jiných témat, napíšu to jen sem - bavili jsme se na téma kyselinotvornost vychladlé vařené zeleniny a jak to řešit v zaměstnání, když je jídlo ze dne předešlého. Říkala, že je nutné nebýt perfekcionista a brát věci tak, jak je sebou život nese. Netrápit se tím, že to vše není úplně dokonalé, ale spíše se naučit improvizovat a hrát. Sama ví, že mnohdy není možné sníst vše, tak jak by mělo být, a proto, když ví, že zelenina už nebude zásaditá, bude mít při ruce pickles či si jídlo zasype petrželkou. Ja prosté, že?  Wink
Polévky - vtip je ten, že i u nich doma se stává, že je polévka navíc. Nevylejou ji. Druhý den ji přihřejí a přistrouhají něco málo čerstvé zeleniny a problém je vyřešen.  Wink
Obědy v práci - říkal jsem ji svůj postup, že si hodinu před jídlem vyndám vákuovou misku s obědem z lednice a dám na topení, tedy jídlo nejím zcela studené, ale lehce zahřáté. Dle ní je to zcela optimální řešení. Jídlo není studené a zbytek se dožene důkladným žvýkání. Takže super.  Wink
Další její názor – pracovat s toliko časem, kolik jej máme, takže když na něco máme jen deset minut, využijeme jich a netrápíme se, že správně by příprava měla trvat minut dvacet. Budeme vděční i za těch deset minut.
Snídaně – sama mi potvrdila, co jsem si myslel. Ona vstává v 6h, ale snídá až kolem 8.30, před tím pije trochu čaje Bancha a cvičí, či provozuje jinou činnost.
Večeře – nejí později, než v 18.30. Když jsem ji popisoval, že po práci chci alespoň na chvíli ven, takže večeře je často až v osm, říkala, zkusit to dělat obráceně. Nejprve jíst a pak jít ven. Ona sama často po večeři prý chodí na menší procházky, aby uspíšila proces trávení. Jisté řešení to je, ale když si chce člověk v zimně užít denního světla, musí jít ven hned. Takže tady je prostě nutné řešení ještě vybrousit. A v létě, kdy zas chci občas na kolo, tak nemohu hned po jídle…takže tam je také svízel. Anebo začnu chodit do práce na půl šestou a budu doma ve dvě a pak vše stihnu…. Eek Huh? Tak to asi taky ne. Grin 
Vzpomenu-li na další zajímavosti, podělím se s nimi. Wink

Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #7 kdy: 10. Prosinec, 2007, 09:05:57 »

Petře je to hrozně zajímavé! Díky za podělení se o tyhle informace.
Mě by celkem zajímala ještě otázka žvýkání, neřešili jste to?
Protože často se píše, že i špatné jídlo velice dobře prosliněné, není ve finále tak hrozné.

A taky by mě zajímalo jak ses kní vůbec dostal a co to stálo? Ona dělá konzultační hodiny?
Zaznamenáno
Lord Kikin
Full Member

97044257
Zobrazit profil WWW Email
0 0
« Odpověď #8 kdy: 10. Prosinec, 2007, 09:50:21 »

Nevim jak to Pruchova dela s ostatnima, ale na svych letnich kurzech nabidla vsem zimne podzimni konzultacni hodinu. Take jsem za ni byl asi pred mesicem :-)
Zaznamenáno
vlkos
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 10. Prosinec, 2007, 10:57:01 »

ahoj petre,diky moc za vsechny informace  Very Happy
Zaznamenáno
Milka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 10. Prosinec, 2007, 12:33:59 »

S tým dobrým preslinením to môže dopadnúť tak, ako jedna kamarátka, ktorá prišla z kurzu od V. Strnadelovej a hneď si bežala kúpiť čokoládu. A že keď nad ňou prejde svojou rukou, bude jedlo harmonické. 
 Sad
Zaznamenáno
Peta
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 10. Prosinec, 2007, 13:08:14 »

Petre, uzasne...dekujeme za sdeleni tvych dojmu. Ja mam uplne stejny pocit z konzultace s pi. Pruchovou minuly rok. Uzasna dama. Byla jsem ten minuly rok zacatecnikem, ale i tak mi to popovidani s ni hodne dalo.
Zaznamenáno
vlkos
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #12 kdy: 10. Prosinec, 2007, 13:25:01 »

a nevite jestli byva takova prednaska obcas i v brne? nebo je mozne nekde sehnat informace, kde se tyto prednasky konaji? diky
Zaznamenáno
Jani
Host
0 0
« Odpověď #13 kdy: 10. Prosinec, 2007, 13:53:58 »

Petře, děkuji za tvé dojmy. Paní Průchová se zdá být velmi osvícenou dámou. A konzultace s ní je zajisté neskutečným přínosem.

To, co tady bylo řečeno mě opětně vede k přesvědčení, že extrémy jsou k ničemu a člověk si jimi může přivodit nenapravitelnou újmu. Makrobiotika určitě není o stresu, podle mě (což neznamená, že neexistuje jiné pojetí, jiná cesta) by měla být o hledání sebe samého v kontextu univerza, o snaze žít v souladu s okolím, přírodou, ale i o vnitřní harmonii a sebepoznání.Vždyť v každé knize je zdůrazňováno, že se jedná o všeobecná pravidla, která se budou lišit v závislosti na životním stylu, konstituci, genetické výbavě atd. atd.
Šťastnější jedinci mohou přejít na makrobiotiku bez kompromisů, ale drtivá většina z nás je chtě nechtě nucena podřídit své stravovací návyky práci, rodině, finanční situaci. Mně to, například, trvá do práce skoro hodinu a půl, což je na místní poměry normální. Domů se vracím kolem deváté večer. Ze začátku jsem byla stresovaná faktem, že nejsem schopna mít tři jídla denně, nemám přístup k pramenité vodě a nechodím spát se slepicemi. Byla jsem unavená, nevrlá snahou přizpůsobit se v té chvíli nedosažitelnému ideálu.
Na základě této zkušenosti jsem usoudila, že nejlepším způsobem bude naslouchat hlasu svého těla a praktikovat makriobiotiku, která mi přináší potěšení a ne stres. Snažím se jíst poctivě, každý den vařím, nosím si oběd i svačinu, zdvořile odmítám sladkosti a pozvání na pivo, ale jsou chvíle, kdy to prostě 100% nejde. V takových situacích jím s chutí, aniž bych se snažila analyzovat, co v tom je a co to se mnou udělá. A kupodivu i mé tělo potom tráví lépe.
Přijde mi, že je kolikrát lepší sníst něco, co není 100%, než se přihnat domů šilhající hlady a vybílit makrobiotickou lednici. Toto ovšem neznamená, že budu bezdůvodně konzumovat čokolády, protože jedna paní povídala... To mi přijde jako druhý extrém, kdy se v podstatě dá omluvit cokoli.  Roll Eyes  

Zaznamenáno
Peta
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #14 kdy: 10. Prosinec, 2007, 13:57:32 »

To neni prednaska s tou pani Pruchovou, ale osobni konzultace ! Jsou snad informace na jejich strankach..aha, tak uz tam jsou jen akce na rok 2008... http://www.svetenergii.cz/index.php?page=nase-akce-pro-vas  Na tyhle osobni konzultace se clovek prihlasi nekdy na podzim a pak se konaji behem prosince, aspon takto to bylo minuly rok...
Zaznamenáno
Stran: [1] 2
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení